រាជធានីភ្នំពេញ ថ្ងៃទី២៨ មីនា ឆ្នាំ២០១៧៖ ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានសម្ពោធមូលនិធិដែលមានទុនវិនិយោគ ៥លានដុល្លារ ដើម្បីគាំទ្រក្រុមហ៊ុន និងក្រុមហ៊ុនបង្កើតថ្មីក្នុងវិស័យឌីជីថល នៅកម្ពុជា ។ គំនិតផ្តួចផ្តើមថ្មីបំផុតនេះពីក្រុមហ៊ុនទូរគមនាគមន៍ចល័តឈានមុខគេរបស់ប្រទេសកម្ពុជា ត្រូវបានប្រកាសក្នុងអំឡុងពេលពិធីសម្ពោធ ក្រោមអធិបតីភាព ឯកឧត្តម ត្រាំ អ៊ីវតឹក រដ្ឋមន្ដ្រីក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ និងដោយមានវត្តមានចូលរួមពីភាគីពាក់ព័ន្ធអន្តរក្រសួង និងតំណាងពីសហគមន៍បច្ចេកវិទ្យានៅកម្ពុជា ជាច្រើនរូប ។
មូលនិធិនេះសំរាប់អាជីវកម្មបែបឌីជីថលរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart ត្រូវបានបង្កើតឡើងដោយក្រុមហ៊ុន Smart ក្នុងភាពជាដៃគូជាមួយក្រុមហ៊ុនផ្តល់ប្រឹក្សា និងវិនិយោគ Mekong Strategic Partners (MSP) ។ មូលនិធិនេះ សំដៅធ្វើការវិនិយោគទៅលើអាជីវកម្មនៅក្នុងវិស័យឌីជីថល ដើម្បីជំរុញការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចក្នុងវិស័យនេះ ដែលគេរំពឹងថា នឹងជួយជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចក្នុងប្រទេសកម្ពុជាមួយកម្រិតទៀត ។
ខណៈចំនួនសហគ្រិនក្នុងវិស័យឌីជីថលនៅកម្ពុជាបានកើនឡើងក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយនេះ នៅមិនទាន់មានមូលនិធិច្បាស់លាស់មួយដែលផ្តោតលើការវិនិយោគនៅក្នុងអាជីវកម្មទាំងនោះទេ ពោលគឺ ទាំងការគាំទ្រផ្នែកថវិកា និងបច្ចេកទេស ។
លោក ថូម៉ាស ហ៊ុន នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Smart មានក្តីរំភើបរីករាយ ក្នុងការសម្ពោធមូលនិធិដ៏មានសក្តានុពលនេះ ដែលជាគំនិតផ្តួចផ្តើមមួយក្នុងចំណោមការងារជាច្រើនទៀតក្នុងវិស័យឌីជីថល របស់ក្រុមហ៊ុន Smart នឹងរៀបចំឡើង ក្រោមស្មារតីបន្តធ្វើជាដៃគូអភិវឌ្ឍន៍សំខាន់មួយក្នុងវិស័យបច្ចេកវិទ្យាគមនាគមន៍ និងព័ត៌មាននៅកម្ពុជា ។
លោក ថូម៉ាស បានមានប្រសាសន៍ថា “ថ្ងៃនេះ ជំពូកថ្មីមួយក្នុងដំណើរឆ្ពោះទៅមុខនៃវិស័យឌីជីថលនៅកម្ពុជា នឹងចាប់ផ្តើមហើយ ដោយយើងរំពឹងថា មូលនិធិនេះនឹងជំរុញរលកថ្មីមួយក្នុងការអភិវឌ្ឍនៃវិស័យឌីជីថល ។ យើងកំពុងស្វែងរកក្រុមហ៊ុន ឬសហគ្រិន ក្នុងវិស័យបច្ចេកវិទ្យា ដែលកំពុងធ្វើការទាក់ទងនឹងវិស័យបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ ពាណិជ្ជកម្មឌីជីថល ការកំសាន្ត ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយសង្គម ការផ្សព្វផ្សាយពាណិជ្ជកម្ម ការអប់រំ និងការថែទាំសុខភាព ។ បច្ចេកវិទ្យាទាំងនេះនឹងមិនត្រឹមតែបំពេញបន្ថែមអោយបណ្តាញតភ្ជាប់លំដាប់ថ្នាក់លេខមួយរបស់យើងប៉ុណ្ណោះទេ តែក៏នឹងធ្វើឱ្យជីវិតប្រជាជនកម្ពុជាមានភាពងាយស្រួល និងភាពតភ្ជាប់កាន់តែខ្ពស់ ។”
