STYLE ក្រុមជ័យលាភីកម្មវិធី SmartStart រដូវកាលទី៣ធ្វើដំណើរទៅសិង្ហបុរី
ភ្នំពេញ ថ្ងៃទី ៧ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២០៖ កម្មវិធីអ្នកច្នៃប្រឌិតវ័យក្មេង SmartStart រដូវកាលទី៣បានជ្រើសរើសម្ចាស់ជ័យលាភីកាលពីល្ងាចម្សិលមិញ សម្រាប់រង្វាន់ដំណើរទស្សនកិច្ចបច្ចេកវិទ្យាទៅប្រទេសសិង្ហបុរី នៅ Impact Hub Phnom Penh។ នៅក្នុងវគ្គផ្ដាច់ព្រ័ត្រគណៈកម្មការវិនិច្ឆ័យបានជ្រើសរើសក្រុម STYLE ជាកម្មវិធីផ្ដល់ឲ្យអ្នកប្រើប្រាស់នូវឱកាសផ្សេងៗក្នុងការជួលអាវធំ រ៉ូប និង ឈុតសំលៀកបំពាក់ប្រពៃណីសម្រាប់ពិធីពិសេសៗ ដោយទទួលស្គាល់ពីការងារនិងការខិតខំប្រឹងប្រែងដ៏អស្ចារ្យរបស់ពួកគេរយៈពេលប្រាំមួយខែកន្លងមក។
ក្រុមជ័យលាភីទទួលបានរង្វាន់ដំណើរទស្សនកិច្ចបច្ចេកវិទ្យាដែលទទួលបានប្រាក់ឧបត្ថម្ភទាំងស្រុង ដើម្បីធ្វើទស្សនកិច្ចនៅទីស្នាក់ការកណ្តាលក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យាធំៗដូចជា Facebook Google Microsoft និង LinkedIn នៅប្រទេសសិង្ហបុរី ។
សូ សម្ផស្សពីក្រុម Style បានឲ្យដឹងថា៖ «យើងមានក្ដីរំភើបយ៉ាងខ្លាំងចំពោះដំណើរទស្សនកិច្ចបច្ចេកវិទ្យាទៅកាន់ប្រទេសសិង្ហបុរី។ យើងទន្ទឹងរង់ចាំនូវឱកាសសិក្សាថែមទៀតពីក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យាពិភពលោកល្បីៗទាំងនោះ។»
កញ្ញាបានបន្ថែមទៀតថា៖ «កម្មវិធីអ្នកច្នៃប្រឌិតវ័យក្មេង SmartStart គឺជាឱកាសដ៏ល្អសម្រាប់និស្សិតសាកលវិទ្យាល័យដូចជានាងខ្ញុំ ដើម្បីរៀនអំពីគោលការណ៍សំខាន់ៗនៃគំនិតអាជីវកម្មបច្ចេកវិទ្យា។ យើងសូមថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅចំពោះក្រុមហ៊ុន Smart និង Impact Hub Phnom Penh និងដៃគូទាំងអស់ដែលបានបង្កើតកម្មវិធីនេះ និងផ្តល់ឱកាសដល់យើង។ រយៈពេល៩ ខែកន្លងមកនេះគឺជាបទពិសោធន៍ដ៏ អស្ចារ្យមួយ ខ្ញុំសូមណែនាំឱ្យនិស្សិតសាកលវិទ្យាល័យទាំងអស់ដាក់ពាក្យសុំចូលរួមកម្មវិធី SmartStart នាពេលអនាគត។»
បន្ទាប់ពីការប្រកួតវគ្គផ្ដាច់ព្រ័ត្រនាខែមិថុនា ឆ្នាំ២០១៩មក ក្រុមឆ្នើមចំនួន ៥ក្រុម ទទួលបានទឹកប្រាក់ចំនួន ៥,០០០ ដុល្លារសហរដ្ឋអាមេរិក រួមជាមួយនិងឱកាសចូលរួមកម្មវិធីបណ្ដុះបណ្ដាលផ្នែកអាជីវកម្មដែលមានរយៈពេល៦ខែជាមួយ Impact Hub Phnom Penh ដើម្បីជម្រុញគំនិតរបស់ពួកគេ និងពង្រីកអាជីវកម្មបច្ចេកវិទ្យាទើបបង្កើតថ្មីរបស់ពួកគេបន្ថែមទៀត។
ចាន់ ពេញល័ក្ខ អ្នកគ្រប់គ្រងផ្នែកសហគមន៍នៃក្រុមហ៊ុន Raintree Development ដែលជាគណៈកម្មការ វិនិច្ឆ័យមួយរូបបានមានប្រសាសន៍ថា គណៈកម្មការវិនិច្ឆ័យ មានការលំបាកខ្លាំងណាស់ក្នុងការជ្រើសរើសជ័យលាភីដោយសារតែគំនិតអាជីវកម្មពីក្រុមទាំងអស់សុទ្ធតែអស្ចារ្យ។ កញ្ញា ពេញល័ក្ខ បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «វាពិតគឺជាការលើកទឹកចិត្តយ៉ាងខ្លាំង ពេលដែលបានឃើញការយកចិត្តទុកដាក់ និងការខិតខំប្រឹងប្រែងយ៉ាងខ្លាំងរបស់ពួកគេបានបង្ហាញនៅក្នុងបទបង្ហាញរបស់ពួកគេ។ ក្រុមនីមួយៗបានធ្វើឥតការឈប់ឈរក្នុងរយៈពេលប្រាំមួយខែកន្លងមកនេះ ដើម្បីបង្ហាញពីការរីកចម្រើនរបស់ពួកគេដល់ពួកយើង។ នាងខ្ញុំសូមលើកលើកទឹកចិត្តឱ្យពួកគេបន្តធ្វើការលើគំនិតអាជីវកម្មទើបបង្កើតថ្មីរបស់ពួកគេនិងចាប់ផ្តើមអាជីវកម្មរបស់ពួកគេជាផ្លូវការ។»
ក្រុមចំនួន ៤ ផ្សែងទៀតដែលបានចូលរួមក្នុងវគ្គផ្ដាច់ព្រាតរួមមាន៖
- RENTECHជាកម្មវិធីជួយអ្នកប្រើប្រាស់ជួលកន្លែងស្នាក់នៅជាពិសេសអ្នកដែលមកពីខេត្តនានាដែលមកទីក្រុងចំបងៗសម្រាប់ការសិក្សាថ្នាក់ឧត្ដម។
- Sers Chborngជាកម្មវិធីផ្ដល់ការគាំទ្រដល់សិស្សដែលចង់ដាក់ពាក្យអាហារូបករណ៍ និង កម្មវិធីផ្លាស់ប្ដូរការសិក្សា និង ការចូលរួមការប្រកួតប្រជែងផ្សេងៗ។
