វីដេអូសិក្សាពីកម្មវិធី «Smart 1,000 Grade 12 Video Collection» បានបញ្ចូលទៅក្នុង E-learning App របស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា
វីដេអូមេរៀនសម្រាប់សិក្សាតាមអនឡាញពីកម្មវិធី «Smart 1,000 Grade 12 Video Collection» ត្រូវបានដាក់បញ្ចូលទៅក្នុងកម្មវិធីស្វ័យសិក្សា «MoEYS E-Learning» ដែលត្រូវបានដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការរួមគ្នាដោយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡាកម្ពុជា និងសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជាកាលពីសប្ដាហ៍មុន ជាមួយនឹងគោលបំណងគាំទ្រដល់សិក្សានុសិស្សដែលការសិក្សារបស់គេមិនអាចធ្វើទៅបានដោយសារការបិទសាលារៀនបណ្ដោះអាសន្ន មូលហេតុបង្កដោយជំងឺរាតត្បាតជាសកលកូវីដ-១៩។
កម្មវិធីស្វ័យសិក្សា MoEYS E-Learning អនុញ្ញាតឲ្យសិស្សានុសិស្សស្វែងរកមាតិកាអប់រំទាក់ទងនិងមេរៀននៅសាលារបស់ពួកគេ ហើយនៅទីបំផុតគម្រោងនេះនឹងផ្ដល់មេរៀនទាំងអស់ដល់សិស្សគ្រប់ថ្នាក់ទាំងអស់ផងដែរ។ ទោះយ៉ាងណាក៏ដោយ នាពេលបច្ចុប្បន្នមានតែមាតិកាអប់រំសម្រាប់ថ្នាក់ទី ១២ ប៉ុណ្នោះត្រូវបានបញ្ចប់ជាស្ថាព និងបានដាក់បញ្ចូលទៅក្នុងកម្មវិធីស្វ័យសិក្សា app ដោយមាតិកាអប់រំសម្រាប់ថ្នាក់ទី ១២ នេះត្រូវបានបង្កើតឡើងតាមរយៈភាពជាដៃគូរវាងក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងវិទ្យាស្ថានបើកទូលាយ ដោយទទួលបានការគាំទ្រផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុពីមូលនិធិទឹកប្រាក់១លានដុល្លារ ដើម្បីប្រឆាំជំងឺកូវីដ-១៩ របស់ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata។
ក្នុងកម្មវិធីស្វ័យសិក្សាឥតគិតថ្លៃនេះ សិក្សានុសិស្សអាចមើលវីដេអូមេរៀនដែលថតទុកជាមុន ដែលរៀបចំឡើងដោយគ្រូបង្រៀនទទួលស្គាល់ពីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា អាចទាញយកសៀវភៅពុម្ព ឆ្លើយសំណួរដើម្បីអនុវត្តសម្រាប់ប្រឡង តាមដានការរីកចម្រើននៃការរៀនសូត្ររបស់ពួកគេ ហើយទាញយក និងរក្សាមាតិការៀនមេរៀនទុកមើលទាំងពេលមិនមានអិុនធឺណិត ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «ខណៈពេល មានមនុស្សជាច្រើនកំពុងទទួលរងផលប៉ះពាល់ពីជំងឺរាតត្បាតជាសកលកូវីដ-១៩ នាពេលបច្ចុប្បន្ន លទ្ធផលប៉ះពាល់ រយៈពេលវែងនៃជំងឺរាតត្បាតជាសកលនេះនឹងមានកាន់តែធ្ងន់ធ្ងរលើសិស្សានុសិស្សដែលមិនបានចូលសាលារៀនអំឡុងពេលនៃគ្រាលំបាកនេះ។ កម្មវិធីស្វ័យសិក្សានេះរៀបចំឡើងដើម្បីឲ្យប្រាកដថាសិស្សានុសិស្សកាន់តែច្រើន អាចស្វែងរកឱកាសសិក្សាឥតគិតថ្លៃ និងងាយស្រួល។ កម្មវិធីស្វ័យសិក្សានេះមិនមែនជាដំណោះស្រាយល្អឥតខ្ចោះទេ ហើយក៏មិនអាចជំនួសការសិក្សាក្នុងថ្នាក់រៀនទាំងស្រុងបាននោះដែរ ជាពិសេសក្នុងសហគមន៍ងាយរងគ្រោះ ដែលមិនសូវមានទូរស័ព្ទដៃទំនើប ឫ អិុនធឺណិត ប៉ុន្តែកម្មវិធីស្វ័យសិក្សានេះច្បាស់ថានឹងផ្ដល់សារៈសំខាន់ដល់សិក្សានុសិស្សជាច្រើន ជាពិសេសសម្រាប់សិស្សានុសិស្សដែលត្រៀមប្រឡងបញ្ចប់ថ្នាក់វិទ្យាល័យ។»
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ បានបន្ថែមទៀតថា ៖ «ជាមួយនឹងការគាំទ្រពីក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ក្រោយពីបានរៀបចំស្ទូឌីយោចំនួនពីរ និងបង្កើតកម្មវិធី Smart 1,000 Grade 12 Video Collection រួចមក យើងអាចផ្ដល់មាតិកាមេរៀនតាមអនឡាញទាំងស្រុងដល់សិស្សានុសិស្សថ្នាក់ទី១២ ដែលកំពុងត្រៀមបញ្ចប់ថ្នាក់វិទ្យាល័យនិងត្រូវរៀបចំប្រឡងបញ្ចប់។»
ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានកំពុងបន្តគាំទ្រគម្រោងសិក្សាតាមអនឡាញជាមួយនឹងជំនួយបច្ចេកទេស និងហិរញ្ញវត្ថុ ដើម្បីធានាឲ្យបានថាកម្មវិធីស្វ័យសិក្សាតាមឧបករណ៍ចល័តអាចស្វែងរកបានកាន់តែទូលំទូលាយ នៅពេលប្រកាសដាក់ឲ្យប្រើប្រាស់។
លោក ថូម៉ាស ហ៊ុន នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «យើងបានជួយសម្របសម្រួលក្នុងការផ្ដល់សារពាក្យសម្ងាត់ (One Time Password) សម្រាប់សិស្សានុសិស្សប្រមាណ៥០ម៉ឺននាក់ ដើម្បីអាចចុះឈ្មោះលើកម្មវិធីទូរស័ព្ទ និងជំរុញនូវការប្រើប្រាស់កម្មវិធីទូរស័ព្ទ នេះ ក៏បានណែនាំវាទៅកាន់អតិថិជនរបស់យើងផងដែរ។ ខ្ញុំពិតជារំភើបខ្លាំងណាស់ ដែលបានឃើញសមិទ្ធិផលពីកម្មវិធី Smart 1,000 Grade 12 Video Collection ត្រូវបានប្រកាសដាក់ឲ្យប្រើប្រាស់នៅក្នុងកម្មវិធីទូរស័ព្ទ ដែលក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងវិទ្យាស្ថានបើកទូលាយ បានរៀបចំឡើងកាលពីចុងឆ្នាំមុន ដើម្បីឲ្យមានការប្រើប្រាស់កាន់តែទូលំទូលាយ ហើយេនេះនឹងជាសក្ខីភាពដ៏សំខាន់ក្នុងការការពារកុំឲ្យមាន សិស្សានុសិស្សដែលការរៀនសូត្ររបស់ពួកគេត្រូវបានបាត់បង់ដោយសារការប៉ះពាល់ពីជំងឺរាតត្បាតជាសកល។»
លោក ថូម៉ាស បានបន្ថែមទៀតថា៖ «យើងតែងតែនិយាយអំពីឥទ្ធិពលនិងគុណតម្លៃរបស់ការអប់រំ ដូច្នេះហើយ វាមានសារៈសំខាន់ណាស់ដែលយើងត្រូវតែធ្វើនូវអ្វីដែលយើងអាចធ្វើទៅបានដើម្បីជួយ នៅពេលយើងឃើញថាឱកាសនៃការអប់រំ សម្រាប់សិស្សានុសិស្សកំពុងទទួលរងនូវហានិភ័យ ដោយមិនមែនជាកំហុសរបស់ពួកគេ ។»
ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata កំពុងស្វែងរកមធ្យោបាយបន្ថែម ដើម្បីបន្តការគាំទ្ររបស់ខ្លួនសម្រាប់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា រួមមានការប្រើប្រាស់បណ្ដាញទំនាក់ទំនងរបស់ខ្លួន ដើម្បីផ្ញើសារជាអក្សរទៅកាន់សិស្ស និងឪពុកម្តាយឲ្យបានដឹងលឺអំពីកម្មវិធីនេះ បង្កើតវីដេអូកាន់តែច្រើន និងមាតិកាសំណួរ ជំរុញការពិភាក្សារក្នុងក្រុមលើកម្មវិធី App និងផ្ដល់ទិន្នន័យអិុនធឺណិតដល់សិស្សានុសិស្សដើម្បីប្រើប្រាស់ តាមដែលអាចធ្វើទៅបាន។
កម្មវិធីស្វ័យសិក្សា MoEYS E-Learning អាចដោនឡូតបានតាមរយៈ តំណនេះ http://onelink.to/moeysapp
សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែម សូមតាមដានទំព័រហ្វេសប៊ុករបស់ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata តាមរយៈ www.facebook.com/smartforcambodia ឬចូលទៅកាន់គេហទំព័រ www.smart.com.kh។

The Smart 1,000 Grade 12 Video Collection is now available on the new MoEYS E-Learning app, which was jointly launched by Cambodia’s Ministry of Education, Youth and Sport (MoEYS) and the Union Youth Federation of Cambodia (UFYC) last week with the aim of supporting students whose studies have been disrupted by school closures due to the pandemic.
MoEYS E-Learning gives students access to educational content relevant to their year at school and will eventually feature material for all grades. However, currently only the total content for 12th graders, which was created through a partnership between MoEYS and the Open Institute with financial support from Smart Axiata’s 1 Million USD COVID-19 Relief Fund, has been completed and uploaded onto the app.
