Smart Axiata ដែលជាក្រុមហ៊ុនផ្ដល់ដំណោះស្រាយបច្ចេកវិទ្យា និងទូរគមនាគមន៍ បានធ្វើការចុះអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នា ជាមួយនឹង ក្រសួងបរិស្ថាននៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាដើម្បីជម្រុញការធ្វើសកម្មភាពបរិស្ថាននៅទូទាំងប្រទេស។
ពិធីចុះអនុស្សររណៈនេះដែរ ត្រូវបានប្រព្រឹត្តឡើងនៅក្រសួងបរិស្ថាន ក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត អ៊ាង សុផល្លែត រដ្ឋមន្ត្រីនៃក្រសួងបរិស្ថាន
ដោយមានការចូលរួមពីសំណាក់នាយកប្រតិបត្តិនៃក្រុមហ៊ុន Smart Axiata លោក Ziad Shatara ផ្ទាល់ រួមជាមួយនឹងមន្ត្រីរាជការ និងភ្ញៀវកិត្តិយសផ្សេងទៀត មកពីស្ថាប័នទាំងពីរផងដែរ។ ការចុះអនុស្សរណៈនេះ ពិតជាមានសារៈសំខាន់ក្នុងការលើកកម្ពស់កិច្ចសហការរវាងស្ថាប័នរដ្ឋ និងស្ថាប័នឯកជន ក្នុងការដោះស្រាយបញ្ហាដែលបង្កឡើងដោយបម្រែបម្រួលអាកាសធាតុ។
ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បាននិងកំពុងគាំទ្រយ៉ាងពេញទំហឹងទៅលើព្រឹត្តិការណ៍សំខាន់ៗទាក់ទងនឹងបរិស្ថាន ដូចជាកម្មវិធី ពិព័រណ៍ផ្សព្វផ្សាយ និងចែកកូនឈើដោយបាន ឧបត្ថម្ភផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុដើម្បីគាំទ្រការបណ្ដុះពន្លកបៃតង ព្រមទាំងចូលរួមផ្សព្វផ្សាយនៅលើបណ្ដាញសង្គមរបស់ Smart ផ្ទាល់ រួមទាំងបានចូលរួមផ្គត់ផ្គង់សម្ភារៈសម្រាប់ប្រើប្រាស់ក្នុងកម្មវិធី ដូចជា អាវយឺត និងថង់បរិស្ថាន។
តាមរយៈកិច្ចសហការនេះ Smart Axiata នឹងបន្តចូលរួមផ្សព្វផ្សាយសកម្មភាពបរិស្ថានថ្នាក់ជាតិបែបនេះជាបន្ទាប់ទៀត ដូចជា យុទ្ធនាការ “កម្ពុជាស្អាត ខ្មែរធ្វើបាន” និង “ថ្ងៃនេះ ខ្ញុំមិនប្រើថង់ប្លាស្ទិកទេ” តាមរយៈការចែករំលែកយ៉ាងទូលំទូលាយនៅលើវេទិកាឌីជីថលរបស់ក្រុមហ៊ុន ដោយរួមមាន ការបញ្ជូនសារ SMS ការជូនដំណឹងនៅលើកម្មវិធីទូរសព្ទដៃ និងការប្រកាស នៅលើបណ្ដាញសង្គមផងដែរ។ បន្ថែមពីនេះ ក្រុមហ៊ុន Smart ក៏បានគាំទ្រការបណ្ដុះពន្លកបៃតង 1លានដើមសម្រាប់ចែកជូនប្រជាពលរដ្ឋ ក្នុងគោលបំណងបង្កើនគម្របព្រៃឈើ និងទប់ស្កាត់ផលប៉ះពាល់នៃបម្រែបម្រួលអាកាសធាតុ។
កំឡុងពេលនៃកម្មវិធី លោក Ziad Shatara នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានសម្ដែងការប្ដេជ្ញា យ៉ាងមុតមាំ ពីគោលដៅរបស់ក្រុមហ៊ុនក្នុងការក្លាយខ្លួនជាក្រុមហ៊ុនដែលមានការបញ្ចេញឧស្ម័នកាបូនស្មើសូន្យត្រឹមឆ្នាំ 2050 ស្របទៅតាមចក្ខុវិស័យរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល។ មិនតែប៉ុណ្ណោះ លោកក៏បានបន្តទៀតថា “សម្រាប់ថ្ងៃអនាគត យើងនៅតែដើរតួជាសហគ្រាសគម្រូតាមរយៈការអនុវត្តផ្ទាល់ ដោយប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាអាកាសធាតុ និងចូលរួមធ្វើការយ៉ាងជិតស្និទ្ធិជាមួយក្រសួងបរិស្ថាន និងភាគីពាក់ព័ន្ធ ផ្សេងទៀតដើម្បីកសាងចីរភាពនាពេលខាងមុខ។”
ឯកឧត្តម បណ្ឌិត អ៊ាង សុផល្លែត រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងបរិស្ថាន បានលើកពីសារៈសំខាន់នៃកិច្ចសហការរួមគ្នានេះថា “ការចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈនេះជាការបោះជំហានយ៉ាងសំខាន់មួយឆ្ពោះទៅរកការជំរុញប្រទេសកម្ពុជាឱ្យកាន់តែបៃតងស្អាត។ ភាពជាដៃគូជាមួយក្រុមហ៊ុនឯកជនដែលមានការប្តេជ្ញាចិត្តដូចជា Smart មានសារៈសំខាន់ណាស់ក្នុងការសម្រេចបាននូវដំណាក់កាលទី1 នៃយុទ្ធសាស្ត្រ បញ្ចកោណ គោលដៅចីរភាពជាតិ និងយុទ្ធសាស្ត្រចក្រាវិស័យបរិស្ថានរបស់យើង”។
