សាកលវិទ្យាល័យចំនួន ១០ ផ្ដល់វគ្គបណ្តុះបណ្តាលផ្នែកហគ្រិនភាពបច្ចេកវិទ្យាច្នៃប្រឌិតតាមរយៈអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នាជាមួយក្រុមហ៊ុន Smart Axiata និង Impact Hub
ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata និង Impact Hub ភ្នំពេញបានចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈយោគយល់គ្នា (MoU)ជាមួយសាកលវិទ្យាល័យនៅកម្ពុជាចំនួន ១០ ដើម្បីផ្តល់វគ្គបង្រៀនបច្ចេកទេសអំពីអាជីវកម្មទើបបង្កើតថ្មីដែលពាក់ព័ន្ធជាមួយនឹងទីផ្សារនៅកម្ពុជា។
ពិធីចុះអនុស្សរណៈយោគយល់គ្នានេះធ្វើឡើងនៅពីថ្ងៃសុក្រ ទី១៧ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១ ក្រោមអធិបតីភាព ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡាឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ Feiruz Ikhwan នាយកប្រតិបត្តិស្តីទីក្រុមហ៊ុន Smart Axiata  Melanie Mossard នាយកផ្នែកសហគ្រិន និងនវានុវត្តន៍នៃImpact Hub ភ្នំពេញ និងសាកលវិទ្យាធិការមកពីសាកលវិទ្យាល័យទាំង ១០ ដែលជាផ្នែកមួយនៃកម្មវិធីដើម្បីជម្រុញសហគ្រិនភាពបច្ចេកវិទ្យានៅកម្ពុជា ដោយស្របតាមចក្ខុវិស័យរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍វិស័យអប់រំ និងបច្ចេកវិទ្យាគមនាគមន៍ព័ត៌មានក្នុងប្រទេស ដើម្បីឆ្ពោះទៅរកការបង្កើត ប្រទេសកម្ពុជាឌីជីថល (Digital Cambodia )
កម្មវិធីសិក្សា ដែលមានឈ្មោះថា «SmartStart Unipreneur Learning Platform (ULP)»គឺជាវគ្គសិក្សា «លាយបញ្ចូលគ្នា»(blended learning) ត្រូវបានទទួលស្គាល់ជាផ្លូវការ ដែលមានវគ្គសិក្សាក្នុងថ្នាក់រៀន និងរៀនតាមអនឡាញដោយខ្លួនឯង ដែលមានគោលបំណងបណ្ដុះបណ្ដាលសិស្សនិស្សិតសាកលវិទ្យាល័យនូវផ្នត់គំនិតសហគ្រិន និងសមត្ថភាពបច្ចេកទេស។ មាទិកាអំឡុងវគ្គសិក្សាផ្ដោតលើទ្រឹស្តីក្ខណៈជាសកលអំពីការផ្តើមអាជីវកម្មដំបូង ដែលត្រូវបានកែសម្រួលសម្របទៅនិងទីផ្សារនៅកម្ពុជា និងបទពិសោធ៍ជោគជ័យរបស់សហគ្រិនក្នុងស្រុក។
ដោយមានការគាំទ្រផពីមូលនិធិកសាងសមត្ថភាព និងស្រាវជ្រាវ (CBRD) កម្មវិធីSmartStart ULP ត្រូវបានអនុវត្តដោយភ្ជាប់ជាមួយ បណ្ឌិត្យសភាបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលកម្ពុជាសាកលវិទ្យាល័យពុទ្ធិសាស្ត្រ សាកលវិទ្យាល័យជាតិគ្រប់គ្រង សាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទនីតិសាស្រ្តនិងវិទ្យាសាស្ត្រសេដ្ឋកិច្ច សាកលវិទ្យាល័យបៀលប្រាយភ្នំពេញ និងសៀមរាប សាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទកសិកម្ម សាកលវិទ្យាល័យបញ្ញាសាស្រ្តកម្ពុជា បាត់ដំបង សាកលវិទ្យាល័យអង្គរ សាកលវិទ្យាល័យស្វាយរៀង និង សាកលវិទ្យាល័យបច្ចេកវិទ្យា​និង​វិទ្យាសាស្ត្រ​កម្ពុជា​ ចាប់តាំងពីកម្មវិធីត្រូវបានដាក់សាកល្បងកាលពីឆ្នាំ ២០១៩ កម្មវិធីនេះមានសិស្សនិសិ្សតចំនួនប្រហែល ៧៥០ នាក់ បានចុះឈ្មោះក្នុងវគ្គបណ្ដុះបណ្ដាលនេះ។
