ភ្នំពេញ៖ ថ្ងៃទី២៣ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០១៨ – ជាមួយការតាំងចិត្តរួមបន្ថែមទៅលើភាពជោគជ័យនៅលើគម្រោងសាកល្បងរបស់ខ្លួននៅកាលពីឆ្នាំមុន អង្គការទស្សនៈពិភពលោក ប្រចាំកម្ពុជា និងក្រុមហ៊ុន ស្មាត អាស្យាតា ខូអិលធីឌី បានបន្តឆន្ទៈ និងកិច្ចសហការរបស់ខ្លួនក្នុងកម្មវិធីកីឡាដើម្បីការអភិវឌ្ឍដែលមានឈ្មោះថា “កម្មវិធីកីឡាដើម្បីផ្លាស់ប្រែជីវិតខ្ញុំ” ឬ “One Goal Programme” ជុំទី២ ដែលជាគម្រោងរួមគ្នា ដើម្បីជួយពង្រឹងសមត្ថភាពយុវជនកម្ពុជា ឲ្យពួកគេសម្រេចបានសក្តានុពលពេញបរិបូរណ៍របស់ពួកគេ។ ព្រឹត្តិការណ៍នៅក្នុងកីឡាដ្ឋាននៃក្លឹបបាល់ទាត់ភ្នំពេញក្រោនថ្ងៃនេះ គឺជាការប្រកួតបាល់ទាត់ថ្នាត់ជាតិ លើកទី២ និងជាព្រឹត្តិការណ៍ល្អបំផុតក្នុងការសរុបលទ្ធផល និងបិទកម្មវិធីប្រចាំឆ្នាំនៃ “កម្មវិធីកីឡាដើម្បីផ្លាស់ប្រែជីវិតខ្ញុំ” ឆ្នាំនេះ។
“កម្មវិធីកីឡាដើម្បីផ្លាស់ប្រែជីវិតខ្ញុំ” ជុំទី២នេះ នៅតែបន្តផ្តោតសំខាន់លើយុវជននៅក្រៅប្រព័ន្ធសិក្សា ដើម្បីជួយឲ្យពួកគេទទួលបានការបង្ហាត់បង្រៀនជំនាញបាល់ទាត់ និងបំណិនជីវិតឲ្យបានល្អប្រសើរ និងធ្វើការជាមួយយុវជនដែលមិនទាន់ទទួលបានឱកាស ព្រមទាំង គាំទ្រពួកគេឲ្យមើលឃើញតម្លៃផ្ទាល់ខ្លួន កសាងទំនាក់ទំនងរឹងមាំជាមួយមិត្តភក្តិ និងសហគមន៍ និងអាចចេះសម្រេចចិត្ដបានត្រឹមត្រូវសម្រាប់អនាគតរបស់ពួកគេ។
លោកស្រី គ្រីស្តាប៊ែល កាឡៃស៊ីលវី នាយិកាស្តីទីរបស់អង្គការទស្សនៈពិភពលោក ប្រចាំកម្ពុជាមានប្រសាសន៍ថា៖ “អង្គការទស្សនៈពិភពលោក មានសេចក្ដីសោមនស្សរីករាយជាខ្លាំង ដែលបានធ្វើជាដៃគូជាមួយ ក្រុមហ៊ុន ស្មាត អាស្យាតា ដោយពួកយើងផ្តល់តម្លៃ និងមានជំនឿរួមគ្នាក្នុងការប្តេជ្ញាចិត្ដធ្វើឲ្យមានការផ្លាស់ប្តូរជាវិជ្ជមាន និងការពង្រឹងសមត្ថភាពប្រជាជនកម្ពុជា ដើម្បីប្រែក្លាយសហគមន៍របស់ពួកគេឲ្យក្លាយទៅជាសហគមន៍ដែលមាននិរន្តរភាព។”
លោកស្រី គ្រីស្តាប៊ែល មានប្រសាសន៍បន្ថែមទៀតថា៖ “ជាមួយដៃគូរបស់យើង ‘កម្មវិធីកីឡាដើម្បីផ្លាស់ប្រែជីវិតខ្ញុំ’ ធ្វើឲ្យមានការផ្លាស់ប្រែជាវិជ្ជមានដោយផ្ទាល់ដល់យុវជន និងយុវនារី ១,២០០នាក់ នៅក្នុងឆ្នាំនេះ។ ហើយយើងរឹតតែរីករាយថែមទៀតនៅពេលដែលពួកយើងដឹងថា ចំនួននេះនឹងកើនឡើងរហូតដល់២,០០០នាក់ នៅឆ្នាំក្រោយនេះ។”
លោក ចូណាថាន យ៉ាប់ ប្រធានផ្នែក និយ័តកម្ម និង កិច្ចការសាធារណៈ ក៏យល់ឃើញដូច លោកស្រី គ្រីស្ដាបែលផងដែលថា៖ “‘កម្មវិធីកីឡាដើម្បីផ្លាស់ប្រែជីវិតខ្ញុំ’ បានបង្ហាញពីការផ្លាស់ប្ដូរជាវិជ្ជមានសម្រាប់យុវជនកម្ពុជាជាច្រើន។ ក្រុមហ៊ុន ស្មាត មានការជឿជាក់ជាខ្លាំងលើ គំនិតផ្ដួចផ្ដើមពីកីឡាសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍ ដែលជាផ្នែកមួយនៃកម្មវិធីទំនួលខុសត្រូវសង្គមរបស់ពួកយើង ដែលបញ្ចូលការសិក្សាចាំបាច់ ជាមួយការរស់នៅប្រកបសុខុមាលភាព។ ពួកយើងទន្ទឹងរង់ចាំ នូវលទ្ធភាពនៃការប្រើប្រាស់បាល់ទាត់ដើម្បីផ្ដល់ភាពវិជ្ជមានជាច្រើនទៅដល់យុវជននៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា និង ជំរុញឲ្យពួកគេឈានទៅរកក្តីសង្ឃឹមនិងសុបិនថ្មីៗ។”
ការប្រកួតបាល់ទាត់ថ្នាក់ជាតិកាលពីឆ្នាំមុនទទួលបានជោគជ័យគួរជាទីគាប់ចិត្ត។ យុវជន យុវតី សប្បាយរីករាយជាខ្លាំង ទាំងក្នុងការប្រកួតដណ្តើមពានរង្វាន់ និងការប្រកួតមិត្តភាព។ ហើយការប្រកួតថ្នាក់ជាតិឆ្នាំនេះ បាននាំមកនូវភាពស្វឹតស្វាញ និងភាពរីករាយកាន់តែខ្លាំងថែមទៀត ពីព្រោះឆ្នាំនេះ យើងមាន កីឡាករ កីឡាការនី និងគ្រូបង្វឹកវ័យក្មេងរបស់យើងដែលមកពីស្រុកចំនួន១១ ដែលបានអនុវត្តគម្រោង “កម្មវិធីកីឡាដើម្បីផ្លាស់ប្រែជីវិតខ្ញុំ” នេះទូទាំងប្រទេស ដែលចំនួននេះបានកើនឡើងពី ស្រុកចំនួន៣ ប៉ុណ្ណោះនៅក្នុងកម្មវិធីសាកល្បងឆ្នាំ២០១៧។