ការវិនិយោគពីមូលនិធិសម្រាប់បុគ្គលម្នាក់ៗ មានចន្លោះទឹកប្រាក់ពី ២៥ពាន់ ដល់ ៥០ពាន់ដុល្លារអាមេរិក ដោយអាស្រ័យលើដំណាក់កាលនៃការអភិវឌ្ឍអាជីវកម្ម វិស័យពាក់ព័ន្ធ និងតម្រូវការថវិការបស់អាជីវកម្មនីមួយៗ ។
បន្ថែមពីការគាំទ្រផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ ក្រុមហ៊ុនក៏នឹងផ្តល់នូវការគាំទ្រដល់អាជីវកម្ម និងអាជីវកម្មចាប់ផ្តើមថ្មី តាមរយៈការផ្ដល់ប្រឹក្សា ការចែករំលែកចំណេះដឹង និងការគាំទ្រផ្នែកអភិវឌ្ឍពាណិជ្ជកម្ម ។ អ្នកវិនិយោគមានសក្តានុពល ក៏នឹងទទួលបានការណែនាំក្នុងការធ្វើទីផ្សារ ការអភិវឌ្ឍម៉ាកយីហោ និងដំណើរការអាជីវកម្មសំខាន់ៗផ្សេងទៀត ដែលដកស្រង់ពីបទពិសោធន៍របស់ក្រុមហ៊ុន Smart ដើម្បីធ្វើអោយគោលដៅអាជីវកម្មសម្រេចទៅបានដោយជោគជ័យ ។
លោក ថូម៉ាស បានបន្ថែមទៀតថា “យើងនឹងផ្តល់ការគាំទ្រគ្រប់ជ្រុងជ្រោយដល់ក្រុមហ៊ុន និងអាជីវកម្មដែលយើងសម្រេចចិត្តធ្វើការវិនិយោគ ដោយយើងនឹងផ្តល់អោយពួកគាត់នូវការគាំទ្រផ្នែកបច្ចេកទេស និងលទ្ធភាពភ្ជាប់ទៅកាន់អតិថិជនរបស់យើងជាង ៨លាននាក់ ដែលបាននិងកំពុងប្រើសេវាកម្មឌីជីថលនៅក្នុងជីវិតប្រចាំថ្ងៃរបស់ពួកគាត់រួចទៅហើយ ។”
មូលនិធិនេះនឹងត្រូវគ្រប់គ្រងដោយក្រុមហ៊ុន MSP ចាប់តាំងពីការកំណត់អត្តសញ្ញាណដំបូងនៃឱកាសវិនិយោគសក្តានុពល រហូតដល់ការគ្រប់គ្រងកំណើនក្រោយការវិនិយោគ ។
លោក Stephen Higgins អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន MSP បានមានប្រសាសន៍ថា “យើងជឿជាក់ថាមានឱកាសអាជីវកម្មច្រើនណាស់ក្នុងវិស័យបច្ចេកវិទ្យា ហើយយើងមានក្តីរំភើបឥតឧបមា ដោយបានចាប់ផ្តើមមូលនិធិវិនិយោគនេះរួមគ្នាជាមួយក្រុមហ៊ុន Smart ។ យើងនឹងធ្វើការវិនិយោគក្នុងក្រុមហ៊ុនដំណាក់កាលដំបូង និងដំណាក់កាលកំពុងលូតលាស់ ។ យើងក៏ចង់វិនិយោគលើក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យាដែលទទួលបានជោគជ័យ និងមានក្តីប្រាថ្នាធំធេង ដែលបានចាប់ផ្តើមផលិតផល ឬសេវាកម្មបច្ចេកវិទ្យារបស់ពួកដោយជោគជ័យ ហើយកំពុងចង់ពង្រីកបន្ថែមទៀត ។”
អ្នកចូលរួមនៅក្នុងពិធីសម្ពោធមូលនិធិនេះ មានក្តីរំភើបចំពោះឱកាសថ្មីៗសម្រាប់សហគ្រិនក្នុងវិស័យឌីជីថលក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ។ អារម្មណ៍នេះក៏បានលើកឡើងដោយ ឯកឧត្តម ត្រាំ អ៊ីវតឹក រដ្ឋមន្ដ្រីក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ផងដែរ ដោយ ឯកឧត្តម បានមានប្រសាសន៍ថា “មានគំនិងច្នៃប្រឌិតជាច្រើនដែលកំពុងកើតឡើងក្នុងវិស័យបច្ចេកវិទ្យា និងសេវាកម្មឌីជីថល នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ។ រាជរដ្ឋាភិបាលប្តេជ្ញាចិត្តគាំទ្រដល់ចំពោះកិច្ចការនេះ សំដៅអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចក្នុងវិស័យបច្ចេកវិទ្យាគមនាគមន៍ និងព័ត៌មាន សម្រាប់ប្រជាជនកម្ពុជាទាំងអស់ ។ ក្នុងនាមជាភាគីពាក់ព័ន្ធសំខាន់នៅក្នុងវិស័យនេះយើងគួរតែផ្តោតការយកចិត្តទុកដាក់របស់យើងនៅលើការកំណត់អត្តសញ្ញាណការសហការនិងការអនុវត្តន៍នូវឱកាសល្អបំផុតសម្រាប់បច្ចេកវិទ្យាដើម្បី រួមបញ្ចូលបច្ចេកវិទ្យាសំដៅ ឆ្ពោះទៅរកការសម្រេចបានសហគមន៍បានភ្ជាប់យ៉ាងពិតប្រាកដនៅទីនេះក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។”