ឯកឧត្តមក៏បានលើកឡើងផងដែរថា “ពន្លកបៃតងដែលដុះចេញពីការបណ្តុះកូនឈើក្រោមគំនិតផ្តួចផ្តើមរបស់គ្រួសារបរិស្ថាន ដៃគូសហការជាតិនិងអន្តរជាតិ រួមទាំងដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ និងវិស័យឯកជនដូចជា Smart Axiata គឺជាមរតកសម្រាប់កូនចៅជំនាន់ក្រោយរបស់កម្ពុជា”។ ឯកឧត្តមក៏បានថ្លែងអំណរគុណ និងស្វាគមន៍ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ជាគ្រួសារបរិស្ថានសម្រាប់ទំនួលខុសត្រូវផ្នែកបរិស្ថាន និងរួមចំណែកធ្វើឱ្យប្រទេសកម្ពុជាកាន់តែស្អាត និងកាន់តែបៃតង។ សមិទ្ធផលរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ទៅលើ កិច្ចការបរិស្ថាន សង្គម និងអភិបាលកិច្ច (ESG) កន្លងមកនេះ បានសបញ្ជាក់យ៉ាងច្បាស់ពីការប្ដេជ្ញចិត្តរបស់ក្រុមហ៊ុនក្នុងអនុវត្តគោលការណ៍ចីរភាពនៅក្នុងប្រតិបត្តិការអាជីវកម្មរបស់ខ្លួន ខណៈដែលក្រុមហ៊ុនបានចូលរួមលើសកម្មភាពសង្គមយ៉ាងសកម្មលើការជម្រុញសកម្មភាពបរិស្ថាន និងកាត់បន្ថយផលប៉ះពាល់នៃបម្រែបម្រួលអាកាសធាតុនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ក៏ជាក្រុមហ៊ុន ICT និងទូរគមនាគមន៍ដំបូងគេនៅកម្ពុជា ដែលបានបោះពុម្ពរបាយការណ៍ចីរភាពប្រចាំឆ្នាំផងដែរ។
បន្ថែមពីនេះ ក្រុមហ៊ុនបានបន្សល់នូវសមិទ្ធផលសំខាន់ៗជាច្រើនក្នុងការជំរុញសេដ្ឋកិច្ចបៃតង។ ជាក់ស្ដែងស្ថានីយអង់តែន 4G របស់ក្រុមហ៊ុន ប្រមាណជា 40% មានប្រើប្រាស់ថាមពលពន្លឺព្រះអាទិត្យ ដែលជួយកាត់បន្ថយនូវការបញ្ចេញឧស្ម័នកាបូន។ លើសពីនេះ ក្រុមហ៊ុនក៏បានប្រើប្រាស់នូវបច្ចេកវិទ្យា AI ថ្មី ដូចជា iPowerStar 2.0 ដើម្បីប្រើប្រាស់ថាមពលឱ្យប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព ដោយរក្សានូវបទពិសោធន៍របស់អតិថិជនឱ្យនៅរលូន។
ដោយឡែក ក្រុមហ៊ុនក៏បានអនុវត្តន៍ការគ្រប់គ្រងកាកសំណល់ដោយរួមបញ្ចូលសកម្មភាពដូចជា ការបែងចែកប្លាស្ទិកដើម្បីការកែច្នៃឡើងវិញ និងបណ្ដុះបណ្ដាលក្រុមការងារ ឱ្យមានស្មារតីទំនួលខុសត្រូវចំពោះបរិស្ថាន តាមរយៈការសន្សំសំចៃថាមពលអគ្គិសនី និងសន្សំសំចៃទឹក។
ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានដើរតួនាទីយ៉ាងសកម្មក្នុងការចូលរួមចំណែកលើការអនុវត្តន៍សកម្មភាពបរិស្ថាន តាមរយៈការធ្វើការរួមគ្នាជាមួយក្រសួងបរិស្ថានលើគម្រោងជាច្រើនកន្លងមកដូចជា កម្មវិធីអារាមមេត្រីបរិស្ថាន វេទិកាយុវជនជជែកពិភាក្សាអំពីបរិស្ថាន និងគម្រោងផ្ដល់ប្រភពទឹកស្អាតដល់សាលារៀននៅតាមជនបទ។
ការចុះអនុស្សរណៈនេះ ជាសក្ខីភាពបញ្ជាក់ពីតួនាទីរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ក្នុងនាមជាក្រុមហ៊ុនដែលមានទំនួលខុសត្រូវ និងបង្ហាញពីសារៈប្រយោជន៍នៃការពួតដៃគ្នាជាធ្លុងមួយរវាងស្ថាប័នរដ្ឋ និងឯកជន ក្នុងការសហការគ្នាដើម្បីធ្វើការលើបញ្ហាបរិស្ថាន និងកាត់បន្ថយផលប៉ះពាល់ពីបម្រែបម្រួលអាកាសធាតុ ដោយប្រើប្រាស់ធនធាន និងជំនាញរួម។

Smart Axiata, a leading integrated ICT and telecom provider in Cambodia, and the Ministry of Environment signed a Memorandum of Understanding (MoU) to promote eco-friendly practices and environmental initiatives across the Kingdom. The signing ceremony was presided over by His Excellency Dr. Eang Sophalleth, Minister of Environment, and attended by Smart Axiata’s CEO, Ziad Shatara, with the pair emphasizing the importance of joint efforts between the public and private sectors in driving climate action.
Smart Axiata has actively supported various environmental initiatives, providing tree planting movements, local plant nurseries, and tree distribution exhibition with financial and material support. The telco has additionally facilitated nationwide awareness campaigns via its communication channels.
Through this partnership, Smart Axiata will continue to amplify national campaigns such as “Clean Cambodia! Green Cambodia! Khmer Can Do!” and “Today, I Will Not Use Plastic” by leveraging its extensive digital platforms, SMS blasts, app notifications, and social media channels. In addition, Smart Axiata will support tree nursery gemination, helping to generate 1 million saplings for tree distribution and planting movements across Cambodia to increase green coverage and contribute to climate mitigation.
