ក្រសួងប្រៃសណីយ៍និងទូរគមនាគមន៍ និងក្រុមហ៊ុន Smart Axiata សហការរៀបចំវេទិកាដើម្បីសុវត្ថិភាពលើប្រព័ន្ធអនឡាញ
ថ្ងៃទី 01 សីហា 2024
ក្រសួងប្រៃសណីយ៍និងទូរគមនាគមន៍ បានសហការជាមួយក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ដែលជាក្រុមហ៊ុនទូរគមនាគមន៍ឈានមុខគេមួយនៅកម្ពុជា ដើម្បីរៀបចំ “វេទិកាសុវត្ថិភាពលើប្រព័ន្ធអនឡាញ” នៅឯសណ្ឋាគារ Hyatt Regency ភ្នំពេញ។
វេទិកានេះបានសបញ្ជាក់អំពីសារៈសំខាន់នៃសុវត្ថិភាពអនឡាញខណៈដែលប្រទេសកម្ពុជាកំពុងខិតខំជំរុញ​សង្គមឌីជីថល និងធានាបាននូវប្រព័ន្ធអនឡាញដែលមានសុវត្ថិភាពជាងមុនសម្រាប់ប្រជាជនកម្ពុជា​គ្រប់រូប។
វេទិកាសុវត្ថិភាពអនឡាញឆ្នាំ2024 នេះ បានប្រារព្ធឡើងក្រោមប្រធានបទ “ទាំង​អស់​គ្នា​ឆ្ពោះ​ទៅ​សុវត្ថិភាព​លើ​អុីន​ធឺ​ណិត​”​ ដោយបានប្រមូលផ្ដុំភាគីពាក់ព័ន្ធសំខាន់ៗមកពីវិស័យនានាៗ​ រួមមានក្រសួងពាក់ព័ន្ធ ក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល អង្គការមិនមែនរដ្ឋាភិបាល អ្នកជំនាញ អ្នកបង្កើតមាតិកា និងសិស្សានុសិស្ស។ វេទិកានេះបានធ្វើការជជែកវែកញែកពីហានិភ័យអនឡាញ ស្វែងរកដំណោះស្រាយ ជំរុញ​កិច្ច​សហ​ប្រតិបត្តិការ និងលើកកម្ពស់ការអនុវត្តគោលនយោបាយសំខាន់ៗ​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​លើ​ការ​ការពារ​តាមប្រព័ន្ធអុីនធឺណិត។
លោក Sharif Lukman Mahfoedz ប្រធានផ្នែកធុរកិច្ច (CBO) នៃក្រុមហ៊ុន Smart Axiata​ បានលើកឡើងពីសារៈសំខាន់នៃកិច្ចសហការក្នុងការដោះស្រាយបញ្ហាសុវត្ដិភាពលើអុីនធឺណិត។​ លោកមានប្រសាសន៍ថា “​​យើង​មាន​កិត្តិយស​ណាស់​ដែល​មាន​ឱកាស​ ​សហការ​ជា​មួយ​ក្រសួង​ប្រៃសណីយ៍និង​ទូរគមនាគមន៍កម្ពុជា ក្នុងការប្រារព្ធកម្មវិធីនេះឡើង។ វេទិកាបែបនេះបានផ្ដល់ឱកាសដល់ភាគីពាក់ព័ន្ធក្នុងការជួបពិភាក្សា និងស្វែងយល់អំពីដំណោះស្រាយចំពោះហានិភ័យនៃអុីនធឺណិត”។
លោកSharif Lukman Mahfoedz, ប្រធានផ្នែកធុរកិច្ច (CBO) នៃក្រុមហ៊ុន Smart Axiata
ប្រធានផ្នែកធុរកិច្ចរូបនេះក៏បានបន្ដលើកឡើងពីសារៈសំខាន់នៃការបង្កើតឱ្យបាន​នូវ​វេទិការ​អនឡាញ​មួយ​ប្រកប​ដោយសុវត្ថិភាព និងការកំណត់គោលដៅ ដើម្បីបង្កើតបានអនាគត​មួយដែល​គ្រប់គ្នា​អាច​ទទួលបានឱកាសលូតលាស់​ក្នុង​ពិភព​ឌីជីថល។
ព្រឹត្តិការណ៍នេះបានបង្ហាញពីកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងលើកិច្ចការពារកុមារដែលជាអនាគតប្រទេស​ជាតិ តាម​រយៈ​ការធ្វើឱ្យប្រព័ន្ធអនឡាញកាន់តែមាន សុវត្ថិភាពសម្រាប់ការរីកចម្រើន និងការអភិវឌ្ឍរបស់ពួកគេ។ ជាផ្នែកមួយនៃការបោះជំហានឆ្ពោះទៅរកកិច្ចការពារកុមារកម្ពុជា ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នា​ជាមួយអង្គការ Action Pour Les Enfants Cambodia (APLE) ក្នុងវេទិការនេះផ្ទាល់ ក្រោមអធិបតីភាពដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់​របស់ឯកឧត្ដម ជុន វ៉ាត រដ្ឋលេខាធិការនៃក្រសួងប្រៃសណីយ៍និងទូរគមនាគមន៍។
APLE ​គឺជាអង្គការមិនមែនរដ្ឋាភិបាល ដែលមានបេសកកម្មផ្ដោតសំខាន់លើកិច្ចការពារកុមារ​ពីការកេងប្រវ័ញ្ចនិងរំលោភបំពានផ្លូវភេទគ្រប់ទម្រង់ តាមរយៈកម្មវិធីអន្តរាគមន៍​ផ្សេងៗ។ កិច្ចសហការនេះ​មានគោលបំណង​បញ្ឈប់​ការ​រំលោភ​បំពាន ជួយកុមារទប់ស្កាត់ការកេងប្រវ័ញ្ចបន្ត​ និង​បង្កើត​ប្រព័ន្ធ​អុីនធឺណិត​ប្រកប​ដោយ​សុវត្ថិភាព​សម្រាប់មនុស្សគ្រប់គ្នា។
