ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ដែលជាប្រតិបត្តិករទូរស័ព្ទចល័តឈានមុខគេរបស់កម្ពុជា បានបង្ហាញនូវការប្តេជ្ញាចិត្តដ៏មុះមុត ក៏ដូចជាសមិទ្ធិផលចូលរួមចំណែកក្នុងការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយនិរន្តរភាពនៅ កម្ពុជាក្នុងរយៈពេល ៨ ឆ្នាំចុងក្រោយនេះ នៅក្នុងពិធីសម្ពោធរបាយការណ៍និរន្តរភាពប្រចាំឆ្នាំ ២០២១ របស់ក្រុមហ៊ុន។
របាយការណ៍និរន្តរភាព គឺជាសមិទ្ធិផលមួយរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart ដែលបង្ហាញពីការប្តេជ្ញាក្នុងការអនុវត្តដោយនិរន្តរភាព ក៏ដូចជា ការផ្សារភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងជាមួយដៃគូ និងតួអង្គពាក់ព័ន្ធសំខាន់ៗដើម្បីឆ្ពោះទៅរកការអភិវឌ្ឍដោយចីរភាពនៅកម្ពុជា។ របាយការណ៍និរន្តរភាពប្រចាំឆ្នាំ ២០២១ គឺជាការបោះពុម្ពលើកទី ៨ ហើយត្រូវបានដាក់ឱ្យដំណើរការនៅថ្ងៃទី 9 ខែធ្នូ ក្រោមអធិបតីភាពឯកឧត្តម បណ្ឌិត ជា វ៉ាន់ដេត រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ លោក Feiruz Ikhwan នាយកប្រតិបត្តិស្តីទីនៃក្រុមហ៊ុន Smart Axiata។
គោលការណ៍របស់ Smart ផ្តោតសំខាន់ទៅលើនិរន្តរភាព ស្របទៅតាមគោលការណ៍របសក្រុមហ៊ុនវិនិយោគធំ Axiata គ្រុប ដោយផ្អែកលើសសរស្តម្ភទាំងបួន រួមមាន លើសពីប្រាក់ចំណេញរយៈពេលខ្លី ការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស ដំណើរការល្អឥតខ្ចោះ និងការជួយពិភពលោក និងសង្គម។
ក្នុងឆ្នាំ 2021 ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានចូលរួមចំណែកក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍របស់ប្រទេសកម្ពុជាជាទឹកប្រាក់ចំនួន ៨១ លានដុល្លារ និងបានរួមចំណែកក្នុងវិស័យហិរញ្ញវត្ថុសាធារណៈជាទឹកប្រាក់ចំនួន១០៣ លានដុល្លារអាមេរិក ា ។ ក្រុមហ៊ុនមួយនេះ ក៏បានបន្តបង្កើត និងគាំទ្រការងារសរុបចំនួន ៥១,៧០០ នៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា ដោយក្នុងនោះមាន ៩៦.៧% ជាជនជាតិខ្មែរ។
ក្រុមហ៊ុនទូរគមនាគមន៍មួយនេះ ក៏បានដាក់ដំណើរការមូលនិធិបណ្តាក់ទុនដំបូងគេរបស់កម្ពុជា Smart Axiata ដោយមកទល់នឹងពេលនេះ ទឹកប្រាក់ចំនួន ៣ លានដុល្លារត្រូវបានវិនិយោគក្នុងធុរកិច្ចចំនួន ១០ ដើម្បីកសាងប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីនៅកម្ពុជា។
នៅពេលដែលសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាត្រូវបានរងផលប៉ះពាល់ជាខ្លាំងដោយសារការរាតត្បាតជំងឺកូវីដ-19 Smart Axiata បានគាំទ្រយុទ្ធនាលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងពីជំងឺកូវីដ-១៩ របស់រាជរដ្ឋាភិបាល ដោយបន្តការផ្សព្វផ្សាយទៅកាន់អតិថិជនរបស់ខ្លួនចំនួនជាង៧រលាននាក់ ហើយក៏មានការបង្កើតមូលនិធិរៃអង្គាសជាង ១លានដុល្លាអាមេរិក ដើម្បីចូលរួមផ្តល់ជំនួយដល់ប្រជាជនដែលរស់នៅក្នុងតំបន់ក្រហម រួមទាំងគ្រួសារដែលងាយរងគ្រោះជាង 300 គ្រួសារ នៅខេត្តបន្ទាយមានជ័យផងដែរ។ មិនត្រឹមតែប៉ុណ្ណោះ ប្រតិបត្តិករទូរស័ព្ទមួយនេះ ក៏បានចូលរួមក្នុងការរៀបចំមណ្ឌលចាក់វ៉ាក់សាំងនៅរាជធានីភ្នំពេញ ដោយផ្តល់នូវស្បៀងអាហារ រួមទាំងធានានូវបណ្តាញសេវាទូរស័ព្ទ ដោយមិនមានភាពរអាក់រអួលផងដែរ។
លោក Feiruz Ikhwan នាយកប្រត្តិបត្តិស្តីទីនៃក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានមានប្រសាសន៍ថា «និរន្តរភាព គឺជាតម្លៃស្នូលនៃប្រតិបត្តិការរបស់យើង។ នៅក្នុងឆ្នាំដ៏លំបាកមួយដែលពិភពលោកកំពុងបន្តប្រឈមមុខនឹងផលប៉ះពាល់នៃជំងឺកូវីដ-១៩ ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata នៅតែប្រកាន់ខ្ជាប់ក្នុងការផ្សារភ្ជាប់ទំនាក់ទំនង ដើម្បីផ្តល់លទ្ធភាព និងគាំទ្រដល់កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការជំរុញ ការពារ អភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច និងប្រជាពលរដ្ឋរបស់ខ្លួនប្រកបដោយចីរភាព។ ក្រុមហ៊ុន Smart នឹងបន្តធ្វើកិច្ចសហការជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា និងតួអង្គពាក់ព័ន្ធរបស់យើង ដើម្បីផ្តល់នូវការអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាព»។
