និស្សិតឆ្នើម ៨ នាក់ទទួលបានការហាត់ការដែលមានប្រាក់ឧបត្ថម្ភជាមួយក្រុមហ៊ុន Axiata ក្នុងកម្មវិធី SmartEdu USDP រដូវកាលទី ៣​
កម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍និស្សិតសាកលវិទ្យាល័យ (USDP) បានត្រលប់មកវិញកាន់តែរំភើប ដោយមានក្រុមចំនួន ៣ ក្រុមពីវគ្គពាក់កណ្ដាលផ្ដាច់ព្រ័ត្រ បានបង្ហាញដំណោះស្រាយឌីជីថលដល់ថ្នាក់ដឹកនាំក្រុមហ៊ុន Heineken Cambodia ក្រុមហ៊ុន Prudential Cambodia និង ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata។ វគ្គផ្តាច់ព្រ័ត្រ ដែលប្រព្រឹត្តទៅកាលពីថ្ងៃទី២៤ ខែវិច្ឆិកា ក្រោមអធិបតីភាព ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ ជួន ណារ៉ុន  រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួង អប់រំ យុវជន និងកីឡា ឯកឧត្ដម Eldeen Husaini Mohd Hashim ឯកអគ្គរដ្ឋទូតម៉ាឡេស៊ីប្រចាំនៅព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា និងDato’ Izzaddin Idris ប្រធាន និងនាយកប្រតិបត្តិក្រុមនៃ Axiata Group Berhad។
ក្រុម Smart ដែលមាននិស្សិតថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រចំនួន៨ នាក់បានធ្វើបទបង្ហាញគំនិតច្នៃប្រឌិតមួយ ដើម្បីជំរុញការបញ្ចូលទឹកប្រាក់តាមបែបឌីជីថល ហើយត្រូវបានជ្រើសរើសជាជ័យលាភីពានរង្វាន់ CEO Challenge ដោយឈ្នះទឹកប្រាក់ចំនួន ១,៨០០ ដុល្លារ។  ដំណោះស្រាយដែលត្រូវបានបង្កើតឡើងដោយចំណាយពេលត្រឹមតែ៤៨ម៉ោង ត្រូវបានធ្វើការវិនិច្ឆ័យដោយ លោក Feiruz Ikhwan នាយកប្រតិបត្តិស្តីទីក្រុមហ៊ុន Smart Axiata លោក Balaji Ravi នាយកផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុក្រុមហ៊ុន Prudential Cambodia និង លោក Franco Zhao នាយកផ្នែកឌីជីថល និងបច្ចេកវិទ្យាក្រុមហ៊ុន Heineken Cambodia។
រង្វាន់ផ្សេងទៀតដែលត្រូវបានប្រគល់ជូនបេក្ខជនក្នុងវគ្គផ្តាច់ព្រ័ត្រនេះរួមមាន ពាន​រង្វាន់ក្រុមធ្វើបានល្អបំផុតទី២ ជាមួយរង្វាន់ទឹកប្រាក់ចំនួន ១,០០០ ដុល្លារ​ ហើយក្រុមជ័យ​លាភីនៃ​ក្រុមធ្វើបានល្អបំផុតទី១ ទទួលបានរង្វាន់ទឹកប្រាក់ចំនួន ១,៤០០ ដុល្លារ។ បេក្ខជនឆ្នើមចំនួន ៨ នាក់ នឹងទទួលបានការហាត់ការដែលមានប្រាក់ឧបត្ថម្ភ រយៈពេល២ខែ នៅឯក្រុមហ៊ុនរបស់ Axiata ក្នុង​ប្រទេសម៉ាឡេស៊ី។
​ថ្លែងក្នុងពិធីប្រគល់ពានរង្វាន់កម្មវិធី SmartEdu USDP រដូវកាលទី ៣​ លោក Feiruz Ikhwan មានប្រសាសន៍ថាកម្មវិធីនេះត្រូវបានបង្កើតឡើងក្នុងគោលបំណងផ្តល់សិទ្ធិអំណាចដល់យុវជនកម្ពុជាជាមួយនឹងជំនាញ និងសមត្ថភាពច្នៃប្រឌិតផ្នែក​ បច្ចេកវិទ្យាទំនាក់ទំនងព័ត៌មាន ដែលនឹងជួយលើកកម្ពស់សេដ្ឋកិច្ចឌីជីថលរបស់ប្រទេសកម្ពុជា។
«កម្មវិធី SmartEdu USDP គឺជាឱកាសដ៏ល្អមួយ សម្រាប់យុវជនកម្ពុជាក្នុងការរៀនជំនាញដោះស្រាយបញ្ហាពិតនានា ក្នុងជីវិត ក្នុងបរិយាកាសជាមួយបច្ចេកវិទ្យាកុំព្យូទ័រ។ អ្នកចូលរួមត្រូវបានលើកទឹកចិត្តឱ្យបង្អាកភាពដដែលៗ គិតត្រិះរិះពិចារណាប្រកបដោយគំនិតច្នៃប្រឌិត និងសម្រេចថ្លឹងថ្លែងហានិភ័យ។ យើងមានមោទនភាពក្រៃលែង ដែលបានដើរតួនាទីក្នុងការជំរុញសក្ដានុពលអ្នកដឹកនាំឌីជីថលរបស់ពួកគេ ព្រមទាំងអភិវឌ្ឍអ្នកដឹកនាំឌីជីថលក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ កម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍និស្សិតសាកលវិទ្យាល័យរយៈ១៣ ថ្ងៃ អាចធ្វើទៅបានតាមរយៈមូលនិធិកសាងសមត្ថភាពស្រាវជ្រាវ និងអភិវឌ្ឍន៍របស់រាជរដ្ឋាភិបាល និងការគាំទ្រដ៏ជ្រាលជ្រៅពីក្រសួង អប់រំ យុវជន និងកីឡា និងក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍។»
