របាយការណ៍ស្តីពីនិរន្តរភាព ឆ្នាំ២០១៥-២០១៦ របស់ក្រុមហ៊ុនស្មាតអាស្យាតា បង្ហាញអំពីការចូលរួមចំណែក និងការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ក្រុមហ៊ុនចំពោះប្រទេសកម្ពុជា
រាជធានីភ្នំពេញ ថ្ងៃទី២៩ សីហា ឆ្នាំ២០១៧៖ ក្រុមហ៊ុន ស្មាតអាស្យាតា ដែលជាក្រុមហ៊ុនទូរគមនាគមន៍ចល័តឈានមុខគេនៅកម្ពុជា បានចេញផ្សាយរបាយការណ៍ស្តីពីនិរន្តរភាព ឆ្នាំ២០១៥-២០១៦ ក្រោមវត្តមានដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ ឯកឧត្តម ត្រាំ អ៊ីវតឹក រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងប្រៃសណីយ៍និងទូរគមនាគមន៍នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ឯកឧត្តម Sri Hasan Malek ឯកអគ្គរាជទូតម៉ាឡេស៊ីប្រចាំនៅកម្ពុជានិង ឯកឧត្តម អៀង ស៊ុនលី អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសេដ្ឋកិច្ចនិងហិរញ្ញវត្ថុ រួមជាមួយអ្នកតំណាងក្រសួងនិងដៃគូអភិវឌ្ឍន៍នានា។ របាយការណ៍ស្តីពីនិរន្តរភាព ឆ្នាំ២០១៥-២០១៦ បង្ហាញយ៉ាងច្បាស់នូវវិធីសាស្រ្តរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart ក្នុងការទ្រទ្រង់និរន្តរភាព ក៏ដូចជាគូសបញ្ជាក់ការចូលរួមចំណែកទាំងអស់របស់ក្រុមហ៊ុន សម្រាប់ឆ្នាំ២០១៥ និង២០១៦ ។
របាយការណ៍ស្តីពីនិរន្តរភាព ឆ្នាំ២០១៥-២០១៦ របស់ Smart បានធ្វើឡើងស្របតាម ក្របខ័ណ្ឌរៀបរាងរបស់ ក្រុមហ៊ុន អាស្យាតា និងអនុឡោមតាមគោលការណ៍ណែនាំ G4 របស់ស្ថាប័ន Global Reporting Initiative (GRI-G4) ។ របាយការណ៍នេះបង្ហាញពីការប្តេជ្ញាចិត្ត និងសមិទ្ធផលរបស់ក្រុមហ៊ុន ក្នុងវិស័យសេដ្ឋកិច្ច បរិស្ថាន និងសង្គម ក្រោមសសរស្តម្ភនិរន្តរភាពគន្លឺះ ចំនួនបួនគឺ៖
• សសរទី១– លើសពីប្រាក់ចំណេញរយៈពេលខ្លី៖ បង្កើតគុណតម្លៃរយៈពេលវែងតាមរយៈការវិនិយោគរបស់ពួកយើង ក៏ដូចជាការធានាអោយបាននូវការរួមបញ្ជូលជាច្រើនទៀត នៅក្នុងផលិតផល និងសេវាកម្មរបស់ពួកយើង។
• សសរទី២ – ការកសាងធនធានមនុស្ស៖ ការបណ្តុះបណ្តាលធនធានមនុស្សលំដាប់ពិភពលោក ដែលបង្កើតឡើងលើគុណតម្លៃស្នូលរបស់ Axiata ព្រមទាំងផ្តល់កន្លែងធ្វើការដែលអំណោយផលចំពោះភាពច្នៃប្រឌិត និងការអភិវឌ្ឍ ។
• សសរទី ៣ – ដំណើរការល្អឥតខ្ចោះ៖ ការកែលម្អលើដំណើរការដើម្បីធានាបាននូវប្រសិទ្ធភាពក្នុងការបម្រើអតិថិជនរបស់យើង និងប្រតិបត្ដិការផ្ទៃក្នុងរបស់ក្រុមហ៊ុន។
