និស្សិតថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រឆ្នើមចំនួន៤៨នាក់ទៀតបានបញ្ចប់សិក្ខាសាលភាព​ជា​អ្នកដឹកនាំអាជីវកម្មរយៈ១៣ថ្ងៃ
បន្ទាប់ពីដំណើរការ កម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍និស្សិតសាកលវិទ្យាល័យ SmartEdu (USDP) ជា​លើក​ដំបូង​យ៉ាង​ជោគ​ជ័យ កាលពីឆ្នាំមុន កម្មវិធី USDP រដូវកាលទី២ បានបញ្ចប់កាលពីម្សិលមិញ។
ក្នុងព្រឹត្តិការណ៍នេះ ក្រុមនិស្សិតចំនួន ៨ នាក់ ដែលបង្ហាញនូវដំណោះស្រាយច្នៃប្រឌិតរបស់ពួកគេសម្រាប់ ក្រុមហ៊ុន Thalias Hospitality Group  បានឈ្នះរង្វាន់ជាទឹកប្រាក់ ១.៨០០ ដុល្លារ និងពានរង្វាន់ជ័យលាភី CEO Challenge បន្ទាប់ពីបានបង្ហាញគំនិតដែលជាដំណោះស្រាយរបស់ពួកគេទៅកាន់ក្រុមគណៈកម្មការវិនិច្ឆ័យរួមមាន លោកស្រី Kim Tol Am នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន BIMA កម្ពុជា លោក Arnaud Darc នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Thalias លោក Hashim Alkaff នាយកក្រុមហ៊ុន Grab កម្ពុជា និងលោក Thomas Hundt នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Smart Axiata។
រង្វាន់ផ្សេងទៀតដែលបានប្រគល់ជូនបេក្ខជនក្នុងព្រឹត្តការណ៍នេះរួមមាន ពាន​រង្វាន់ក្រុមធ្វើបានល្អបំផុតលេខរៀងទី២ដែលទទួលបានរង្វាន់ទឹកប្រាក់ចំនួន ១០០០ ដុល្លា​ ហើយក្រុមជ័យ​លាភីនៃ​ក្រុមធ្វើបានល្អបំផុត ទទួលបានរង្វាន់ទឹកប្រាក់ចំនួន ១៤០០ ដុល្លារដល់ការប្ដេជ្ញាចិត្តយ៉ាងផ្ចិតផ្ចង់កំឡុងសិក្ខាសាលានៅសៀមរាប​​។ លើសពីនេះទៀត បេក្ខជនឆ្នើមចំនួន ៨ នាក់ នឹងទទួលបានការហាត់ការដែលមានប្រាក់ឧបត្ថម្ភ រយៈពេល២ខែ នៅឯក្រុមហ៊ុនរបស់ Axiata ក្នុង​ប្រទេសម៉ាឡេស៊ី។
ឆ្នាំនេះ យើងក៏មាន បេក្ខជនឆ្នើម មកពី សាកលវិទ្យាល័យអាជីវកម្មអន្ដរជាតិ Hult International Business School   នៅឯទីក្រុងឡុង់ ត្រូវបានទទួលស្គាល់ជាម្ចាស់​ជ័យលាភីឆ្នើមបំផុត សម្រាប់ការចូលរួមយ៉ាងសកម្មដ៏ល្អ និងបបើយោងតាមការផ្ដល់មតិយោបល់ពីមិត្តសិក្ខា​កាម ក្នុងកំឡុងពេលសិក្ខាសាលានៅសៀមរាប។
កែវ​​ ពិទូ បាននិយាយថា៖ «កម្មវិធីសិក្ខាសាលាបានផ្ដល់បទពិសោធន៍ដ៏អស្ចារ្យមួយ។ កម្មវិធីនេះគឺលំបាកហើយយើងធ្វើការឥតឈប់ឈរ ប៉ុន្តែខ្ញុំមិនធ្លាប់​បាន​សង្វាតរៀនសូត្រច្រើនដល់ម្លឹងនោះទេក្នុងរយៈពេលដ៏ខ្លីបែបនេះនៅក្នុងជីវិតរបស់ខ្ញុំឡើយ។  នេះជាបទពិសោធមួយដែលខ្ញុំនឹងតែងតែចងចាំជានិច្ច ដោយមាន​ការ​រៀនសូត្រ​ពី​ជំនាញគ្រប់គ្រងអារម្មណ៍ និងជំនាញភាពជាអ្នកដឹកនាំ ក៏ដូច​ជា​ជួបមនុស្សល្អៗ និងអ្នកជំរុញការ​បណ្ដុះគំនិត។ ខ្ញុំពិតជាសប្បាយចិត្ត និងត្រេចអរណាស់ដែលត្រូវបានជ្រើសរើសចូលរួមកម្មវិធីនេះ ហើយនឹងព្យាយាមប្រើប្រាស់ជំនាញដែលខ្ញុំបានរៀននៅពេលអនាគត»។
វគ្គផ្តាច់ព្រ័ត្រនៃកម្មវិធី SmartEdu USDP រដូវកាលទី២ និងពិធីប្រគល់រង្វាន់កាលពីម្សិលមិញ ត្រូវបានធ្វើឡើងក្រោមវត្តមានដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់​ឯកឧត្ដមបណ្ឌិត ហង់ ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ឯកឧត្ដម Edleen Husaini Mohd. Hashim ឯកអគ្គរដ្ឋទូតម៉ាឡេស៊ីប្រចាំនៅព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា និង ឯកឧត្ដមបណ្ឌិត កាន ច័ន្ទមេត្តា រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និង ទូរគមនាគមន៍កម្ពុជា។ គំនិតដំណោះស្រាយរបស់ក្រុមទាំងអស់ទទួលបានការស្ងើចសសើរ និងជូនពរឲ្យពួកមានសំណាងល្អពីភ្ញៀវកិត្តិយសទាំង​អស់​។​