លោក Feiruz Ikhwan នាយកប្រតិបត្តិស្តីទីក្រុមហ៊ុន Smart Axiata មានប្រសាសន៍ថា៖ «នេះគឺជាឱកាសដ៏ល្អសម្រាប់និស្សិតជាច្រើនក្នុងថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រនាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ។ ស្របតាមចក្ខុវិស័យរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងការបង្កើតឌីជីថលកម្ពុជា យើងមានទំនុកចិត្តថាកម្មវិធីSmartStart ULP ជាមួយការគាំទ្ររបស់ក្រសួងទាំងពីរ នឹងជួយផ្ដល់ចំណេះដឹងមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃភាពជាសហគ្រិន និងបំណិនជីវិត ដែលសិស្សនិសិ្សតនានា ត្រូវការដើម្បីឈានចូលទៅក្នុងវិស័យការងារដោយជោគជ័យ  និងនាំយកការផ្លាស់ប្តូរនៅក្នុងក្រុមហ៊ុន សហគមន៍ និងប្រទេសរបស់ពួកគេ។»
SmartStart ULP គឺជាកម្មវិធីសិក្សាតាមអនឡាញក្នុងស្រុកដំបូងគេបង្អស់ ដែលណែនាំចំណេះដឹងអំពីភាពជាសហគ្រិនតាមរយៈវិធីសាស្រ្តសិក្សាចម្រុះ។ ជាមួយនឹងប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងការសិក្សា (LMS) ដ៏ល្អមួយ សិស្សនិស្សិតចំណាយពេល ៣០ ម៉ោងក្នុងថ្នាក់រៀន និង ១៥ ម៉ោងធ្វើការប្រកបដោយឯករាជ្យ និងសិក្សាតាមអនឡាញ វគ្គសិក្សានេះត្រូវបានបង្រៀនជាភាសាខ្មែរនិងភាសាអង់គ្លេស ហើយរួមបញ្ចូលភាពជាដៃគូរបស់សាកលវិទ្យាល័យនានា ជាវគ្គជម្រើស ឬជាវគ្គកាតព្វកិច្ច។
នាយកផ្នែកសហគ្រិន និងនវានុវត្តន៍នៃ Impact Hub ភ្នំពេញ កញ្ញា Melanie Mossard បានឲ្យដឹងថា៖ «ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata និង Impact Hub ភ្នំពេញ តែងតែមានកិច្ចសហប្រតិបត្តិការដ៏ល្អរវាងគ្នាទៅវិញទៅមក ក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍អ្នកមានទេពកោសល្យ ផ្នែកសហគ្រិនភាពបច្ចេកវិទ្យានៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាក្នុងរយៈពេល ឆ្នាំចុងក្រោយនេះ និងការជំរុញប្រព័ន្ធអេកូឌីជីថល។លើកនេះ ដោយមានការគាំទ្រយ៉ាងខ្លាំងពីសាកលវិទ្យាល័យទាំងដប់ ដែលផ្តល់តម្លៃដល់សហគ្រិនភាពបច្ចេកវិទ្យា សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍន៍របស់សិស្សនិស្សិត ខ្ញុំពិតជារំភើបណាស់ដែលបានឃើញថាកម្មវិធីនឹងត្រូវបានដាក់បញ្ចូលជាផ្នែកមួយនៃកម្មវិធីសិក្សារបស់ពួកគេ។»
