ភ្នំពេញថ្ងៃទី 16 ខែសីហាឆ្នាំ 201​​6 – ក្រុមហ៊ុន Smart បាននាំពានរង្វាន់គម្រោងសហគមន៍ល្អបំផុត (Best Community Telecom Project)  ពីពានរង្វាន់ទូរគមនាគមន៍អាស៊ីឆ្នាំ២០១៦​​( Telecom Asia Award) មកកម្ពុជា​ ដែលជាសក្ខីភាពនៃកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ខ្លួនដើម្បីជួយគាំទ្រដល់ប្រជាជនកម្ពុជាដែលហ៊ានផ្លាស់ប្តូរខ្លួនឯងនៅក្នុងការរៀនអាននិងសរសេរ នៅក្នុងយុទ្ធនាការអក្ខរកម្មជាតិ (NLC) ឆ្នាំ 201​​5 ។
ក្រសួងអប់រំយុវជននិងកីឡា និងអង្គការយូណេស្កូ បានផ្តួចផ្តើមយុទ្ធនាការអក្ខរកម្មជាតិ នេះ ហើយបានចាប់ផ្តើមធ្វើនៅថ្ងៃទី 2 ខែមីនាឆ្នាំ 201​​5 ក្រោមអធិបតីរបស់សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុនសែន នាយករដ្ឋមន្រ្តីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។​ ថ្នាក់អក្ខរកម្មសរុបចំនួន 3,156 ត្រូវបានអនុវត្តដោយមានកិច្ចសហប្រតិបត្តិការពីក្រសួងកិច្ចការនារី (MoWA) អង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាលនានា, យុវជនស្ម័គ្រចិត្តនិងក្រុមហ៊ុន Smart ។
នាមជាដៃគូទូរគមនាគមន៍ជាផ្លូវការនៃយុទ្ធនាការអក្ខរកម្មជាតិនេះ ក្រុមហ៊ុន Smart បានជួយជ្រោមជ្រែងក្នុងការផ្សព្វផ្សាយពត៍មាននិងការ យល់ដឹងនៃយុទ្ធនាការនេះ។ សិស្សនិងគ្រូអក្ខរកម្មត្រូវបានលើកទឹកចិត្តជាមួយការឧបត្ថម្ភ ស៊ីមកាត និងកាតបញ្ចូលទឹកប្រាក់សម្រាប់ការទំនាក់ទំនងរបស់ពួកគេខណៈពេលដែលអ្នកស្ម័គ្រចិត្តត្រូវបានជ្រើសរើសតាមរយៈវិបផតថល និងតាមរយៈសន្និសិតនានា ដើម្បីសម្រួលដល់ការអនុវត្តនៃយុទ្ធនាការអក្ខរកម្មនេះអោយទទួលបានជោគជ័យ។ជាលទ្ធផលមានមនុស្សពេញវ័យមិនចេះអក្សរចំនួន 92.000​នាក់បានឆ្លងកាត់ថ្នាក់ អក្ខរកម្ម ហើយជាង 74% (72,832 អ្នក) បានបញ្ចប់ការសិក្សាដោយជោគជ័យ ។ រួមជាមួយអង្គការយូណេស្កូនិងក្រសួងអប់រំ, ក្រុមហ៊ុន Smart បាន ប្រគល់រង្វាន់ដល់អ្នកសិក្សាបានល្អបំផុត, គ្រូបង្រៀនដែលល្អបំផុត និងអ្នកស្ម័គ្រចិត្ត នៅក្នុងការបូកសរុបលទ្ធផលនិង​ការបិទយុទ្ធនាការអក្ខរកម្មជាតិ និងចូលរួមអបអរសាទរការដែលពួកគាត់បានរួចចេញពីភាពមិនចេះអក្សរ​ ហើយ គុណភាពថ្មីនៃជីវិត របស់ពួកគេ ។
នៅក្នុងពិធីបិទយុទ្ធនាការអក្ខរកម្មជាតិ នៅថ្ងៃទី 2 ខែមីនា  យើងទទួលបាននូវភាពភ្ញាក់ផ្អើលមួយ ដោយបានស្តាប់នូវការថ្លែងសន្ទរកថារបស់អ្នកដែលបានទទួលជោគជ័យក្នុងថ្នាក់អក្ខរកម្ម ដែលពីមុនមកគាត់មិនអាចអានរឺសរសេរបាន ប៉ុន្តែឥឡូវនេះគាត់អាចថ្លែងសន្ទរកថាដែលមានអត្ថន័យហើយទទួលបានការសរសើរពីមនុស្សរាប់រយនាក់ដែលបានចូលរួម ។ “សុន្ទរកថារបស់លោកស្រីពិតជាមានអត្ថន័យ ហើយចាក់ដោតដល់ដួងចិត្តរបស់អ្នកចូលរួមជាពិសេសអ្នកដែលធ្វើការយ៉ាងលំបាកនៅក្នុងយុទ្ធនាការ នេះ។ "រឿងរ៉ាវរបស់នាងពិតជាធ្វើអោយខ្ញុំមានភាពរំជើបរំជូលណាស់។ ប៉ុន្តែនេះគ្រាន់តែជារឿងមួយក្នុងចំណោមរឿងដ៏អស្ចារ្យជា ច្រើនដែលត្រូវបានបង្កើតឡើងតាមរយៈយុទ្ធនាការនេះ។ លោក ថូម៉ាស ហ៊ុន នាយកប្រតិបត្តិរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata  បានបន្តទៀតថា: យើងមានកិត្តិយសនិងមោទនភាពដែលបានក្លាយជាដៃគូទូរគមនាគមន៍ផ្លូវការសម្រាប់យុទ្ធនាការ នេះ "។ "ខ្ញុំជឿថាពានរង្វាន់នេះក៏ជាពានរង្វាន់សំរាប់ សិស្ស និងគ្រូអក្ខរកម្ម ទាំងអស់នៅក្នុងយុទ្ធនាការ នេះដោយសារតែពួកគេបានជ្រើសរើសដើម្បី ផ្លាស់ប្តូរ ខ្លួនគេ, អ្នកជុំវិញខ្លួនគេនិងសង្គមរបស់យើងទំាងមូល" ។
