មូលនិធិទឹកប្រាក់ ១ លានដុល្លារ របស់ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ដើម្បីប្រឆាំងកូវីដ១៩ គាំទ្រដល់គម្រោងថ្មីចំនួន ២ ផ្ដោតលើ ផលិតកម្មចំណីអាហារ និងសុខភាពផ្លូវចិត្ត
ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានប្រកាសនៅថ្ងៃនេះថា ក្រុមហ៊ុនបានផ្ដល់ជំនួយមូលនិធិបន្ថែមទៀត ពីមូលនិធិទឹកប្រាក់ ១ លានដុល្លារ ដើម្បីប្រឆាំងកូវីដ-១៩ របស់ខ្លួន ដល់គម្រោងចំនួនពីរ ក្នុងគោលបំណងជួយប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាទប់ទល់ នឹងផលប៉ះពាល់ផ្នែកសង្គម និងសេដ្ឋកិច្ច ដោយសារតែជំងឺរាតត្បាតកូវីដ១៩។
អង្គការវឌ្ឍនភាពសហគមន៍ (Community Advancement Organization) ជាអង្គការមួយដែលជួយកសិករចំនួនជាង ៤៥០ គ្រួសារឲ្យត្រៀមខ្លួនបន្ថែមក្នុងរបរកសិកម្ម នៅក្នុងស្រុករំដួល ខេត្តស្វាយរៀង នឹងបានចូលក្នុងបញ្ជីឈ្មោះស្ថាប័ន ដែលទទួលការគាំទ្រផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុពីមូលនិធិ ដើម្បីប្រឆាំងជំងឺកូវីដ១៩ របស់ក្រុមហ៊ុន Smart។
ស្ថាប័នមួយទៀតដែលទទួលបានជំនួយពីមូលនិធិនេះគឺអង្គការ ចិត្តសង្គមអន្តរវប្បធម៌ (Transcultural Psychosocial Organization) ដែលមានបំណងផ្ដល់សេវាប្រឹក្សាពិគ្រោះយោបល់សុខភាពផ្លូវចិត្តដល់ក្រុមងាយរងគ្រោះនៅក្នុង ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ។
ជាមួយនឹងការផ្ដល់ជំនួយមូលនិធិដល់គម្រោងថ្មីចំនួន ២ បន្ថែមទៀត នៅពេលនេះ មូលនិធិដើម្បីប្រឆាំងជំងឺកូវីដ១៩ របស់ក្រុមហ៊ុន Smart បានកំពុងជួយគាំទ្រដល់គម្រោងចំនួន ១១ ផ្សេងៗគ្នា ដែលគម្រោងទាំងនោះមានគោលដៅជួយទ្រទ្រង់ដល់ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជានៅអំឡុងពេលនៃស្ថានភាពលំបាកនេះ។
លោក ឥន ផាន្នី គ្រូកសិកម្មនៃអង្គការវឌ្ឍនភាពសហគមន៍ ដែលបណ្ដុះបណ្ដាលកសិករនៅក្នុងខេត្តស្វាយរៀង និងជួយបង្កើនជំនាញដល់កសិករទាំងនោះ បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «មូលនិធិទឹកប្រាក់ ១ លានដុល្លា ដើម្បីប្រឆាំងកូវីដ១៩ របស់ ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata កំពុងជួយផ្ដល់ឱកាសសេដ្ឋកិច្ចដល់ក្រុមគ្រួសារប្រជាពលរដ្ឋតាមទីជនបទ ដែលក្នុងនោះមានអ្នកខ្លះបាត់បង់ការងារ ដោយសារតែវីរុសកូវីដ១៩។ មូលនិធិនេះមិនត្រឹមតែផ្ដល់លទ្ធភាពដល់ក្រុមគ្រួសារទាំងនោះឲ្យអាចផលិតចំណីអាហារប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែក៏ជួយទ្រទ្រង់ដល់ប្រាក់ចំណូលគ្រួសាររបស់គេផងដែរ។»
អង្គការវឌ្ឍនភាពសហគមន៍ ក៏ផ្ដល់ជាពូជដំណាំ និងសត្វចិញ្ចឹមយកសាច់ ដើម្បីជួយកសិករបង្កើនទិន្នផលផលិតកម្មរបស់ខ្លួនផងដែរ។
វេជ្្ជបណ្ឌិត ឈឹម សុធារ៉ា នាយកប្រតិបត្តិអង្គការចិត្តសង្គមអន្តរវប្បធម៌ បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «ជំងឺកូវីដ១៩ គឺជាករណីដែលអាចប៉ះទង្គិចផ្លូវចិត្តយ៉ាងខ្លាំង។ ជំងឺនេះប៉ះពាល់មកលើមនុស្សគ្រប់គ្នានៅលើភពផែនដី ដោយពុំគិតពីភេទ ជាតិសាសន៍ ឬសាសនាឡើយ។ ជំងឺរាតត្បាតនេះបានបង្កឲ្យមានការភ័យខ្លាច ភាពមិនច្បាស់លាស់ និងទុក្ខព្រួយសម្រាប់មនុស្សជាច្រើន មិនថាក្នុងលក្ខណៈណានោះទេ។ លោកបានបន្ថែមទៀតថា សម្រាប់ប្រជាជនដែលងាយរងគ្រោះ ក្ដីបារម្ភ និងទុក្ខព្រួយបែបនេះអាចបង្កឲ្យមានបញ្ហាសុខភាពផ្លូវចិត្តធ្ងន់ធ្ងរបាន»។