បេក្ខជន ដែល​ត្រូវបានជ្រើសរើសពីសាកលវិទ្យាល័យចំនួន ១៦ នៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា និងក្រៅប្រទេស រួម​ជា​មួយ​នឹង​និស្សិតកម្ពុជា​ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រចំនួន ៤៨ នាក់។ ដំបូង​ឡើយ​ពួកគេ ត្រូវបានចែកជា៨ក្រុមដើម្បី​ចូលរួមកម្មវិធីបណ្ដុះបណ្ដាលនៅសណ្ឋាគារសុខាក្នុងខេត្តសៀមរាប។ ពួកគេទទួលបានការបំពាក់បំប៉នជំនាញទំនាក់ទំនង  គំនិតច្នៃប្រឌិត និង ជំនាញត្រិះរិះពិចារណា និងជំនាញគ្រប់គ្រងអារម្មណ៍។ បេក្ខជនទាំង​អស់ បានចូលរួមក្នុងការប្រកួតប្រជែងទាក់ទងទៅនឹងអាជីវកម្មបែបឌីជីថល សិក្ខាសាលា និងការពិសោធន៏ជាច្រើន ដោយពួកគេត្រូវបានជំ​រុញឲ្យបញ្ចេញសមត្ថភាពឲ្យអស់ និង ផ្ដល់មតិយោបល់ដល់គ្នាទៅវិញទៅមក។
ក្នុងសុន្ទរកថារបស់លោក Thomas Hundt នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានបង្ហាញអំពីរបៀបដែលកម្មវិធី SmartEdu USDP សម​ស្រប​ទៅនឹងចក្ខុវិស័យរបស់ក្រុមហ៊ុនក្នុងការផ្ដល់ជំនាញដល់អនាគតអ្នកដឹកនាំ និង អ្នកមានទេពកោសល្យផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន និងគមនាគមន៍។
លោកបានមានប្រសាសន៍ថា៖ «សិក្ខាសាលានៃកម្មវិធី SmartEdu USDP  ផ្តល់នូវឱកាសជាច្រើនដល់និស្សិតតាម​សាកលវិទ្យាល័យនៅកម្ពុជាឲ្យទទួលយកតួនាទីភាពជាអ្នកដឹកនាំក្នុងបរិយាកាសដែលត្រូវបានរៀបចំឲ្យ។  កម្មវិធីនេះផ្ដល់ជំនាញដោះស្រាយបញ្ហាផ្ទាល់ និង បញ្ហាជីវិតពិត។ ខ្ញុំពិតជាមិនអាចមិនកោតសរសើរពីគំនិត និងការខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ពួកគាត់បានទេ។ យើងមានមោទនភាពដែលបានជួយដល់អ្នកមានទេពកោសល្យទាំងនេះ ហើយខ្ញុំទន្ទឹងរង់ចាំមើលអ្វីដែលពួកគេនឹងទទួលបាននៅក្នុងពិភពឌីជីថលនាពេលអនាគត»។
កម្មវិធី SmartEdu USDP ត្រូវបានដាក់ឲ្យដំណើការកាល​ពី​ខែតុលា ឆ្នាំ២០១៨ ជាផ្នែកមួយនៃអនុស្សារណៈយោគយល់គ្នាជាមួយនឹងក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍កម្ពុជា ដោយ ក្រុមហ៊ុន Smart បានប្តេជ្ញាវិនិយោគទឹកប្រាក់ចំនួន ១លាន ៥សែនដុល្លារ សម្រាប់   រយៈពេល៣ឆ្នាំទៅក្នុងកម្មវិធីចំនួន២នៃ SmartEdu រួមមាន កម្មវិធីអាហារូបករណ៍ SmartEdu និងកម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍និស្សិតសកលវិទ្យាល័យ SmartEdu (USDP)។
កម្មវិធី SmartEdu USDP រំពឹងថា នឹងអភិវឌ្ឍគំនិតអាជីវកម្មឌីជីថលល្អបំផុតរបស់ប្រទេសកម្ពុជាបន្ថែមទៀតជាមួយនឹងឧបករណ៍ក៏ដូចជាជំនាញដើម្បីជួយជំរុញដល់បច្ចេកវិទ្យាក្នុងប្រទេសផងដែរ។ ចំណែកមួយនៃប្រាក់ការវិនិយោគ ១លាន ៥សែនដុល្លារ ត្រូវបានចែករំលែកពីប្រាក់រួមវិភាគទានរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart ដល់កម្មវិធីមូលនិធិកសាងសមត្ថភាពស្រាវជ្រាវ និងអភិវឌ្ឍន៍របស់រាជរដ្ឋាភិបាល។

During the event, a group of eight students presenting their innovative solution for Thalias Hospitality Group won USD 1,800 and the CEO Challenge Champion title after pitching their ideas to the distinguished panel of judges comprising Kim Tol Am, CEO of BIMA Cambodia; Arnaud Darc, CEO of Thalias; Hashim Alkaff, Country Head of Grab Cambodia and Thomas Hundt, CEO of Smart Axiata.
Other awards presented to the participants during the night were Best Overall Team First Runner-Up who won USD 1,000, and Best Overall Team Champion who received USD 1,400 for their industrious commitment during the Bootcamp. Furthermore, eight Top Individual Performers were awarded with a two-month fully-paid internship with Axiata Group in Malaysia.
