ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ទទួលស្វាគមន៍នាយកដ្ឋានបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន នៃអគ្គលេខាធិការដ្ឋាន ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ចនិងហិរញ្ញវត្ថុ
ថ្ងៃទី 26 មករា 2026
រាជធានីភ្នំពេញ៖ នាថ្ងៃទី 26 ខែមករា ឆ្នាំ2026 ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានទទួលស្វាគមន៍នាយកដ្ឋានបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន នៃអគ្គលេខាធិការដ្ឋាន ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ចនិងហិរញ្ញវត្ថុ មកកាន់ទីស្នាក់ការកណ្តាលរបស់ខ្លួន ក្នុងដំណើរបំពេញទស្សនកិច្ចចែករំលែកចំណេះដឹងដែលផ្តោតលើមជ្ឈមណ្ឌលទិន្នន័យស្តង់ដារអន្តរជាតិ មជ្ឈមណ្ឌលប្រតិបត្តិការសេវាកម្ម (SOC) និងមជ្ឈមណ្ឌល Cyber Fusion Center របស់ក្រុមហ៊ុន Smart។ ទស្សនកិច្ចនេះមានគោលបំណងចែករំលែកចំណេះដឹង ខណៈដែលក្រសួងសេដ្ឋកិច្ចនិងហិរញ្ញវត្ថុ កំពុងត្រៀមពង្រឹងមជ្ឈមណ្ឌលទិន្នន័យនិងប្រព័ន្ធសន្តិសុខសាយប័ររបស់ខ្លួន។
DSC07116.jpg
ក្នុងនាមជាប្រតិបត្តិករទូរគមនាគមន៍ និងក្រុមហ៊ុនផ្តល់ដំណោះស្រាយបច្ចេកវិទ្យា ICT ក្រុមហ៊ុន Smart បានបង្ហាញក្រុមការងារបច្ចេកទេសនៃនាយកដ្ឋានបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មានរបស់ក្រសួងនូវប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងព័ត៌មានរបស់ខ្លួន ដែលទទួលបានវិញ្ញាបនបត្រ ISO/IEC 27001 និងប្រតិបត្តិការសន្តិសុខកម្រិតខ្ពស់ដែលស្របតាមស្តង់ដារក្រុមហ៊ុនទូរគមនាគមន៍អន្តរជាតិ។ ក្រុមហ៊ុនក៏បានបង្ហាញពីការប្រកាន់ខ្ជាប់សន្តិសុខដ៏ម៉ឺងម៉ាត់ និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ដែលស្របតាមស្តង់ដារផ្នែកសន្តិសុខសាយប័ររបស់ វិទ្យាស្ថានជាតិស្តង់ដារ និងបច្ចេកវិទ្យា (National Institute of Standards and Technology - NIST)។ ទស្សនកិច្ចនេះបានបង្ហាញពីមធ្យោបាយដែល Smart បានកសាង និងដំណើរការហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដែលមានសុវត្ថិភាព ភាពធន់ និងអាចពង្រីកវិសាលភាពបាន ស្របតាមស្តង់ដារសកល។
ក្រៅពីហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និងការគ្រប់គ្រងដ៏រឹងមាំ សមត្ថភាពសន្តិសុខសាយប័ររបស់ Smart ក៏បានទទួលការគាំទ្រថ្នាក់តំបន់ពីមជ្ឈមណ្ឌល Axiata Cyber Fusion Center (ACFC) ដែលជួយឱ្យក្រុមហ៊ុនអាចតាមដានការគំរាមកំហែងសាយប័រយ៉ាងសកម្ម តាមរយៈការត្រួតពិនិត្យហានិភ័យដែលអាចកើតមានឡើង។
DSC07064.jpg
លោក Sharif Lukman Mahfoedz នាយកផ្នែកធុរកិច្ច (Chief Business Officer) នៃក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «ទស្សនកិច្ចនាថ្ងៃនេះ គឺជាឱកាសដ៏ល្អសម្រាប់យើងក្នុងការចែករំលែកនូវសមិទ្ធផលដែល Smart បានកសាងអស់រយៈពេលជាច្រើនឆ្នាំមកនេះ និងស្តង់ដារដែលយើងកំពុងអនុវត្ត។ យើងមានមោទនភាពសម្រាប់ឱកាសក្នុងការផ្លាស់ប្តូរបទពិសោធន៍ល្អៗជាមួយវិស័យសាធារណៈ ក្នុងគោលដៅរួមគ្នាក្នុងការកសាងប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីឌីជីថលដែលមានសុវត្ថិភាព សម្រាប់ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា»។
លោក ប៊ី ណារិន ប្រធាននាយដ្ឋានបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន នៃ អគ្គលេខាធិការដ្ឋាន ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ចនិងហិរញ្ញវត្ថុ  បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «ទស្សនកិច្ចនេះបានអនុញ្ញាតឱ្យយើងយល់ដឹងកាន់តែច្បាស់អំពីប្រតិបត្តិការជាក់ស្តែងរបស់មជ្ឈមណ្ឌលទិន្នន័យ និងប្រតិបត្តិការសន្តិសុខស្តង់ដារអន្តរជាតិ។ យើងមានការចាប់អារម្មណ៍ចំពោះគ្រឿងបរិក្ខារ ការរៀបចំប្រតិបត្តិការ និងការពង្រឹងសន្តិសុខសាយប័ររបស់ក្រុមហ៊ុន Smart ហើយយើងនឹងដកស្រង់បទពិសោធន៍ទាំងនេះ នៅពេលយើងបន្តអនុវត្តផែនការអភិវឌ្ឍន៍មជ្ឈមណ្ឌលទិន្នន័យ និងប្រតិបត្តិការសន្តិសុខសាយប័ររបស់យើងផ្ទាល់»។
