ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata សម្ពោធកម្មវិធីអភិវឌ្ឍនិស្សិតសាកលវិទ្យាល័យ
ភ្នំពេញ ថ្ងៃទី ២ ខែតុលាឆ្នាំ ២០១៨ – ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ និងក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈយោគយល់គ្នារយៈពេលបីឆ្នាំ ដើម្បីអភិវឌ្ឍអ្នកមានទេពកោសល្យ និងអ្នកដឹកនាំអាជីវកម្មឌីជីថលពេលអនាគត។
ក្រុមហ៊ុន Smart មានបំណងធ្វើជាដៃគូជាមួយក្រសួងទាំងពីរក្នុងការអភិវឌ្ឍបុគ្គលដែលមានទេពកោសល្យ និងប៉ិនប្រសប់ ដែលចង់ចូលរួមចំណែកយ៉ាងសកម្មក្នុងការជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចរបស់ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា នៅក្នុងយុគសម័យឌីជីថលថ្មីនេះ។ ជាផ្នែកមួយនៃអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នានេះ ក្រុមហ៊ុន Smart បានប្តេជ្ញាវិនិយោគទឹកប្រាក់ចំនួន ១,៥ លានដុល្លារទៅក្នុងកម្មវិធីចំនួនពីរ រួមមានកម្មវិធីអាហារូបករណ៍ SmartEdu និងកម្មវិធីអភិវឌ្ឍនិស្សិតសាលកវិទ្យាល័យ SmartEdu (USDP) ។ មួយផ្នែកនៃការវិនិយោគនេះគឺបានមកពីវិភាគទានរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart សម្រាប់មូលនិធិកសាងសមត្ថភាព ការស្រាវជ្រាវ និងអភិវឌ្ឍន៍ (CBRDF)។
ឯកឧត្ដមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ ជួនណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានមានពន្យល់ថា៖ “ស្របពេលដែលយើងកំពុងបោះជំហានចូលក្នុងបដិវត្តន៍ឧស្សាហកម្មដំណាក់កាលទី ៤ ដូចច្នេះ ផ្នត់គំនិត និងការយល់ដឹងបែបឌីជីថល មានសារៈសំខាន់ក្នុងការអភិវឌ្ឍប្រទេសកម្ពុជាឲ្យក្លាយទៅជាសង្គមដែលផ្អែកលើចំណេះដឹង។ ក្រុមហ៊ុន Smart នៅតែជាដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ដ៏រឹងមាំ ដែលបានដាក់ចេញនូវគំនិតផ្តួចផ្តើមផ្នែកអប់រំ និងនវានុវត្តន៍បច្ចេកវិទ្យាផ្សេងៗ ដូចជាកម្មវិធីអាហារូបករណ៍ SmartEdu និង SmartStart Young Innovator Program។ ខ្ញុំចាប់អារម្មណ៍យ៉ាងខ្លាំងចំពោះក្រមខ័ណ្ឌកម្មវិធីសិក្សាដ៏ទូលំទូលាយរបស់ USDP ដែលមិនត្រឹមតែផ្តល់ចំណេះដឹងប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងលើកទឹកចិត្តជំរុញឲ្យមាន “ការរៀនសូត្រដោយអនុវត្តជាក់ស្ដែង” ថែមទៀតផង។”
និស្សិតថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រចំនួន ៣០ នាក់បាននិងទទួលអត្ថប្រយោជន៍ពីកម្មវិធីអាហារូបករណ៍ SmartEdu ដែលបានបង្កើតឡើងនៅឆ្នាំ ២០១៦ ដោយផ្តោតលើសិស្សបញ្ចប់ថ្នាក់ទី១២ ដែលទួលបានលទ្ធផលសិក្សាល្អ ប៉ុន្តែជួបការលំបាកផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ។ នៅឆ្នាំនេះ កម្មវិធីនេះត្រូវបានពង្រឹងបន្ថែម តាមរយៈការបញ្ចូលកម្មវិធី Discovery Day ដែលជាសិក្ខាសាលាអភិវឌ្ឍន៍ដែលមានរយៈពេលកន្លះថ្ងៃសម្រាប់សិស្សវិទ្យាល័យ និងកម្មវិធីស្វាគមន៍និស្សិតថ្មី (Induction Camp) សម្រាប់និស្សិតអាហារូបករណ៍ចំនួន២០នាក់ដែលនឹងត្រូវជ្រើសរើសក្នុងឆ្នាំនេះ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត សារ៉ាក់ ខាន់ រដ្ឋលេខាធិកាប្រចាំការក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ទូរគមនាគមន៍ បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “ស្របតាមយុទ្ធសាស្ត្រចតុកោណតំណាក់កាលទី ៤ របស់រាជរដ្ឋាភិបាល ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ នឹងពន្លឿនកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ខ្លួនក្នុងការស្វែងរកវិធានការថ្មី ដើម្បីអភិវឌ្ឍអ្នកមានទេពកោសល្យផ្នែក បច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន និងទូរគមនាគមន៍ នៅកម្ពុជា។ យើងមានក្តីរំភើបដែលមូលនិធិកសាងសមត្ថភាព ការស្រាវជ្រាវ និងអភិវឌ្ឍន៍ (CBRD) ត្រូវបានប្រើប្រាស់ប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពដោយក្រុមហ៊ុន Smart និងដៃគូរបស់ខ្លួនដើម្បីពង្រីកកម្មវិធី SmartEdu ឲ្យមានវិសាលភាពគ្របដណ្តប់លើកម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍ភាពជាអ្នកដឹកនាំដោយផ្ដោតលើផ្នែកឌីជីថល។”
ក្នុងអំឡុងពិធីចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នានេះ ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ក៏បានសម្ពោធជាផ្លូវការនូវកម្មវិធីអភិវឌ្ឍនិស្សិតសាកលវិទ្យាល័យ (USDP) ដែលយកលំនាំតាមកម្មវិធី Axiata អ្នកមានទេពកោសល្យវ័យក្មេង (Axiata Young Talent Program) ដ៏មានជោគជ័យក្នុងប្រទេសម៉ាឡេស៊ី។
ក្រោមកម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍និស្សិតសកលវិទ្យាល័យ (USDP) និស្សិតពូកែចំនួន ៤៨ នាក់នៅកម្ពុជា នឹងចូលរួមក្នុង កម្មវិធីហ្វឹកហាត់ Bootcamp ដោយមានការស្នាក់នៅសណ្ឋាគាររយៈពេល ១៣ ថ្ងៃ ដែលផ្ដល់ឱកាសដល់និស្សិតចូលរួមនូវការអភិវឌ្ឍផ្នែកទ្រឹស្ដី ផ្នែកពិសោធន៍ ការអភិវឌ្ឍបុគ្គល និងទំនាក់ទំនង តាមរយៈសិក្ខាសាលា ការធ្វើពិសោធន៏អាជីវកម្ម ក៏ដូចជាការបង្ហាត់បង្រៀន ដែលផ្តោតលើវិស័យផ្សេងៗ។ ក្រុមដែលឈ្នះនឹងទទួលបានជាប្រាក់រង្វាន់ ហើយសម្រាប់និស្សិតដែលបានធ្វើល្អបំផុតចំនួន៥នាក់ នឹងទទួលបានការចុះកម្មសិក្សារយៈពេល២ខែជាមួយប្រាក់ឧបត្ថម្ភនៅក្រុមហ៊ុនរបស់ Axiata នៅប្រទេសម៉ាឡេស៊ី។
លោក ថូម៉ាស ហ៊ុន (Thomas Hundt) នាយកប្រតិបត្តិ Smart Axiata បានពន្យល់ថា អនុស្សារណៈនៃការយោគយល់គ្នា និងកម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍និស្សិតសលកវិទ្យាល័យ (USDP) គឺជាផ្នែកមួយនៃការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ ក្រុមហ៊ុន Smart ក្នុងការជួយអភិវឌ្ឍប្រទេសកម្ពុជាឲ្យរីកចម្រើន តាមរយៈការអប់រំ និងនវានុវត្តន៍ ដោយសហការជាដៃគូជាមួយក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ និងក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ។
លោក ថូម៉ាស បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “ការបណ្ដុះអ្នកមានទេពកោសល្យ ទាំងបុគ្គលិក និងមិនមែនបុគ្គលិករបស់យើង គឺជាផ្នែកមួយដ៏សំខាន់នៃទស្សនវិជ្ជាអាជីវកម្មរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart។ កម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍និស្សិតសាកលវិទ្យាល័យ (USDP) ជាកម្មវិធីដ៍ពិសេសមួយ ដែលត្រូវបានបង្កើតឡើង ដើម្បីផ្ដល់ជំនាញសំខាន់ៗផ្នែកអាជីវកម្ម ដល់និស្សិតកម្ពុជា ក្នុងយុគសម័យឌីជីថលប្រកបដោយការប្រកួតប្រជែងនេះ។ កម្មវិធីអនុវត្តប្រចាំឆ្នាំនេះ គឺជាកម្មវិធីដ៍សំខាន់ និងគួឲ្យរំភើបមួយ ហើយខ្ញុំជឿថា កម្មវិធីនេះនឹងជួយអភិវឌ្ឍអ្នកដឹកនាំ និងនាយកប្រតិបត្តិក្នុងវិស័យឌីជីថលទៅថ្ងៃអនាគត!”