ក្រសួងប្រៃសណីយ៍និងទូរគមនាគមន៍​ក៏បានសម្ដែងការប្ដេជ្ញាចិត្តក្នុងការបង្កើតប្រព័ន្ធឌីជីថលដែលមាន​សុវត្ថិភាព​ជាងមុនសម្រាប់ប្រជាជនកម្ពុជាទាំងអស់។ ឯកឧត្ដម ជុន វ៉ាត រដ្ឋលេខាធិការ​នៃ​ក្រសួង​ប្រៃសណីយ៍​និង​ទូរគមនាគមន៍ បានមានប្រសាសន៍ថា “ការរក្សាសន្តិសុខ និងសុវត្ថិភាពលើប្រព័ន្ធអនឡាញទាមទារការចូលរួមពីភាគីពាក់ព័ន្ធ។ វិស័យឯកជន ពិសេសក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ត្រូវអនុវត្តបច្ចេកទេសទាំងឡាយដែលការពារសុវត្ថិភាពសេវា និងអ្នកប្រើប្រាស់របស់ខ្លួន។ ក្នុងនោះផងដែរ អ្នកប្រើប្រាស់ត្រូវយល់ដឹងពីសារសំខាន់ៗនៃសុវត្ថិភាពប្រព័ន្ធអនឡាញ ព្រមទាំងរបៀបការពារ។”
លោក​សំលៀង សីលា, នាយកប្រតិបត្តិអង្គការ APLE Cambodia.
លោកសំលៀង សីលា នាយកប្រតិបត្តិ APLE Cambodia បាន​លើក​ឡើង​ថា​ “ការចុះហត្ថលេខាលើ​អនុស្សរណៈ​នៃការយោគយល់គ្នាជាមួយក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បាន​បង្ហាញ​ពី​ភាព​ជា​ដៃ​គូ​សហការ​រវាងស្ថាប័នឯកជន និងសាធារណៈដ៏រឹងមាំ ក្នុងការការពារកុមារតាមអុីនធឺណិត។ ការប្រើប្រាស់ធនធានរួមរបស់ពួកយើងនឹងជួយដល់ការបង្កើតប្រព័ន្ធឌីជីថលប្រកបដោយសុវត្ថិភាព និងផ្ដល់អាទិភាព​ចម្បងចំពោះសុវត្ថិភាពរបស់កុមារនៅរាល់សកម្មភាពផ្ដួចផ្ដើមទាំងអស់”។
ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata គឺជាក្រុមហ៊ុនទូរគមនាគមន៍ដែលមានការប្ដេជ្ញាក្នុងការផ្ដល់​អាទិភាព​ដល់​សុខ​សុវត្ថិភាព​របស់អតិថិជន ស្របតាមគោលការណ៍បរិស្ថាន សង្គម និងអភិបាលកិច្ច (ESG) របស់ខ្លួន។ ក្រុមហ៊ុននេះ​បាន​អនុវត្ត​វិធានការ​សុវត្ថិភាព​តាមអុីនធឺណិតដ៏រឹងមាំ ក្នុងនោះរួមមាន Next Generation Signaling Firewall (NGSF) និង​ Intrusion Detection System (IDS) ដើម្បីការពារបណ្ដាញ និងទិន្នន័យរបស់អតិថិជនរបស់ខ្លួននៅដើមឆ្នាំ2024។
ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata មានការទទួលស្គាល់ស្ដង់ដារពិភពលោក ISO 27001:2013 សម្រាប់ប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងសន្តិសុខព័ត៌មាន និងប្រកាន់ខ្ជាប់នូវក្របខ័ណ្ឌសន្តិសុខតាមអុីនធឺណិត NIST រួម​ទាំងការអនុវត្តសំខាន់ៗសម្រាប់សុវត្ថិភាពអុីនធឺណិត។ ជាផ្នែកមួយនៃការប្ដេជ្ញាចិត្តរបស់ខ្លួនចំពោះសុវត្ថិភាពឌីជីថលក្រុមហ៊ុន Smart នឹងបន្ដណែនាំសេវាកម្ម និងផលិតផលរបស់ខ្លួនដែលប្រកបដោយនវានុវត្តន៍ ដើម្បីការពារអតិថិជនគ្រប់ៗរូប។

Smart Axiata and Ministry of Post and Telecommunications join forces for safer internet
Smart Axiata, Cambodia’s leading telecom provider, has partnered with the Ministry of Post and Telecommunications (MPTC) to host the crucial “Online Safety Forum 2024” on July 30, 2024, at the Hyatt Regency Phnom Penh. This event underscores the importance of online safety as the nation strives to advance digital societies and ensure a safer online environment for all Cambodians.
The Online Safety Forum 2024, themed “Together for a Safer Internet,” will bring together key stakeholders from various sectors, including government bodies, digital technology companies, non-governmental organizations, experts, content creators, and students. The forum will address current online risks, explore potential solutions, foster collaboration, and promote the implementation of key government policies on online protection.