DSC07101.jpg
តាមរយៈការរួមបញ្ចូលគ្នានូវដំណោះស្រាយ ICT ជាមួយនឹងបណ្តាញតភ្ជាប់ 5G ក្រុមហ៊ុន Smart បន្តដាក់ខ្លួនជាដៃគូដែលប្រកបដោយទំនុកចិត្តសម្រាប់ទាំងវិស័យសាធារណៈ និងវិស័យឯកជន ដើម្បីរួមគ្នាបង្កើតនូវបទពិសោធន៍ឌីជីថលដែលកាន់តែមានសុវត្ថិភាព សម្រាប់សម័យសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថលនេះ។

Smart Axiata Hosts MEF’s IT Department
Smart Axiata Hosts MEF’s IT Department for Knowledge Sharing on International-Standard Data Center and Cybersecurity Operations
January 26, 2026
Phnom Penh — On 26 January 2026, Smart Axiata welcomed the Information Technology Department of General Secretariat of Ministry of Economy and Finance (MEF) to its headquarters for a knowledge-sharing visit focused on Smart’s international-standard Data Center, Service Operation Center (SOC), and Cyber Fusion Center. The visit aimed at providing practical insights as MEF prepares to enhance its own data center and security capabilities.
DSC07116.jpg
As Cambodia’s preferred telco and integrated ICT solutions provider, Smart introduced the ministry’s technical team to the company’s ISO/IEC 27001-certified Information Management System and advanced security operations in benchmarking with the international telecom standard. The company also presented its disciplined security culture and infrastructure, which are compliant with the National Institute of Standards and Technology (NIST) cybersecurity standards. The visit demonstrated how Smart has built and operated secure, resilient, and scalable infrastructure aligned with global best practices.
Beyond robust infrastructure and procedures, Smart’s cybersecurity capabilities are strengthened by the regional expertise of the Axiata Cyber Fusion Center (ACFC), enabling proactive threat detection through continuous monitoring of potential risks.DSC07064.jpg
“Today’s visit was a great opportunity for us to openly share what Smart has been building over the years and the standards we operate by,” said Sharif Lukman Mahfoedz, Smart Axiata’s Chief Business Officer. “We are proud to exchange best practices with the public sector with a common goal of building a safe and trusted digital ecosystem in Cambodia.”
The delegation from the MEF expressed strong appreciation for the visit. “This visit allowed us to better understand how international-standard Data Center and security operations are applied in practice,” said Mr. Bi Narin, Director of the Information Technology Department of General Secretariat of Ministry of Economy and Finance. “We were impressed by Smart’s facilities, operational discipline and cybersecurity maturity, and we will absorb these experiences as we move forward with our own Data Center and SOC development plans.”DSC07101.jpg
By combining integrated ICT solutions with 5G connectivity, Smart continues to position itself as a trusted partner in shaping a safer digital experience in Cambodia in the digital economy for both public and private sectors.