កម្មវិធីដែលត្រូវបានដាក់ឱ្យដំណើរការក្នុងឆ្នាំ​២០១៨ បានត្រលប់មកព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាវិញបន្ទាប់ពីបានផ្អាកអស់រយៈ ពេលពេញមួយឆ្នាំក្នុងឆ្នាំ ២០២០ ដោយសារការរាតត្បាតជំងឺកូវីដ១៩។ ដោយត្រូវបានជ្រើសរើសពីសាកលវិទ្យាល័យ ចំនួន ១២ កន្លែងនៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា និស្សិតកម្ពុជាចំនួន ៤៨ នាក់ដំបូងត្រូវបានបែងចែកទៅក្នុងក្រុមចំនួន ៨ ក្រុម បានចូលរួមកម្មវិធី សិក្ខាសាលាអ្នកដឹកនាំអាជីវកម្ម នៅសណ្ឋាគារ Garden City ក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ។ ពួកគេបានធ្វើការបន្ថែមលើ ដើម្បីធ្វើឲ្យប្រសើរឡើងនូវជំនាញទំនាក់ទំនង ភាពច្នៃប្រឌិត និងការត្រិះរិះពិចារណា ព្រមទាំងសមត្ថភាពគ្រប់គ្រងអារម្មណ៍ផងដែរ។ អ្នកចូលរួមទាំងអស់បានឆ្លងកាត់បញ្ហាប្រឈមជាច្រើនទាក់ទងនឹងអាជីវកម្មឌីជីថល សិក្ខាសាលា និង ការប្រកួតប្រជែង ដែលពួកគេត្រូវបានជំរុញយា៉ងមឹុងម៉ាត់ និងផ្តល់មតិកែលម្អចំៗដល់គ្នាទៅវិញទៅមក។
សមាជិកក្រុមជ័យលាភីពានរង្វាន់ CEO Challenge យឹម សាលីនដា បានចែករំលែកថា «ទោះបីគេងមិនគ្រប់គ្រាន់អំឡុងពេលចូលរួមក្នុងសិក្ខាសាលា Bootcamp ក៏ដោយ​ ប៉ុន្ដែកម្មវិធីនេះមានប្រយោជន៍ណាស់ ព្រោះសិក្ខាសាលានេះបង្រៀនលើសពីជំនាញផ្នែកអាជីវកម្មទៅទៀត ខ្ញុំបានរៀនមេរៀនល្អៗជាច្រើន ជាពិសេសនៅពេលធ្វើការងារជាក្រុម។ ការប្រកួតប្រជែងក្នុងកម្មវិធី CEO Challenge គឺជាបទពិសោធន៍ដ៏គួរឱ្យចាប់អារម្មណ៍មែនទែន។ វាពិតជាលំបាកនៅពេលដែលធ្វើការងារ ក្រោមសម្ពាធ និងពេលវេលាកំណត់ ប៉ុន្តែខ្ញុំមិនមានការសោកស្តាយណាមួយទេ ព្រោះកម្មវិធី Bootcamp នេះបានរៀបចំយ៉ាងពេញលេញឱ្យខ្ញុំក្លាយជាអ្នកដឹកនាំនាពេលអនាគត។»
កម្មវិធី SmartEdu USDP ត្រូវបានដាក់ឲ្យដំណើការកាល​ពី​ខែតុលា ឆ្នាំ២០១៨ ជាផ្នែកមួយនៃអនុស្សារណៈយោគយល់គ្នាជាមួយនឹងក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍កម្ពុជា និង ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata។ ជាផ្នែកមួយនៃអនុស្សារណៈយោគយល់គ្នា ក្រុមហ៊ុន Smart បានប្តេជ្ញាវិនិយោគទឹកប្រាក់ចំនួន ១លាន ៥សែនដុល្លារ សម្រាប់ រយៈពេល៣ឆ្នាំទៅក្នុងកម្មវិធីចំនួន២នៃ SmartEdu រួមមាន កម្មវិធីអាហារូបករណ៍ SmartEdu និងកម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍និស្សិតសកលវិទ្យាល័យ SmartEdu (USDP)។
កម្មវិធី SmartEdu USDP រំពឹងថា នឹងអភិវឌ្ឍគំនិតអាជីវកម្មឌីជីថលល្អបំផុតរបស់ប្រទេសកម្ពុជាបន្ថែមទៀតជាមួយនឹងជំនាញ ដើម្បីជួយជំរុញដល់បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលក្នុងប្រទេសផងដែរ។

Top 8 students awarded fully paid internships with Axiata Group in SmartEdu USDP Cohort 3
The SmartEdu University Student Development Program (USDP) has returned with a bang, with three semi-finalist teams pitching digital solutions to the top management of Heineken Cambodia, Prudential Cambodia and Smart Axiata. The Grand Finale, held on November 24, was presided over by H.E. Dr. Hang Chuon Naron, Minister of Education, Youth and Sport, H.E. Eldeen Husaini Mohd Hashim, Ambassador of Malaysia to Cambodia, and Dato’ Izzaddin Idris, President & Group Chief Executive Officer of Axiata Group Berhad.
Team Smart, consisting of eight university undergraduates, presented an innovative referral program to solve the challenge of encouraging e-top ups among phone users and was selected as the winner of the CEO Challenge, winning a cash prize of 1,800 USD. The solution, developed in just 48 hours, was judged to be the outstanding innovation by Smart Axiata’s Acting CEO Feiruz Ikhwan, Prudential Cambodia’s Chief Financial Officer Balaji Ravi and Heineken Cambodia’s Chief of Digital and Technology Franco Zhao.
