ភ្នំពេញ៖ នាថ្ងៃទី27 ខែសីហា ឆ្នាំ2025 ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានទទួលនូវពានរង្វាន់ឆ្នើមអាស៊ាន ស្ដីពីសុខុមាលភាព និងការអភិវឌ្ឍសង្គម (AOSWADA) លើកទី 3 របស់អាស៊ាន ដោយមានសាធារណរដ្ឋសហភាពមីយ៉ាន់ម៉ាជាម្ចាស់ផ្ទះ។
ពានរង្វាន់ឆ្នើមអាស៊ាននេះ ជាការស្ងើចសសើរដល់អង្គភាពនានាដែលមានស្នាដៃលេចធ្លោ និងបានរួមចំណែកដល់ការងារសង្គម។ សម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជា ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ជាអ្នកទទួលពានរង្វាន់ក្រុមហ៊ុនឯកជនឆ្នើម សម្រាប់ភាពជាអ្នកដឹកនាំក្នុងការការពារកុមារពីការរំលោភបំពានក្នុងសម័យឌីជីថល តាមរយៈគំនិតផ្តួចផ្តើមជាច្រើន។
សព្វថ្ងៃនេះ កុមារមានការភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងលើប្រព័ន្ធអុីនធឺណិតកាន់តែច្រើន។ ខណៈពេលដែលអុីនធឺណិតបានក្លាយជាកន្លែងដ៏សំខាន់សម្រាប់ការសិក្សា និងការកម្សាន្ត អុីនធឺណិតក៏បានធ្វើឱ្យកុមារប្រឈមនឹងហានិភ័យផងដែរ។ របាយការណ៍ 'ការបញ្ឈប់គ្រោះថ្នាក់ក្នុងប្រទេសកម្ពុជា' បានប៉ាន់ស្មានថា កុមារកម្ពុជា ម្នាក់ ក្នុងចំណោម ១០ នាក់ ធ្លាប់ទទួលរងការរំលោភបំពាន និងកេងប្រវ័ញ្ចផ្លូវភេទតាមអនទ្បាញ។
ក្នុងនាមជាក្រុមហ៊ុនផ្តល់សេវាទូរគមនាគមន៍ និងជាក្រុមហ៊ុនផ្តល់ដំណោះស្រាយ ICT ក្រុមហ៊ុន Smart បាន យល់ច្បាស់អំពីទំនួលខុសត្រូវរបស់ខ្លួន និងបានស្ម័គ្រចិត្តធ្វើការយ៉ាងសកម្មដើម្បីចូលរួមការពារកុមារលើប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណិត។ យុទ្ធនាការណ៍ទាំងនេះត្រូវបានធ្វើឡើងស្របតាមគោលការណ៍ណែនាំស្តីពីកិច្ចការពារកុមារលើប្រព័ន្ធអនឡាញសម្រាប់ក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលនៅកម្ពុជា ដែលបានបោះពុម្ពដោយក្រសួងប្រៃសនីយ៍និងទូរគមនាគមន៍។ បន្ថែមពីនេះ Smart ក៏បានយកចិត្តទុកដាក់លើសុវត្ថិភាពកុមារនៅក្នុងប្រតិបត្តិការប្រចាំថ្ងៃ ដែលស្របទៅនឹងចក្ខុវិស័យរបស់ក្រុមហ៊ុន ក្នុងការក្លាយជាក្រុមហ៊ុន បច្ចេកវិទ្យាដែលគួរឱ្យទុកចិត្តបំផុតសម្រាប់អ្នកប្រើប្រាស់ និងអាជីវកម្ម នៅប្រទេសកម្ពុជាត្រឹមឆ្នាំ 2026។

Phnom Penh – On August 27th, 2025, Smart Axiata has been honored with the 3rd ASEAN Outstanding Social Welfare and Development Award (AOSWADA) 2025, presented by the Republic of the Union of Myanmar under the auspices of ASEAN.
This prestigious regional award celebrates organizations that have made remarkable contributions to social welfare and development. For Cambodia, the recognition goes to Smart Axiata as the private sector awardee for its leadership in safeguarding children in the digital age through various initiatives that goes towards building a safer online space for children.
Children today are more connected than ever before. While the internet has become a vital space for education and entertainment, it also exposes children to risks. According the ‘Disrupting Harm Report in Cambodia’ report, one in ten internet-using children in Cambodia has faced some form of online exploitation or abuse.
As a telco and integrated ICT solution provider, Smart has voluntarily embraced the responsibility of being a champion for child online protection. Guided by the Child Online Protection Guideline issued by the Ministry of Post and Telecommunications, Smart has embedded child safety into its operations—aligning with its vision to become Cambodia’s most trusted technology brand for consumers and businesses by 2026.