This year also saw Keo Pitou, from Hult International Business School in London, being acknowledged as the Best Individual Performer for his exceptional performance and based on peer feedback during the Bootcamp.
Keo Pitou said “The Bootcamp was an incredible experience. It was tough and we worked constantly, but I never learned so much within such a short time in my entire life. It is an experience that I will always remember, learning about emotional intelligence and leadership skills while meeting incredible and inspiring people. I am really grateful to have been selected for the program and will try to use the skills I gained in the future.”
Yesterday’s SmartEdu USDP Cohort 2 Grand Finale and Awards Ceremony was graced by H.E. Dr. Hang Chuon Naron, Minister of Education, Youth and Sport; H.E. Edleen Husaini Mohd Hashim, Malaysian Ambassador to the Kingdom of Cambodia; as well as H.E. Dr. Kan Channmeta, Secretary of State of the Ministry of Posts and Telecommunications. The guests of honor were impressed with the teams’ pitches and wished them the best in their endeavors.
Selected from 16 universities across the country and abroad, the 48 Cambodian students were first divided into 8 teams that underwent a Bootcamp at Sokha Siem Reap Resort. They worked on their communication skills, creativity and critical thinking, as well as emotional intelligence. All participants went through numerous digital business-related challenges, workshops and simulations where they were pushed to the limit and provided 360-degree feedback on each other.
During his speech, Thomas Hundt, CEO of Smart Axiata, illustrated how the SmartEdu USDP fits into the company’s vision of nurturing future ICT leaders and talents.
“The SmartEdu USDP Bootcamp provides numerous opportunities for Cambodian university students to take on leadership roles in a controlled environment. It equips them with real-life and problem-solving skills. I could not be more impressed with their ideas and hard work. We are proud to be helping these talents and I am looking forward to seeing what they will achieve in the future digital world.”
SmartEdu USDP was launched in October 2018 as part of the tripartite Memorandum of Understanding (MoU) with the Ministry of Education, Youth and Sport, and the Ministry of Posts and Telecommunications. As part of the MoU, Smart has committed to invest USD 1.5 million over 3 years into two SmartEdu programs – the SmartEdu Scholarship Program and the SmartEdu USDP.
SmartEdu USDP is expected to further develop Cambodia’s best digital business minds with the tools as well as skills to help drive the country’s tech landscape. A portion of the USD 1.5 million investment is apportioned from Smart’s contribution towards the Royal Government’s Capacity Building and R&D Fund.
For more information and updates on SmartEdu programs, follow ‘Smart for Cambodia’ Facebook page at www.facebook.com/smartforcambodia or visit https://www.smartedu.com.kh.