រាជធានីភ្នំពេញ ថ្ងៃទី ០៤ តុលា ឆ្នាំ២០១៧៖ ក្រុមហ៊ុន ស្មាតអាស្យាតា និងវិទ្យាស្ថានជាតិប្រៃសណីយ៍ ទូរគមនាគមន៍ បច្ចេកវិទ្យាគមនាគមន៍ និងព័ត៌មាន (NIPTICT) បាន​ពង្រឹង​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ ​ដើម្បី​​គាំទ្រ​​ដល់​យុវជន​កម្ពុជា​ដែល​មាន​ទេព​កោសល្យ ​ក្នុង​វិស័យ​បច្ចេកវិទ្យាទូរគមនាគមន៍ និងព័ត៌មាន (ICT)។
នៅក្នុង​ពិធីចុះហត្ថលេខា​​ក្រោម​អធិបតីភាព​ ឯកឧត្តម ត្រាំ អ៊ីវតឹក ​រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​ប្រៃសណីយ៍​ និង​ទូរគមនាគមន៍​ ក្រុមហ៊ុនស្មាត​​បាន​​សន្យា​​ថា​​នឹង​​ផ្ត​ល់​មូលនិធិផ្គត់ផ្គង់​​ពេញ​លេញ​​សម្រាប់​ការ​សិក្សា​​​របស់​និ​ស្សិត​​ចំនួន​​ ១០នាក់ ​ដែល​មានបំណងសិក្សាថ្នាក់​បរិញ្ញាបត្រលើជំនាញទាក់ទង​នឹង​​ ICT ​នៅ​​វិទ្យាស្ថានជាតិ​ NIPTICT ។
ដើម្បី​បង្ហាញពីការ​គាំទ្រ​ដល់កិច្ច​ខិត​ខំប្រឹង​ប្រែង​របស់​​ក្រសួង​ប្រៃសណីយ៍ ​និង​ទូរគមនាគមន៍​កម្ពុជា ​(MPTC) ក្នុងការអភិវឌ្ឍវិស័យ​ ICT និងសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថលរបស់របស់ជាតិ ក្រុមហ៊ុនស្មាតបានផ្តល់ថវិកាចំនួន ៣៦ម៉ឺនដុល្លារសហរដ្ឋអាមេរិក សម្រាប់​អាហារូបករណ៍ចំ​នួន ៣០ កន្លែង ដែល​ជា​ផ្នែក​មួយ​នៃអនុស្សរណៈយោគយល់គ្នា​រយៈពេល ​៣ឆ្នាំ ​ជាមួយ វិទ្យាស្ថានជាតិ NIPTICT ។
នៅក្នុងកម្មវិធីចុះហត្ថលេខានេះ ឯកឧត្តម រដ្ឋមន្រ្តី ត្រាំ អ៊ីវតឹក បានអបអរសាទរដល់ភាពជាដៃគូ​រវាង​ក្រុមហ៊ុនស្មាត និង វិទ្យាស្ថានជាតិ​ NIPTICT​ ហើយ​បាន​មានប្រសាសន៍ថា៖ “ខ្ញុំមានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយ ដែលបាន​ឃើញ​នូវ​សមិទ្ធផលថ្មីនេះ ដែលកើត​ចេញពី​ភាគីទាំងពីរ។ ក្រុមហ៊ុនស្មាត តែងតែជាដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ដ៏ខ្លាំងខ្លាមួយរបស់ក្រសួង​ប្រៃសណីយ៍​ និង​ទូរគមនាគមន៍​កម្ពុជា តាមរយៈគំនិតផ្តួចផ្តើមជាច្រើនក្នុងវិស័យ ICT ។ តាមរយៈកិច្ច​សហការថ្មីមួយនេះ យើងនឹងបន្តអភិវឌ្ឍ​យុវជន​ដែល​មានទេពកោសល្យ និងអ្នកជំនាញបន្ថែមទៀត​ ស្រប​ទៅតាម​ចក្ខុវិស័យ ដែល​បាន​កំណត់​នៅ​ក្នុងគោលនយោបាយអភិវឌ្ឍន៍វិស័យទូរគមនាគមន៍ បច្ចេកវិទ្យាគមនាគមន៍ និងព័ត៌មាន ឆ្នាំ២០២០”។
អាហារូបករណ៍ចំនួន ១០កន្លែង ដែល​ត្រៀម​សម្រាប់​និស្សិត​ប្រឡង​យក​នេះ គឺស្ថិត​ក្នុង​ចំណោមអាហារូបករណ៍ចំនួនសរុប​ ២០កន្លែង ក្រោមកម្មវិធីអាហារូបករណ៍ SmartEdu នាឆ្នាំនេះ ដែលកម្មវិធីនេះ​ក៏ត្រូវ​បានគាំទ្រដោយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡាផងដែរ។ ការផ្ដល់ជូនអាហារូបករណ៍​ពិសេស​​សម្រាប់ជំនាញ ICT ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ឡើង​នៅ​ឆ្នាំ​នេះ ស្រ​ប​​តាម​ចក្ខុវិស័យ​របស់​ក្រសួងប្រៃសណីយ៍​ និង​ទូរគមនាគមន៍​ ក្នុង​ការពង្រឹង​ជំនាញ ICT នៅកម្ពុជា។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត សំ សិទ្ធសេរី នាយករងវិទ្យាស្ថានជាតិ NIPTICT មានប្រសាសន៍ថា៖ “យើងមានសេចក្តីរីករាយជាខ្លាំង ដែលក្រុមហ៊ុនស្មាតបានពង្រីកកម្មវិធីអាហារូបករណ៍ SmartEdu របស់ខ្លួន និង​ផ្តល់​អាហារូបករណ៍​ជំនាញ ICT ចំនួន ១០ កន្លែងក្នុងមួយឆ្នាំ សម្រាប់និស្សិតដែលជួបបញ្ហាហិរញ្ញវត្ថុ ហើយ​មានបំណង​ចង់សិក្សានៅវិទ្យាស្ថានជាតិ NIPTICT។ តាមរយៈកម្មវិធីនេះ និស្សិត អាហារូបករណ៍ ក៏នឹងអាចអាចចូលរួម ក្នុង​គំនិតផ្តួចផ្តើម និងសិក្ខាសាលាជាច្រើនទៀត​ ដែលក្រុមហ៊ុនស្មាត កំពុងបង្កើតឡើងសម្រាប់ យុវជនកម្ពុជា”។
