មជ្ឈមណ្ឌលចាក់វ៉ាក់សាំងបន្ទាន់ចំនួន ១៤ កន្លែងនៅភ្នំពេញត្រូវបានរៀបចំឡើងដោយទទួលបានការគាំទ្រពីមូលនិធិទឹកប្រាក់១លានដុល្លារ ដើម្បីប្រឆាំងកូវីដ១៩ របស់ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata
ដើម្បីធានាឲ្យបាននូវប្រសិទ្ធិភាព និងភាពឆាប់រហ័សនៃប្រតិបត្តិការចាក់វ៉ាក់សាំងប្រឆាំងជំងឺកូវីដ​១៩ នៅរាជធានីភ្នំពេញ ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានសហការជាមួយ ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ ដើម្បីគាំទ្រសាលារាជធានីភ្នំពេញក្នុងការរៀបចំនិង បង្កើតមជ្ឈមណ្ឌលចាក់វ៉ាក់សាំងបន្ទាន់ចំនួន ១៤ កន្លែងនៅជំុវិញរាជធានី។
មជ្ឈមណ្ឌលចាក់វ៉ាក់សាំងចំនួន ១៤ កន្លែង នឹងមានសមត្ថភាពអាចផ្ដល់វ៉ាក់សាំងដល់មនុស្សចំនួន ៤,២០០ នាក់ក្នុងមួយថ្ងៃ ដោយប្រើប្រាស់វ៉ាក់សាំងស៊ីណូវ៉ាក់ ​(Sinovac) ចំនួន ១,៥ លានដូស ដែលទទួលបានពីប្រទេសចិនកាលពីសប្តាហ៍មុន។
ជាមួយនឹងវ៉ាក់សាំងស៊ីណូវ៉ាក់ (Sinovac) ចំនួន ៤ លានដូស បន្ថែមទៀតរំពឹងថានឹងមកដល់ឆាប់ៗនេះ តម្រូវការបន្ទាន់សម្រាប់ប្រព័ន្ធប្រតិបត្តិការចាក់វ៉ាក់សាំងឲ្យមានប្រសិទ្ធិភាព ដើម្បីធានាឲ្យបានថាពលរដ្ឋកម្ពុជាទទួលបានការការពារ​ប្រឆាំងជំងឺកូវីដ ១៩ ដែលបានកំពុងរីករាលដាលពាសពេញប្រទេសបន្ទាប់ពី ព្រឹតិ្តការណ៍ ថ្ងៃទី២០ កុម្ភៈ ។​
ក្រុមហ៊ុន Smart បានប្រមូលថវិកាសង្គ្រោះបន្ទាន់ពីមូលនិធិទឹកប្រាក់ ១ លានដុល្លារ ដើម្បីប្រឆាំងជំងឺកូវីដ ១៩​ របស់ខ្លួន ដើម្បីបំពាក់មជ្ឈមណ្ឌលនីមួយៗនូវ តង់ តុ កៅអី ឧបករណ៍ស្វ័យប្រវត្តិម៉ាស៊ីនលាងដៃ អាល់កុលលាងដៃ ម៉ាស់ និងទឹកផឹកជាដើម។
នាយក​ប្រតិបត្តិ​​ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata លោក ថូម៉ាស ហ៊ុន (Thomas Hundt) បាន​មានប្រសាសន៍ថា៖«ការបន្តរីករាលដាលនៃជំងឺកូវីដ១៩ នៅពាសពេញប្រទេសកម្ពុជាគឺជាក្ដីបារម្ភដ៏ធំមួយ សម្រាប់យើងទាំងអស់គ្នានិងគូសបញ្ជាក់ពីភាពបន្ទាន់នៃប្រតិបត្តិការចាក់វ៉ាក់សាំងឲ្យបានលឿនបំផុងតាម​ដែលអាចធ្វើទៅបាន ដើម្បីការពារខ្លួនយើងពីជំងឺដ៏គួរឱ្យខ្លាចនេះ។ យើងបានប្រមូលយកថវិកាពីមូលនិធិប្រឆាំងវីរុសកូវីដ​ ១៩ របស់យើង ដើម្បីឆ្លើយតបតម្រូវការបន្ទាន់ របស់មជ្ឈមណ្ឌលចាក់វ៉ាក់សាំងក្នុងស្រុក ដែលអាចការពារពលរដ្ឋក្នុងសហគមន៍របស់ពួកគេ ដោយមិនចាំបាច់ធ្វើដំណើរទៅទីតាំងឆ្ងាយ ដែលអាចបង្កហានិភ័យផ្ទាល់ខ្លួន។»
មជ្ឈមណ្ឌលចាក់វ៉ាក់សាំងទាំងអស់ ដែលរួចរាល់និងផ្ដើមប្រតិបត្តិការពីថ្ងៃច័ន្ទ ថ្ងៃទី៥ ខែមេសា មានទីតាំងនៅតាមសាលារៀន និងមណ្ឌលសុខភាពដូចជា៖ សាលាបឋមសិក្សាសំពៅមាស វិទ្យាល័យហ៊ុនសែនប៊ុនរ៉ានីវត្តភ្នំពេញ វិទ្យាល័យទួលទំពូង វិទ្យាល័យបឹងកេងកង វិទ្យាល័យជាស៊ីមសន្ធរម៉ុក សាលាបឋមសិក្សាវត្តសន្សំកុសល សាលាបឋមសិក្សាបឹងឈូកប្រជុំវង្ស ផ្សារ OCIC សាលាបឋមសិក្សាឬស្សីកែវ មណ្ឌលសុខភាពភ្នំពេញថ្មី សាលាបឋមសិក្សាជម្ពូវ័ន  មណ្ឌលសុខភាពគោករកា មណ្ឌលសុខភាពពងទឹក និងវិទ្យាល័យកំបូល។
មូលនិធិទឹកប្រាក់ ១ លានដុល្លារ ដើម្បីប្រឆាំងវីរុសកូវីដ ១៩​ របស់ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ត្រូវបានបង្កើតឡើងកាលពីឆ្នាំមុន និងរហូតមកដល់ពេលនេះមូលនិធិបានផ្ដល់ជំនួយដល់អង្គការ និងគម្រោងចំនួនជាង ១២ ដែលកំពុងគាំទ្រដល់ភាពធន់នៃសហគមន៍អំឡុងពេលការប្រឈមនៃជំងឺរាតត្បាតជាសកលនេះ។
សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែម សូមតាមដានទំព័រហ្វេសប៊ុករបស់ក្រុមហ៊ុន Smart តាមរយៈ www.facebook.com/smartforcambodia ​ ឬចូលទៅកាន់គេហទំព័រ www.smart.com.kh

