Smart Axiata ប្រគល់រង្វាន់ជូនជ័យលាភី ក្នុងកម្មវិធី SmartEdu USDP ជាលើកដំបូង
ភ្នំពេញ, ថ្ងៃទី១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០១៨៖ : បន្ទាប់ពីបានឆ្លងកាត់ការបណ្ដុះបណ្ដាលក្នុងកម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍និស្សិតសកលវិទ្យាល័យ(USDP) របស់កម្មវិធី SmartEdu ដែលមានរយៈពេល ១៣ ថ្ងៃនៅក្នុងខេត្តសៀមរាប ក្រុមជ័យលាភីក្នុងវគ្គពាក់កណ្តាលផ្តាច់ព្រ័ត្រចំនួនបីក្រុម បានបង្ហាញដំណោះស្រាយនវានុវត្តន៍នៅក្នុងវគ្គផ្ដាច់ព្រាត់ និង ពិធីប្រគល់រង្វាន់នៅឯសណ្ឋាគារ សូហ្វីធែលភ្នំពេញ។ ព្រឹត្តិការណ៍បិទកម្មវិធី មានការចូលរួមជាកិត្តិយសពី ឯកឧត្ដមបណ្ឌិត ហង់ ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និង ឯកឧត្ដមបណ្ឌិត កាន ច័ន្ទមេត្តា រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និង ទូរគមនាគមន៍កម្ពុជា។
ក្រុមដែលមានឈ្មោះថា Smart ដែលមាននិស្សិតថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រចំនួន៨នាក់ ត្រូវបានជ្រើសរើសជាជ័យលាភីក្នុងវគ្គផ្ដាច់ព្រាត់។ គំនិតនវានុវត្តន៍បែបឌីជីថលទាំងថ្មីនិងចាស់ ដើម្បីកាត់បន្ថយការតេមិនសូវមានតម្លៃដ៏ច្រើន មកកាន់មជ្ឈមណ្ឌលផ្ដល់ព័តមានរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart ដែលត្រូវបានបង្កើតឡើងដោយចំណាយពេលត្រឹមតែ៤៨ម៉ោង បានធ្វើឲ្យគណៈកម្មការវិនិច្ឆ័យភ្ញាក់ផ្អើល ក្នុងនោះរួមមានដូចជា លោក ថូម៉ាស ហ៊ុន (Thomas Hundt) នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Smart Axiata លោក ជី សីលា នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Sabay លោក Richard Bates នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន AIA និងកញ្ញា ម៉ៅ សុផល្លីន នាយកផ្នែកដៃគូក្រុមហ៊ុន Pathmazing។
ក្រុមឈ្នះក្នុងវគ្គផ្ដាច់ព្រាត់ ទទួលបានរង្វាន់ជាទឹកប្រាក់ចំនួន ១,៨០០ ដុល្លារ។ ចំណែកឯក្រុមដែលធ្វើបានល្អបំផុតក្នុងអំឡុងពេលចូលរួមសិក្ខាសាលា ទទួលបានប្រាក់រង្វាន់ចំនួន ១,២០០ ដុល្លារ។ លើសពីនេះ និស្សិតដែលបានធ្វើល្អបំផុតចំនួន៨រូប នឹងទទួលបានការចុះកម្មសិក្សាដែលមានប្រាក់ឧបត្ថម្ភ រយៈពេល២ខែ នៅឯក្រុមហ៊ុនរបស់ Axiata នៅប្រទេសម៉ាឡេស៊ី។
នៅក្នុងអំឡុងពេលបិទកម្មវិធី លោក ថូម៉ាស ហ៊ុន នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានចែករំលែកចក្ខុវិស័យរបស់ក្រុមហ៊ុន ក្នុងការបណ្ដុះអ្នកដឹកនាំអាជីកម្មថ្មីៗ សម្រាប់អនាគតរបស់វិស័យឌីជីថលនៅប្រទេសកម្ពុជា តាមរយៈកម្មវិធីប្រចាំឆ្នាំនេះ ដែលយកគំរូតាមកម្មវិធី Axiata អ្នកមានទេពកោសល្យវ័យក្មេង (Axiata Young Talent Program) ក្នុងប្រទេសម៉ាឡេស៊ី។
លោកមានប្រសាសន៍ថា៖ “កម្មវិធី SmartEdu USDPរៀបចំនិស្សិតសាកលវិទ្យាល័យនៅកម្ពុជាដើម្បីដឹកនាំឧស្សាហកម្មបច្ចេកវិទ្យារបស់ប្រទេសនាពេលអនាគតនិងសាកល្បងសមត្ថភាពវិជ្ជាជីវៈរបស់ពួកគេសម្រាប់ការរៀនជំនាញដោះស្រាយបញ្ហាពិតប្រាកដ។ ខ្ញុំមានសេចក្ដីសោមនស្សរីករាយណាស់ ដែលបានចំណាយពេលខ្លះៗ ជាមួយនឹងអ្នកចូលរួមនៅក្នុងខេត្តសៀមរាប ហើយខ្ញុំច្បាស់ក្នុងចិត្តណាស់ថា អនាគត់របស់ប្រទេសកម្ពុជា នឹងមានភាពភ្លឺស្វាង! យើងទន្ទឹងរង់ចាំបង្កើនបន្ថែមទៀតនូវវិស័យបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាននិងទូរគមនាគមន៍របស់ប្រទេសកម្ពុជា ជាមួយអ្នកដែលមានទេពកោសល្យទាំងនេះ ព្រមទាំង អ្នកដែលមានទេពកោសល្យ ដែលចេញពីកម្មវិធី SmartEdu USDP នាឆ្នាំក្រោយទៀត។”