Sharif Lukman Mahfoedz, Chief Business Officer (CBO) of Smart Axiata, emphasized the importance of collaboration in tackling internet safety. “We are honored to support MPTC in organizing this event. Forums like these give the opportunity for stakeholders to come together and learn about potential solutions to tackle online risks,” he said.
Sharif Lukman Mahfoedz, Chief Business Officer (CBO) of Smart Axiata
The Smart CBO further underlined the importance of creating a safe online space, envisioning a future where everyone can thrive in a digitally connected world.
The event highlighted efforts to protect children, the future of Cambodia, by creating a safe online environment for their growth and development. In a significant step toward protecting Cambodian children, Smart Axiata signed a memorandum of understanding with Action Pour Les Enfants Cambodia (APLE) during the forum, under the presence of H.E. Chun Vat, Secretary of State of the MPTC.
APLE is a Cambodian non-governmental organization dedicated to protecting children from sexual exploitation and abuse through holistic interventions. This collaboration aims to stop abuse, help children, prevent further exploitation, and create a safer online space for everyone.
The Ministry of Post and Telecommunications has also expressed their commitment to creating a safer digital landscape for all Cambodians. “Protecting the online space requires participation from all stakeholders, especially in implementing policies that support one another. The private sector, particularly digital technology companies, must implement measures to safeguard their products and services, while users should understand the importance of online safety and how they can protect themselves online,” said His Excellency Chun Vat, Secretary of State of the Ministry of Post and Telecommunications.
Seila Samleang, Executive Director of APLE Cambodia.
“As we sign this Memorandum of Understanding with Smart Axiata, we embrace the power of public-private partnerships to protect children online. Our combined strengths and resources will help us create safer digital spaces and prioritize the safety of children in all initiatives.”, said Seila Samleang, Executive Director of APLE Cambodia.
Smart Axiata is a telecom company committed to prioritizing customer safety and security in line with its ESG principles. The company has implemented robust cybersecurity measures, such as the Next Generation Signaling Firewall (NGSF) and Intrusion Detection System (IDS) to safeguard its network and customer data in early 2024.
Aligned with global standards, Smart Axiata is certified with ISO 27001:2013 for Information Security Management System and adheres to the NIST cybersecurity framework, both crucial practices for cybersecurity. As part of its ongoing commitment to digital safety, Smart Axiata will continue to introduce innovative services and products to protect both individual and enterprise customers.