កម្មវិធីសាកល្បងស្ដីពីអក្ខរកម្មឌីជីថល និងសុវត្ថិភាពលើប្រព័ន្ធ   អិុនធឺណិត របស់ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានផ្ដល់ចំណេះដឹងផ្នែកអក្ខរកម្មឌីជីថល និងសុវត្ថិភាពលើប្រព័ន្ធអិុនធឺណិតដល់សិស្សវិទ្យាល័យកម្ពុជាចំនួន ១.៥០០ នាក់ នៅរាជធានីភ្នំពេញ និងខេត្តចំនួនពីរកាលពីឆ្នាំមុននោះ នៅពេលនេះបានទទួលពានរង្វាន់ Asia Responsible Enterprise Award (សហគ្រាសមានទំនួល​ខុស​ត្រូវ​ប្រចាំអាស៊ី) ផ្នែកពង្រឹង​សិទ្ធិអំណាច​សង្គម ពីអង្គការ Enterprise Asia ។​
Enterprise Asia​ គឺជាអង្គការមិនមែនរដ្ឋាភិបាលឈានមុខគេមួយ ដែលមានគោលដៅអភិវឌ្ឍសហគ្រិនភាពនៅក្នុងតំបន់អាស៊ី ដោយ​មើលឃើញថាសហគ្រិនភាព ជាក្បាលម៉ាស៊ីនសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមប្រកបដោយចីរភាព និងភាពជឿនលឿន។
ចាប់តាំងពីពានរង្វាន់នេះត្រូវបានប្រគល់ជាលើកដំបូងនៅក្នុងឆ្នាំ ២០០៩ មក ពានរង្វាន់ Asia Responsible Enterpriseនេះ បានក្លាយជាពានរង្វាន់កិតិ្តយសឈានមុខគេសម្រាប់ក្រុមហ៊ុនដែលមានទំនួលខុសត្រូវផ្នែកសង្គមទូទាំងតំបន់អាស៊ី ដោយទទួលស្គាល់ចំពោះក្រុមហ៊ុន​ ដែលធ្វើប្រតិបត្តិការអាជីវកម្មប្រកបដោយចីរភាព និងបង្កើតឥទ្ធិពលវិជ្ជមានដល់សង្គម។
កម្មវិធី អក្ខរកម្មឌីជីថល និងសុវត្ថិភាពលើប្រព័ន្ធអិុនធឺណិត ត្រូវបានបង្កើតឡើងដោយក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ក្រោមភាពជាដៃគូជាមួយ ក្រុមហ៊ុនយក្សអិុនធឺណិតលំដាប់ពិភពលោក Google និងសមាគម​ GSMA  ដែលជា​សមាគមពាណិជ្ជកម្មពិភពលោក សម្រាប់ប្រតិបត្តិករបណ្តាញទូរស័ព្ទចល័ត។
ដោយទទួលបានការគាំទ្រពី ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ កម្មវិធីនេះត្រូវបានរៀបចំឡើងកាលពីឆ្នាំមុន សម្រាប់សិស្សថ្នាក់​ទី ១០ និងថ្នាក់ទី ១១ ក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ខេត្តកំពង់ចាម និងខេត្តកំពង់ឆ្នាំង។
តាមរយៈកម្មវិធីនេះ សិស្សវិទ្យាល័យចំនួន ១.៥០០ នាក់ ទទួលបានការបណ្ដុះបណ្ដាលជំនាញអក្ខរកម្មឌីជីថលមូលដ្ឋាន និងចំណេះដឹងអំពីសារៈសំខាន់នៃលេខសំងាត់ ការគំរាមកំហែងតាមអិុនធឺណិតណិត និងភាពជាពលរដ្ឋឌីជីថល។
កម្មវិធីនេះក៏បានបញ្ចូលវគ្គ​សិក្ខាសាលាបណ្ដុះបណ្ដាល​លើការបង្កើតវីដេអូមានគុណភាពខ្ពស់សម្រាប់បង្ហោះតាមអិុនធឺណិត ហើយវីដេអូដែលបង្កើតឡើយដោយសិស្សានុសិស្សទាំងនោះ ត្រូវបានយក​ទៅចូលរួមក្នុងកម្មវិធីប្រកួតមួយ​ ដែលជ័យលាភីទទួលបានរង្វាន់សាច់ប្រាក់សម្រាប់សាលារបស់ពួកគេ។
លោក ថូម៉ាស ហ៊ុន (Thomas Hundt)  នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Smart Axiata មានប្រសាសន៍ថា៖ «ពានរង្វាន់នេះគឺជាការទទួលស្គាល់មកលើកម្មវិធីនេះ ហើយ​យើង​អាច​និយាយ​ដោយក្ដីរីករាយ​ផងដែរថា ការទទួលពានរង្វាន់​នេះក៏ជាជោគជ័យដ៏អស្ចារ្យមួយសម្រាប់ក្រសួង និងសាលារៀននានា​ ដែលយើងបានសហការជាមួយ។ យើងនឹងបន្តកម្មវិធីនេះបន្តទៅទៀត​  ដើម្បីបង្កើតឥទ្ធិពលធំជាងនេះ ដល់សិស្សានុសិស្ស​នៅតាមវិទ្យាល័យចំនួន ៩​ សាលា​ ក្នុងខេត្តកំពង់ចាម កំពង់ធំ និងកំពង់ឆ្នាំង នៅពេលដែលស្ថានភាព ជំងឺ​កូវីដ១៩ បានធូរស្រាលឡើង។»
លោក ថូម៉ាស បានបន្ថែមទៀតថា៖ «ជំងឺរាតត្បាតសកលវីរុសកូរ៉ូណា បានបង្រៀនយើងជាងពេលផ្សេងៗទៀត អំពីសារៈសំខាន់នៃអក្ខរកម្មឌីជីថលមូលដ្ឋាន សម្រាប់សិស្សានុសិស្សដែលត្រូវការប្រើប្រាស់អិុនធឺណិតក្នុងការរៀនសូត្រពីចម្ងាយ អំឡុងពេលដែលសាលារៀនត្រូវបានបិទ ​កាលពីដើមឆ្នាំដូចដែល យើងបានឃើញស្រាប់។ ទោះបីជា យើងចង់ឲ្យ​សិស្សានុស្សិស្សខ្មែរកាន់តែច្រើនថែមទៀត​ អាចប្រើជំនាញអក្ខរកម្មឌីជីថលនេះក្ដី ប៉ុន្តែ​វាគឺជាការចាំបាច់ណាស់ដែរ ដែលពួកគេទទួលបានការ​បង្រៀន​ឲ្យ​ស្គាល់​ពីអត្ថប្រយោជន៍ផង ក៏ដូចជា​កង្វល់ផ្នែកសុវត្ថិភាពផង នៅពេលដែលពួកគេ​ប្រើប្រាស់អិុនធឺណិត។»