បេក្ខជនដែលមកពីសាកលវិទ្យាល័យចំនួន ១៤ នៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា ត្រូវបានជម្រុះយកចំនួន៤៨ នាក់ ដែលក្នុងមួយក្រុមមានបេក្ខជនចំនួន ៦ នាក់។ បន្ទាប់មក ក្រុមទាំងនោះបានចូលរួមក្នុងកម្មវិធីបណ្ដុះបណ្ដាលនៅ សណ្ឋាគារសុខាក្នុងខេត្តសៀមរាប ជាកន្លែងដែលពួកគេ បានទទួលការបំពាក់បំប៉នផ្នែកទ្រឹស្ដី ផ្នែកពិសោធន៍ ឱកាសអភិវឌ្ឍបុគ្គល ដើម្បីអភិវឌ្ឍជំនាញទំនាក់ទំនង គំនិតច្នៃប្រឌិត និង ជំនាញត្រិះរិះពិចារណា ក៏ដូចជាជំនាញគ្រប់គ្រងអារម្មណ៍ផងដែរ។ បេក្ខជនបានចូលរួមក្នុងការប្រកួតប្រជែង សិក្ខាសាលា និងការពិសោធន៏ជាច្រើន ទាក់ទងទៅនឹងអាជីវកម្មបែបឌីជីថល ដោយពួកគេត្រូវបានជម្រុញឲ្យបញ្ចេញសមត្ថភាពអោយអស់ និង ផ្ដល់មតិយោបល់ដល់គ្នាទៅវិញទៅមក។
កញ្ញា កែវ ព្រីយ៉ានិត្យ ដែលបេក្ខជនមួយរូបមកពីសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញបាននិយាយថា កម្មវិធីបណ្ដុះបណ្ដាលនេះគឺជាបទពិសោធន៍ដំបូងសម្រាប់ពួកយើងភាគច្រើន ហើយវាមានសារៈសំខាន់ណាស់ក្នុងការរៀបចំនិស្សិតសម្រាប់វគ្គផ្ដាច់ព្រាត់។
ព្រីយ៉ានិត្យ បានមានប្រាប់ថា៖”កម្មវិធីបណ្ដុះបណ្ដាលរយៈ១៣ថ្ងៃនេះគឺមានការមមាញឹកហើយហត់នឿយមែន ប៉ុន្តែខ្ញុំបានរៀនសូត្រច្រើនអំពីខ្លួនឯង អំពីមិត្តរួមក្រុម និងភាពជាអ្នកដឹកនាំលើអាជីវកម្ម។ ខ្ញុំសូមថ្លែងអំណរគុណដល់គណៈកម្មការដែលបានជ្រើសរើសខ្ញុំ ឲ្យចូលរួមក្នុងកម្មវិធីដ៍កម្រនេះ ដើម្បីបានរៀនសូត្រអំពីជំនាញជាច្រើនក្នុងរយៈពេលដ៏ខ្លីនេះ។ ខ្ញុំនឹងយកចំណេះដឹងនិងបទពិសោធន៍ទាំងនេះ ទៅប្រើនៅក្នុងការសិក្សានិងការងាររបស់ខ្ញុំផ្ទាល់ ទៅថ្ងៃមុខ”។
កម្មវិធី SmartEdu USDP ត្រូវបានដាក់ឲ្យដំណើការក្នុងខែតុលាឆ្នាំ២០១៨ ដោយក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ដើម្បីជាផ្នែកមួយនៃអនុស្សារណៈយោគយល់គ្នាជាមួយនឹងក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍កម្ពុជា។ ជាផ្នែកមួយនៃអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នានេះ ក្រុមហ៊ុន Smart បានប្តេជ្ញាវិនិយោគប្រាក់ចំនួន ១លាន ៥សែនដុល្លារ សម្រាប់រយៈពេល៣ឆ្នាំទៅក្នុងកម្មវិធីចំនួនពីរនៃ SmartEdu ។ ក្រៅពីនេះ កម្មវិធីអាហារូបករណ៍ SmartEdu និង កម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍និស្សិតសកលវិទ្យាល័យ(USDP) នឹងបន្តបណ្ដុះធនធានមនុស្សកំពូលៗ សម្រាប់វិស័យឌីជីថលនិងអាជីវកម្ម របស់ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាបន្ថែមទៀត ដោយប្រើប្រាស់ឧបករណ៍និងជំនាញនានា ដើម្បីជួយជំរុញវិស័យបច្ចេកវិទ្យានៅកម្ពុជា។ ថវិកាមួយផ្នែកនៃប្រាក់វិនិយោគទាំង១លាន៥សែនដុល្លារដែលផ្ដល់ជូនដោយក្រុមហ៊ុន Smart នឹងត្រូវបានបញ្ចូលទៅក្នុងកញ្ចប់ថវិកាជាតិដើម្បីការកសាងសមត្ថភាព ព្រមទាំងការស្រាវជ្រាវនិងអភិវឌ្ឍន៍។
សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែម និងព័ត៌មានថ្មីៗពីក្រុមហ៊ុន Smart Axiata សូមចូលទៅកាន់ទំព័រហ្វេសប៊ុករបស់ Smart តាម

Phnom Penh, 1st December 2018: After going through an intensive 13-days SmartEdu University Student Development Program (USDP) Bootcamp in Siem Reap, three semi-finalist teams of the CEO Challenge pitched their innovative solutions at the Grand Finale and Awards Ceremony at Sofitel Phnom Penh. The closing event was graced by H.E. Dr. Hang Chuon Naron, Minister of Education, Youth and Sport, and H.E. Dr. Kan Channmeta, Secretary of State of Ministry of Posts and Telecommunications.
Team Smart, consisting of eight university undergraduates, was selected as the winner of the CEO Challenge. The team’s innovative idea to reduce low-value calls to Smart’s contact center using new and existing digital solutions, which was developed within 48 hours, wowed the distinguished panel of judges of the night: Thomas Hundt, CEO of Smart Axiata; Chy Sila, CEO of Sabay; Richard Bates, CEO of AIA; and Mao Sophaline, Chief Partnership Officer of Pathmazing.
