ចូលរួមគាំទ្រទាំងអស់គ្នាដើម្បីលើកស្ទួយចម្រៀងខ្មែរដែលមិនចំលងគេ ជាមួយក្រុមហ៊ុន Smart
រាជធានីភ្នំពេញ, ថ្ងៃទី 07 ខែកក្កដាឆ្នាំ 201​​6: ក្រុមហ៊ុន Smart បានប្រកាសពីជំហររបស់ខ្លួនក្នុងការគាំទ្រដល់សិល្បករតន្ត្រីក្នុងស្រុក ក្នុងការអភិវឌ្ឍវិស័យឧស្សាហកម្មកម្សាន្តរបស់ប្រទេសកម្ពុជា។ យុទ្ធនាការចុងក្រោយនេះនឹងក្លាយជាមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃការលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីសារៈសំខាន់នៃការការពារកម្មសិទ្ធិបញ្ញានៃការផលិតតន្ត្រី ក្នុងស្រុកនិង បង្កើនការលើកទឹកចិត្តរបស់សាធារណជនកម្ពុជាដើម្បីអោយមានការផលិតជាចម្រៀងខ្មែរអោយកាន់តែច្រើនទៀត ។
ការលួចចម្លងបទបរទេសដោយខុសច្បាប់បានកើតមានអស់រយៈពេលជាច្រើនឆ្នាំនៅក្នុងឧស្សាហកម្មតន្ត្រីនៅកម្ពុជាប៉ុន្តែពេលនេះ​ ត្រូវបានមើលឃើញយ៉ាងផុសផុលពីអតិថិជននូវ តម្រូវការនៃការការពារ បទចម្រៀងដែលជាស្នាដៃនិពន្ធដោយសិល្បករខ្មែរ ហើយការគាំទ្រ បទចម្រៀងដែលមិនចំលងបទបរទេសបានក្លាយជារបត់ថ្មីមួយក្នុងចំណោមយុវជនស្រទាប់ក្រោយ​ ហើយរបត់នេះវាសរបញ្ជាក់ពី ឱកាសថ្មីនៃការអភិវឌ្ឍននៃ ឧស្សាហកម្មតន្ត្រីរបស់ប្រទេសនេះ។ ក្នុងគោលបំណងដើម្បីជួយសម្រួលដល់ការ លើកកម្ពស់ផ្នត់គំនិតថ្មីនេះនិងដើម្បីការពារទេពកោសល្យតន្ត្រីក្នុងស្រុក ក្រុមហ៊ុន Smart ដែលជាក្រុមហ៊ុនផ្តល់សេវាកម្មឈានមុខគេនៃមាតិកាតន្ត្រីនៅក្នុងប្រទេសនេះនៅតែបន្តដើម្បីផ្តល់ឱកាសនិងសេវាកម្មថ្មីដើម្បីផ្តល់ភាពសប្បាយរីករាយដល់សហគមន៍និងជម្រុញទឹកចិត្តដល់ បុគ្គលដែលមានចំណង់ចំណូលចិត្តខ្លាំងនិង ចំណាប់អារម្មណ៍លើតន្ត្រី ។ លោក ថូម៉ាស ហ៊ុននាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Smart Axiata  បានមានប្រសាសន៍ថា: «ការគាំទ្រនិងចំណង់ចំណូលចិត្តលើតន្រ្តីរបស់យើងគឺកាន់តែមានភាពខ្លាំងក្លា​ តួយ៉ាងដូចដែលបានឃើញនូវការនាំមកនូវ ការប្រគំតន្ត្រីអន្តរជាតិដែល      សម្តែងដោយ Demi Lovato និង Jessie J កាលពីឆ្នាំមុន  តាមរយៈភាពជាដៃគូផ្តាច់មុខជាមួយ Universal Music ។ យើងសង្ឃឹមថា វានឹងជម្រុញ នូវចក្ខុវិស័យសម្រាប់តន្រ្តីយើងទៅជា តន្រ្តីលំដាប់ថ្នាក់ពិភពលោក។
យុទ្ធការក្នុងចូលរួមគាំទ្រទាំងអស់គ្នាដើម្បីលើកស្ទួយចម្រៀងខ្មែរដែលមិនចំលងគេ នឹងត្រូវបានអនុវត្តចាប់ពីថ្ងៃទី 01 ដល់ថ្ងៃទី 31 ខែកក្កដានៅសាកលវិទ្យាល័យនានា កន្លែងសាធារណៈនិងផ្សារទំនើប។ អ្នកគ្រប់គ្នាអាចចូលរួមក្នុងយុទ្ធនាការ នេះដោយដោនឡួតកម្មវិធី Smart Music ដែលអ្នកអាចស្តាប់ចម្រៀង ជាង 1 លានបទ គ្រប់ទីកន្លែងនិងគ្រប់ពេលវេលា។​ មិនតែប៉ុណ្ណោះ ការស្តាប់ចម្រៀងតាមរយះ Smart Music លោកអ្នកបានចូលរួមចំណែកផ្តល់នូវ ការគាំទ្រហិរញ្ញវត្ថុដល់សិល្បករសិល្បការិនីផងដែរ។ នៅពេលដែលយើងដោនឡួតចម្រៀងដោយខុសច្បាប់ រឺការស្តាប់ចម្រៀងដោយអត់បង់លុយ, អ្នកផលិតចម្រៀងនឹងបាក់ទឹកចិត្ត បន្តិចម្តងៗ ហើយគេនឹងជំនួសមកវិញដោយការលួចបទចម្រៀងបរទេស។ "ការច្នៃប្រឌិតមិនមានព្រំដែនទេ។ កម្ពុជាសំបូរទៅដោយអ្នកមាន ទេពកោសល្យជាច្រើន ដូច្នេះហើយយើង អាចទាយដឹងថា តន្ត្រីដែលកម្ពុជាអាចផលិតបានវាអាចនឹងអស្ចារ្យប៉ុណ្ណា។ តន្ត្រី អាចផលិតបានដោយ អស្ចារ្យនៅពេលដែលមានការលើកទឹកចិត្តគ្រប់គ្រាន់, ការខិតខំធ្វើការ, ការគាំទ្រនិងវិធីមួយដែល សិល្បករអាច រកប្រាក់កំរៃពីការងាររបស់ខ្លួន។ ឥឡូវនេះក្រុមហ៊ុន Smart ចង់ផ្គុំ បំណែក ទាំងនេះរួមគ្នា ហើយយើងសង្ឃឹមថាអ្នកអាចចូលរួមក្នុងចលនានេះដោយដោនឡួត កម្មវិធី Smart Music នៅក្នុងទូរស័ព្ទដៃដើម្បីគាំទ្រតន្រ្តីជាតិខ្មែរ "លោកថូម៉ាសបន្ត។
ខែកក្កដា ពិតជា ខែពិសេសសំរាប់អ្នកដែលស្រឡាញ់តន្ត្រី។ លោកអ្នកអាច ដោនឡួត Smart Music នៅលើ App Store និង Google Play Store ដោយឥតគិតលុយ។ សេវាប្រចាំសប្តាហ៍ 30 សេន នឹងមិនត្រូវបានគិតលុយពេញមួយខែកក្កដា​។ ចូលរួមជាមួយពួកយើងដើម្បីទទួលបាន ១ លានដោនឡួត និងលើកស្ទួយចម្រៀងខ្មែរដែលមិនចំលងគេ!

