រាជធានីភ្នំពេញ, ថ្ងៃទី 0៩ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០១៨ – ក្រោយពីធ្វើឲ្យគណៈកម្មការវិនិច្ឆ័យចាប់អារម្មណ៏ជាមួយការបង្ហាញគំរូអាជីវកម្ម គំនិតផលិតផលឌីជីថល និងការធ្វើការងារជាក្រុម នៅក្នុងការប្រកួតប្រជែងវគ្គផ្ដាច់ព្រ័ត្រ នៃកម្មវិធី SmartStart: Young Innovator Program រដូវកាលទី២រួចមក ក្រុមចំនួនប្រាំបានឈ្នះប្រាក់ឧបត្ថម្ភចំនួន ៤,000ដុល្លារ និងទទួលបានការចូលរួមកម្មវិធីបណ្ដុះបណ្ដាលផ្នែកអាជីវកម្មដែលមានរយៈពេល៦ខែ ដើម្បីផ្លាស់ប្តូរគំនិតអាជីវកម្មរបស់ពួកគេអោយក្លាយទៅជាការពិត។
តាមរយៈការផ្ដល់ដំបូន្មានពីអ្នកជំនាញនិងសិក្ខាសាលាដ៍ល្អិតល្អន់ក្នុងអំឡុងវគ្គ Hackathon Challenge នៅរាជធានីភ្នំពេញ និងការប្រកួតដំណាក់កាល Technopreneurship Challenge ក្នុងខេត្តបាតំបង កាលពីខែមេសា និង ឧសភាកន្លងមក ក្រុមចំនួន៣០មកពីជាង១០សាកលវិទ្យាល័យក្នុងប្រទេសកម្ពុជាត្រូវបានជម្រុះយកចំនួន១៥ក្រុម។ ហើយក្រុមទាំងនោះបានបន្តធ្វើការបង្ហាញគំនិតអាជីវកម្មផ្នែកឌីជីថលរបស់ពួកគេនាថ្ងៃនេះ នៅមុខក្រុមគណៈកម្មការវិនិច្ឆ័យដ៍មានកិត្យានុភាព ដែលរៀបចំឡើងនៅសណ្ឋាគារសាន់វេក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ។
ជ័យលាភីទាំង៥ក្រុមនឹងបន្តទៅវគ្គផ្ដាច់ព្រ័ត្រនៃកម្មវិធីអ្នកច្នៃប្រឌិតវ័យក្មេង ដើម្បីប្រែក្លាយគំនិតទាំងនោះអោយក្លាយទៅជាអាជីវកម្ម ឬ ផលិតផលពិតៗ។ ក្រុមទាំងប្រាំនឹងទទួលបានឱកាសប្រើប្រាស់ធនធាន ការប្រឹក្សាយោបល់ ការលើកទឺក ចិត្ត និងការធ្វើការរួមគ្នាផងដែរ ជាមួយនឹង ការគាំទ្រពី Impact Hub Phnom Penh និងក្រុមហ៊ុន Smart Axiata។
Zoe Ng ដែលជានាយកគ្រប់គ្រង RainTree Cambodia បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “ថ្ងៃនេះគណៈវិនិច្ឆ័យទាំងអស់ពិតជាកោតសរសើរ យ៉ាងខ្លាំងចំពោះគុណភាពនៃការធ្វើបទបង្ហាញទាំងអស់ និង ការប៉ុនប៉ងរបស់សិស្សានុសិស្សទាំងនេះ ក្នុងការប្រែក្លាយគំនិតដំបូងរបស់ពួកគេ អោយក្លាយទៅជា គំរូអាជីវកម្មមួយ។ ខ្ញំុសូមទទូចដល់អ្នកដែលចូលរួមទាំងអស់ ឲ្យបន្តគំនិតរបស់ពួកគេនិងរួមចំណែកដល់វិស័យច្នៃប្រឌិតផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាដែលកំពុងតែរីកចម្រើនយ៉ាងខ្លាំង ក្នុងប្រទេសកម្ពុជា”។
ជ័យលាភីទាំងប្រាំក្រុមរួមមាន៖
1. 1- ក្រុម Haystome គឺជាកម្មវីធីដែលភ្ជាប់ភ្ញៀវទេសចរ ជាមួយនិង សិល្បករក្នុងស្រុក ដើម្បីទទួលបានបទពិសោធន៏ទេសចរណ៏ដ៏កម្រ
2. 2- ក្រុម Malis គឺជាកម្មវិធីដែលអនុញ្ញាតឲ្យអតិចិជនកក់ការណាត់ជួបជាមួយហាងកែសម្ផស្ស។
3. 3- ក្រុម Tos Rean គឺជាកម្មវិធីដែលផ្គូរផ្គងនិស្សិត និង គ្រូបង្រៀន។
4. 4- ក្រុម Homex គឺជាកម្មវិធីទូរស័ព្ទដែលអាចភ្ជាប់ជាងជួសជុលរាល់បញ្ហាដែលមានក្នុងផ្ទះជាមួយ និង អតិថិជន។
5. 5- ក្រុម SomJot គឺជាកម្មវិធីទូរស័ព្ទដែលជួយធ្វើឱ្យជីវិតកាន់តែងាយស្រួលសម្រាប់រាល់ម្ចាស់យាន្តជំនិះ និង កន្លែងចតយាន្តជំនិះចល័ត។
ឆយ សុគន្ធថាេនត ដែលជាអ្នកដឹកនាំក្រុម SomJot បាននិយាយថា ការមកដល់វគ្គនេះ គឺជាឱកាសដ៏ធំធេងសម្រាប់ក្រុមគាត់។ “ខ្ញុំពិតជាមានអារម្មណ៏សប្បាយរីករាយមែនទែន ដែលគំនិតអាជីវកម្មឌីជីថលរបស់ពួកយើង អាចទាក់ទាញចំណាប់អារម្មណ៏របស់គណៈវិនិច្ឆ័យនាថ្ងៃនេះ។ វាពិតជាអស្ចារ្យណាស់ក្នុងការចូលរួមកម្មវិធីបច្ចេកវិទ្យានេះ។ ខ្ញុំសូមថ្លែងអំណរគុណដល់ក្រុមហ៊ុន Smart និង Impact Hub ដែលបានបង្កើតឱកាសសិក្សាសំរាប់និស្សិតកម្ពុជាដូចជារូបខ្ញុំ។ ខ្ញុំទន្ទឹងរង់ចាំបន្តដំណើរ SmartStart របស់យើង។ ”
ក្នុងអំឡុងពេលបិទកម្មវិធី, ឯកឧត្ដមបណ្ឌិត ហង់ ជួនណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជននិងកីឡា និងឯកឧត្តមបណ្ឌិត កាន ច័ន្ទមេត្តា រដ្ឋលេខាធិកាក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ បានអបអរសាទរដល់អ្នកឈ្នះ ព្រមទាំងបានលើកទឹកចិត្តដល់យុវជនកម្ពុជាឲ្យចូលរួមក្នុងកម្មវិធី SmartStart នាពេលអនាគត។