របាយការណ៍ខាងលើ ក៏បានបញ្ជាក់ថា ត្រឹមចុងឆ្នាំ 2021 ក្រុមហ៊ុន Smart បានចូលរួមចំណែកក្នុងផលិតផលក្នុងស្រុករបស់ប្រទេសកម្ពុជាសរុបជា ទឹកប្រាក់ ៤១៦ លានដុល្លារអាមេរិក ស្មើនឹង1.6% និងបានចំណាយប្រហែល ២៤៤ លានដុល្លារអាមេរិក សម្រាប់ការវិនិយោគ និងប្រតិបត្តិការ។ ជារៀងរាល់ឆ្នាំ ក្រុមហ៊ុនតែងតែចូលរួមចំណែកនូវប្រាក់ចំណេញប្រចាំឆ្នាំជាង ២% សម្រាប់មូលនិធិកាតព្វកិច្ចសាកលទូរគមនាគមន៍ (USOF) ១% សម្រាប់មូលនិធិនៃការកសាងសមត្ថភាព និងការស្រាវជ្រាវ និងការអភិវឌ្ឍន៍ (CBRD Fund) ក្រោមក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ ដើម្បីចូលរួមក្នុងការបណ្តុះសមត្ថភាព និងអក្ខរកម្មឌីជីថលសម្រាប់យុវជនកម្ពុជា។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ជា វ៉ាន់ដេត រដ្ឋមន្ត្រីនៃក្រសួងប្រៃសណីយ៍និងទូរគមនាគមន៍ បានមានប្រសាសន៍ថាក្នុងពិធីសម្ពោធថា «ជាការពិតណាស់ ការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព គឺជាទំនួលខុសត្រូវពហុភាគីរួមគ្នា ដោយមានការចូលរួមពីសំណាក់ដៃគូអភិវឌ្ឍ និងវិស័យឯកជន ដូចជាក្រុមហ៊ុន Smart ដើម្បីចូលរួមកិច្ចសហការក្នុងការអនុវត្ត កម្មវិធីអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព។»
ឯកឧត្តម បានមានប្រសាសន៍ថា បន្ថែមទៀតថា «ខ្ញុំមានការស្ងើចសរសើរចំពោះគោលការណ៍សសរស្តម្ភនិរន្តរភាព ទាំង ៤ របស់ Smart ដែលពួកគេផ្តោតសំខាន់ លើសពីប្រាក់ចំណេញរយៈពេលខ្លី ហើយយកចិត្តទុកដាក់ ចំពោះសុខមាលភាពរបស់ប្រជាជន តាមរយៈការផ្សារភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងរវាងសហគមន៍ ការវិនិយោគទៅលើ ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និងការលើកកម្ពស់បរិយាប័ន្នឌីជីថលតាមរយៈការអនុវត្តប្រកបដោយនិរន្តរភាព ដែលអាច កាត់បន្ថយដានកាបូន និងផលប៉ះពាល់ទៅលើបរិស្ថានផងដែរ។»
របាយការណ៍និរន្តរភាព បានបោះពុម្ពជាលើកដំបូងក្នុងឆ្នាំ ២០១៤ ដើម្បីឆ្លុះបញ្ចាំងពីគុណតម្លៃ និងបេសកកម្មរបស់ក្រុមហ៊ុន ដើម្បីក្លាយខ្លួនជាក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យាទូរគមនាគមន៍ចំណាត់ថ្នាក់លេខ 1 នឹងទទួលបានក្ដីស្រលាញ់ពេញចិត្តបំផុតក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ Smart Axiata មានគោលបំណងសម្រេចបាននូវបេសកកម្មរបស់ខ្លួន ក្នុងការពង្រឹងមិនត្រឹមតែគុណតម្លៃអាជីវកម្មរបស់ខ្លួនប៉ុណ្ណោះទេ រួមទាំងការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ខ្លួនក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍វិស័យសំខាន់ៗដូចជា វិស័យអប់រំ និងកីឡា។

Smart Axiata, Cambodia’s leading mobile network operator, released its Sustainability Report 2021 on December 9, 2022, highlighting the company’s commitment and contributions to Cambodia’s sustainable development.
The report, now in its eighth edition, documents initiatives in 2021 and was launched on Friday at an event attended by Minister of Post and Telecommunications H.E. Dr. Chea Vandeth, Group Chief Corporate Officer of Axiata Group Berhad Asri Hassan Sabri and Acting CEO of Smart Axiata Feiruz Ikhwan.
The company’s approach to sustainability is aligned with that of the regional Axiata Group and based on four pillars: thinking beyond short-term profits, developing world-class talent, striving for process excellence and caring for the environment and society.
