Smart Axiata និង Huawei Cambodia ចុះ MoU ដើម្បីពង្រឹងការផ្ដល់សេវាកម្មអុីនធឺណិតឥតខ្សែ 5G FWA
បាសេឡូណា៖ កាលពីថ្ងៃទី03 ខែមីនា ឆ្នាំ2026 ក្រុមហ៊ុនទូរគមនាគមន៍ Smart Axiata និងក្រុមហ៊ុន Huawei Cambodia បានចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នា (MOU) ដើម្បីអភិវឌ្ឍប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីឧបករណ៍ 5G ដោយផ្តោតជាសំខាន់លើការពង្រីកដំណោះស្រាយសេវាអ៊ីនធឺណិតឥតខ្សែ (Fixed Wireless Access ឬ FWA) នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
កិច្ចសហការនេះមានគោលបំណងពង្រឹងសមត្ថភាពរបស់ក្រុមហ៊ុនទាំងពីរ ដោយរួមបញ្ចូលគ្នានូវហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធតភ្ជាប់ដ៏ទំនើបរបស់ Smart ជាមួយនឹងការច្នៃប្រឌិតឧបករណ៍ និងជំនាញបច្ចេកវិទ្យារបស់ Huawei។ តាមរយៈភាពជាដៃគូនេះ ក្រុមហ៊ុនទាំងពីរនឹងរួមគ្នាពន្លឿនការចាប់យកនូវដំណោះស្រាយ 5G FWA លើកកម្ពស់បទពិសោធន៍អតិថិជន និងគាំទ្រដល់ការរីកចម្រើននៃប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីឌីជីថលរបស់កម្ពុជា តាមរយៈយុទ្ធសាស្ត្រអាជីវកម្មឈ្នះៗ ដែលផ្តល់គុណប្រយោជន៍ឱ្យគ្នាទៅវិញទៅមក។
អនុស្សរណៈនេះត្រូវបានចុះហត្ថលេខាក្នុងព្រឹត្តិការណ៍ Mobile World Congress (MWC) ឆ្នាំ2026 ដោយ លោកស្រី  ប៊ុន្នី សេរីវឌ្ឍនា ប្រធានផ្នែកសេវាកម្មអ៊ីនធឺណិត របស់ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata និងលោក Huang He ដែលជា Account Director របស់ Huawei ប្រចាំ Smart Axiata។ ពិធីចុះហត្ថលេខានេះត្រូវបានរៀបចំឡើង ដោយមាន លោក Ritesh KUMAR SINGH នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Smart Axiata លោក Lyu Luping ប្រធានផ្នែកអាជីវកម្មឧបករណ៍តំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក និងលោក Li Bo ប្រធានផ្នែកផលិតផល MBB ជាសាក្សី។
photo_2026-03-13_17-24-36.jpg
ក្នុងអំឡុងពេលពិធីចុះហត្ថលេខានេះ លោក Ritesh Kumar Singh បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “FWA គឺជាផ្នែកមួយយ៉ាងសំខាន់នៃយុទ្ធសាស្ត្រ 5G របស់ Smart ហើយវាមានសក្តានុពលក្នុងការពង្រីកទីផ្សារអុីនធឺណិតតាមផ្ទះនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ ជាមួយនឹងការដំឡើងយ៉ាងឆាប់រហ័ស ភាពបត់បែន ការតភ្ជាប់ល្បឿនលឿន និងការផ្ដល់នូវសុវត្ថិភាពបន្ថែមរបស់ Smart សេវាកម្ម FWA នេះនឹងផ្ដល់ជូនសេវាអ៊ីនធឺណិតដែលមាន Broadband ធំ សម្រាប់គេហដ្ឋាន និងអាជីវកម្មក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ។ តាមរយៈភាពជាដៃគូយុទ្ធសាស្ត្រនេះ Smart មានគោលបំណងធ្វើឱ្យការរស់នៅបែបឌីជីថលរបស់គ្រួសារកម្ពុជាកាន់តែមានភាពសម្បូរបែប ហើយសហគ្រាសក៏ទទួលបានការគាំទ្រផ្នែកដំណោះស្រាយឌីជីថលផងដែរ។ យើងកំពុងធ្វើការជាមួយ Huawei ដើម្បីបង្កើតមូលដ្ឋានគ្រឹះដ៏រឹងមាំមួយដែលជួយជំរុញការរីកចម្រើននៃអាជីវកម្ម FWA របស់ Smart”។
បន្ថែមលើនេះ លោក Huang He លោក Lyu Luping និងលោក Li Bo ក៏បានចែករំលែកផងដែរថា ពួកគាត់មានសេចក្ដីសោមន្សរីករាយក្នុងការសហការជាមួយ Smart Axiata។ ដំណោះស្រាយ 5G FWA របស់ Huawei នឹងផ្ដល់នូវការតភ្ជាប់លឿន និងរស់រវើកសម្រាប់កម្ពុជា ព្រមទាំងលើកកម្ពស់បរិយាប័ន្ន និងគាំទ្រដល់ការធ្វើបរិវត្តកម្មឌីជីថលជាតិផងដែរ។ Huawei នឹងសហការជាមួយ Smart Axiata ដើម្បីបង្កើតគុណប្រយោជន៍កាន់តែល្អប្រសើរ សម្រាប់អ្នកប្រើប្រាស់នៅកម្ពុជា។