Fourteen new emergency vaccination centers set up in Phnom Penh with support from Smart’s COVID-19 Relief Fund
Fourteen new emergency vaccination centers set up in Phnom Penh with support from Smart Axiata’s 1 Million USD COVID-19 Relief Fund
To ensure the fast and efficient availability of COVID-19 vaccinations in Phnom Penh, Smart Axiata has teamed up with the Ministry of Posts and Telecommunications to support the Phnom Penh Municipality in setting up and equipping 14 new emergency vaccination centers around the city.
The 14 vaccination centers will be capable of administering vaccinations to 4,200 people per day using the 1.5 million doses of Sinovac vaccine received from China last week.
With an additional 4 million doses of the Sinovac vaccine expected to arrive soon, there is an urgent need for an efficient vaccine distribution system to ensure Cambodians are protected against the virus, which has been spreading more widely across the nation following the recent “February 20 Incident”.
Smart has mobilized emergency funding from its 1 Million USD COVID-19 Relief Fund to equip each center with tents, tables, chairs, fans, automatic hand sanitizer dispensers, alcohol gel, face masks and drinking water.
“The continued spread of the virus across the Kingdom is a major concern for all of us and underlines the urgency of rolling out vaccines as quickly as possible to protect us against this dreadful disease. We have mobilized funding from our COVID-19 Relief Fund to address the immediate need for local vaccination centers to ensure people can access vaccinations in their communities without needing to travel further afield, which brings its own risks,” said Smart Axiata Chief Executive Officer Thomas Hundt.
The vaccination centers, which were up and running since Monday April 5, are located in the following schools and health centers: Sampov Meas Primary School, Hun Sen Bun Rany Wat Phnom Penh High School, Toul Tompong High School, Boeung Keng Kang High School, Chea Sim Santor Mok High School, Wat Sansom Kosal Primary School, Boeung Chhouk Projom Vong Primary School, OCIC Market, Russey Keo Primary School, Phnom Penh Thmey Health Center, Chompou Vorn Primary School, Koak Rokar Health Center, Pong Teuk Health Center and Kombol High School.
Smart Axiata’s 1 Million USD COVID-19 Relief Fund was established last year and has so far disbursed funding to over a dozen organizations and projects that are supporting communities during the pandemic.
For more information, follow the Smart for Cambodia Facebook page at www.facebook.com/smartforcambodia or visit http://www.smart.com.kh.