ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ទទួលបានពានរង្វាន់2 ផ្ទួនៗសម្រាប់ផ្នែក HR និង B2B
ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ដែលជាក្រុមហ៊ុនទូរគមនាគមន៍ និងផ្តល់ដំណោះស្រាយ ICT ដែលបម្រើសេវាកម្មជាច្រើនឆ្នាំក្នុងប្រទេសកម្ពុជាបានឈ្នះពានរង្វាន់ធំៗចំនួន2 នៅក្នុងកម្មវិធី Asian Telecom Awards 2024 សម្រាប់ការដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ដោយជោគជ័យនូវផលិតផល និងសេវាកម្មប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិតចំនួន 9 ក្នុងគោលបំណងលើកកម្ពស់ប្រតិបត្តិការសាជីវកម្មសម្រាប់អតិថិជន និងសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមផងដែរ ក៏ដូចជាគំនិតផ្តួចផ្តើមផ្នែកធនធានមនុស្សរបស់ខ្លួន ក្នុងការអបអរភាពចម្រុះរបស់បុគ្គលគ្រប់រូបនៅក្នុងក្រុមហ៊ុន។
គំនិតផ្តួចផ្តើមសម្រាប់អតិថិជន B2B ប្រចាំឆ្នាំ (B2B Client Initiative of the Year)
ក្រុមហ៊ុន Smart មិនត្រឹមតែផ្ដល់ជូននូវសេវាកម្មទូរគមនាគមន៍ប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែក៏បានចាប់ផ្ដើមផ្តល់ជូននូវដំណោះស្រាយបច្ចេកវិទ្យាដល់អតិថិជនរបស់ខ្លួនផងដែរ។ ផលិតផល និងសេវាកម្មដែលក្រុមហ៊ុន Smart បានដាក់ដំណើរការនៅក្នុងខែកញ្ញា ឆ្នាំ 2023 នេះ​ គ្របដណ្តប់លើប្រតិបត្តិការផ្សេងៗគ្នា រួមមានការតភ្ជាប់ ទំនាក់ទំនង fleet management, cloud solutions, productivity, និងដំណោះស្រាយផ្នែកធនធានមនុស្ស។ សេវាកម្មទាំងនេះត្រូវបានបង្កើតឡើងដើម្បីដោះស្រាយការវិវត្តនៃតម្រូវការអាជីវកម្មក្នុងសម័យឌីជីថលដែលផ្លាស់ប្តូរយ៉ាងឆាប់រហ័ស។
សេវាកម្មទាំងនោះរួមបញ្ចូលទាំងសេវាអ៊ីនធឺណិតខ្សែកាបអុបទិក Smart Fiber+ ព្រមទាំងជម្រើសជាច្រើននៃ Smart Cloud Product ដែលជាគម្រោងមួយពឹងផ្អែកលើ Digital Workspace។
លើសពីនេះ ដំណោះស្រាយ Smart Fleet Management, ប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងវត្តមាន Smart CheckinMe និងទូរសព្ទដៃ Smart Push2Talk បានបំពេញតម្រូវការនិងដោះស្រាយបញ្ហាក្នុងបរិបទសង្គម
ក្រៅពីផលប័ត្រនៃផលិតផល និងសេវាកម្ម ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានចាប់ដៃគូជាមួយអាជីវកម្មឌីជីថលក្នុងស្រុក ដោយជំរុញឱ្យមានការរីកលូតលាស់នៃប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីអាជីវកម្មឌីជីថល ដើម្បីបម្រើអតិថិជន SME ឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើង។
ការផ្តល់ជូនទាំងនេះបាននាំមកនូវភាពប្រសើរឡើងគួរឱ្យកត់សម្គាល់ចំពោះគុណភាពនៃការតភ្ជាប់ សុវត្ថិភាពឌីជីថល ប្រសិទ្ធភាពចំណាយ និងសុវត្ថិភាពប្រតិបត្តិការ។
លោក Sharif Lukman Mahfoedz ប្រធានផ្នែកធុរកិច្ចនៅក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានលើកឡើងថា “ថ្វីត្បិតគំនិតផ្តួចផ្តើម B2B របស់យើងទើបតែចាប់ផ្តើម ប៉ុន្តែយើងបានឃើញការកើនឡើងនៃចំនួនដៃគូអាជីវកម្មដែលបានជឿទុកចិត្តលើយើងរួចហើយ។ យើងប្តេជ្ញាជំរុញការផ្លាស់ប្តូរឌីជីថលនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា និងធានាថា សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម និងអតិថិជនរបស់យើងអាចទទួលបានដំណោះស្រាយឌីជីថល និង ICT ប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិត ដែលបំពេញតាមតម្រូវការនៃការវិវត្តរបស់ពួកគេ យើងមានសង្ឃឹមយ៉ាងខ្លាំងចំពោះសក្តានុពលរបស់ក្រុមហ៊ុន តាមរយៈដំណោះស្រាយដែលយើងអាចផ្តល់ជូនអតិថិជនរបស់យើង។”