នៅដើម​ឆ្នាំ២០១៦ ក្រុមហ៊ុនស្មាត បានបរិច្ចាកទឹកប្រាក់ជាង ៣៥ ម៉ឺនដុល្លារសហរដ្ឋអាមេរិក​ សាងសង់​អន្តេវាសិកដ្ឋាន​ក្នុង វិទ្យាស្ថានជាតិ NIPTICT សម្រាប់ឲ្យនិស្សិតយ៉ាងហោចណាស់ ១០០នាក់បានស្នាក់នៅ ដែល​និស្សិតខ្លះមកពីទីជនបទ ហើយ​ដែល​ការឧបត្ថម្ភនេះ បាន​​អនុញ្ញាត​ឲ្យពួកគេ​បាន​ប្រើប្រាស់ធនធានផ្នែក ICT ដើម្បី​ជាការ​អភិវឌ្ឍជំនាញមាន​សមត្ថភាព​ប្រកួត​ប្រជែង​​ថ្នាក់សាកល។ ទន្ទឹម​នឹង​នេះ ក្រុមហ៊ុនស្មាត​​ ក៏ជា​ដៃគូ​សំខាន់​​របស់​កម្មវិធីអ្នក​ស្ម័គ្រ​ចិត្ត​ ICT កម្ពុជា និង​កម្មវិធីពាន​រង្វាន់ ICT កម្ពុជា​ របស់​វិទ្យាស្ថានជាតិ NIPTICT ផងដែរ។
លោក ថូម៉ាស ហ៊ុន (Thomas Hundt) នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុនស្មាត បានពន្យល់ថា៖ “ស្រប​ពេល​ដែល​ក្រុមហ៊ុន​ស្មាត​នៅ​តែបន្តជាក្រុមហ៊ុន​ឈាន​មុខគេ​ក្នុងឧស្សាហកម្មទូរគមនាគមន៍ចល័ត និងជាអ្នកគាំទ្រយ៉ាងពេញទំហឹង​ចំពោះការអភិវឌ្ឍសហគមន៍ ដូច្នេះជាធម្មតា យើងតែងលើកទឹកចិត្តដល់ការអភិវឌ្ឍជំនាញ ICT តាមរយៈការអប់រំ។ ដូច្នេះហើយ បានជា​យើងសម្រេចចិត្តពង្រីកកម្មវិធីអាហារូបករណ៍ SmartEdu នៅឆ្នាំនេះ! ខ្ញុំសង្ឃឹមថាកម្មវិធីនេះ នឹងបើកឱកាសបន្ថែមសម្រាប់​យុវជនខ្មែរដែល​មានទេពកោសល្យ នៅពេលដែលពួកគេ​បន្ត​ខិត​ខំប្រឹង​ប្រែង​រៀន​សូត្រ និង​មានភាព​ឆ្លាត​វៃ”។
កម្មវិធីអាហារូបករណ៍ SmartEdu បាន​ចាប់​អនុវត្តនៅឆ្នាំ ២០១៦​ ដើម្បីជួយសម្រួលជាពិសេសសម្រាប់​សិស្សានុសិស្ស​​កម្ពុជា​ដែល​ពុំមាន​លទ្ធភាព​គ្រប់គ្រាន់។ ក្រៅពីការឧបត្ថម្ភលើថ្លៃសិក្សាប្រចាំឆ្នាំ ក្រុមហ៊ុនស្មាត ថែមទាំងផ្តល់ជាប្រាក់ឧបត្ថម្ភប្រចាំខែ សម្រាប់រយៈពេលទាំងមូល​នៃការសិក្សា​ថ្នាក់​បរិញ្ញាប័ត្ររបស់ពួកគេ ដែលសរុបរួម គឺ​មានទំហំទឹក​ប្រាក់រហូត​ដល់ ១៥០០០ ដុល្លារសហរដ្ឋអាមេរិក សម្រាប់និស្សិត​អាហារូបករណ៍​ម្នាក់។ អ្នកដាក់ពាក្យសុំអាហារូបករណ៍ SmartEdu គឺត្រូវតែបំពេញតាមលក្ខខណ្ឌជា​និស្សិត​ដែល​ខ្វះខាត​ផ្នែក​ហិរញ្ញវត្ថុ ហើយ​យ៉ាងហោចណាស់ទទួលបាននិទ្ទេស B ពីការ​ប្រលង​ទុតិយភូមិ​កាលពីពេលថ្មីៗ និងមាន​ការ​ព្រមព្រៀង​​បន្ត​ការ​សិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាប័ត្រ នៅតាម​សកល​វិទ្យាល័យ​រដ្ឋ​នានា រួមបញ្ចូលទាំង​វិទ្យាស្ថានជាតិ NIPTICT ផង។

Phnom Penh, 4th October 2017: Smart Axiata and the National Institute of Posts, Telecoms and ICT (“NIPTICT”) have solidified an agreement to support Cambodia’s bright young minds in the ICT space. Presided over by H.E. Tram Iv Tek, Minister of Posts and Telecommunications, Smart pledged to fully fund the education of 10 students aiming for a university degree in an ICT-related field at NIPTICT.
In a demonstration of support for the Ministry of Posts and Telecommunications of Cambodia’s (“MPTC”) desire to develop the nation’s ICT sector and digital economy, Smart has committed 360,000 USD for 30 scholarships as part of this three-year MoU with NIPTICT.