ឯកឧត្តម ត្រាំ អ៊ីវតឹក បានអបអរសាទរចំពោះក្រុមហ៊ុន Smart ក្នុងការសម្ពោធមូលនិធិនេះ ព្រោះកិច្ចការនេះស្របទៅតាមគោលនយោបាយអភិវឌ្ឍន៍វិស័យបច្ចេកវិទ្យាគមនាគមន៍ និងព័ត៌មាន ឆ្នាំ២០២០ របស់ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ ហើយ ឯកឧត្តម ទន្ទឹងរង់ចាំមើលផ្លែផ្កានៃគំនិតផ្តួចផ្តើមថ្មីនេះ ។ ឯកឧត្តម បានមានប្រសាសន៍បន្ថែមថា “ក្រុមហ៊ុន Smart គឺជាដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ដ៏សំខាន់មួយរបស់យើងក្នុងដំណើរនេះ ហើយខ្ញុំសូមកោតសរសើរចំពោះការគាំទ្ររបស់ក្រុមហ៊ុន តាមរយៈការផ្តួចផ្តើមជាច្រើន ដូចជា មូលនិធិសម្រាប់អាជីវកម្មបែបឌីជីថល និងកម្មវិធី SmartStart ជាដើម ដែលផ្តល់ការគាំទ្រផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ និងបច្ចេកទេស ដល់សហគ្រិនក្នុងវិស័យឌីជីថលនៅកម្ពុជាយើង ។ ខ្ញុំមានសុទិដ្ឋិនិយមថា មូលនិធិនេះនឹងពន្លឿន ក៏ដូចជាចូលរួមចំណែកជំរុញការច្នៃប្រឌិត និងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចក្នុងវិស័យឌីជីថលនៅកម្ពុជា ។
មូលនិធិសម្រាប់អាជីវកម្មបែបឌីជីថលរបស់ក្រុមហ៊ុន ស្មាត គឺជាវេទិកាមួយក្នុងចំណោមវេទិកាជាច្រើន ដែលក្រុមហ៊ុន Smart បានបង្កើតឡើង ដើម្បីជំរុញសហគ្រិនវ័យក្មេង និងអាជីវកម្មមានសក្តានុពល អាចរីកលូតលាស់ទៅមុខ ។ គំនិតផ្តួចផ្តើមថ្មីៗចុងក្រោយនេះ ដូចជា កម្មវិធី SmartStart: Young Innovator Program និងកិច្ចសហការជាមួយមជ្ឈមណ្ឌលអភិវឌ្ឍអាជីវកម្ម និងកម្មវិធីលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងផ្សេងទៀត នឹងរួមចំណែកពន្លឿនការបង្កើតអាជីវកម្មថ្មីៗក្នុងវិស័យឌីជីថល និងបង្កើនឱកាសច្នៃប្រឌិត នៅពេលអនាគតបន្ថែមទៀត ។

Smart Axiata launches 5 Million USD Digital Innovation Fund to power Cambodia’s Digital Economy to the next level
Phnom Penh, 28th March 2017: Smart Axiata has launched a 5 million USD venture capital fund for Cambodian-based digital service companies and start-ups. This latest initiative from Cambodia’s leading mobile telecommunications company was announced during the launch ceremony in presence of H.E. Tram Iv Tek, Minister of Ministry of Posts and Telecommunications Cambodia (MPTC), inter-ministerial government stakeholders, Ambassadors and various representatives from Cambodia’s tech community.