គំនិតផ្តួចផ្តើមផ្នែកធនធានមនុស្សប្រចាំឆ្នាំ (HR Initiative of the Year)
ទន្ទឹមនឹងនោះ ក្រុមហ៊ុនក៏បានលើកតម្កើងនូវវប្បធម៌ និងភាពចម្រុះ តាមរយៈគំនិតផ្តួចផ្តើម Smart Cultural Day ស្របតាមការប្រារព្ធពិធីបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌ។
ក្រុមហ៊ុន Smart យល់ឃើញថា ភាពចម្រុះគ្នា (Diversity) នេះ និងវប្បធម៌ខុសៗគ្នាដែលប្រមូលផ្ដុំនៅកន្លែងតែមួយ ជាកត្តាជំរុញឱ្យមានភាពច្នៃប្រឌិត នវានុវត្តន៍ និងសុខដុមរមនានៅកន្លែងធ្វើការ។
គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះបានលើកទឹកចិត្តបុគ្គលិកឱ្យស្លៀកពាក់សំលៀកបំពាក់ប្រពៃណីរបស់ពួកគេ ក្នុងពិធីជប់លៀងដែលញុាំងបរិយាកាសក្រុមហ៊ុនជាមួយនឹងអត្តសញ្ញាណនៃប្រទេសជាង10។  ក្នុងនោះក្រុមហ៊ុនក៏បានលើកទឹកចិត្តឱ្យបុគ្គលិករៀបចំ និងចែករំលែកមុខម្ហូបប្រពៃណីរបស់ពួកគេផងដែរ។
លោកស្រី ខាក់ ចិន្តា ប្រធានផ្នែកធនធានមនុស្សនៃក្រុមហ៊ុន Smart Axiata មានប្រសាសន៍ថា “ស្នាមញញឹម ភាពសប្បាយរីករាយ និងការចែករំលែកវប្បធម៌ក្នុងក្រុមហ៊ុន បានផ្លាស់ប្តូរបរិយាកាសការិយាល័យរបស់យើង។ គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះ មិនត្រឹមតែជាស្វែងយល់នូវវប្បធម៌ជាតិសាសន៍ដទៃប៉ុណ្ណោះទេ វាបង្រួបបង្រួមពួកគេ បង្កើតកន្លែងការងារកាន់តែស្អិតរមួត។​ សមិទ្ធផលនេះ គឺជាការគោរពនិងការដឹងគុណចំពោះគ្នាទៅវិញទៅមកនិងបង្កើតបាននូវសហគមន៍ដែលកាន់តែជិតស្និត ក្នុងក្រុមហ៊ុន Smart»។” លោកស្រីបានបន្តទៀតថា "យើងមានគម្រោងពង្រីកគំនិតផ្តួចផ្តើមភាពចម្រុះ សមធម៌ និងបរិយាប័ន្នរបស់យើងនៅក្នុងគម្រោងដទៃទៀតនាពេលខាងមុខ ដើម្បីបណ្តុះវប្បធម៌សហការ ដែលយើងប្រាថ្នាចង់សម្រេចបាន" ។
ជាសក្ខីភាពមួយចំពោះការប្តេជ្ញារបស់ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ក្នុងការដាំដុះកន្លែងធ្វើការមួយដែលបុគ្គលិកត្រូវបានគេឱ្យតម្លៃ Smart Cultural Day ជាឧទាហរណ៍នៃគំនិតផ្តួចផ្តើមធនធានមនុស្សប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព។  ព្រឹត្តិការណ៍ដ៏ជោគជ័យនេះបាននាំមកវិញនូវពានរង្វាន់ HR Initiative of the Year - Cambodia ដែលជាពានរង្វាន់ដ៏មានកិត្យានុភាពពី Asian Telecom Awards។

Smart Axiata, the leading telco & ICT solution provider in Cambodia bagged two major titles at the prestigious Asian Telecom Awards 2024 for its successful introduction of 12 innovative products and services aimed at enhancing business operations for customers be it Large Enterprises or SMEs, as well as the impact of its HR Initiatives in amplifying the voices of every individual in the company fabric.