កញ្ញា Melanie បានបន្ថែមទៀតថា៖ «លើសពីនេះ យើងបានរកឃើញថា វាមានសារៈសំខាន់ណាស់ក្នុងការសម្រេចយកសហគ្រិនកម្ពុជា ចំនួន​ ១៥ នាក់ ជាករណីសិក្សា ដើម្បីបង្ហាញពីផ្នែកនីមួយៗនៃកម្មវិធីសិក្សា ដើម្បីបង្ហាញពីគំរូក្នុងស្រុកដែលសិស្សអាចកំណត់អត្តសញ្ញាណខ្លួនឯងបាន។ ជាមួយនឹងវីដេអូ លំហាត់ និងសម្ភារៈនានា ក្នុងវិធីសាស្រ្តសិក្សាចម្រុះសិស្សនឹងអាចរៀនបានទាំងទ្រឹស្តី និងបទពិសោធន៍ជាក់ស្តែងជាមួយមិត្តភក្តិ និងគ្រូរបស់ពួកគេដែលផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍ដល់អាជីពរបស់ពួកគេនាពេលអនាគតយើងជឿជាក់ថា ការវិនិយោគក្នុងការអភិវឌ្ឍផ្នត់គំនិតសហគ្រិនភាពក្នុងចំណោមយុវជនកម្ពុជា គឺជាកត្តាសំខាន់សម្រាប់អនាគតនៃប្រទេសកម្ពុជា។ យើងត្រូវបង្កើនអ្នកបង្កើតការងារជំនាន់ថ្មីនិងអ្នកកដោះស្រាយបញ្ហា ហើយយើងសង្ឃឹមថាវេទិកានេះនឹងបំពាក់ឱ្យពួកគេសម្រាប់អនាគតរបស់ពួកគេ។ »
លោក Feiruz បានបន្ថែមទៀតថា «ការមានផ្នត់គំនិតសហគ្រិនគឺជាជំនាញដ៏មានតម្លៃក្នុងជីវិត សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍន៍ផ្ទាល់ខ្លួន និងវិជ្ជាជីវៈរបស់នរណាម្នាក់។ យើងរំពឹងថាសិស្សទាំងអស់នឹងទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ពី កម្មវិធី SmartStart ULP ដោយមិនគិតពីថា តើមហិច្ឆតារបស់ពួកគេគឺចង់ចាប់ផ្តើមអាជីវកម្មផ្ទាល់ខ្លួនរបស់ពួកគេ ឬធ្វើការនៅតាមក្រុមហ៊ុននោះទេ។ យើងជឿជាក់ថាកម្មវិធី ULP នឹងផ្តល់ការបណ្តុះបណ្តាល និងជំនាញដែលនឹងជួយបង្កើតអ្នកដឹកនាំកម្ពុជាជំនាន់ក្រោយ។»
និស្សិតសាកលវិទ្យាល័យដែលចូលរួមក្នុងវគ្គសិក្សានេះត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងទទួលបានចំណេះដឹងស៊ីជម្រៅ អំពីភាពជាសហគ្រិន អភិវឌ្ឍផ្នត់គំនិតសហគ្រិន និងបង្កើនសមត្ថភាពការងារនិងជំនាញជីវិតរបស់ពួកគេ។
បណ្ឌិត សុខ គឹមឈិន ព្រឹទ្ធបុរសមហាវិទ្យាល័យសេដ្ឋកិច្ចកសិកម្ម និងអភិវឌ្ឍន៍ជនបទមានប្រសាសន៍ថា៖  «ខ្ញុំពិតជាជឿជាក់ថាកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាង សាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទកសិកម្មImpact Hub ភ្នំពេញ និង Smart Axiata នឹងពិតជាលើកកំពស់ការអប់រំសហគ្រិនភាពនៅកម្ពុជា។»
ក្រៅពីការចូលរួមក្នុងវគ្គសិក្សានេះ និស្សិតឆ្នើម​ៗមកពីសាកលវិទ្យាល័យទាំងដប់នឹងត្រូវបានអញ្ជើញឱ្យចូលរួមក្នុងកម្មវិធី Bootcamp ដោយស្នាក់នៅរយៈពេល ៣ថ្ងៃ យប់ ដើម្បីស្វែងយល់បន្ថែមអំពីសហគ្រិន ភាពបច្ចេកវិទ្យា និងធ្វើការបន្ថែមលើគំនិតអាជីវកម្មរបស់ពួកគេពីសាកលវិទ្យាល័យ ដើម្បីប្រកួតប្រជែងសម្រាប់ការធ្វើដំណើរទៅក្រៅប្រទេស និង ការប្រកួតប្រជែសម្រាប់រង្វាន់សាច់ប្រាក់ នៅចុងបញ្ចប់នៃឆមាសរបស់ពួកគេផងដែរ៕

Ten universities offering an innovative accredited technopreneurship course through MoU with Smart Axiata and Impact Hub
Smart Axiata and Impact Hub Phnom Penh have signed a Memorandum of Understanding (MoU) with ten Cambodian universities to provide a course teaching global start-up techniques that are relevant to the Cambodian market.