Phnom Penh, 07th July 2016: Smart announced its stance in supporting local music artists as part of its broad movement to develop Cambodia’s entertainment industry. This latest campaign will be the foundation of raising awareness of the importance of protecting the intellectual property rights of music produced by local artists while increasing the motivation of the Cambodian public to produce more Khmer Music.
Plagiarism and piracy have been prevalent for years in the Cambodian music industry but recently there has been increased consciousness from both consumers and the music artists of the need to protect Khmer-made-songs. Further, coming up with local and original music content has now become a new trend among the young population of Cambodia. This revival presents new opportunities to the country’s music industry. In order to facilitate and promote this new mindset and to protect and support local music talents, Smart who is the leading provider of music content in the country, continues to provide new opportunities and services to entertain the local community and to inspire individuals who have a strong passion and interest in music. Thomas Hundt, CEO of Smart Axiata said, “Our passion in music is relentless and obvious. Hosting international concerts starring Demi Lovato and Jessie J through the exclusive partnership with Universal Music brought world class entertainment to Cambodia and that is the vision we have for Cambodian music: World-Class. Building on that, we want to facilitate opportunities for local talents to produce more excellent Khmer music!”
The “Stand with Us to Support Khmer Original Music” campaign will be carried out from 01st to 31st July at various universities, public places and malls. Anyone can join Smart in this unique initiative by downloading Smart Music, a music streaming mobile application which allows to listen to a catalogue of over 1 million songs, anywhere, anytime while at the same time provides financial support to the artists. When we illegally download music and listen to it without paying, Cambodian local artists will gradually lose their motivation to compose new music and they will instead just plagiarize foreign songs. “Creativity has no boundary. With a lot of talent in the country, we can imagine how great the music that Cambodians can produce could be. Music compositions can only be great when there is enough motivation, hard work, support and platforms for artist to monetize their work. Smart is putting all of these pieces of the puzzle together and we hope you join this movement by downloading the Smart Music app to support Khmer original music”, Thomas continued.
The month of July will certainly be a special month for music lovers. Smart Music is available on both the Apple App Store and Google Play Store for free download. The standard subscription fee of 30 cents per week will be waived by Smart throughout the month of July for new consumers who wish to enjoy listening and being part of this campaign. Smart accepts the 1 million downloads challenge, will you? Join us in to amplify Khmer Original Music!