ជាគម្រោងដែលអនុវត្តរយៈពេល១ឆ្នាំ “កម្មវិធីកីឡាដើម្បីផ្លាស់ប្រែជីវិតខ្ញុំ” បានជួយយុវជនឲ្យចេញឆ្ងាយពីអំពើហិង្សា ការប្រើប្រាស់ថ្នាំញៀន និងឥរិយាបថអវិជ្ជមានផ្សេងៗទៀតតាមរយៈជំនាញបំណិនជីវិត និងកីឡា។ ដោយយុវជនកម្ពុជាតំណាងឱ្យប្រមាណជា៣៣% នៃប្រជាជនសរុប មានន័យថាភាពជាដៃគូរបស់អង្គការទស្សនៈពិភពលោក និងស្មាត អាស្យាតា កំពុងតែជួយបង្កើតឲ្យមានអនាគតវិជ្ជមានមួយសម្រាប់កម្ពុជា តាមរយៈការជួយដល់យុវជនកម្ពុជាឲ្យឈានទៅកាន់គោលដៅដែលត្រឹមត្រូវសម្រាប់ជីវិតរបស់ពួកគេ ជាមួយជំនាញបំណិនជីវិត និងកីឡា។

Phnom Penh, 23 September, 2018 – Building on the successful pilot project last year, International NGO World Vision and Cambodia’s leading mobile telecommunications operator Smart Axiata continued their partnership on the One Goal Programme. Today, the 2nd National Tournament of One Goal was held at RSN Stadium Phnom Penh, a great closing to this year’s project that equipped and empowered thousands of vulnerable youth to achieve their full potential.
One Goal round 2 continues to target adolescents and youth experiencing vulnerability and engages them in high quality football and life skills training. One Goal works with and supports youth to value themselves, form strong relationships with their peers and communities, and make positive decisions for their future.
“World Vision is very pleased to continue having Smart Axiata as a key partner with shared values and beliefs in creating positive change and empowering Cambodians to build their sustainable communities together,” said Christabel Kalaiselvi, World Vision Interim National Director.
“Together with our partners, One Goal programme has impacted the lives of 1,200 young people this year. We are excited that next year the One Goal programme will build the life skills and confidence of 2,000 Cambodia’s young people,” added Christabel.
Echoing Christabel, Jonathan Yap, Head of Regulatory and Corporate Affairs said, “The One Goal program has proven to have brought about positive change to many young Cambodians. Smart is a great believer of sports for development initiatives, as part of our CSR agenda, which combines important learning elements with a healthy lifestyle. We look forward to the prospect of using football to reach out to more youth across Cambodia and inspire them to reach new hopes and dreams.”
Last year’s National Tournament was a remarkable success; Youths enjoyed the competitions, both friendly and tournament-style, and this year tournament brings even a lot more vibrancy and excitement as this year our young players, boys and girls, and coaches come from 11 districts of One Goal’s implementing area, increasing from the 3 pilot districts in 2017.
As part of the year-long project, One Goal is expected to bring the youths away from violence, drug abuse, and other negative behaviours through training in resilience skills, as well as through the positive power of sport.
With Cambodian youth making up 33 percent of the population, World Vision and Smart Axiata’s partnership helps shape a more positive future for Cambodia by helping young Cambodians to step into the right direction with their life skill development through sport.