កម្មវិធី SmartScale នាំមកជូនដោយ Seedstars នឹងដំណើរការនៅក្នុងខែឧសភា
Mekong Strategic Partners នឹងជួយពន្លឿនការវិវឌ្ឍរបស់អាជីវកម្មទើបង្កើតថ្មីដល់ទៅ 15 នៅកម្ពុជាតាមរយៈកម្មវិធីសហគ្រិនភាពដំណាក់កាលដំបូងដែលគាំទ្រដោយ Development Innovations របស់ USAID និង
ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata
Mekong Strategic Partners (MSP) សហការជាមួយនឹង Seedstars World (Seedstars) ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata និង Development Innovation របស់ USAID ប្រកាសពីការដាក់ដំណើរការកម្មវិធី SmartScale ដែលជាកម្មវិធីជួយពន្លឿននិងជំរុញអាជីវកម្មដែលទើបបង្កើតថ្មីនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
SmartScale នឹងចាប់ផ្តើមនៅក្នុងខែឧសភាឆ្នាំ 2019 សម្រាប់រយៈពេលបីខែ។ ក្រុមហ៊ុនអាជីវកម្មទើបចាប់ផ្ដើមថ្មីដែលមានមូលដ្ឋាននៅកម្ពុជាចំនួន 15 នឹងទទួលបានការបណ្ដុះបណ្ដាលយ៉ាងហ្មត់ចត់នៅ ដោយផ្អែកលើកម្មវិធីដែលរៀបចំឡើងដោយ Seedstars ។ កម្មវិធីនេះមានគោលបំនងលើកកម្ពស់ការធ្វើឲ្យកាន់តែប្រសើរឡើងពីផលិតផលទៅទីផ្សារ និងពង្រីកទំនាក់ទំនងអតិថិជនដោយបង្កើនការផ្ទេរចំណេះដឹងនិងទទួលការណែនាំពីអ្នកជំនាញ។ អ្នកជំនាញសហគ្រិនពេញម៉ោងពីរនាក់ ដែលស្ថិតនៅក្នុងលំនៅដ្ឋាន អ្នកជំនាញវិនិយោគអន្តរជាតិ និង គ្រូបង្ហាត់ថ្នាក់ជាតិនិងអន្តរជាតិជាង 20 នឹងក្លាយជាផ្នែកមួយនៃកម្មវិធីដែលបានរចនានេះ។
លោក Bora Kem ជាដៃគូនៅ MSP បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “ការផ្តល់ការណែនាំនិងការគាំទ្រផ្នែកបច្ចេកទេសមានសារៈសំខាន់ខ្លាំងណាស់ សម្រាប់ការទទួលបានជោគជ័យយូរអង្វែងរបស់អាជីវកម្មទើបបង្កើតថ្មី។ ជាមួយ SmartScale យើងនឹងផ្តល់ជូននូវការចាប់ផ្តើមអាជីវកម្ម ជាមួយអ្នកណែនាំដែលមានបទពិសោធន៍ក្នុងពេលសហការជាមួយ Seedstars ដើម្បីធ្វើកម្មវិធីបណ្ដុះបណ្ដាលក្នុងថ្នាក់ដែលល្អបំផុតបែបសកល។ យើងសង្ឃឹមថានឹងជួយសម្រួលដល់ចំណាប់អារម្មណ៏ក្នុងតំបន់លើបអាជីវកម្មក្នុងប្រទេសកម្ពុជា និង នាំពួកគេទៅកាន់ឆាកអន្តរជាតិ។”
អាជីវកម្មទើបបង្កើតថ្មីដែលបានជ្រើសរើស នឹងមានឱកាសរីករាយជាមួយកន្លែងធ្វើការដោយឥតគិតថ្លៃនៅក្នុងបរិយាកាសដែលមានការជំរុញ ការចូលរួមដោយសេរី ការគាំទ្រពីក្រុមហ៊ុនក្នុងស្រុក ការជួបជាមួយសហគ្រិននៅក្នុងលំនៅដ្ឋានផ្ទាល់រៀងរាល់សប្តាហ៍ ជាមួយនឹងមាតិកាប្រចាំសប្តាហ៍ដែលផ្តល់ដោយអ្នកឯកទេសជាក់ស្តែង។ ពួកគេក៏នឹងមានលទ្ធភាពទទួលបានការវិនិយោគរហូតដល់ទៅ 100,000 ដុល្លារពី Smart Axiata Digital Innovation Fund (SADIF) និងបណ្តាញអ្នកវិនិយោគ Seedstars ព្រមទាំងទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍បច្ចេកវិទ្យាដែលមានតម្លៃរាប់ពាន់ដុល្លារដូចជា Xero, HubSopt និង Amazon Web Services។
លោកស្រី Kate Heuisler ប្រធាននៃ Development Innovations បានមានថ្លែងថា៖ “យើងចង់គាំទ្រសហគ្រិនលើមាគាឆ្ពោះទៅរកការពឹងផ្អែកដោយខ្លួនឯង ជាពិសេសអ្នកដែលត្រូវការការណែនាំជាច្រើនពីអ្នកជំនាញការនៅក្នុងវិស័យវិនិយោគ ដើម្បីទទួលបានអតិថិជនកាន់តែច្រើន ហើយបង្កើនប្រាក់ចំណូល និង ចុងក្រោយទទួលបានហិរញ្ញប្បទាន ឬ ការវិនិយោគ។”
លោក Thomas Hundt នាយកប្រតិបត្តិ ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “សហគមន៏នៃអាជីវកម្មទើបបង្កើតថ្មីបានប្រាថ្នាចង់បានកម្មវិធីបែបនេះ ដែលនឹងដើរតួជាស្ពានសម្រាប់អាជីវកម្មទើបចាប់ផ្ដើមថ្មីក្នុងស្រុក ឈានទៅរកដំណាក់ការលូតលាស់។ ក្រុមហ៊ុន Smart មានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយដែល MSP ជាមួយការគាំទ្រពីក្រុមការងារ Seedstars និង Development Innovations កំពុងសាកល្បងកម្មវិធីថ្មីនេះ ដែលជាបំណែកដ៏សំខាន់មួយ នៃការធ្វើដំណើរតាមប្រព័ន្ធអេកូឌីជីថលនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ យើងសង្ឃឹមថានឹងអាចរកឃើញ និង ពង្រីកគំនិតច្ចេកវិទ្យាដ៏ល្អបំផុតនៅក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា”។