• សសរទី៤ – ពិភពលោក និងសង្គម៖ ការផ្តួចផ្តើមគម្រោងក្នុងបំណងជួយកាត់បន្ថយផលប៉ះពាល់ដល់បរិស្ថានរបស់យើង និង ការរួមចំណែកការងារសង្គមកម្ពុជា ។
របាយការណ៍ស្តីពីនិរន្តរភាព ឆ្នាំ២០១៥-២០១៦ គឺជារបាយការណ៏និរន្តភាពទី២ ហើយដែលបានដាក់ចេញដោយក្រុមហ៊ុន Smart ។ ឯកសារនេះត្រូវបានបង្កើតឡើងដោយផ្អែកលើទិន្នន័យរយៈពេលពីរឆ្នាំ និងរួមបញ្ចូលនូវកិច្ចផ្តួចផ្តើមនានារបស់ក្រុមហ៊ុន Smart គិតចាប់ពីថ្ងៃទី១ មករា ឆ្នាំ២០១៥ ដល់ថ្ងៃទី៣១ ធ្នូ ឆ្នាំ២០១៦ ។
លោក ថូម៉ាស ហ៊ុន នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Smart បានមានប្រសាសន៍ថា “របាយការណ៍ស្តីពីនិរន្តរភាព ឆ្នាំ២០១៥-២០១៦ គឺជាការបញ្ជាក់ឡើងវិញនៃចក្ខុវិស័យ សមិទ្ធផលរបស់យើង និងការប្តេជ្ញាចិត្តប្រកបដោយនិរន្តភាព ដែលដាក់ចេញប្រកបដោយតម្លាភាពសម្រាប់ភាគីពាក់ព័ន្ធ និងសាធារណៈជនមើលឃើញ ។ ក្នុងឆ្នាំ២០១៦ ក្រុមហ៊ុន Smart បានចូលរួមចំណែកទឹកប្រាក់ ៣១៣លានដុល្លារ ចូលសេដ្ឋកិច្ចជាតិរបស់ប្រទេសកម្ពុជា ។ ចំនួនទឹកប្រាក់នេះគឺស្មើនឹង ១,៦% នៃផលិតផលសរុបក្នុងស្រុក (GDP) របស់ប្រទេសកម្ពុជា ដែលមានប្រភពចេញពីក្រុមហ៊ុនតែមួយប៉ុណ្ណោះ ។ ក្រុមហ៊ុន Smart ក៏បានបង់ពន្ធ ថ្លៃសេវាឯកសារ និងថ្លៃសេវាផ្សេងៗ សរុបចំនួន ៦៥លានដុល្លារផងដែរ ដែលធ្វើអោយក្រុមហ៊ុនក្លាយទៅជាអ្នកបង់ពន្ធធំជាងគេមួយនៅកម្ពុជា ដែលប្រាក់ចំណូលពន្ធស្មើនឹង ៣,៦% នៃចំណូលពន្ធជាតិសរុបកាលពីឆ្នាំមុន គឺបានពីក្រុមហ៊ុន Smart ។ នេះគឺជាភ័ស្តុតាងច្បាស់ដែលបង្ហាញថា ក្រុមហ៊ុន Smart តែងតែយកចិត្តទុកដាក់យ៉ាងខ្លាំងលើទំនួលខុសត្រូវពន្ធដាររបស់យើង និងជាអ្វីដែលអតិថិជន ដៃគូ ភាគីពាក់ព័ន្ធ និងភាគទុនិករបស់យើងគប្បីមានមោទនភាព ។”
នៅក្នុងឆ្នាំ២០១៦ ក្រុមហ៊ុនបង្កើតការងារដល់មនុស្សចំនួន ៤០.៦៥៦នាក់ នៅប្រទេសកម្ពុជា ដោយក្នុងនោះក្រុមហ៊ុនបានជួលបុគ្គលិកអោយបម្រើការងារដោយផ្ទាល់ចំនួន ១.០៤៧នាក់ ក្នុងនោះ ៩៨% ជាជនជាតិខ្មែរ និងមាន ៣៧% ជាស្រ្តី ។ ក្រុមហ៊ុន Smart ប្តេជ្ញាចិត្តក្នុងការលើកកម្ពស់ទេពកោសល្យ ការអភិវឌ្ឍខ្លួន និងការអភិវឌ្ឍវិជ្ជាជីវៈរបស់បុគ្គលិក តាមរយៈការបង្កើតបរិយាកាសការងារអំណោយផល មានកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាល ការហ្វឹកហ្វឺន និងការផ្តល់រង្វាន់ដល់បុគ្គលិកឆ្នើមទៀតផង ។
