ក្រុមសំចតឈ្នះរង្វាន់ទស្សនកិច្ចបចេ្ចកវិទ្យាទៅប្រទេសសឹង្ហបុរីពីកម្មវិធី SmartStart រដូវកាលទី២
ភ្នំពេញ, ថ្ងៃទី ១ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០១៩ – បន្ទាប់ពីបានធ្វើឲ្យក្រុមគណៈកម្មការស្ងើចសរសើរនាអំឡុងវគ្គផ្ដាច់ព្រ័ត្រកាលពីថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ក្រុមសំចត ដែលជាកម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃសម្រាប់ជួយសម្រួលឲ្យអ្នកបើកបរអាចស្វែងរកកន្លែងចតយានយន្ដរបស់ពួកគេបានកាន់តែងាយស្រួល ត្រូវបានជ្រើសរើសជាក្រុមជ័យលាភីក្នុងកម្មវិធី SmartStart Young Innovator Program រដូវកាលទីពីរ ដោយបានឈ្នះរង្វាន់ដំណើរកំសាន្តទៅប្រទេសសឹង្ហបុរី។
នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Smart Axiata លោក ថូម៉ាស ហ៊ុន (Thomas Hundt) បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “សូមអបអរសាទរដល់ក្រុមសំចតដែលមានការរីកចម្រើនគួរឲ្យកត់សម្គាល់ក្នុងរយៈពេលប្រាំមួយខែកន្លងទៅនេះ ហើយព្រមទាំងបានជួយបង្កើនគុណភាពនៃសមិទ្ធិផលរបស់កម្មវិធីSmartStart។ ការបង្ហាញពីគំនិតអាជីវកម្មរបស់ពួកគេ ធ្វើឲ្យពួកយើងមានមោទនភាពណាស់ចំពោះការព្យាយាមរបស់ពួកគេនៅក្នុងកម្មវិធីនេះ។ កម្មវិធីផ្ដួចផ្ដើមបែបនេះ សបញ្ជាក់ឲ្យឃើញថា កម្ពុជាកំពុងមានបរិយាកាសដ៏រីកចម្រើនសម្រាប់ក្រុមហ៊ុនទាំងឡាយដែលទើបនឹងបង្កើតថ្មី ហើយធនធានមនុស្សដែលពោរពេញដោយទេពកោសល្យ ក៏កំពុងជួយលើកស្ទួយបរិយាកាសនេះ ឲ្យកាន់តែប្រសើរឡើងថែមមួយកម្រិតទៀត។ នេះគឺជាសញ្ញាដ៏វិជ្ជមានចំពោះទស្សនៈវិស័យរួមរបស់យើងក្នុងការបង្កើតសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថលដែលមាននិរន្តរភាព។”
ក្រុមចំនួន៤ផ្សេងទៀតដែលបានចូលរួមប្រកួតក្នុងវគ្គផ្ដាច់ព្រ័ត្ររួមមានដូចជា ក្រុម Homex ដែលជាកម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃមួយសម្រាប់ឲ្យអ្នកដែលត្រូវការជួសជុលផ្ទះ អាចភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងជាមួយជាងដែលអាចទុកចិត្តបាន ក្រុម Haystome ដែលជាកម្មវីធីសម្រាប់ឲ្យភ្ញៀវទេសចរអាចទាក់ទងទៅកាន់សិល្បករខ្មែរ ដើម្បីទទួលបានបទពិសោធន៍សិល្បៈដ៏ពិសេស ក្រុម Malis ដែលជាកម្មវិធីសម្រាប់ឲ្យអតិចិជនណាត់ពេលវេលាជាមួយហាងថែរក្សាសម្ផស្ស និង ក្រុម Tos Rean ដែលជាកម្មវិធីផ្គូរផ្គងសិស្សនិងគ្រូបង្រៀន។
ក្រុមទាំងប្រាំបានឈ្នះប្រាក់រង្វាន់ឧបត្ថម្ភចំនួន ៤,000 ដុល្លារអាមេរិក និងទទួលបានការចូលរួមកម្មវិធីបណ្ដុះបណ្ដាលផ្នែកអាជីវកម្មរយៈពេល៦ខែកាលពីខែមិថុនា ឆ្នាំ២០១៨ជាមួយ Impact Hub ហើយបានចូលរួមប្រកួតកាលពីម្សិលមិញ នៅឯ Impact Hub Phnom Penh ដើម្បីដណ្ដើមយករង្វាន់ដំណើរកំសាន្ត “Tech Trip” ដែលទទួលបានប្រាក់ឧបត្ថម្ភទាំងស្រុង ទៅកាន់ប្រទេសសឹង្ហបុរី ដើម្បីធ្វើទស្សនៈកិច្ចនៅក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យាដូចជា Facebook Google និង Microsoft។