ជាផ្នែកមួយនៃកិច្ចសហការនេះ Smart 5G FWA បាននាំយកនូវបទដ្ឋានថ្មីសម្រាប់ការតភ្ជាប់សម្រាប់គេហដ្ឋាន និងអាជីវកម្មខ្នាតតូចក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដោយផ្អែកលើបណ្ដាញ 5G ដែលមានស្នានីយអង់តែនសាវា 5G ជាង 700 នៅក្នុងខេត្តចំនួន 21 និងកំពុងពង្រីកវិសាលភាពបន្ថែមទៀត។ ខណៈដែលដំណោះស្រាយនេះត្រូវបានរចនាឡើងដោយផ្ដោតលើល្បឿន ភាពងាយស្រួល និងទំនុកចិត្ត អតិថិជនអាចដំឡើង Smart 5G FWA ក្នុងរយៈពេលតិចជាង 5 នាទី និងដំណើរការភ្លាមៗតាមរយៈ QR code ដែលអនុញ្ញាតឱ្យអតិថិជនអាចប្រើប្រាស់អ៊ីនធឺណិតបានដោយមិនចាំបាច់មានការដំឡើងស្មុគស្មាញ។
ជាមួយនឹងបច្ចេកវិទ្យា WiFi 6 ដំណោះស្រាយនេះជួយកាត់បន្ថយភាពរអាក់រអួលតិចតួច (Lower latency) ដំណើរការលឿនប្រកបដោយស្ថិរភាព និងការតភ្ជាប់ដោយរលូនសម្រាប់ឧបករណ៍ជាច្រើន ចាប់ពីទូរទស្សន៍ឆ្លាតវៃ និងឡេបថប់ រហូតដល់កាមេរ៉ាសុវត្ថិភាព (CCTV) និងប្រព័ន្ធផ្ទះឆ្លាតវៃ (Smart home) ដែលស័ក្តិសមបំផុតសម្រាប់ការបង្រៀនអនឡាញ ការកម្សាន្តតាមផ្ទះ គ្រួសារ និងអាជីវកម្មគ្រប់ធន់ ជាពិសេសសម្រាប់ហាងលក់រាយ សហគ្រាសដែលមានសាខាច្រើន និងសម្រាប់ឧស្សាហកម្មក្នុងវិស័យនានា។
EN-5G Exp Cyber Secutity_PR.jpg
លើសពីនេះ ភាគីទាំងពីរបានព្រមព្រៀងគ្នាដើម្បីផ្ដល់ជូនដំណោះស្រាយនេះដល់អតិថិជនបានកាន់តែប្រសើរ  និងលើកកម្ពស់បទពិសោធន៍នៃការប្រើប្រាស់អុីនធឺណិត FWA នៅក្នុងទីផ្សារកម្ពុជា ព្រមទាំងរួមគ្នាសិក្សា និងអភិវឌ្ឍសេវាកម្មតភ្ជាប់ IoT នាពេលអនាគត។
អំពី Huawei
ក្រុមហ៊ុន Huawei​​ ត្រូវបានបង្កើតឡើងនៅឆ្នាំ១៩៨៧ គឺជាក្រុមហ៊ុនឈានមុខគេនៃហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាននិងគមនាគមន៍ (ICT) និងឧបករណ៍ឆ្លាតវៃ។ បច្ចុប្បន្នយើងមានបុគ្គលិកច្រើនជាង ២០៨០០០ នាក់ និងប្រតិបត្តិការនៅក្នុងប្រទេសនិងតំបន់ជាង 170 ដែលបម្រើមនុស្សជាងបីពាន់លាននាក់នៅជុំវិញពិភពលោក។
ក្រុមហ៊ុន Huawei បានធ្វើប្រតិបត្តិការធុរកិច្ចនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាអស់រយៈពេល២៧ឆ្នាំមកហើយ ហើយចក្ខុវិស័យនិងបេសកកម្មរបស់យើង គឺផ្តោតសំខាន់ទៅលើប្រព័ន្ធឌីជីថលនិងនាំយកបច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗដល់គ្រប់សហគ្រាស ដល់គ្រួសារនីមួយៗ ក៏ដូចជាបុគ្គលគ្រប់ៗគ្នាផងដែរ។​ ក្រុមហ៊ុន Huawei ផ្ដោតសំខាន់បម្រើ​​ការលើអាជីវកម្មធំៗចំនួនបីរួមមានដូចជា អាជីវកម្មជាមួយនឹងប្រតិបត្តិករ អាជីវកម្មជាមួយសហគ្រាស និង​អាជីវកម្មលើឧបករណ៍ប្រើប្រាស់ឆ្លាតវៃ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​។ ក្រុមហ៊ុន Huawei បានប្តេជ្ញាចិត្តជានិច្ចក្នុងការនាំយកមកនូវជីវិតឌីជីថលដល់គ្រប់សហគ្រាសផ្សេងៗ ដល់គ្រួសារនីមួយៗនិងប្រជាជនកម្ពុជាគ្រប់រូប។​

Smart Axiata and Huawei Cambodia Join Forces to Advance 5G FWA Business
[Barcelona, 03 March 2026] – Smart Axiata, Cambodia’s telco and integrated ICT solutions provider, and Huawei Cambodia have signed a Memorandum of Understanding (MOU) to establish a strategic partnership to develop the 5G device ecosystem, with a particular focus on expanding Fixed Wireless Access (FWA) solutions in Cambodia.
The collaboration aims to strengthen both companies’ capabilities by combining Smart’s advanced connectivity infrastructure with Huawei’s device innovation and technological expertise. Through this partnership, the two companies will work together to accelerate the adoption of 5G FWA solutions, enhance customer experience, and support the growth of Cambodia’s digital ecosystem through a mutually beneficial, win-win business approach.