The MoU ceremony was presided over by H.E. Dr. Hang Chuon Naron, Minister of Education, Youth and Sport, H.E. Chea Vandeth, Minister of Posts and Telecommunication, Feiruz Ikhwan, Smart Axiata Acting CEO, Melanie Mossard, Director of Entrepreneurship and Innovation of Impact Hub Phnom Penh and rectors from the ten universities on Friday 17, 2021 as part of the program to encourage technopreneurship in Cambodia, in line with the Royal Government of Cambodia’s vision of developing the Kingdom’s Education and Information Communication Technology sector towards creating a Digital Cambodia.
The course, called SmartStart Unipreneur Learning Platform (ULP), is a fully accredited ‘blended’ learning program consisting of an in-person and online curriculum intended to equip university students with an entrepreneurial mindset and technical capabilities. The course material consists of global startup theories that have been adapted for applications in the Cambodian market and local entrepreneurial success stories.
With support from the Capacity Building and Research Development Fund, SmartStart ULP is being carried out in conjunction with the Cambodia Academy of Digital Technology, University of Puthisastra, National University of Management, Royal University of Law and Economics, Build Bright University Phnom Penh and Build Bright University Siem Reap, the Royal University of Agriculture, Paññāsāstra University of Cambodia Battambang, Angkor University, Svay Rieng University and CamTech. Since it was piloted in 2019, the program saw around 750 students enrolling in the program.
“This is an excellent opportunity for many of today’s undergraduates. In line with Royal Government of Cambodia’s vision of creating a Digital Cambodia, we are confident that SmartStart ULP with the support of both Ministries will help lay the foundations of entrepreneurship and life skills that today’s students need to successfully enter the workforce – and make a difference in their companies, their communities and their country,” said Feiruz Ikhwan, Acting CEO of Smart Axiata.
SmartStart ULP is the first local online learning program that introduces entrepreneurship through a blended learning approach. With a dedicated Learning Management System (LMS), students spend thirty hours in the classroom and fifteen hours working independently or studying online. The course is taught in Khmer and English and includes university partnerships as compulsory or elective courses.
“It has always been a great collaboration between Smart Axiata and Impact Hub Phnom Penh in developing technopreneur talents in Cambodia in the past 5 years and driving digital ecosystem. This time with such strong support from the ten universities that value technopreneurship as part of students’ development, I am really excited to see how the program will be embedded as part of their curriculum” said Melanie Mossard, Director of Entrepreneurship and Innovation of Impact Hub Phnom Penh.
“Additionally, we found it important to feature 15 local Cambodian entrepreneurs as the case studies to illustrate each of the modules in order to showcase local role models with which the student can identify themselves. With the videos, exercises, and visual materials in a blended learning approach, the students will be able to learn both theories and practical experience with their peers and instructors that benefits their careers in the future.  We believe that investing in developing an entrepreneurial mindset among Cambodian youth is crucial for the future of Cambodia. We need to grow a new generation of job creators of problems solvers and we hope that this platform will equip them for their future.” Melanie added.
Feiruz added “having an entrepreneurial mindset is a valuable life skill for anyone’s personal and professional development. We expect all students to benefit from SmartStart ULP, regardless of whether their ambition is to start their own business or work in a ‘blue chip’ corporation. We believe that the ULP will provide the training and skills that will help to form the next generation of Cambodian leaders .”
University students who participate in the course are expected to gain an in-depth understanding of entrepreneurship, develop their entrepreneurial mindset, and improve their employability and life skills.
“I truly believe the cooperation between the Royal University of Agriculture, Impact Hub Phnom Penh and Smart Axiata truly elevates the entrepreneurship education in Cambodia,” said Dr. Sok Kimchhin, Dean of Faculty of Agricultural Economics and Rural Development
Apart from joining the course, top students from the ten universities will be invited to join a stay-in Bootcamp for 3 days 2 nights to learn more about technopreneurship and work on their business ideas from universities to compete for an overseas trip and/or cash prize award at the end of their semester too.
For more information and updates on SmartStart Unipreneur Learning Platform, follow the Smart for Cambodia Facebook page at www.facebook.com/smartforcambodia or visit www.smartstart.com.kh