សាលារៀនចំនួន ៦ នៅកម្ពុជាទទួលបានពានរង្វាន់ជាតិ «សាលាមេត្រីបរិស្ថាន»
សាលារៀនចំនួន៦ ក្នុងចំណោមសាលារៀនចំនួន៤៨ នៅកម្ពុជាបានទទួលពានរង្វាន់ «សាលាមេត្រីបរិស្ថានជាតិ» ពីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និង ក្រសួងបរិស្ថាន ក្រោមកិច្ចសហការរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ជាមួយនិងការទទួលស្គាល់អំពីការលើកកម្ពស់និរន្តរភាពបរិស្ថានរបស់សាលារៀនក្នុងប្រតិបត្តិការ និងការបង្រៀនរបស់ពួកគេ។
សាលាបឋមសិក្សាចំនួន ៣ ដែលត្រូវបានជ្រើសរើសសម្រាប់ពានរង្វាន់គឺ៖
១. សាលាបឋមសិក្សា វត្តចែង ខេត្តបាត់ដំបង (ជ័យលាភីមាស)
២. សាលាបឋមសិក្សា ក្រវ៉ាន់ ខេត្តសៀមរាប (ជ័យលាភីប្រាក់)
៣. សាលាបឋមសិក្សា ឈើខ្លឹម ខេត្តត្បូងឃ្មុំ (ជ័យលាភីសំរិទ្ធ)
វិទ្យាល័យចំនួន ៣ ដែលត្រូវបានជ្រើសរើសសម្រាប់ពានរង្វាន់គឺ៖
១. វិទ្យាល័យ ហ៊ុន សែន មិត្តភាព ខេត្តព្រះសីហនុ (ជ័យលាភីមាស)
២. វិទ្យាល័យ ហ៊ុន សែន សម្ភៈបុរៈ ខេត្តក្រចេះ (ជ័យលាភីប្រាក់)
៣. វិទ្យាល័យ ចំណេះទូទៅ និងបច្ចេកទេស ព្រះបាទសម្តេចព្រះបរមនាថ នរោត្តម សីហមុនី ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង (ជ័យលាភីសំរិទ្ធ)
ដោយហេតុថាសាលារៀនមួយចំនួនត្រូវបានបើកឡើងវិញ ជាមួយនិងវិធានការដ៏ខ្ជាប់ខ្ជួន ក្នុងការប្រយុទ្ទប្រឆាំងជំងឺរាតត្បាតជាសកលកូវីដ១៩ ពានរង្វាន់សាលាមេត្រីបរិស្ថាន គឺជាការក្រើនរំលឹកដ៏ទាន់ពេលវេលាមួយ អំពីការអប់រំដល់យុវជនកម្ពុជាអំពីសារៈសំខាន់នៃការការពារបរិស្ថាន ដែលសំខាន់ជាងពេលណាៗទាំងអស់។
សាលារៀនជ័យលាភីទាំងអស់ត្រូវបានជ្រើសរើសដោយក្រុមអ្នកជំនាញមកពីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និង ក្រសួងបរិស្ថាន ដោយផ្អែកលើលក្ខណៈវិនិច្ឆ័យសំខាន់ៗចំនួន ៤ ចំនុច៖ តើសាលារក្សាប្រតិបត្តិការបៃតងដោយរបៀបណា តើការសិក្សាអំពីបរិស្ថានត្រូវបានដាក់បញ្ចូលទៅក្នុងកម្មវិធីសិក្សា និងសកម្មភាពក្រៅកម្មវិធីសិក្សាក្នុងសាលាដោយរបៀបណា តើការអនុវត្តកម្មវិធីនិរន្តរភាពរបស់សាលាមានប្រសិទ្ធភាពយ៉ាងដូចម្តេច តើសាលាបានបញ្ចូលកម្មវិធីអប់រំបរិស្ថានរបស់ពួកគេទៅក្នុងសហគមន៍មូលដ្ឋានតាមរយៈភាពជាដៃគូ និងកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងដោយរបៀបណា។
ឯកឧត្តម ជួប ប៉ារីស៍ អគ្គនាយក នៃអគ្គនាយកដ្ឋានចំណេះដឹង និងព័ត៌មានបរិស្ថាន នៃក្រសួងបរិស្ថានបានមានប្រសាសន៏ថា៖ «ការប្រឡងប្រណាំងកម្មវិធីពានរង្វាន់សាលាមេត្រីបរិស្ថាន មានគោលបំណងលើកទឹកចិត្តសិស្សានុសិស្សឱ្យខិតខំរៀនសូត្រដើម្បីកសាងអនាគតដ៏រុងរឿង និងបណ្ដុះគំនិតឱ្យស្រឡាញ់បរិស្ថានដើម្បីចូលរួមចំណែកដល់ការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាពនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។»
សាលាជ័យលាភីចំនួន៦ ទទួលបានរង្វាន់សាច់ប្រាក់ចំនួន ៥ លានរៀល ៤ លានរៀល និង ៣ លានរៀល សម្រាប់ជ័យលាភីមាស ប្រាក់ និង សំរិទ្ធ រៀងៗខ្លួន ដែលនឹងត្រូវប្រើដើម្បីពង្រីកកិច្ចខឹតខំប្រឹងប្រែងនៃកម្មវិធីនិរន្តភាព និងការអនុវត្តកម្មបរិស្ថានល្អបំផុត។
លោក ថូម៉ាស ហ៊ុន (Thomas Hundt) នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Smart Axiata មានប្រសាន៍ថា៖ «ការអប់រំ និងបរិស្ថានគឺជាវិស័យអាទិភាពពីរដ៏សំខាន់សម្រាប់ពួកយើងនៅក្រុមហ៊ុន Smart ហើយយើងមានមោទនភាពដែលបានគាំទ្រកម្មវិធីពានរង្វាន់នេះ ដោយបានដាក់បញ្ចូលវិស័យទាំងពីរនេះជាវិស័យអាទិភាពដែលនាំមកនូវផលវិជ្ជមានជាច្រើនប្រកបដោយអត្ថន័យ។ តាមរយ:ការទទួលស្គាល់សាលាទាំងនេះសម្រាប់ការអនុវត្តប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិត និងនិរន្តរភាព យើងសង្ឃឹមថា ពួកយេីងនឹងក្លាយជាផ្នែកមួយនៃការផ្លាស់ប្តូរក្នុងជំនាន់មួយ ដែលយុវជនកម្ពុជាស្ថិតនៅជួរមុខនៃការប្រយុទ្ធ ដើម្បីអភិរក្សបេតិកភ័ណ្ឌធម្មជាតិដ៏កម្ររបស់ព្រះរាជាណាចក្រ និងធ្វើឱ្យមានផលវិជ្ជមានពិតប្រាកដ ក្នុងការកាត់បន្ថយផលប៉ះពាល់នៃការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ។»
ពានរង្វាន់សាលាមេត្រីបរិស្ថានជាតិ ត្រូវបានធ្វើឡើងតាំងពីឆ្នាំ ២០១៧ បន្ទាប់ពីប្រទេសកម្ពុជាបាន អនុម័តសេចក្តីណែនាំថ្នាក់ជាតិស្តីអំពី ពានរង្វាន់សាលាមេត្រីបរិស្ថាន ដោយអនុលោមតាមគោលការណ៍ណែនាំ និងពានរង្វាន់សាលាមេត្រីបរិស្ថានអាស៊ាន ដែលជាឯកសារយោង និងស្តង់ដារតំបន់សម្រាប់សាលារៀនដែលមិនប៉ះពាល់ដល់បរិស្ថានក្នុងតំបន់។
សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែមអំពីកម្មវិធីទំនួលខុសត្រូវសង្គមនិងកម្មវិធីនិរន្ដរភាពរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart សូមតាមដានលើទំព័រហ្វេសប៊ុក Smart For Cambodia www.facebook.com/smartforcambodia ។

Six out of 48 Cambodian schools have received a National Eco-Schools Award from the Ministry of Education, Youth and Sport and the Ministry of Environment, in partnership with Smart Axiata, in recognition of the schools’ promotion of environmental sustainability in their teaching and operations.
The three primary schools selected for the award were:
1. Vat Chaeng Primary School in Battambang province – gold award
2. Kravan Primary School in Siem Reap province – silver award
3. Chhoeur Kleum Primary School in Tbong Khmum province – bronze award
The three secondary schools selected for the award were:
1. Hun Sen Mittapheap High School in Kampong Som province – gold award
2. Hun Sen Sompheak Boreak High School in Kratie province – silver medal
3. Preah Bat Samdach Preah Baramneath Norodom Sihamoni High School in Kampong Chhnang province – bronze medal
With schools reopening soon following extensive closures due to the COVID-19 pandemic, the Eco-Schools Awards are a timely reminder that educating young Cambodians about the importance of protecting our fragile environment is more important than ever before.
The winning schools were chosen by a panel of experts from the Ministry of Education, Youth and Sport and the Ministry of Environment based on four main criteria: how green the school operations are; how environmental learning has been integrated into the school curriculum and extra-curricular activities; how effective the school’s sustainability practices are; and how the school has integrated their environmental education programs into the local communities through partnerships and outreach efforts.
“The National Eco-Schools Awards are not only intended to encourage students to pursue education for a better future but also to instill in the next generation a spirit of love for nature in order to contribute to the sustainable development of Cambodia,” said Director General of the General Directorate of Environmental Knowledge and Information at the Ministry of Environment, H.E. Chuop Paris.
The six winning schools were given cash prizes of 5 million Riel, 4 million Riel and 3 million Riel for the gold, silver and bronze awards respectively, which will be used to expand their sustainability efforts and environmental best practices.
“Education and the environment are two of our key priorities at Smart, and we are proud to be supporting these awards, which combine both of these priorities in a meaningful and impactful way. By recognizing these schools for their innovative and sustainable practices, we hope to be part of a major generational shift where young Cambodians are at the forefront of the urgent fight ahead to preserve the Kingdom’s unique natural heritage and make a real difference in mitigating the effects of climate change,” said Smart Axiata’s Chief Executive Officer, Thomas Hundt.
The National Eco-Schools Awards have been running since 2017 after Cambodia adopted the National Guidelines on Eco-Schools Awards in compliance with the ASEAN Eco-Schools Guidelines and Awards, a reference and regional standard for environmentally friendly schools in the region.
For more information on Smart’s CSR and Sustainability initiatives, follow the Smart For Cambodia Facebook page at www.facebook.com/smartforcambodia.