លោកគ្រូនាយកសាលាចូលនិវត្តន៍ ឡុញ នាង ទទួលបានជ័យលាភីពីកម្មវិធីពានរង្វាន់ពលរដ្ឋគំរូ Smart ឆ្នាំ២០២០
ជ័យលាភីនៃកម្មវិធីពានរង្វាន់ពលរដ្ឋគំរូ Smart ឆ្នាំ២០២០ គឺជាលោកគ្រូនាយកសាលាចូលនិវត្តន៍វ័យ ៦០ឆ្នាំ ឡុញ នាង ដែលរៃអង្គាសប្រាក់ដើម្បីជួយកុមារក្រីក្រ និងកុមារកំព្រា ដើម្បីឱ្យពួកគេទទួលបានឱកាសបន្ដការសិក្សា។
លោកគ្រូ ឡុញ នាង ដែលបានត្រូវបានជ្រើសរើសដោយគណៈកម្មការដែលមានសមាសភាព ៣រូប ក៏រៃអង្គាសប្រាក់ជួយសហគមន៍របស់គាត់ផងដែរនៅឃុំក្រាំងយ៉ូវ ស្រុកស្អាង ខេត្តកណ្តាល។ លោកគ្រូត្រូវបានជ្រើសតាំងជាជ័យលាភីនៃកម្មវិធីពានរង្វាន់ពលរដ្ឋគំរូ Smart ឆ្នាំ២០២០ ដែលត្រូវបានជ្រើសរើសក្នុងចំណោមបេក្ខជននិងបេក្ខនារីវគ្គផ្តាច់ព្រ័ត្រចំនួន ១០នាក់។ លោកគ្រូនឹងទទួលបានប្រាក់រង្វាន់ចំនួន ១០.០០០ដុល្លារ ព្រមទាំងពានរង្វាន់មួយផងដែរ។
ថ្លែងក្នុងពេលទទួលពានរង្វាន់របស់លោក លោកគ្រូ ឡុញ នាង បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “ខ្ញុំបាទមានចិត្តរំភើបរីករាយរកអ្វីមកប្រៀបផ្ទឹមពុំបានទេ គឺថាខ្ញុំរំភើបណាស់មិនមែនរំភើបថានឹងទទួលបានជាពានរង្វាន់ឬជាប្រាក់អីទេ ប៉ុន្តែវាជាអំពើល្អដែលខ្ញុំបានខិតខំរយៈពេលជីវិតជាគ្រូបង្រៀន ៤០ឆ្នាំមកនេះត្រូវបានទទួលស្គាល់។ អ្វីដែលខ្ញុំទទួលបានលទ្ធផលថ្ងៃនេះ អ្វីដែលជោគជ័យក្នុងការជួយឧបត្ថម្ភសិស្សក្រីក្រនេះ គឺមានការសហការជាច្រើនជាមួយសហការី លោកគ្រូអ្នកគ្រូ អាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន សប្បុរសជន សហគមន៍ រួមទាំងព្រះសង្ឃផងដែរ ដោយបានចូលរួមខិតខំកៀរគរស្វែងរកថវិកាឧបត្ថម្ភដោយផ្តោតអារម្មណ៍ខ្លាំងទៅលើសិស្សក្រីក្រ ព្រោះថាសិស្សក្រីក្រនេះគឺជាមុខសញ្ញាមួយដែលងាយរងគ្រោះក្នុងការបោះបង់ការសិក្សា។ ខ្ញុំសូមថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅចំពោះកម្មវិធីពលរដ្ឋគំរូ Smart ដែលបានជ្រើសរើសខ្ញុំជាជ័យលាភី”។
មុនពេលប្រកាសក្លាយជាអ្នកឈ្នះ លោកគ្រូ ឡុញ នាង បានថ្លែងថា លោកនឹងប្រើប្រាស់ប្រាក់រង្វាន់នេះដើម្បីជួយដល់សហគមន៍របស់លោក។ លោកបានបន្ថែមថា លោកក៏នឹងជួយគ្រូបង្រៀនក្រីក្រ និងសិស្សក្រីក្រផងដែរ។
កម្មវិធីពានរង្វាន់ពលរដ្ឋគំរូរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata គឺជាផ្នែកមួយនៃយុទ្ធនាការ “ឆ្ពោះទៅមុខរួមគ្នា” របស់ក្រុមហ៊ុន ដែលមានគោលបំណងលើកស្ទួយសាមគ្គីភាពរវាងប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាទាំងអស់នៅទូទាំងប្រទេស។ យុទ្ធនាការនេះក៏មានវីដេអូដ៏គួរឲ្យរំជួលចិត្តមួយ និងបទចម្រៀងមួយផងដែរ ដែលត្រូវបានបង្កើតឡើងយ៉ាងពិសេស ដោយមានការចូលរួមរបស់អ្នកចំរៀងលើ Pleng by Smart App សកម្មភាពទំនួលខុសត្រូវសង្គមផ្សេងៗទៀត និងពានរង្វាន់ពលរដ្ឋគំរូ Smart នេះ។
នៅក្នុងសុន្ទរកថាបើកកម្មវិធីវគ្គផ្តាច់ព្រ័ត្រដើម្បីស្វែងរកជ័យលាភីនៃកម្មវិធីពានរង្វាន់ពលរដ្ឋគំរូ Smart នេះ លោក Thomas Hundt នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “បើទោះជាយើងដឹងហើយថា នឹងមានអ្នកឈ្នះតែម្នាក់ក្តីនៅពេលយើងចាប់ផ្តើមកម្មវិធីនេះនៅខែធ្នូ ឆ្នាំមុន អ្វីដែលយើងបានរកឃើញនៅក្នុងពេលដំណើរការកម្មវិធីនេះគឺថា មានពលរដ្ឋកម្ពុជាជាច្រើនដែលកំពុងធ្វើអំពើល្អ និងសកម្មភាពល្អ ដើម្បីជួយដល់អ្នកដែលត្រូវការជំនួយនៅក្នុងសង្គម ហើយនេះគឺជាអ្វីដែលកម្មវិធីនេះចង់បាន ដោយទទួលស្គាល់អ្នកដែលលះបង់ជួយយកអាសារអ្នកដទៃ ជាពិសេសក្នុងអំឡុងពេលដ៏លំបាកបែបនេះ។ យើងសូមជូនពរបេក្ខជនបេក្ខនារីទាំងអស់ឱ្យជួបតែសំណាងល្អ”។
គណៈកម្មការរបស់កម្មវិធីពានរង្វាន់ពលរដ្ឋគំរូ Smart ឆ្នាំ២០២០ គឺអ្នកគ្រូ នាង ផល្លា ដែលជាអតីតបេក្ខភាពមួយរូបក្នុងចំណោមបេក្ខភាពទាំង១០ រូបនៃពានរង្វាន់គ្រូបង្រៀនពិភពលោក និងជាគ្រូបង្រៀនសិស្សពិការភ្នែកដំបូងគេ លោក ពុយ គា អ្នកសារព័ត៌មានជើងចាស់មួយរូបនៅកម្ពុជា និងជាអ្នកឆ្លើយឆ្លងឲ្យទីភ្នាក់ងារព័ត៌មានក្យូដូរបស់ជប៉ុន និងលោកស្រី តេង សុផាន់ណា ជាប្រធានផ្នែកធនធានមនុស្សរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata។