លោកថូម៉ាសក៏បានថ្លែងអំណរគុណដល់ភាគីទាំងអស់ចូលរួម ធ្វើឱ្យយុទ្ធនាការនេះទទួលបានជោគជ័យ: «ខ្ញុំសូមអរគុណក្រសួងអប់រំយុវជននិងកីឡា ក្រុមការងាររបស់អង្គការយូណេស្កូ, ក្រុមការងាររបស់ Smart សិស្សនិងគ្រូបង្រៀនទាំងអស់, និងអ្នកស្ម័គ្រចិត្តដែលមានជាប់ពាក់ព័ន្ធសម្រាប់ការចូលរួមចំណែកមិនអាចកាត់ថ្លៃបានរបស់ពួកគេទៅកម្មវិធីនេះ "។
លោកស្រី Anne Lemaistre ប្រធានអង្គការយូណេស្កូ ក៏បានចែកររំលែកភាពរីករាយពេលដែលបាន ទទួល ពានរង្វាន់ ថា: «ក្រុមការងាររបស់អង្គការយូណេស្កូពិតជាមានក្តី រីករាយណាស់ពេលដែលបានដឹងថាយុទ្ធនាការថ្នាក់ជាតិឆ្នាំ 201​​5 ត្រូវបានទទួលស្គាល់ថាជា គម្រោងសហគមន៍ល្អបំផុត។ អតីតលេខាធិការ របស់អង្គការសហប្រជាជាតិលោក កូហ្វីអាណាន់បានកត់សម្គាល់ថា "អក្ខរកម្មគឺជាស្ពានដែលជួយចំលងពីទុក្ខវេទនាទៅរកក្តីសង្ឃឹម: « យុទ្ធនាការអក្ខរកម្មជាតិឆ្នាំ 201​​5 ពិតជាបានផ្ដល់ក្តីសង្ឃឹមដល់អ្នកសិក្សា សមាជិកគ្រួសាររបស់ពួកគេ, មេដឹកនាំសហគមន៍និងរដ្ឋាភិបាលនៅក្នុងឆ្នាំ 201​​5" អង្គការយូណេស្កូកំពុងបន្តសន្ទុះនេះដោយខ្លួនបាននឹងកំពុងបន្ត រចនានិងអនុវត្តកម្មវិធីអក្ខរកម្មសម្រាប់ស្ត្រីវ័យក្មេងដែលធ្វើការនៅរោងចក្រ និងអំពាវនាវដល់ដៃគូដែលមានចំណាប់អារម្មណ៍ចង់ ចូលរួមជាមួយយើង។
យុទ្ធនាការអក្ខរកម្មជាតិជាផ្នែកមួយនៃកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងជាច្រើន របស់ Smart ដែលឆ្លុះបញ្ចាំងពីការរួមចំណែកការងារសង្គម របស់ខ្លួន ហើយក្រុមហ៊ុននេះនៅតែបន្តក្នុងការរួមចំណែកបន្ថែមជាមួយនឹទឹកប្រាក់ ដើម្បីលើកស្ទួយ កម្មវិធីរួមចំណែកសង្គមរបស់ខ្លួន (CSR) ជាពិសេសទៅលើបញ្ហា អប់រំ  បរិស្ថានបៃតងនិង កីឡាសហគមន៍។

16th August 2016 – Smart Axiata has brought home the Best Community Telecom Project Award from the Telecom Asia Awards 2016, a validation of its effort to support Cambodians who dare to change in the National Literacy Campaign (NLC) 2015.
The Ministry of Education, Youth and Sports (MoEYS) and UNESCO initiated the NLC, which was launched on 2nd March 2015 by Samdech Prime Minister Hun Sen. 3,156 literacy classes in total were implemented with the cooperation of the Ministry of Women’s Affairs (MoWA), various NGOs, Youth Volunteers, and Smart Axiata.
As the official telecommunication partner of the NLC, Smart Axiata took the lead in promoting and raising awareness of the initiative. Learners and teachers were encouraged with sponsored SIM cards and scratch or top-up cards for their communication, while volunteers were recruited via a web portal as well as through various conferences and roadshows to facilitate the implementation