វេជ្្ជបណ្ឌិត សុធារ៉ា បានបន្ថែមយ៉ាងដូច្នេះថា៖ «នៅពេលយើងប្រឈមជាមួយស្ថានភាពលំបាកដូច្នេះ មិនមែនមានតែសុខភាពផ្លូវកាយតែមួយមុខទេ ដែលយើងចាំបាច់ត្រូវតែបារម្ភនោះ។ យើងក៏គួរយកចិត្តទុកដាក់ឲ្យបានខ្លាំងចំពោះស្ថានភាពផ្លូវចិត្តរបស់យើង និងសុខភាពផ្លូវចិត្តរបស់អ្នកដែលងាយរងគ្រោះជាងគេបំផុត។ ប្រសិនបើអ្នកមានអារម្មណ៍ថា សុខភាពផ្លូវចិត្តរបស់អ្នកកាន់តែមានសភាពតានតឹង ហើយអ្នកលែងអាចទ្រាំទ្រនឹងស្ថានភាពបែបនោះទៀតបាន ដូច្នេះ សូមមេត្តាស្វែងរកជំនួយពីអ្នកជំនាញ។ ដោយមានការគាំទ្រពីក្រុមហ៊ុន Smart យើងរំពឹងថា នឹងអាចពង្រីកសេវាពិគ្រោះយោបល់ និងសេវាដំបូន្មានសុខភាពផ្លូវចិត្តបន្ថែមទៀតនៅតាមសហគមន៍ដែលងាយរងគ្រោះខ្លាំងជាងគេបំផុត»។
នាយកប្រតិបត្តិរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata លោក ថូម៉ាស ហ៊ុន បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «យើងពិតជាមានមោទនភាព ដែលមានឱកាសបានជួយគាំទ្រដល់គម្រោងសំខាន់ៗបែបនេះ។ វិស័យកសិកម្មជាឆ្អឹងខ្នងរបស់សេដ្ឋកិច្ច កម្ពុជា ដូច្នេះការផ្ដល់ជំនាញថ្មីៗដល់កសិករគឺជារឿងសំខាន់សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយភាពវិជ្ជមាននៃវិស័យនេះ។ វិបត្តិសុខភាពសាធារណៈជាសកលនាពេលនេះ ដែលពុំធ្លាប់មានពីមុនមកសោះនោះ កំពុងបង្កឲ្យមានភាពតានតឹង និងក្ដីព្រួយបារម្ភយ៉ាងខ្លាំងសម្រាប់មនុស្សជាច្រើន ដូច្នេះវារឹតតែសំខាន់ថែមទៀត ដែលមូលនិធិរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart ផ្ដល់ជំនួយទៅឲ្យសេវាថែទាំសុខភាពផ្លូវចិត្ត ដែលអាចត្រូវបានគេមើលរំលងថា បើគ្មានសេវានេះទេ នោះនឹងមានផលវិបាកគ្រោះថ្នាក់ពិតប្រាកដដោយសារតែវិបត្តិសកលយ៉ាងធំធេងនាពេលនេះ»។
ការផ្ដល់មូលនិធិជំនួយដល់គម្រោងថ្មីពីរនេះត្រូវបានអនុម័តដោយគណៈកម្មការវាយតម្លៃ ដែលមានសមាសភាពជា ភាគីពាក់ព័ន្ធចម្រុះ ក្នុងនោះរួមមានក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ក្រុមហ៊ុន Axiata Group និងតំណាងឯករាជ្យមកពីកម្ពុជា ហើយការអនុម័តនេះត្រូវបានធ្វើឡើងបន្ទាប់ពីមានការត្រួតពិនិត្យយ៉ាងហ្មត់ចត់ពីសំណាក់គណៈកម្មការផ្ទៃក្នុង។

Smart Axiata announced today that it has disbursed further funds from its 1 Million USD COVID-19 Relief Fund to two initiatives that will help Cambodians cope with the social and economic impacts of the global coronavirus pandemic.
The Community Advancement Organization, an NGO helping to increase the resilience of agricultural livelihoods of more than 450 farmers in Svay Rieng province’s Rumdoul district, will join the growing list of recipients of financial support from Smart’s COVID-19 Relief Fund.
Another new recipient, the Transcultural Psychological Organization, aims to provide mental health counselling to vulnerable groups in Banteay Meanchey province.