Other awards presented during the Grand Finale included the Best Performing Team First Runner-Up, with a cash prize of 1,000 USD, and Best Performing Team, with a cash prize of 1,400 USD. Eight top individual performers were also recognized and presented with a fully paid two-month internship at Axiata Group in Malaysia.
Speaking at the Awards Ceremony of the SmartEdu USDP Cohort 3, Feiruz Ikhwan said that the program was designed to empower young Cambodians with ICT innovation skills and capacities that would help further the country’s digital economy.
“SmartEdu USDP is a wonderful opportunity for young Cambodians to learn real-life problem-solving skills in a simulated environment. The participants were encouraged to disrupt the status quo, think outside the box and take measured risks. We are immensely proud to have played a role in unlocking the digital leaders in them and develop Cambodia’s best digital business minds. The intensive 13-day Bootcamp, enabled by the Capacity Building and R&D Fund, could not have happened without tremendous support from the Ministry of Posts and Telecommunications and Ministry of Education, Youth and Sport.”
The program, which was launched in 2018, returned to the Kingdom after a year-long hiatus in 2020 as a result of the COVID-19 pandemic. Selected from 12 universities across the country, the 48 Cambodian students were first divided into eight teams that underwent a Bootcamp at Garden City Hotel in Phnom Penh. They worked on improving their skills in communication, creativity and critical thinking, as well as emotional intelligence. All participants went through numerous digital business-related challenges, workshops and simulations where they were pushed to the limit and provided 360-degree feedback on each other.
Yim Salinda, member of the winning team of the CEO Challenge, said: “All the sleepless nights during the bootcamp were worth it because beyond just business skills, I’ve learnt so many valuable lessons in life especially when it comes to working as a team. The CEO Challenge was a remarkable experience; it was tough to work under pressure and time constraint, but I have no regrets because this bootcamp has fully prepared me as a future leader.”
SmartEdu USDP was launched in October 2018 as part of the tripartite memorandum of understanding (MoU) with the Ministry of Education, Youth and Sport, the Ministry of Posts and Telecommunications and Smart Axiata. As part of the MoU, Smart has committed to investing 1.5 million USD over three years into two SmartEdu programs – the SmartEdu Scholarship Program and SmartEdu USDP.
SmartEdu USDP is expected to further develop Cambodia’s best digital business minds, giving young people the tools and skills to help drive the country’s tech landscape.