- PhumCAKEជាកម្មវិធីផ្ដល់ឲ្យអ្នកគ្រប់គ្នារចនារូបរាង រសជាតិ និង ពណ៌នំខេកសម្រាប់ឱកាសពិសេស ផ្សេងៗ។
- SpeakOutជាកម្មវិធីជួយអ្នកដែលកំពុងប្រឈមមុខនឹងជំងឺបាក់ទឹកចិត្តតាមរយៈបណ្ដាញទំនាក់ទំនងអនាមិក ព័ត៌មានការយល់ដឹង និង ភ្ជាប់ពួកគេជាមួយពេទ្យចិត្តសាស្រ្ដដ៏ជំនាញ។
នេះជាផ្នែកមួយនៃកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart ដើម្បីលើកកម្ពស់សហគ្រិនភាព និងការច្នៃប្រឌិត បច្ចេកវិទ្យាក្នុងប្រទេសកម្ពុជា កម្មវិធីអ្នកច្នៃប្រឌិតវ័យក្មេង SmartStart មានគោលបំណងគាំទ្រដល់និស្សិតសាកល វិទ្យាល័យរបស់កម្ពុជាក្នុងការចាប់ផ្តើមអាជីវកម្មបច្ចេកវិទ្យាផ្ទាល់ខ្លួនតាមរយៈការផ្ដល់ការណែនាំ និងការគាំទ្រផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ។ ចាប់តាំងពីឆ្នាំ ២០១៧មក កម្មវិធី SmartStart ទទួលបានការគាំទ្រយ៉ាងពេញទំហឹងពី ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ រួមទាំងតាមរយៈការចូលរួមវិភាគទានរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart ទៅក្នុងមូលនិធិនៃការកសាងសមត្ថភាព និងការស្រាវជ្រាវ និងការអភិវឌ្ឍ។
លោក Feiruz Ikhwan អគ្គនាយកហិរញ្ញវត្ថុនៃក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “នេះជាការលើកទឹកចិត្តយ៉ាងខ្លាំងដែលមានយុវជនកម្ពុជាជាច្រើនឡើង ចូលរួមក្នុងដំណើរជាភាពសហគ្រិនបែបឌីជីថល។ ខ្ញុំសង្ឃឹមថាជាមួយការប្ដេជ្ញាចិត្ដនិងបំណងប្រាថ្នារបស់ពួកគេក្នុងការកសាងអាជីវកម្មឌីជីថល និង ចូលរួមចំណែកយ៉ាងច្រើនដល់សេដ្ឋកិច្ចឌីជីថលនាពេលអានាគតរបស់ប្រទេសកម្ពុជា ដែលក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានខិតខំជំរុញអស់រយៈពេលជាច្រើនឆ្នាំ។ ខ្ញុំសូមអបអរសាទរដល់ក្រុមទាំងអស់ ដែលបានឈានមកដល់វគ្គផ្ដាច់ព្រ័ត្រនេះ ហើយ ខ្ញុំក៏សង្ឃឹមថាពួកគេនឹងយកអ្វីដែលពួកគេបានរៀនពីកម្មវិធី SmartStart ទៅប្រើប្រាស់ដើម្បីអភិវឌ្ឍខ្លួនគេផ្ទាល់ក៏ដូចជាការងារអាជីពផងដែរ។”
ពាក្យសុំសម្រាប់វគ្គបន្ទាប់នៃកម្មវិធី SmartStart នឹងចាប់ផ្ដើមនៅខែមេសា ឆ្នាំ ២០២០ខាងមុខនេះ។
សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែម និងព័ត៌មានថ្មីៗពីកម្មវិធី SmartStart, សូមចូលទៅកាន់ទំព័រហ្វេសប៊ុករបស់ «Smart for Cambodia» តាមរយៈ www.facebook.com/SmartForCambodia ឬចូលទៅកាន់គេហទំព័រ https://www.smartedu.com.kh ។

Phnom Penh, 7th February 2020: SmartStart Young Innovator Program Cycle 3 found the winner for the Singapore Tech Trip yesterday evening at Impact Hub Phnom Penh. At the Grand Final Pitch, a panel of judges selected STYLE, a platform providing its users with various opportunities to rent suits, dresses or traditional clothes for special occasions, recognizing their exceptional work and efforts in the past six months.
The winning team was awarded with a fully-funded tech trip to visit the regional headquarters of various tech giants such as Facebook, Google, Microsoft and LinkedIn in Singapore.
“We are very excited about the tech trip to Singapore. We cannot wait to see and learn even more from the renown global tech companies,” said So Samphors from STYLE.
“SmartStart Young Innovator Program has been a great opportunity for university students, like me, to learn important principles of realizing a tech business idea. We are very thankful to Smart, Impact Hub and all the partners who created this program and gave us a chance. These past 9 months were an incredible experience and I recommend all university students to apply for the next SmartStart,” she added.