The Smart Axiata Digital Innovation Fund has been devised by Smart in partnership with investment and advisory firm Mekong Strategic Partners (MSP). The Fund seeks to invest in ideas and businesses in the digital ecosystem to spark the development of a robust digital economy that will help grow Cambodia as a whole.
While the number of Cambodian digital entrepreneurs has mushroomed in recent years, there has not been a dedicated fund available to invest in these businesses – both in terms of cash and expertise.
Thomas Hundt, Chief Executive Officer of Smart, was thrilled to unleash the potential of this Fund – one of many more upcoming digital endeavors by the company as it continues to be a key development partner in Cambodia’s ICT sector.
“Today, a new chapter in Cambodia’s digital journey is about to start as we anticipate that the Fund will kick-start the next wave of digital growth. We are looking for companies or entrepreneurs in the technology space, related to sectors such as financial technology, digital commerce, entertainment, social media, advertising, education and healthcare. These disruptive models will not only complement our first class networks, but will make Cambodian lives easier and more connected,” Thomas said.
Individual investments from the Fund will vary from 25,000 to 500,000 USD according to the stage, industry and funding requirements of each business.
In addition to financing, the Fund will provide support for start-ups and businesses through mentoring, knowledge sharing and business development. Potential investees will also gain insight into marketing, branding and other critical business processes leveraging on Smart’s strengths to create and realize value that has so far remained untapped.
“We will make sure we follow through on our investments by ensuring the companies and businesses we support have access to all our expertise, not to mention our base of over 8 million customers who are already using digital services in their everyday lives,” Thomas added.
The Fund will be managed by MSP, from the initial identification of potential investment opportunities right through to post investment growth.
“We believe there are significant opportunities for businesses in the tech sector, and we are excited to be launching this tech fund together with Smart,” said Stephen Higgins, Managing Partner at MSP. “We will invest in early-stage and growth-stage companies. We are also looking for high performing tech firms with big aspirations, that have successfully launched their tech product or service and are looking to scale up,” he noted.
The attendees at the launch of the Fund were enthusiastic about the new possibilities for many aspiring and forward-looking digital entrepreneurs in Cambodia. This sentiment was echoed by H.E. Tram Iv Tek, Minister of MPTC who said, “In this era of ‘digitalization of everything’, there is already a lot of creativity and disruptive thinking about technology and digital services in Cambodia. The Royal Government of Cambodia is committed to support this as part of our focus in developing the ICT economy for all Cambodians. As important stakeholders in the sector, we should focus our attention on identifying collaborative opportunities and best practices for inclusive technologies that shall render much needed progress towards the realization of a truly connected community here in Cambodia.”
H.E. Tram Iv Tek also congratulated Smart for launching this Fund which is in line with MPTC’s ICT Development Policy 2020 and looked forward to the fruits of this latest initiative: “The Royal Government of Cambodia immensely welcomes the launch of the Smart Axiata Digital Innovation Fund. Smart is one of our key development partners in Cambodia’s digital journey and we appreciate their support through initiatives like the Digital Innovation Fund and SmartStart which provides significant practical and financial backing for our digital pioneers. I am optimistic that this Fund will generate more national Digital Talents and contribute towards spurring Cambodia’s digital innovation and economy,” H.E. Tram added.
The Smart Axiata Digital Innovation Fund is one of the various avenues opened by Smart to enable aspiring entrepreneurs and promising businesses to grow. Initiatives like the recent SmartStart: Young Innovator Program as well as partnerships with incubator hubs and awareness programs will collectively contribute towards accelerating digital start-ups and innovation opportunities in the coming years.