The MOU was signed during Mobile World Congress (MWC) 2026 by Miss. BUNNY Serey Wathana, Head of Smart Axiata Home Internet Business, and Mr. Huang He, Huawei Account Director of Smart Axiata. The signing ceremony was presided over and witnessed by Mr. Ritesh KUMAR SINGH, CEO of Smart Axiata, Mr. Lyu Luping, Head of APAC Device Business Department and Mr. Li Bo, Head of MBB Product Line.
photo_2026-03-13_17-24-36.jpg
During the signing ceremony, Mr. Ritesh Kumar Singh remarked:
“FWA is one of the most important pillars of Smart’s 5G strategy and has the potential to transform Cambodia’s home internet market. With its fast installation, flexibility, high-speed connectivity, and additional layer of security offered by Smart, FWA introduces a new way for Cambodian homes and businesses to access reliable broadband. Through this strategic partnership, Smart aims to enrich the digital lives of Cambodian families while supporting enterprise digitalization. Together with Huawei, we are building a strong foundation to accelerate the growth of Smart’s FWA business.”
In addition, Mr. Huang He, Mr. Lyu Luping and Mr. Li Bo also shared that it's a pleasure to partner with Smart Axiata. Huawei's 5G FWA solutions will bring fast, agile connectivity to Cambodia, empowering digital inclusion and supporting the nation's digital transformation. Huawei will cooperate with Smart Axiata to create greater value for Cambodian end users.
As part of this strategic collaboration, Smart 5G FWA introduces a new benchmark for home and small business connectivity in Cambodia. Powered by Smart’s rapidly expanding 5G network, now with over 700 sites in 21 provinces, it is designed for speed, simplicity, and reliability. Smart 5G FWA can be installed in under five minutes and activated instantly via QR code, enabling customers to get online without complex setup.
Powered by WiFi 6 technology, the solution delivers lower latency, stable highspeed performance, and seamless connectivity for multiple devices; from smart TVs and laptops to CCTV and smart home systems, making it ideal for online educator, home entertainment users,  families, and businesses of various sizes such as retail, multi-branches enterprise, and specific industry.
EN-5G Exp Cyber Secutity_PR.jpg
Furthermore, both parties agreed to promote the availability, adoption, and user experience of FWA business in the Cambodian market, and jointly explore and develop IoT connectivity services in the future.
About Huawei
Founded in 1987, Huawei is a leading global provider of information and communications technology (ICT) infrastructure and smart devices. We have more than 208,000 employees, and we operate in more than 170 countries and regions, serving more than three billion people around the world.
Huawei has been operating in Cambodia for 27 years within our vision Huawei Cambodia is committed to bring digital to every person, home and organization for a fully connected, intelligent Cambodia.  Currently, Huawei comprises of 3 main business groups such as: Carrier Business Group, Enterprise Business Group, Consumer Business Group.