ក្នុងឆ្នាំ ២០១៥-២០១៦ ក្រៅពីផ្តោតលើអាជីវកម្មស្នូលរបស់ខ្លួន ក្រុមហ៊ុន Smart ក៏បានផ្តួចផ្តើម និងឧបត្ថម្ភកម្មវិធី គម្រោង និងព្រឹត្តិការណ៍ការងារសង្គមជាច្រើន ដោយផ្តោតលើវិស័យសំខាន់បីគឺ ការអប់រំ បរិស្ថានបៃតង និងកីឡាសហគមន៍ ។ គួរកត់សម្គាល់ផងដែរថា ក្រុមហ៊ុនបានឈ្នះពានរង្វាន់ “ក្រុមហ៊ុនដែលមានទំនួលខុសត្រូវសង្គមល្អជាងគេ” ពីស្ថាប័ន Global Banking និង Finance Review សម្រាប់រយៈពេលបីឆ្នាំជាប់គ្នាគឺ ២០១៥ ២០១៦ និង ២០១៧ ដោយសារបានចូលរួមចំណែកក្នុងកិច្ចការសង្គមជាច្រើននៅកម្ពុជា ។ យុទ្ធនាការលើកកម្ពស់អក្ខរកម្មជាតិ ដែលគាំទ្រដោយក្រុមហ៊ុន Smart ក៏បានទទួលស្គាល់ដោយ TelecomAsia ថាជា គម្រោងសហគមន៍ល្អបំផុតប្រចាំឆ្នាំ២០១៦ ផងដែរ ។
លោក ថូម៉ាស បានលើកឡើងបន្ថែមទៀតថា “ទស្សនវិស័យការងារសង្គមរបស់យើង គឺការព្យាយាមធ្វើឱ្យមានការផ្លាស់ប្តូរជាវិជ្ជមានក្នុងសហគមន៍ដែលយើងធ្វើប្រតិបត្តិការ ។ តាមរយៈការសហការគ្នាជាមួយដៃគូធំៗជាច្រើនរបស់យើង រួមមាន អង្គការយូណេស្កូ អង្គការស៊ីប៉ា អង្គការស្ទែមកម្ពុជា អង្គការបាល់ទាត់រីករាយកម្ពុជាអូស្រ្តាលី អង្គការទស្សនៈពិភពលោក គណៈកម្មាធិការជាតិអូឡាំពិក និងក្រសួងនានា ដូចជា ក្រសួងទូរគមនាគមន៍ ក្រសួងអប់រំ ក្រសួងបរិស្ថាន ជាដើម ក្រុមហ៊ុន Smart បានជួយលើកស្ទួយអោយប្រជាជនកម្ពុជាជាច្រើនមានសង្ឃឹមចំពោះអនាគតដ៏ល្អប្រសើរ ។”
ចាប់តាំងពីចាប់ផ្ដើមប្រតិបត្តិការ កាលពីឆ្នាំ២០០៨ មក ក្រុមហ៊ុន Smart បានចំណាយដើមទុន និងចំណាយប្រតិបត្តិការអស់ជាង ៩៦៧លានដុល្លារហើយ ដើម្បីជំរុញការអភិវឌ្ឍផ្នែកទូរគមនាគមន៍ចល័តនៅកម្ពុជា និងជាពិសេសសេវាទិន្នន័យអ៊ិនធឺណិតចល័ត ។ ក្នុងឆ្នាំ២០១៥ និង២០១៦ ក៏មិនខុសគ្នាប៉ុន្មានដែរ ដោយក្រុមហ៊ុនបានចំណាយទុនវិនិយោគសរុបចំនួន ១៤០លានដុល្លារ ដើម្បីកែលម្អហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធបណ្តាញរបស់ខ្លួន ។ ក្រុមហ៊ុនក៏បាននឹងកំពុងផ្លាស់ប្តូរយ៉ាងឆាប់រហ័ស ទៅជាម៉ាកយីហោនៃជីវិតបែបឌីជីថល ដោយបានណែនាំសេវាកម្មឌីជីថល និងដំណោះស្រាយប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិតថ្មីៗជាច្រើន ។ នៅក្នុងឆ្នាំ២០១៦ ក្រុមហ៊ុនបានណែនាំកម្មវិធីស្តាប់តន្ត្រី និងស្របច្បាប់ដំបូងគេនៅកម្ពុជា ដោយបានចាប់ភាពជាដៃគូជាមួយក្រុមហ៊ុន Universal Music និងបានរៀបចំការប្រគំតន្រ្តី Mega Concert លំដាប់អន្តរជាតិចំនួនពីរលើក ដោយបានអញ្ជើញតារាចម្រៀង Demi Lovato និង Jessie J មកសម្តែងនៅកម្ពុជា ។
