ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata សហការជាមួយ CRST ផ្តល់ការបណ្តុះបណ្តាលអំពីការសារៈសំខាន់នៃការកាត់បន្ថយថង់ប្លាស្ទិក
ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានធ្វើដំណើរទៅកាន់ខេត្តសៀមរាបសម្រាប់សកម្មភាពអប់រំបរិស្ថានរួមជាមួយអង្គការជឿជាក់លើសិស្សជនបទកម្ពុជា (CRST) ដើម្បីលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីសារៈសំខាន់នៃការបដិសេធប្រើប្រាស់ ការកាត់បន្ថយ ការប្រើប្រាស់ឡើងវិញ និងការកែច្នៃសំរាមប្លាស្ទិក។
គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះគឺជាផ្នែកមួយនៃគម្រោង អ (Project R) ដែលមានគោលបំណងកាត់បន្ថយការប្រើប្រាស់ប្លាស្ទិកដែលប្រើប្រាស់បានតែម្តងនៅក្នុងនិងជុំវិញខេត្តសៀមរាប តាមរយៈការអប់រំ ការធ្វើសកម្មភាព និងការបំផុសគំនិត។ ក្រុមការងាររបស់ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ដែលមានសមាជិកចំនួន ២៥នាក់បានធ្វើដំណើរទៅកាន់ខេត្តសៀមរាប ដើម្បីធ្វើការបណ្តុះបណ្តាលស្តីពីសារៈសំខាន់នៃការបដិសេធប្រើប្រាស់ ការកាត់បន្ថយ ការប្រើប្រាស់ឡើងវិញ និងការកែច្នៃសំរាមប្លាស្ទិក។
ជាផ្នែកនៃការធ្វើដំណើរនេះ សមាជិកក្រុមការងាររបស់ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានធ្វើទស្សនកិច្ចសិក្សាមួយទៅកាន់ភូមិព្រះដាក់ដែលជាភូមិគំរូនៅក្នុងស្រុកបន្ទាយស្រី។ អាជ្ញាធរថ្នាក់មូលដ្ឋានបានពន្យល់បង្ហាញអំពីគំរូអភិវឌ្ឍន៍ ការគ្រប់គ្រងបរិស្ថាន និងការចូលរួមរបស់សហគមន៍នៅស្រុកបន្ទាយស្រី ។
ក្រុមការងាររបស់ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ក៏បានធ្វើដំណើរទៅកាន់ការិយាល័យរបស់អង្គការ CRST ផងដែរ ដើម្បីស្វែងយល់បន្ថែមអំពីគម្រោងអប់រំប្លាស្ទិក ដែលជាផ្នែកមួយនៃគំនិតផ្តួចផ្តើមរបស់គម្រោង អ។ នៅថ្ងៃបន្ទាប់ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី១៦ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២២ ក្រុមការងារដែលមានសមាជិកចំនួន ២៥នាក់មកពីក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានទៅទស្សនកិច្ចនៅវិទ្យាល័យកៀនសង្កែ និងបានចូលរួមជាមួយអ្នកតំណាងរបស់អង្គការ CRST ក្នុងការបង្រៀនសិស្សអំពីរបៀបកាត់បន្ថយ និងគ្រប់គ្រងការប្រើប្រាស់ និងកាកសំណល់ប្លាស្ទិករបស់ពួកគេ។
ក្នុងដំណើរទស្សនកិច្ចអប់រំអំពីបរិស្ថានរយៈពេលពីរថ្ងៃនេះ ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានបរិច្ចាគមួក ថង់យួរ ដបទឹក និងសម្ភារសិក្សាដល់សិស្សានុសិស្ស ដើម្បីជួយដល់ការសិក្សា និងកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ពួកគេក្នុងការរស់នៅប្រកបដោយនិរន្តរភាព។ លើសពីនេះ ក្រុមការងាររបស់ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ក៏បានដាំ និងផ្តល់ជូនដើមឈើសរុបចំនួន ១០០ដើមនៅវិទ្យាល័យកៀនសង្កែផងដែរ។
កញ្ញា មី ម៉ាប់ អ្នកគ្រប់គ្រងទូទៅរបស់គម្រោង អ របស់អង្គការ CRST បានមានប្រសាសន៍ថា «យើងមានកិត្តិយសណាស់ដែលអាចបង្រៀនយុវជនកម្ពុជាអំពីសារៈសំខាន់នៃការកាត់បន្ថយបរិមាណប្លាស្ទិកប្រើប្រាស់បានតែម្តងនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ យើងក៏សូមកោតសរសើរយ៉ាងខ្លាំងផងដែរដល់ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ដែលបានធ្វើការងារជាមួយក្រុមការងារយើង និងជួយយើងក្នុងការផ្តល់ឧបករណ៍ និងសម្ភារចាំបាច់ ដើម្បីជួយជំរុញគំនិតផ្តួចផ្តើមនេះឱ្យទៅមុខ»។
លោក Feiruz Ikhwan នាយកប្រតិបត្តិស្តីទីរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata មានប្រសាសន៍ថា៖ «យើងមានមោទនភាពដែលបានសហការគ្នាជាមួយអង្គការ CRST ព្រោះថា ការលើកកម្ពស់ និងការរក្សានិរន្តរភាពបរិស្ថានបៃតងតែងតែជាអាទិភាពចម្បងសម្រាប់យើងនៅក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ហើយយើងក៏មានចំណាប់អារម្មណ៍ខ្ពស់ក្នុងការសិក្សាអំពីគំរូអភិវឌ្ឍន៍ភូមិពីអាជ្ញាធរថ្នាក់មូលដ្ឋានស្រុកបន្ទាយស្រីផងដែរ ដើម្បីស្វែងយល់ពីអ្វីដែលភាគីពាក់ព័ន្ធកំពុងធ្វើនៅថ្នាក់មូលដ្ឋាន»។