កម្មវិធីនឹងបើកនៅថ្ងៃទី 10 ខែមេសា។ សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែមនិងការធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពលើ SmartScale សូមចូលទៅកាន់ smartscalekh.com។

SmartScale powered by Seedstars to be launched in May
Mekong Strategic Partners to accelerate up to 15 Cambodian-based startups through early stage entrepreneurship program supported by USAID’s Development Innovations and Smart Axiata
Mekong Strategic Partners (MSP), in association with Seedstars World (Seedstars) Smart Axiata, and USAID’s Development Innovations, announced the launch of ‘SmartScale powered by Seedstars’, an acceleration program for the most promising startups in Cambodia.
SmartScale will start in May 2019 for a period of three months. Up to 15 promising Cambodian-based startups will go through on-site intensive training based on the Seedstars program structure. The program aims to improve product-to-market fit and to maximize customer interactions by leveraging knowledge transfer and receiving expert guidance. Two in-house, full-time entrepreneurs-in-residence, international investment professionals and more than 20 international and local mentors will be part of the program structure.
Bora Kem, Partner at MSP said “Mentorship and technical support are crucial for a startup’s long-term success. With SmartScale, we will provide startups with experienced local mentors while partnering with Seedstars to deliver the best-in-class global startup program. We hope to facilitate regional interests in Cambodian startups and to bring them to the international stage.”
The selected startups will have an opportunity to enjoy free working space in an inspiring environment, equity-free participation, support from local companies, weekly 1-on-1 meetings with entrepreneurs-in-residence and weekly content delivered by hands-on experts. They will also potentially receive follow-up investments of up to $100,000 USD from the Smart Axiata Digital Innovation Fund and the Seedstars investor network, as well as exclusive access to thousands of dollars’ worth of tech benefits such as Xero, HubSpot and Amazon Web Services.
“We want to support entrepreneurs on their path to self-reliance, especially those who need greater mentorship from experts in the investment industry to acquire more customers, increase revenues and ultimately secure financing or investments,” said Kate Heuisler, Chief of Party of Development Innovations.
“Cambodia’s startup community has been yearning for such a program that will act as a funnel for more local startups to move on to the growth stage. Smart is delighted that MSP with the support of Seedstars and Development Innovations, is piloting this new program which will be an important piece of the puzzle in Cambodia’s digital ecosystem journey. We hope to discover and scale the very best tech ideas of the Kingdom!” added Thomas Hundt, CEO of Smart Axiata.
Applications are now open. For more information on and updates on SmartScale, visit smartscalekh.com