នី ច័ន្ទភិជ្ជមៀន ពីក្រុមសំចត បានថ្លែងអំណរគុណដល់ក្រុមហ៊ុន Smart និង Impact Hub ដែលបានបង្កើតកម្មវិធីបច្ចេកវិទ្យាដ៏ស៊ីជម្រៅមួយនេះ។
កញ្ញាបាននិយាយថា៖“ក្រុមរបស់ខ្ញុំនិងខ្លួនខ្ញុំផ្ទាល់បានខិតខំយ៉ាងខ្លាំងដើម្បីកែសម្រួលគោលគំនិតផលិតផលរបស់យើង។ ទោះបីជាយើងប្រឈមនឹងសម្ពាធច្រើនក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានខែចុងក្រោយនេះក៏ដោយ ក៏ពួកយើងសូមថ្លែងអំណរគុណចំពោះអ្នកប្រឹក្សាដ៏មានបទពិសោធន៍ពី Impact Hub និង Smart ដែលបានជួយនាំផ្លូវពួកយើងរហូតមក។ ពួកយើងនឹងប្រើភាពជោគជ័យនេះសម្រាប់ធ្វើជាស្ពានចម្លងឆ្ពោះទៅកាន់ការកសាងភាពជោគជ័យបន្ថែមទៀតទៅថ្ងៃមុខ។”
កញ្ញា Mélanie Mossard នាយកផ្នែកសហគមន៍នៅ Impact Hub ភ្នំពេញ បានកោតសរសើរចំពោះការប្ដេជ្ញាចិត្តរបស់ក្រុមទាំងអស់ដែលបានចូលរួមក្នុងកម្មវិធី។
“កម្មវិធីSmartStartវគ្គពីរនេះ គឺពិតជាមានគុណភាពនិងការព្យាយាមដ៏ពិសេសអស្ចារ្យ។ ខ្ញុំមានអារម្មណ៍រីករាយក្រៃលែងដែលបានឃើញក្រុមនិស្សិតរបស់យើងឆ្លើយតបយ៉ាងសកម្មទៅនឹងមតិយោបល់ណែនាំនិងសិក្ខាសាលាទាំងឡាយនាអំឡុងពេលបណ្ដុះបណ្ដាល។ ខ្ញុំពិតជាស្ងើចសរសើរចំពោះការប្ដេជ្ញាចិត្តនិងឆន្ទៈរបស់ពួកគេដែលចង់សិក្សានិងទទួលបានបទពិសោធន៍ថ្មីៗ ក៏ដូចជាឱកាសផ្សារភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងថ្មីៗផងដែរ។ សមាជិក Impact Hub របស់យើងទាំងអស់ ពិតជាចង់ឃើញក្រុមទាំងអស់អភិវឌ្ឍគំនិតរបស់ពួកគេបន្ថែមទៀត ព្រមទាំងប្រើប្រាស់ការគាំទ្រជាបន្តបន្ទាប់ពីពួកយើង សម្រាប់ជួយត្រួសត្រាយផ្លូវរបស់ពួកគេក្នុងដំណើរសហគ្រាសនេះ។”
SmartStartគឺជាកម្មវិធីរយៈពេល៩ខែដែលត្រូវបានបង្កើតឡើងដោយក្រុមហ៊ុន Smart និង Impact Hub ដែលមានការគាំទ្រពីក្រសួងប្រៃសណីយ៍និងទូរគមនាគមន៍ និង ក្រសួងអប់រំ យុវជននិងកីឡា។ កម្មវិធីនេះមានគោលបំណងចង់ជួយឲ្យនិស្សិតសកលវិទ្យាល័យឆ្នើមនៅកម្ពុជា អាចមានឱកាសធ្វើឲ្យគោលគំនិតអាជីវកម្មរបស់ពួកគេមានដំណើរការទៅមុខ។ និស្សិតដែលត្រូវបានជ្រើសរើសយ៉ាងសម្រិតសម្រាំង បានចូលរួមវគ្គ Hackathon ព្រមទាំងវគ្គ Technopreneurship Challenge រយៈពេលប្រាំថ្ងៃ ដែលផ្ដោតលើការផ្ដល់ដំបូន្មានពីអ្នកជំនាញ និងសិក្ខាសាលាដ៏ល្អិតល្អន់ ដើម្បីទទួលបានឱកាសឈ្នះរង្វាន់ជាទឹកប្រាក់ចំនួន ៤,០០០ ដុល្លារអាមេរិកនិងការគាំទ្ររយៈពេល ៦ ខែជាមួយ Impact Hub ។

Phnom Penh, 1st February 2019: After impressing a panel of judges at the Grand Final on Thursday evening, SomJot, a mobile parking application to help vehicle owners to find parking spaces was selected as the winner of the SmartStart Young Innovator Program Cycle 2 and was awarded a trip to Singapore.
“Congratulations to SomJot, for making substantial progress in the last six months, once again raising the bar for SmartStart in terms of output quality. Their pitch made us all proud of the tremendous efforts put into the program. Such an initiative proves that the Kingdom’s startup ecosystem is growing and being stimulated by great talent – it’s a positive sign for our shared vision of Cambodia’s sustained digital economy,” shared Smart Axiata CEO Thomas Hundt.