In 2021, Smart Axiata invested 81 million USD in Cambodia’s development and contributed 103 million USD to public finance. The company remains the Kingdom’s employer of choice, supporting a total of 51,700 jobs across the country, with 97.6% of the workforce being Cambodian.
Smart has also launched the Kingdom’s first venture capital fund, the Smart Axiata Digital Innovation Fund, through which 3 million USD has been invested in 10 startups to help build a thriving ecosystem.
At the height of the pandemic, the company broadcast the government’s COVID-19 awareness campaign to their 7 million subscribers while simultaneously setting up a 1 million USD COVID-19 relief fund to support communities in Red Zones, which assisted 300 vulnerable families in Banteay Meanchey, among many others, arranged for multiple vaccination centers across Phnom Penh to provide food relief and ensured uninterrupted communication with extensive network coverage
Acting CEO of Smart Axiata Feiruz Ikhwan said: “Sustainability is at the heart of our operations. In what was another challenging year as the world continued to grapple with the effects of the pandemic, Smart Axiata remained steadfast in connecting people, being an enabler and supporting the Kingdom’s efforts to bolster, protect and develop the economy and its citizens in a sustainable way. Smart will continue to work with the Royal Government of Cambodia and our stakeholders to deliver sustainable development.”
The report also highlighted that, by the end of 2021, the company had contributed 416 million USD, or 1.6%, to national GDP, and invested 244 million USD in its operations. Additionally, the company annually contributes 2% of its revenue to the Universal Service Obligatory Fund (USOF) and 1% to the Capacity Building, Research and Development (CBRD) Fund of the Ministry of Post and Telecommunications to enhance capacity-building and support digital literacy programs for young Cambodians.
Minister of Post and Telecommunications H.E. Dr. Chea Vandeth said, “Indeed, sustainable development is a shared responsibility and a multi-stakeholder approach with participation with development partners and private sector, like Smart, to join hands in shaping our sustainable practices.”
He also added, “I commend Smart on [their] four sustainability pillars where they look beyond the short-term profits, and care for the well-being of people and society by connecting communities, investing in infrastructure, and promoting digital inclusion in sustainable manner that reduces carbon footprint and minimizes impact on environment.”
The sustainability report, the first edition of which was published in 2014, reflects the company’s values and mission to become the number one and most loved communication tech brand by 2022. The company aims to achieve its mission by strengthening not only its business value but also its commitment to progress in areas such as education and sports.