After the Final Pitch in June 2019, the top five teams received 5,000 USD along with a six-month funded incubator program with Impact Hub Phnom Penh to pursue their ideas and grow their tech startups further.
Chan Penhleak,​ Community Manager at Raintree Development, one of the judges said that all the judges had a very difficult time selecting the winner due to the great pitches from all the teams.
“It was very motivating to see their immense passion and efforts demonstrated in their pitches. Each team has worked relentlessly in the past six months to present their progress to us. I strongly encourage them to continue working on their startup ideas and officially launch their business,” said Penhleak.
The four other teams who attended the Grand Final Pitch were:
1. RENTECH, an app that helps users to rent accommodation, especially targeting students from provinces who come to major cities for their tertiary education.
2. Sers Chborng, an app offering mentor support for high school and university students, especially those seeking to apply for scholarships and exchange programs as well as take part in competitions.
3. PhumCAKE, an app allowing anyone to design made-to-order cakes with unique shapes, colors, and flavors, for special events.
4. SpeakOut, a platform that helps people struggling with depression by providing anonymous communication channels, awareness information and linking them with professionals.
“It is very encouraging to see more young Cambodians being involved in digital entrepreneurship. I am very hopeful that their commitment and desire to build digital businesses will contribute greatly to Cambodia’s future digital economy, which Smart has strived to drive over the years. While I congratulate all the teams for making it to the Grand Final, I also hope that they take all their learnings from SmartStart to excel their future personal and professional careers,” said Feiruz Ikhwan, Chief Financial Officer at Smart Axiata.
As part of Smart’s effort to promote entrepreneurship and tech innovation in Cambodia, the SmartStart Young Innovator Program aims to support Cambodian university students in starting their own tech business through mentorship and financial support. Since 2017, SmartStart has been strongly backed by both the Ministry of Education, Youth and Sport, and the Ministry of Posts and Telecommunications, including through Smart’s contribution to the Capacity Building and R&D Fund.
Application for the next cycle of SmartStart will open in April 2020.
For more information on SmartStart, follow the “Smart for Cambodia” Facebook page at http://www.facebook.com/smartforcambodia or visit www.smartstart.com.kh.