និស្សិតសកលវិទ្យាល័យអាចដាក់ពាក្យសុំចូលរួមក្នុងកម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍និស្សិតសកលវិទ្យាល័យ USDP ឲ្យបានមុនថ្ងៃទី ២២ ខែតុលា ឆ្នាំ ២០១៨ ខណៈដែលការដាក់ពាក្យសម្រាប់កម្មវិធីអាហារូបករណ៍បន្ទាប់នឹងត្រូវបិទនៅថ្ងៃទី ១០ ខែតុលា ឆ្នាំ ២០១៨ នេះហើយ។
សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែម និងព័ត៌មានថ្មីៗពីក្រុមហ៊ុន Smart Axiata សូមចូលទៅកាន់ទំព័រហ្វេសប៊ុករបស់ Smart តាមរយៈ www.facebook.com/Smartforcambodia ឬចូលទៅកាន់គេហទំព័រ www.smartedu.com.kh

Tripartite MoU signed to spur the Kingdom’s ICT resources
Phnom Penh, 2nd October 2018: The Ministry of Education, Youth and Sport (MoEYS), the Ministry of Posts and Telecommunications (MPTC) and Smart Axiata signed a tripartite Memorandum of Understanding to develop future talents and digital corporate leaders over the next three years.
Smart aims to partner with both ministries in developing top-talented and well-rounded individuals who are eager to actively contribute towards the Kingdom’s growth in the new digital era. As part of the MoU, Smart commits to invest 1.5 million USD into two programs – the SmartEdu Scholarship Program and the SmartEdu University Student Development Program (“USDP”). A portion of the investment will be from Smart’s contribution towards the Royal Government’s Capacity Building and R&D (CBRD) Fund.
“As we enter the age of the 4th Industrial Revolution, digital mindset and awareness are critical to transform the Kingdom into a knowledge-based society. Smart has continued to be a strong development partner in introducing education and tech innovation initiatives, including the SmartEdu Scholarship Program and SmartStart Young Innovator Program. I am particularly intrigued by the USDP’s comprehensive learning framework that will not only provide knowledge but also encourage ‘learning by doing’,” explained H.E. Dr. Hang Chuon Naron, Minister of Education, Youth and Sport.
Thirty undergraduates have already been benefiting from the SmartEdu Scholarship Program which was launched in 2016 and which targets financially challenged Grade 12 graduates with good academic results. The program has been enhanced this year with the inclusion of Discovery Days, half-day development workshops for high school students and an Induction Camp for this year’s twenty selected scholars.
“In line with the Royal Government’s Rectangular Strategy IV, MPTC will further accelerate its efforts in finding new measures to develop Cambodian ICT talents. We are excited that the CBRD Fund has been utilized effectively by Smart with its partners to expand the SmartEdu brand to cover leadership development programs with a digital spin,” shared H.E. Sarak Khan, Permanent Secretary of State, Ministry of Posts and Telecommunications.
During the MoU signing ceremony, Smart Axiata also officially launched the SmartEdu University Student Development Program, which emulates the successful Axiata Young Talent Program conducted in Malaysia.
Under the USDP program, 48 top Cambodian university students will take part in a 13-day stay-in Bootcamp that will provide participants with theoretical, experiential, personal and relational development opportunities through workshops, business simulations as well as coaching, centered around various industries. The winning teams will receive cash prizes while the top five participants will receive a fully-sponsored 2-month work exposure at Axiata Group in Malaysia.
The MoU and the newly launched SmartEdu University Student Development Program form part of Smart’s commitment to advance Cambodia through education and innovation, in partnership with MPTC and MoEYS, explained Smart Axiata CEO Thomas Hundt.
“Nurturing talent, both internally and externally, is an essential part of Smart’s business philosophy. The SmartEdu University Student Development Program is a holistic program that was devised to provide Cambodian university students with essential corporate skills in the highly challenging digital era. This annual program will be immersive and exciting; I am certain it will unlock many future digital leaders and CEOs!”
University students can apply to join the USDP before 22nd October 2018, while application for the next Scholarship Program cohort closes on 10th October 2018. For more information, follow the ‘Smart for Cambodia” Facebook page at www.facebook.com/smartforcambodia or visit www.smartedu.com.kh.