At the event, Smart Axiata CEO Ziad Shatara reaffirmed the company’s aim to utilize their resources in support of Cambodia’s ambitious goal of achieving net-zero emissions by 2050.
“As we look to the future, we remain steadfast in our commitment to lead by example, leveraging technology to address climate challenges and collaborating closely with the Ministry of Environment and other stakeholders to build a more sustainable tomorrow,” he remarked.
His Excellency Dr. Eang Sophalleth, Minister of Environment, highlighted the importance of collaboration, saying, “This MoU represents a strong step toward fostering a greener Cambodia. Partnership with committed private organization like Smart Axiata is critical to achieving our Pentagonal Strategy Phase 1, national sustainability goals, and the circular strategy on the environment.”
His Excellency also mentioned that “green sprouts that grow from tree nurseries under the initiative of our environmental family, national and international partners, development partners, and private sector companies like Smart Axiata are a legacy for the future generations of Cambodia”. His Excellency went on to thank and welcome Smart Axiata to the environmental family for its environmental responsibility and contributing to making Cambodia clean and green.
Smart Axiata’s adherence to Environmental, Social, and Governance (ESG) practices underscores their dedication to integrating sustainability into their operations, while corporate social responsibility initiatives reflect active participation in climate advocacy and efforts to mitigate the impact of climate change in Cambodia. Smart Axiata is also the first ICT and telecom company to publish an annual sustainability report since 2014.
Smart Axiata has progressively made significant strides in advancing a greener economy. Over 40% of its 4G sites are powered by solar energy to reduce carbon emissions, and also utilizing innovations like iPowerStar 2.0, an AI technology to enhance energy efficiency without compromising customer experience. Smart Axiata has also implemented several waste management practices, including waste separation to improve recycling, while other internal initiatives are encouraging staff to save energy and water, fostering a culture of environmental responsibility and conscious consumption within the organization.
Smart Axiata has long been an active contributor to environmental stewardship through previous collaborations with the Ministry of Environment, supporting initiatives like the National Eco-Pagoda Program, the National Environmental Youth Debate, and clean water provisioning for schools in rural areas.
This MoU reaffirms Smart Axiata’s role as a responsible corporate citizen and the importance of private-public partnerships in addressing environmental issues and climate change and achieving ambitious environmental goals through shared resources and expertise.