លោក ថូម៉ាស បានថ្លែងបញ្ចប់ថា “យើងនឹងបន្តផ្តល់ជូនអតិថិជនរបស់យើង នូវអ្វីដែលល្អបំផុតពីបច្ចេកវិទ្យាទូរស័ព្ទ ដោយផ្តល់ជូននូវតម្លៃសមរម្យ ការកម្សាន្តសំបូរបែប ខណៈពេលដែលយើងដើរតួនាទីយ៉ាងសកម្មនៅក្នុងការរួមចំណែកដល់សេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេសកម្ពុជាផងដែរ ។ កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ក្រុមហ៊ុនបានប្រកាសដាក់អោយដំណើរការបណ្តាញ 4.5G ដែលបានពង្រឹងកិត្តស័ព្ទរបស់យើងក្នុងនាមជាក្រុមហ៊ុនទូរគមនាគមន៍ចល័តឈានមុខគេនៅប្រទេសកម្ពុជា ពង្រីកវិសាលភាពបណ្តាញសេវាឌីជីថល ក៏ដូចជាបានបង្កើតសសរស្តម្ភការងារសង្គមថែមមួយទៀតគឺ ការច្នៃប្រឌិតបច្ចេកវិទ្យា ។ យើងថែមទាំងបានប្រកាសសម្ពោធមូលនិធិសម្រាប់អាជីវកម្មបែបឌីជីថល ដែលមានទុនវិនិយោគ ៥លានដុល្លារផងដែរ ។ ការវិនិយោគ និងការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់យើងចំពោះប្រទេសកម្ពុជា បានបន្តកើនឡើងនៅក្នុងឆ្នាំ២០១៧នេះ ហើយនឹងបន្តទៅមុខយ៉ាងរឹងមាំនាពេលអនាគត ។”

Propelling Cambodia towards the Digital Future
Smart Axiata Sustainability Report 2015-2016 outlines the company’s contributions and commitment to Cambodia
Phnom Penh, 29th August 2017: Smart Axiata, Cambodia’s leading mobile telecommunications company, unveiled its Sustainability Report 2015-2016 (‘SR 2015-2016’) under the presence of H.E. Tram Iv Tek, Minister of Posts and Telecommunications of Cambodia, H.E. Dato’ Sri Hasan Malek, Ambassador of Malaysia to Cambodia and H.E. Ieng Sunly, Under Secretary of State of Ministry of Economy and Finance, alongside various ministry representatives and development partners. SR 2015-2016 outlines Smart’s approach to sustainability and highlights all national contributions during 2015 and 2016.