On the free-to-use app, students can watch pre-recorded videos taught by MoEYS-certified teachers, download textbooks, take quizzes to practice for exams, keep track of their learning progress and download and store learning content for offline use.
“While many of our people are suffering through the Covid-19 pandemic now, the long-term effects of the pandemic will be most harshly felt by students who have not been able to go to school during this challenging time. The app is designed to make sure as many students as possible can still access learning materials freely and easily. It is not a perfect solution and will not replace classroom studies entirely, especially in vulnerable communities where access to smartphones or data connections might be challenging, but it is definitely going to be helpful to many students – particularly to those in their crucial final year in high school,” said Minister of Education, Youth and Sport, H.E. Hang Chuon Naron.
“With the support from Smart Axiata in setting up two studios and the creation of the 1,000 Grade 12 Video Collection, we can provide complete access to the app to 12th graders who are in their last year of high school and need to prepare for their final exams.”
Smart Axiata has been continuously supporting the e-learning project with technical know-how and financial support to ensure that the app is available as widely as possible upon its rollout.
“We have been assisting by facilitating the use of one-time passwords (OTP) for up to 500,000 students to sign up for the app and to encourage usage of the app by introducing it to our customer base. I am exceptionally excited to see this app roll out because it will allow the e-learning content that MoEYS produced late last year to reach an even wider audience, which will prove crucial to preventing what is being called a lost generation of students whose studies have been disrupted by the pandemic,” said Smart Axiata’s Chief Executive Officer Thomas Hundt.
“We often talk about the power and value of education, so it is essential that when we see educational opportunities being jeopardized for students through no fault of their own, we must do whatever we can to help.”
Smart Axiata is currently looking at additional ways to continue its support for MoEYS, including using its network to send SMS to students and parents to promote the app, creating more video and quiz content, promoting group discussions in the app and providing free data to students using the app, where possible.