ក្រសួងទាំងពីរបានផ្ដល់ការគាំទ្រយ៉ាងពេញទំហឹងចំពោះកម្មវិធី SmartStart ជាមួយនឹង ការខិតខំរបស់ ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata និង Impact Hub Phnom Penh ដែលបានចូលរួមធ្វើឲ្យកម្មវិធីនេះ រីកចម្រើនទៅមុខ។ ឆ្នាំនេះ កម្មវិធី SmartStart ទទួលបានការគាំទ្រ តាមរយៈពីថវិកាសំណងដែលក្រុមហ៊ុន Smart ទទួលបានពីមូលនិធិកសាងសម្ថតភាព និង ការស្រាវជាេវនិងអភិវឌ្ឍន៏។
នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Smart Axiata លោក ថូម៉ាស់ ហ៊ុន មានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយចំពោះទេពកោសល្យដ៍ប៉ិនប្រសប់ដែលបានបង្ហាញនៅក្នុងពិធិីប្រកួតវគ្គផ្ដាច់ព្រ័ត្រនាឆ្នាំនេះ ៖
“SmartStart គឺជាកម្មវិធីដែលធ្វើឡើងជារៀងរាល់ឆ្នាំដែលខ្មុំតែងតែទន្ទឹងរង់ចាំ ដោយសារកម្មវិធីនេះអនុញ្ញាតឲ្យ យុវជនកម្ពុជាវ័យក្មេងជាច្រើន អាចបង្ហាញគំនិតនិងទេពកោសល្យល្អៗរបស់ពួកគាត់។ ក្រុមទាំង១៥នេះ គឺជាមោទនភាពរបស់ប្រទេសកម្ពុជា។ ខ្ញុំសូមអបអរសាទរដល់ក្រុមនីមួយៗសម្រាប់ការខិតខំប្រឹងប្រែងនិងប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ពួកគាត់ ក្នុងអំឡុងដំណាក់ការដំបូងទាំងពីរ នៃកម្មវិធីSmartStart។”
លោក ថូម៉ាស់បានបន្ថែមទៀតថា៖ “ក្រុមហ៊ុន Smart ជឿជាក់លើអ្នកច្នៃប្រឌិតវ័យក្មេងទាំងអស់នេះ និងមានមោទនភាពដែលបានចូលរួមដំណើរអាជីវកម្មបែបឌីជីថលរបស់ពួកគេ។ Impact Hub Phnom Penh និងដៃគូផ្សេងទៀត ជាមួយពួកយើង នឹងបន្តធ្វើការជាមួយពួកគេជាច្រើនខែទៀតនៅពេលខាងមុខ ដើម្បីជួយធ្វើឲ្យគំនិតអាជីវកម្មរបស់ពួកគេក្លាយជាការពិត។”
លោក Alberto Cremonesi នាយកប្រតិបត្តិ Impact Hub Phnom Penh មានក្តីរំភើបដែលបានចូលរួមជាផ្នែកមួយរបស់កម្មវិធី SmartStart វគ្គថ្មីនេះ៖ “កម្មវិធី SmartStart បានបង្ហាញពី ភាពជោគជ័យដ៍អស្ចារ្យម្ដងទៀតហើយ ដោយយោងទៅលើការស្វែងរកគំនិតផ្សេងៗគ្នាក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានខែ ចុងក្រោយនេះ។ នៅពេលដែលប្រទេសកម្ពុជាបន្តអភិវឌ្ឍនិងរីកចម្រើន យើងត្រូវការមនុស្សវ័យក្មេងកាន់តែច្រើន ដែលមានចំណង់ចំណូលចិត្តខ្លាំងក្នុងការបង្ហាញទេពកោសល្យរបស់ពួកគេ ក៏ដូចជាចង់ស្វែងរកវិធីផ្សេងៗ ដើម្បីប្រែក្លាយគំនិតរបស់ពួកគេទៅជាការពិត»។
នៅចុងបញ្ចប់នៃកម្មវិធីបណ្ដុះបណ្ដាលរយៈពេល៦ខែ ក្រុមការងារដែលបង្ហាញពីវឌ្ឍនភាពខ្លាំងជាងគេនឹងទទួលបាន ដំណើរទស្សនកិច្ចទៅប្រទេសសិង្ហបុរីដើម្បីទស្សនាក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យាដូចជា Google, Microsoft, Facebook និង LinkedIn។

Phnom Penh, 9th June 2018: Five teams won 4,000 USD and a 6-month incubator program to transform their tech ideas into reality with SmartStart: Young Innovator Program Cycle 2 after impressing judges at the final pitch event with their business models, digital product ideas and teamwork.
Through intensive workshops and expert advice during the Hackathon in Phnom Penh and the Technopreneurship Challenge in Battambang during April and May, the initial pool of 30 teams from more than ten universities across Cambodia were whittled down to 15. Those remaining teams presented their final pitches to a prestigious panel of judges at Sunway Hotel Phnom Penh today.
The five winning teams will now move on to the final phase of the program, turning their ideas into actual businesses or products. Besides ongoing handholding by Impact Hub Phnom Penh as well as Smart Axiata, the teams will gain access to an ecosystem of resources, mentorship, inspiration and collaboration opportunities.