At the signing ceremony, H.E. Minister congratulated both Smart and NIPTICT for this partnership: “I am pleased to witness this latest milestone between both parties. Smart has always been a strong development partner of MPTC through the numerous initiatives in the ICT sector. Through this new collaboration, we will further develop more talents and experts as envisioned in the Telecom and ICT Development Policy 2020.”
The 10 ICT scholarships up for grabs are part of the 20 total available spots under this year’s SmartEdu Scholarship Program, which is also endorsed by the Ministry of Education, Youth and Sport. The special allotment for ICT has been created this year in line with MPTC’s vision of enhancing ICT skills in Cambodia.
“We are delighted that Smart has expanded their SmartEdu Scholarship Program and dedicated 10 ICT scholarships annually to financially challenged students who would like to study at NIPTICT. Through this program, scholars will also gain access to a host of initiatives and workshops that Smart is developing for our young Cambodians,” said Dr. Sam Sethserey, Vice President of NIPTICT.
In early 2016, Smart donated more than 350,000 USD to build a dormitory for NIPTICT to home at least 100 students, some from rural areas, allowing them access to ICT resources as part of developing globally competitive skills. Smart is also the key partner of NIPTICT’s Cambodia ICT Volunteers Program and the Cambodia ICT Awards.
“As Smart continues to be a leader in the mobile telecommunications industry and a strong advocate for community development, it is only natural that we encourage ICT development through education. That’s why we decided to expand SmartEdu this year! I hope this unlocks more opportunities for our young talented Cambodians as they continue to study hard and smart,” explained Smart Axiata CEO Thomas Hundt.
SmartEdu was launched in 2016 specifically to assist underprivileged Cambodian students. Beyond sponsoring annual tuition fees, Smart also provides a monthly allowance for the entire duration of their degree program, which all together totals up to 15,000 USD per scholar. Applicants for the SmartEdu scholarships are subject to the criteria of being financially disadvantaged, having achieved at least a Grade B in the recent National Grade 12 Examination and agreement to pursue a tertiary degree at any public university including NIPTICT.