of the literacy campaign. Throughout the course of the campaign, 92,000 illiterate adults underwent literacy training through classroom schooling. Over 74% (72,832 learners) successfully completed the courses. Alongside UNESCO and MoEYS, Smart Axiata rounded up the NLC by awarding prizes to the best learners, best teachers and volunteers in recognition of their willingness to improve their quality of life and break the cycle of illiteracy.
The NLC closing ceremony on 2nd March 2016 featured a success story from a learner who previously could not read but is now able to inspire hundreds of people with her reading and writing skills. Her speech touched the hearts of attendees, especially those who worked hard on the NLC. “I was touched by her story. It is one of the many heartwarming stories that were created through the NLC. We are honored and proud to have been the official telco partner for this campaign,” said Thomas Hundt, Chief Executive Officer of Smart Axiata. “I believe this win also belongs to all learners in the NLC because they chose to make a positive change for themselves, their surroundings and our society.”
Thomas also acknowledged all parties involved in making the national initiative possible: “I would like to thank Ministry of Education Youth and Sport of Cambodia, UNESCO’s team, Smart’s team and all teachers, students and volunteers involved for their invaluable contribution to this program.”
Anne Lemaistre, the UNESCO Representative in Cambodia also shared her delight of winning the award: “UNESCO Team is pleased with the recognition of the National Literacy Campaign 2015 as the Best Community Project. As former UN Secretary General Mr. Kofi Anan remarked that “literacy is a bridge from misery to hope”, the NLC 2015 relayed hope to the learners, their family members, community leaders and the government in 2015.” UNESCO is continuing this momentum by designing and implementing literacy programs for young women working in factories and calls for interested partners to join this effort.
The National Literacy Campaign is one of the many efforts by Smart reflecting its committed responsibility that stretches beyond its bottom line to ensure that its business grows in tandem with managing the impact on the national economy, environment and society. The company continues to dedicate a significant amount towards national-specific CSR goals in the areas of Education, Green Environment and Community Sports.