“All the judges today were really impressed with the quality of all the presentations and the desire of these students to transform their initial concepts into a prototype. I urge all the participants to continue pursuing their concepts and contribute towards the booming technovation ecosystem in Cambodia,” said Zoe Ng, Managing Director of Raintree Cambodia.
The five winning teams are:
1 – Haystome is a platform that connects travelers with local artists for a truly authentic experience.
2 – Malis is a booking platform where users can easily book an appointment with a beauty salon.
3 – Tos Rean is a matching platform for tutors and students.
4 – Homex is a mobile application that connects reliable technicians with people who have household problems.
5 – SomJot is a mobile parking application that makes the lives of vehicle and parking-space owners a lot easier.
Sokunthaneth Chhoy, SomJot’s team leader said that reaching this stage was a huge moment for his team: “I am delighted that our digital business concept impressed the judges today. It has been a great privilege to join such an impressive tech innovation program. I would like to thank Smart and Impact Hub for creating learning opportunities for Cambodian universities students like us. I look forward to continue our SmartStart journey.”
During the closing ceremony, both H.E. Dr. Hang Chuon Naron, Minister of Education, Youth and Sport, and H.E. Dr. Kan Channmeta, Secretary of State of Ministry of Posts and Telecommunications congratulated the winners as well as encouraged more young Cambodians to participate in future SmartStart programs.
Both ministries have strongly endorsed the program as well as the hard work and commitment of Smart Axiata and Impact Hub Phnom Penh in making this program thrive. This year, the SmartStart program received further support through the reimbursement received by Smart Axiata from the Capacity Building and R&D Fund.
Smart Axiata CEO Thomas Hundt was delighted with the immense talent showcased during this year’s final pitch: “SmartStart is an annual program that I am always looking forward to as it has unlocked many brilliant ideas and young talents in Cambodia. All 15 teams are the pride of Cambodia. Congratulations to each one of them for their efforts and dedication throughout the first two phases of SmartStart!”
“Smart believes in these young innovators and is proud to kick-start their digital journey. Together with Impact Hub Phnom Penh and other partners, we will be together with them over the next months in making their start-up ideas a reality,” added Thomas.
Alberto Cremonesi, CEO of Impact Hub Phnom Penh, was excited to be part of another edition of the program: “SmartStart has proven to be a great success again based on the diverse ideas discovered throughout the last few months. As Cambodia continues to develop and grow, we need more young people with strong passion to show their talents as well as find ways to turn their thoughts into reality.”
At the end of the 6-month incubation program, the team with the most progress will receive a tech-trip to visit the likes of Google, Microsoft, Facebook and LinkedIn in Singapore.