លោក ពុយ គា តំណាងគណៈកម្មការទាំងបីរូបបានមានប្រសាសន៍ថា៖ “ពានរង្វាន់ពលរដ្ឋគំរូនេះនឹងជះឥទ្ធិពលធំណាស់ដល់សង្គមទាំងមូលតាមរយៈការរួមចំណែកពីបុគ្គលម្នាក់ៗដែលអាចធ្វើបាន ទោះបីជាជីវភាពខ្លួនឯងជួបការលំបាកក៏ដោយ ក៏នៅតែអាចធ្វើអំពើល្អជាគំរូដល់អ្នកដទៃ ហើយគំរូបែបនេះនឹងអង្រួនទឹកចិត្តយុវជននិងអ្នកដែលមានលទ្ធភាពនិងធនធានឲ្យចូលរួមជួយសង្គមកាន់តែច្រើនៗឡើង”។
ក្នុងរយៈពេល ៦ខែនៃដំណើរការកម្មវិធីពានរង្វាន់ពលរដ្ឋគំរូ Smart នេះ អ្នកជ្រើសតាំងត្រូវបានអនុញ្ញាតឱ្យជ្រើសតាំងបេក្ខជនបេក្ខនារីតែមនុស្សប៉ុណ្ណោះ ហើយអ្នកជ្រើសតាំងត្រូវបានស្នើឱ្យផ្តល់ព័ត៌មានទំនាក់ទំនងលម្អិតរបស់អ្នកដែលត្រូវបានជ្រើសតាំង និងការពិពណ៌នាសង្ខេបអំពីអំពើល្អដែលអ្នកដែលត្រូវបានជ្រើសតាំងបានធ្វើ។ ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជារាប់រយនាក់បានជ្រើសតាំងអ្នកដែលពួកគេយល់ឃើញថាបានធ្វើអំពើល្អ។
អ្នកដែលត្រូវបានជ្រើសតាំងដែលសាកសមបំផុតត្រូវបានទាក់ទងដោយអ្នករៀបចំកម្មវិធី ដើម្បីស្វែងរកព័ត៌មានបន្ថែមអំពីប្រវត្តិ និងអំពើល្អដែលជួយឱ្យពួកគេត្រូវបានជ្រើសតាំង។ ក្រោយមក អ្នករៀបចំកម្មវិធីបានចេញផ្សាយព័ត៌មានលម្អិតរបស់អ្នកដែលត្រូវបានជ្រើសតាំងទាំងនោះ។
យុទ្ធនាការនេះក៏រួមមានពានរង្វាន់ប្រជាប្រិយភាពផងដែរ ដែលត្រូវបានសម្រេចដោយការបោះឆ្នោតពីសាធារណៈជន។ ជ័យលាភីពានរង្វាន់ប្រជាប្រិយភាពរបស់កម្មវិធីពានរង្វាន់ពលរដ្ឋគំរូស្មាតឆ្នាំ២០២០ បានទៅលើអ្នកនាង សឿង សុថារី ដែលនឹងទទួលបានប្រាក់រង្វាន់ ចំនួន ១.០០០ដុល្លារ។
អ្នកនាង សឿង សុថារី បានជាប់ជាបេក្ខនារីដែលមានប្រជាប្រិយភាពនេះ ដោយសារការងាររបស់គាត់ពាក់ព័ន្ធនឹងការការពារបរិស្ថាន ការផ្សព្វផ្សាយអំពីបរិស្ថាន ការបង្កើតផលិតធុងសំរាមបរិស្ថានពីសម្បកកង់រថយន្តចាស់ៗ និងការជួយយកអាសារដល់ចាស់ជរា។
យុទ្ធនាការ «ឆ្ពោះទៅមុខរួមគ្នា» របស់ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានចាប់ផ្ដើមនៅថ្ងៃទី២៣ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២០ ជាមួយនឹងការចេញផ្សាយវីដេអូ «ឆ្ពោះទៅមុខរួមគ្នា»។ កម្មវិធីពានរង្វាន់ពលរដ្ឋគំរូ Smart ក៏បានចាប់ផ្តើមនៅខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២០ ផងដេរ៕
សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែម សូមតាមដានទំព័រហ្វេសប៊ុករបស់ក្រុមហ៊ុន Smart តាមរយៈ www.facebook.com/smartforcambodia ឬចូលទៅកាន់គេហទំព័រ www.smart.com.kh។

Lonh Neang, a 60-year-old retired school principal, was chosen by a three-judge panel on Saturday to receive the Smart Good Citizen Award for raising funds to make sure that poor children, and those whose parents have passed away, can stay in school. He also raises money to help his local community in Krang Yov commune, Sa Ang district, Kandal province.
Lonh Neang was up for the award alongside nine other finalists, has taken home the award and the cash prize of 10,000 USD.
Receiving his award, Lonh Neang said: “I am delighted (to win this award) – not (just) because of the grand prize or trophy, but because the good deeds I have done for 40 years during my teaching career have been recognized. My colleagues, teachers, local authorities, benefactors and other members of the community including Buddhist monks have helped me to achieve what I have done and have helped me to succeed in helping the poor students (in my community). They have all tried hard to help (me) raise funds so that we can focus on helping the poor students (who might feel the need to drop out of school). I would like to say thank you to (those involved with) the Smart Good Citizen Award for selecting me as the winner.”