As a member of the Axiata Group , Smart Axiata’s SR 2015-2016 adheres to the Group’s reporting framework and was prepared in accordance with the Global Reporting Initiative’s G4 (GRI-G4) guidelines. The document discloses the company’s commitment and impact to the Economy, Environment and Society under four key Sustainability Pillars:
- Beyond Short-Term Profits: creating long-term value through our investments as well as ensuring inclusivity in our products and services.
- Nurturing People: developing world-class talent built on core values while providing a conducive workplace for creativity and innovation.
- Process Excellence: designing process improvements and governance to ensure greater effectiveness and efficiency in our customer care and our internal operations.
- Planet and Society: having initiatives aimed at mitigating our environmental impact, and our corporate social responsibility contributions to Cambodian society.
SR 2015-2016 is the second standalone Sustainability Report so far by Smart. It is constructed based on a two-year reporting period and particularly covers Smart’s initiatives during 1 January 2015 to 31 December 2016.
“SR 2015-2016 is a restatement of our overall vision, our achievements and a sustainability commitment transparently presented to our stakeholders and the public. In 2016 alone, Smart contributed 313 million USD to Cambodia’s national economy; this represents a significant 1.6% of the Cambodian GDP from a single company. Smart also remitted 65 million USD in tax, levies and regulatory fees and is therewith amongst the largest taxpayers in the country, standing for a whopping contribution of 3.6% of national tax income last year. This is clear evidence that Smart has always taken our national responsibilities very seriously – something our customers, stake- and shareholders can be proud of.” said Thomas Hundt, Smart Axiata’s Chief Executive Officer.
In 2016, the company also supported 40,656 jobs in Cambodia and directly employed 1,047 employees, 98% of whom are Cambodian nationals and 37% of whom are female. Smart is committed to nurturing talent and promoting employee’s personal growth and professional development through a conducive work environment, training programs, exposures and the rewarding of top performers.
Beyond Smart’s core business, the company has initiated and sponsored numerous CSR programs, projects and events, focusing on three key areas: Education, Green Environment and Community Sports in 2015-2016.
Notably, Smart has won the Best CSR Company in Cambodia Award by Global Banking and Finance Review for three consecutive years (2015, 2016 and 2017) for its various contributions to the society. The National Literacy Campaign which was supported by Smart was also awarded as Telecom Asia Best Community Project in 2016.
“Our CSR vision is to make significant positive change in the communities we operate in. Together with our major partners UNESCO, Sipar, STEM Cambodia, Happy Football Cambodia Australia, World Vision, National Olympic Committee of Cambodia and various ministries such as the Ministry of Posts and Telecommunications of Cambodia, Ministry of Education, Youth and Sport and Ministry of Environment, Smart has managed to empower many Cambodians to believe in a better future,” Thomas added.
Since its start in 2008, Smart has spent over 967 million USD in capital and operating expenditure to drive the development and growth of the Kingdom’s mobile telecommunication and lately especially data services. 2015 and 2016 were no different while Smart spent a total of 140 million USD in capital investments to improve its network infrastructure. The company is also rapidly transforming itself into a digital lifestyle brand, having introduced new digital services and innovative solutions. In 2016, Smart introduced the 1st genuine and legal music streaming service in partnership with Universal Music and hosted two world-class International Mega Concerts featuring Demi Lovato and Jessie J, inspiring the local music scene.
“We will continue providing our customers with the best that mobile technology has to offer combined with exciting lifestyle entertainment value propositions, while playing an active role in the socio-economic growth of Cambodia. We recently launched 4.5G – strengthening our data leadership position in Cambodia, expanded our digital service portfolio, as well as introduced a new Tech Innovation CSR pillar. We even launched the 5 million USD Smart Axiata Digital Innovation Fund. Our investment in, and commitment to Cambodia has continued in 2017 and will remain continuously strong in the future,” Thomas concluded.