លោក ឃឹម ហ្វីណង់ អភិបាលស្រុកបន្ទាយស្រីបានមានប្រសាសន៍ថា៖ «យើងសូមអរគុណ និងមានកិត្តិយសណាស់ដែលក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានរៀបចំដំណើរទស្សនកិច្ចសិក្សាមកកាន់ស្រុករបស់យើង និងចូលរួមចំណែកជាវិជ្ជមានដល់ការគ្រប់គ្រងបរិស្ថាន និងការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព។ យើងក៏សង្ឃឹមផងដែរថា ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata នឹងយកដំណើរទស្សនកិច្ចសិក្សានេះធ្វើជាបទពិសោធសិក្សាមួយដែលយើងអាចសម្លឹងឆ្ពោះទៅមុខទៅរកបរិស្ថានកាន់តែស្អាត និងអនាគតកាន់តែភ្លឺថ្លាសម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជាមួយជំហានម្តងៗ»។
ដោយបានផ្តល់ការអប់រំសិស្សជាង ១៥ ០០០នាក់នៅឆ្នាំ២០២១ និង២០២២ មកពីសាលារៀនចំនួន៣១ នៅទីជនបទក្នុងខេត្តសៀមរាបជាមួយនឹងគ្រូចំនួន ៦៤នាក់ អង្គការ CRST រំពឹងថានឹងអប់រំសិស្សចំនួន ១២ ០០០នាក់បន្ថែមទៀតនៅឆ្នាំ២០២៣។ ជាផ្នែកមួយនៃយុទ្ធនាការនេះ ភាគីពាក់ព័ន្ធនានាក៏មានបំណងបំពាក់ធុងសំរាមចំនួន ១០០ធុងផងដែរនៅសាលារៀននិងសាកលវិទ្យាល័យចំនួនជាង៥០ និងផ្តល់ឱ្យសិស្សចំនួន ៤០ ០០០នាក់នូវដបទឹកផឹកដែលអាចប្រើឡើងវិញបាន និងថង់យួរធ្វើពីកប្បាសដែលអាចប្រើប្រាស់ឡើងវិញបានចំនួន ១៥ ០០០ថង់។
គិតត្រឹមពេលនេះ ក្រោមការជួយជ្រោមជ្រែងពីក្រុមហ៊ុន Smart Axiata អង្គការ CRST បានផលិតថង់យួរបានចំនួន ១០ ០០០ថង់ ហើយបាននិងកំពុងធ្វើការផលិតដបទឹកចំនួន ១០ ០០០ ព្រមទាំងដំឡើងម៉ាស៊ីនចម្រោះទឹកស្អាតចំនួន២ ក្នុងកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរួមគ្នាដើម្បីកាត់បន្ថយការប្រើប្រាស់ប្លាស្ទិកដែលប្រើប្រាស់បានតែម្តង។
កាលពីដើមឆ្នាំនេះ ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata គឺជាអ្នកឧបត្ថម្ភធំមួយដល់ទិវាមួយម៉ោងសម្រាប់ភពផែនដី (Earth Hour) នៅកម្ពុជាដោយធ្វើការងាររួមគ្នាជាមួយក្រសួងនិងស្ថាប័ននានារបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា សហគមន៍មូលដ្ឋាន យុវជន ស្ថាប័នសាធារណៈនិងឯកជន អង្គការមិនមែនរដ្ឋាភិបាល ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ និងពលរដ្ឋកម្ពុជានៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា ដើម្បីបង្ហាញសកម្មភាពរបស់ពួកគេឆ្ពោះទៅរក អនាគតដែលកាន់តែមាននិរន្តរភាព និងភាពប្រសើរសម្រាប់ទាំងអស់គ្នា។ លើសពីនេះ ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ក៏កំពុងធ្វើសកម្មភាពយ៉ាងសកម្មក្នុងការដោះស្រាយបញ្ហាអាកាសធាតុបន្ទាន់ តាមរយៈការពិនិត្យតាមដាន និងការគ្រប់គ្រងបរិមាណកាបូនឌីអុកស៊ីតរបស់ក្រុមហ៊ុនដែលជាផ្នែកមួយនៃកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ក្រុមហ៊ុនក្នុងការលើកកម្ពស់និរន្តរភាពផងដែរ។
សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែមអំពីកិច្ចប្រឹងប្រែងទាក់ទងនឹងបរិស្ថានរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata សូមតាមដានទំព័រហ្វេសប៊ុក Smart for Cambodia តាមរយៈគេហទំព័រ www.facebook.com/smartforcambodia។

Smart Axiata Collaborates with CRST and Banteay Srey Officials in Recent Environmental Education Trip
Smart Axiata has embarked on an environmental education trip alongside Cambodian Rural Students Trust (CRST) to raise awareness on the importance of refusing, reducing, reusing and recycling plastic trash.
The initiative was part of The Project R initiative, which aims to reduce single-use plastic in and around Siem Reap, through education, action, and inspiration. A team of 25 Smart Axiata representatives visited Siem Reap to conduct training on the importance of refusing, reducing, reusing and recycling plastic trash.
As part of the trip, the Smart Axiata team members embarked on a study tour around the Pradak Model Village located in Banteay Srey District. Local government officials were on hand to explain the district’s development model, environmental management, and community participation.