The Smart Good Citizen Award is part of the company’s Rise Together campaign, which is intended to promote unity among Cambodians throughout the country amid these challenging times. It consists of a dedicated campaign video, a specially created theme song featuring Pleng artists, various CSR activities, and the Smart Good Citizen Award. The final award ceremony was broadcasted live on Facebook, with nominees joining the event from across Cambodia.
Speaking at the opening of the Smart Good Citizen Award event, Smart Axiata CEO Thomas Hundt said: “While we knew there would only be one recipient of the award when we started out on this journey in December last year, what we found along the way is that there are many Cambodians who are performing selfless acts of kindness to help those who need a helping hand in society, and this is what this award is all about – recognizing those who take it upon themselves to help others, especially during such challenging times.”
Lonh Neang was selected by a panel of three judges: Neang Phalla, Cambodia’s first teacher for the blind; Puy Kea, a respected local journalist; and Head of Human Resources at Smart Axiata, Teng Sophanna.
Speaking on behalf of the judges, well-respected local journalist Puy Kea said: “This Good Citizen Award will have a profound positive impact on society as a whole by highlighting the contribution of individuals who, despite their challenges, are still able to set a good example for others by doing good deeds. This award is especially significant because it sets a good example for today’s youth as well as those who are capable, resourceful and able to selflessly contribute more to our Khmer society.”
During the course of the six-month competition, nominators were only allowed to nominate one person and were asked to provide the contact details of the nominee as well as a brief description of the deed that the person was being nominated for. Hundreds of Cambodians nominated someone who they felt had done or was doing a good deed.
The nominees who stood out the most were contacted by the organizers to find out more about their background as well as the deed that they had been nominated for. The organizers then posted stories of the nominees on social media.
The campaign also included the Smart Good Citizen People’s Choice Award, which was decided based on the votes by the Cambodian public.
This year’s Smart Axiata Good Citizen’s People’s Choice Award was won by Soeurng Sothary who was awarded a USD $1000 prize.
Soeurng Sothary won the People’s Choice Award because of her work helping to promote the protection of the environment by organizing rubbish collection and creating eco-friendly bins from old tires. She was also instrumental in helping to solve disputes in her community and helping the elderly
Smart Axiata’s Rise Together campaign was launched on November 23, 2020 with the release of the Rise Together campaign video.