The four other teams in the final were: Homex, a mobile application that connects users with household needs to reliable technicians; Haystome, a digital platform that connects tourists with local artists for a truly authentic experience; Malis, a digital solution facilitating appointments at beauty salons and Tos Rean, an online platform matching tutors and students.
All five teams had received 4,000 USD and a six-month incubator program with Impact Hub in June 2018, and battled it out yesterday at Impact Hub Phnom Penh for a fully-funded Singapore “tech trip” to visit the likes of Facebook, Google and Microsoft.
Ny Chanpichmean from SomJot said she is very thankful to Smart and Impact Hub for creating such a comprehensive tech program.
“My team and I have been working very hard to define our business model and develop our minimum viable product. Although we had to face many challenges in the last few months, we were grateful to have experienced mentors, Impact Hub and Smart, who guided us along the way. We look forward to build on this success as our digital product and service gains traction in Cambodia.”
Mélanie Mossard, Impact Hub Phnom Penh’s Director of Venture Support, praised the commitment of all the teams throughout the whole program.
“The quality and hard work on display in SmartStart Cycle 2 has been amazing. It has been great to see how these young university students have all responded to the advice and workshops during the incubation period. I really admire their commitment and desire to learn and get exposed to new networks and opportunities. We at Impact Hub can’t wait to see all the teams further develop their ideas and use our continuous support to guide them through their entrepreneurial journey.”
SmartStart, a 9-month program by Smart and Impact Hub endorsed by Ministry of Posts and Telecommunications and Ministry of Education, Youth and Sport, aims at enabling promising Cambodian university students to launch their digital business ideas. Shortlisted students undergo a hackathon, 5-day technopreneurship challenge as well as intensive workshops to stand a chance to win 4,000 USD cash and tailored support for 6 months with Impact Hub.