B2B Client Initiative of the Year
Smart Axiata goes beyond telecom products, offering technology solutions to its customers. The products and services that Smart introduced in September 2023 cover different operational aspects, including connectivity, communications, fleet management, cloud solutions, productivity, and human resources solutions. These are designed to address the evolving demands of businesses in the rapidly changing digital landscape.
It includes the reliable fiber-optic Internet service Smart Fiber+ that enhances connectivity including the Manage equipment services as well as multiple options of cloud product by Smart, a collaborative plan leveraging the advancement of digital Workspace apps. The provider also offers Smart CloudPBX, a customer support service, and Smart Hybrid+, a line of plans combining postpaid and prepaid benefits, serving the best of both worlds.
Additionally, its Smart Fleet Management solution, Smart CheckinMe attendance management system, and Smart Push2Talk durable phones cater to the unique requirements of businesses operating in challenging environments.
Aside from the portfolio of products and services, Smart Axiata has partnered with local digital businesses, fostering the growth of digital business ecosystems to better serve SME customers.
These offerings have brought significant improvements to connectivity quality, digital security, cost efficiency, and operational safety.
“Our B2B initiatives are just starting, but we have already seen an increase in the number of business partners who have trusted us. We are dedicated to driving digital transformation in Cambodia and ensuring that our SME and business customers have access to innovative Integrated digital & ICT solutions that meet their evolving needs We are very optimistic about the potential for growth via the solutions we can offer to our customers” remarked Sharif Lukman Mahfoedz, Chief Business Officer at Smart Axiata.
It has won the B2B Client Initiative of the Year - Cambodia category for this portfolio.
HR Initiative of the Year
Meanwhile, the company also went out of its way to embrace and honor the cultural mosaic that fuels the organisation through the Smart Cultural Day Initiative, in line with the reverent celebrations of the Pchum Ben Festival.
Smart Axiata recognises the power of its inherent diversity as a catalyst for workplace harmony and cultural appreciation.
The initiative encouraged employees to don their traditional attire, a visual feast that painted its offices with colors representing nations far and wide, fostering an atmosphere of unity in diversity. It also made employees prepare and share their traditional dishes.
“Witnessing the smiles, laughter, and authentic exchanges that permeated through the halls transformed our office environment profoundly. It was palpable that this initiative did more than just acknowledge individual backgrounds; it united them, creating a richer, more cohesive workforce. The result was a newfound respect and appreciation for one another, weaving a more tightly knit community within Smart”. "We plan to expand our Diversity, Equity, and Inclusion initiatives in upcoming projects to further cultivate the collaboration culture we aspire to achieve” said Khak Chenda, Head of Human Resources at Smart Axiata.
Being a testament to Smart Axiata’s commitment to cultivating a workplace where employees are valued and heard, the Smart Cultural Day stands out as a shining example of effective HR initiatives. This successful event brought home the HR Initiative of the Year - Cambodia category win in the prestigious awards programme.