With the funding of these two new initiatives, Smart Axiata’s COVID-19 Relief Fund is now supporting 11 different projects aimed at supporting Cambodians during this challenging period.
“Smart Axiata’s 1 Million USD fund is helping to provide economic opportunities to families in rural areas where some people have lost their jobs due to the COVID-19 pandemic. It enables families to not only produce food, but also to sustain their family incomes,” said Mr. Enn Phanny, an agriculture teacher from the Community Advancement Organization who trains farmers in Svay Rieng and helps them improve their skills.
The Organization also donates crops and livestock to help farmers diversify their output.
Dr. Sotheara Chhim, Executive Director of Transcultural Psychological Organization, said: “The COVID-19 pandemic is a traumatic event for many. It affects everyone on the planet, regardless of gender, race or religion. The pandemic has brought fear, uncertainty and distress for many of us in one way or another.” He added that, in vulnerable populations, such worry and stress could result in serious mental health problems.
“In such challenging times, it’s not just physical health that we need to be concerned about. The state of our minds and the mental health of the most vulnerable should be taken very seriously. If you feel that your mental health distress has become more intense and you are not able to deal with it anymore, please seek professional help. With Smart’s support, we will be able to expand our counseling and mental health advice services further into the communities most at risk,” added Dr. Sotheara.
Smart Axiata’s Chief Executive Officer Thomas Hundt said: “We are truly proud to have the opportunity to support such important initiatives. Agriculture is the backbone of the Cambodian economy and providing farmers with new skills is vital for its positive development. Since this unprecedented global public health crisis is also causing significant stress and anxiety for many, it is especially important that the Fund diversifies its grants to support mental health care too, which can be overlooked as a real and harmful consequence of such an extraordinary global crisis.”
Funding for the two latest initiatives was approved by the multi-stakeholder Evaluation Committee – which consists of Smart Axiata, Axiata Group and independent Cambodian representatives – after being thoroughly reviewed by an internal committee.