The CEO Challenge winning team was awarded 1,800 USD, while the Best Overall Team throughout the Bootcamp received 1,200 USD. Furthermore, top eight individual performers were presented with a fully-sponsored 2-month work exposure at Axiata Group in Malaysia.
During the closing ceremony, Thomas Hundt, CEO of Smart Axiata, shared the company’s vision of unlocking new business leaders for Cambodia’s digital future through this annual program that emulates the successful Axiata Young Talent Program in Malaysia.
“SmartEdu USDP prepares Cambodian university students to lead the country’s tech industry into the future and tests their aptitude for learning real-life problem-solving skills. I had the privilege of spending some time with the participants at Siem Reap and I have to say that the future really looks bright for Cambodia! We look forward to further enrich the Kingdom’s ICT sector with these talents and the talents emerging from the next rounds of SmartEdu USDP during the years to come.”
The initial applicants from 14 universities across Cambodia were whittled down to 48 in teams of 6. Those teams then underwent the Bootcamp at Sokha Siem Reap Resort and Convention Center where they were equipped with theoretical, experiential and personal development opportunities to improve communication, creativity and critical thinking skills, as well as emotional intelligence. All participants went through numerous digital business-related challenges, workshops and simulations where they were pushed to the limit and provided 360-degree feedback on each other.
This intensive Bootcamp was a first-time experience for many and was instrumental in preparing the students for the final CEO challenge, said Keo Priyanith , one of the participants from Royal University of Phnom Penh.
“The Bootcamp was 13-days of hard work and many sleepless nights but I learnt so much about myself, my teammates and about business leadership. I am grateful to be selected to go through this unique program and learn so many skills in a short span of time. I look forward using what I have learnt in my studies and in my future employment.”
SmartEdu USDP was launched in October 2018 by Smart Axiata as part of the tripartite Memorandum of Understanding (MoU) with the Ministry of Education, Youth and Sport and the Ministry of Posts and Telecommunications. As part of the MoU, Smart committed to invest 1.5 million USD over 3 years into two SmartEdu programs. In addition to the SmartEdu Scholarship Program, SmartEdu USDP will further develop the Kingdom’s top digital and business minds with the tools as well as skills to help drive Cambodia’s tech landscape. A portion of the 1.5 million USD investment will be allocated from Smart’s contribution towards the Royal Government’s Capacity Building and R&D Fund.
For more information and updates on the SmartEdu programs, follow Smart’s ‘Smart for Cambodia’ Facebook page at www.facebook.com/smartforcambodia or visit https://www.smartedu.com.kh.