Smart also visited CRST’s office to find out more about the plastic education project which is part of the Project R initiative. On July 16, 2022, the 25-person team from Smart Axiata visited the Kean Sangke High School and joined CRST representatives in teaching students how to reduce and manage their plastic consumption and waste.
During the two-day environmental education trip, Smart Axiata donated caps, tote bags, tumblers and study materials to the students to help with their ongoing education and efforts to live sustainably. In addition, the Smart Axiata team also planted and gave a total of 100 trees at the high school.
My Mab, a Project R General Manager of CRST said, “We are very honored to be able to teach others about the importance of reducing the amount of single-use plastics we use we use in Cambodia. We are also very appreciative of Smart Axiata for working alongside us and helping us provide the necessary tools and equipment to help push this initiative forward.”
Acting CEO of Smart Axiata Feiruz Ikhwan said: “We are proud to be working hand in hand with CRST, as promoting and sustaining a green environment has always been a top priority for us at Smart Axiata. We, at Smart Axiata, are also interested to learn about the village development model from Banteay Srey District Officials to see what stakeholders are doing at the grassroots level.”
Banteay Srey Governor, Mr. Khim Finan, said: “We are grateful and honored to have such a highly esteemed company like Smart Axiata arrange a study trip to our district and make a positive contribution to our environment and sustainable development. We also hope that Smart Axiata has taken this study trip as a learning experience as to how we can look forward to a cleaner, brighter future for Cambodia one step at a time.”
Having educated more than 15,000 students in 2021 and 2022 in 31 rural schools in Siem Reap province by 64 educators, CRST is expected to educate a further 12,000 students in 2023. As part of the campaign, stakeholders also intend to install 100 recycling bins in over 50 schools and universities and provide 40,000 students with refillable drinking bottles and 15,000 reusable cotton bags.
As of now, under the support of Smart Axiata, CRST produced 10,000 tote bags and has been working on producing another 10,000 tumblers and installing 2 clean water filters in a joint effort to reduce single use plastic.
Earlier in the year Smart Axiata was one of the main sponsors of Earth Hour in Cambodia coming together with Royal Government Ministries, local community, youth, public and private entities, non-governmental organizations, media, and households across Cambodia to demonstrate their actions towards a healthier and better future for all. In addition, Smart Axiata is also actively addressing urgent climate issues by monitoring and managing the company’s carbon footprint as part of the company’s efforts to promote sustainability.
For more information on Smart Axiata’s effort on the environment, follow the Smart for Cambodia Facebook page at www.facebook.com/smartforcambodia