កម្មវិធីអក្ខរកម្មឌីជីថលនេះគឺជាកម្មវិធីមួយ​ក្នុងចំណោមកម្មវិធីនានាផ្នែកអប់រំ ពីក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ដែលមានគោលបំណងក្លាយជាជើងឯកឌីជីថល​របស់ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា តាមរយៈកម្មវិធីអប់រំជីថល ដូចជា  កម្មវិធីអាហារូបករណ៍ SmartEdu កម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍និស្សិតសាកលវិទ្យាល័យ SmartEdu និងកម្មវិធីជាច្រើនផ្សេងទៀត។

Smart Axiata’s Digital Literacy and Internet Safety Pilot Program, which provided over 1,500 Cambodian high school students in the capital and two provinces with practical information on digital literacy and online safety during last year, has been recognized with the Asia Responsible Enterprise Award under the Social Empowerment category from Enterprise Asia.
Enterprise Asia is a leading non-governmental organization that aims to develop entrepreneurship in Asia, seeing it as an engine for sustainable and progressive economic and social development.
Since they were first awarded in 2009, the annual Asia Responsible Enterprise Awards have been the leading accolades for socially responsible companies across Asia, recognizing corporations that operate sustainable businesses and create positive social impacts.
The Digital Literacy and Internet Safety Pilot Program was established by Smart Axiata in partnership with global Internet giant Google and the GSMA – the global trade association for mobile network operators.
The program, supported by the Ministry of Education, Youth and Sports (MoEYS) and the Ministry of Posts and Telecommunications (MPTC), was initially made available last year to students of grades 10 and 11 in schools in Phnom Penh, Kampong Cham and Kampong Chhnang.
Through the program, 1,500 high school students were trained in basic digital literacy and educated on the importance of password security, online threats and digital citizenship.
The program also featured workshops on creating good quality videos for the Internet, with videos created by the students entered into a competition in which the winners received cash prizes for their schools.
“This award is a welcome recognition of this pilot program, which we are happy to say has also been recognized as a great success by the ministries and schools we have partnered with. We will continue the program to create larger impacts on students across nine different high schools in Kampong Cham, Kampong Thom and Kampong Chhnang once the COVID-19 situation improves,” said Smart Axiata CEO Thomas Hundt.
“The coronavirus pandemic has taught us more than ever the importance of basic digital literacy for students who have needed to turn to the Internet for remote learning during the school shutdowns we saw earlier this year. And while we want more Cambodian students to use these digital literacy skills to go online, it is essential that they are taught in a clear and engaging way about not just the benefits, but also the security concerns that being online can bring,” Thomas added.
The digital literacy program is among the latest educational initiatives from Smart Axiata, who aims to be the Kingdom’s digital champion through digital education programs like the SmartEdu Scholarship, SmartEdu University Student Development Program and many more.