“កីឡាបាល់ទាត់ជួយធ្វើឲ្យខ្ញុំមានទំនុកចិត្ត និងភាពក្លាហាន ជួយខ្ញុំហ៊ានក្រោកឈរប្រឈមនឹង ការគម្រាម កំហែងនានា។” យុវតី ស៊ីផ្លែ អាយុ ១៣ឆ្នាំ។
ក្រោយទទួលបានការជោគជ័យពីរៀបចំកម្មវិធីនេះកាលពីឆ្នាំ ២០១៨ កន្លងមក ឆ្នាំនេះគឺជាពេលវេលាដ៏គួរឲ្យ អបអរសម្រាប់ អង្គការទស្សនៈពិភពលោក ប្រចាំកម្ពុជា និងក្រុមហ៊ុន ស្មាត អាស្យាតា ខូអិលធីឌី ក្នុងការរៀបចំនូវ “កម្មវិធីកីឡាដើម្បីផ្លាស់ប្រែជីវិតខ្ញុំ” ជុំទី៣ នៅថ្ងៃទី ១ ខែមិថុនា ឆ្នាំ ២០១៩។ កម្មវិធីនេះផងដែរបានប្រព្រឹត្តឡើងទៅនៅកីឡាដ្ឋាននៃក្លឹបបាល់ទាត់ភ្នំពេញក្រោន ហើយមានការចូលរួមពី យុវជនចំនួន ២៦០ នាក់ដែលរួមមាន យុវតីចំនួន ១៣០នាក់ ដែលពួកគាត់គឺជាសមាជិកក្នុងក្លឹប មកពីបណ្តាខេត្តចំនួន ១៣ នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
តាមរយៈគម្រោងសាកល្បងដ៏ជោគជ័យរបស់ “កម្មវិធីកីឡាដើម្បីផ្លាស់ប្រែជីវិតខ្ញុំ” នៅក្នុងស្រុកចំនួន ៣ នៅក្នុងឆ្នាំ ២០១៧ ហើយកម្មវិធីត្រូវបានពង្រីកទៅកាន់ស្រុកចំនូន ១២ នៅក្នុងឆ្នាំ ២០១៨ និងទៅកាន់ ស្រុកចំនួន ១៣ នៅក្នុងឆ្នាំ ២០១៩។ ភាពជោគជ័យរបស់កម្មវិធីទាំងមូល បានផ្តល់ជាអត្ថប្រយោជន៍ ទៅដល់យុវជនចំនួន ២,០៣៩ នាក់ (៤១% ជាយុវតី) ពិសេសយុវជន ដែលងាយរងគ្រោះបំផុត។ ចំនួនយុវជនដែលទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ពីកម្មវិធីនឹងត្រូវ បានកើនឡើង ទ្វេរដង(ប្រហែល ៤,០០០នាក់) នៅក្នុងឆ្នាំ ២០២០។
លោក សាយ សារិន ប្រធានផ្នែកគ្រប់គ្រងកម្មវិធីជាន់ខ្ពស់ប្រចាំអង្គការទស្សនៈពិភពលោក បានមាន ប្រសាសន៍ថា៖ “កម្មវិធីកីឡាដើម្បីផ្លាស់ប្រែជីវិតខ្ញុំ និង សហគមន៍ក្រុមកីឡាដើម្បីផ្លាស់ប្រែជីវិតខ្ញុំ បានបង្កើតឡើងក្រោមមូលដ្ឋានគ្រឹះដែលមានប្រសិទ្ធភាពក្នុងការបង្កើតទំនាក់ទំនង និងគាំទ្រដល់យុវជន ដែលងាយរងគ្រោះបំផុតដើម្បីជួយពួកគាត់ក្នុងការបង្កើតនូវទំនាក់ទំនងវិជ្ជមាននៅជុំវិញខ្លួននិងជួយឲ្យពួកគាត់ទទួលបាននូវជំនាញជីវិតសំខាន់ៗ។ ជំនាញទាំងនោះនឹងជួយដល់ពួកគាត់មានការអភិវឌ្ឍក្នុងជីវិត និងជួយដល់ការសម្រេចចិត្តត្រឹមត្រូវក្នុងជីវិតរបស់ពួកគាត់ពិសេសដើម្បីកាត់បន្ថយអាកប្បកិរិយាដែលនាំឲ្យពួកគាត់ជួបនូវបញ្ហាផ្សេងៗ។
លោក Anthony Perkins នាយកផ្នែកសេវាកម្មឌីជីថល នៃក្រុមស្មាត អាស្យាតា ខូអិលធីឌី បាន មានប្រសាសន៍ថា៖“មិនត្រឹមតែជាប្រភពនៃលំហាត់ប្រាណនិងសុខភាពប៉ុណ្ណោះទេ កីឡាបាល់ទាត់ជួយ យុវជន ក្នុងការកសាងមិត្តភាពដោយពុំមានការរើសអើងនិងលើកទឹកចិត្តដល់ការធ្វើការងារជាក្រុម។ ក្រោយ ការសហការជាដៃគូជាមួយនឹងអង្គការទស្សនៈពិភពលោករយៈពេល ៣ឆ្នាំកន្លងមកនេះ យើងមានការ ជឿជាក់ថា “កម្មវិធីកីឡាដើម្បីជីវិតខ្ញុំ” បានភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងរវាងយុវជន និងយុវតីរាប់ពាន់នាក់ យ៉ាង ជោគជ័យដោយបង្កើតនូវសកម្មភាពស្ថាបនារនិងជំនាញដ៏ចាំបាច់ជាច្រើនដែលពួកគាត់ត្រូវការសម្រាប់ការកសាងអនាគតតាមរយៈកីឡា។ ពួកយើងសង្ឃឹមថាកម្មវិធីនេះនឹងបន្តបង្កើតនូវផលជះវិជ្ជមានទៅលើយុវជន កម្ពុជាយើងឲ្យបានច្រើនជាងនេះទៀត ពិសេសយុវជនដែលងាយរងគ្រោះបំផុត។
កម្មវិធីកីឡាដើម្បីផ្លាស់ប្រែជីវិតខ្ញុំ” នឹងបន្តចូលរួមចំណែកក្នុងការលើកកម្ពស់គុណភាពជីវិតរបស់យុវជន តាមរយៈការផ្តល់នូវជំនាញផ្សេងៗ ដើម្បីជួយពង្រឹងនូវទេពកោសល្យ និងសមត្ថភាពរបស់ពួកគាត់។ ការប្រកួតបាល់ទាត់ថ្នាក់ជាតិរៀបចំឡើងដើម្បីបង្កើត និងពង្រឹងនូវទំនាក់ទនង ក៏ដូចជាចំណងមិត្តភាពរវាង យុវជនដែលងាយរងគ្រោះបំផុត។ លើសពីនេះទៅទៀត វាជួយជំរុញ និងលើកទឹកចិត្តរបស់យុវជន ក្នុងការបន្ត អភិវឌ្ឍខ្លួនឯងផ្ទាល់ ក៏ដូចជាចូលរួមអភិវឌ្ឍន៍ក្នុងសហគមន៍។

“Football builds my confidence and bravery; I now dare to stand up to bullying,” – Syplae, 13 years-old
Phnom Penh – June 1st 2019, Living up to the success of previous years, 2019 proved to be another exciting year for international NGO World Vision and Cambodia’s leading mobile telecommunications operator Smart Axiata who organized the 3rd One Goal National Tournament today at Smart RSN Stadium. The tournament involved 260 young people, including 130 young girls, from teams of the annual One Goal Program, implemented in 13 districts across Cambodia.
After the successful One Goal pilot at 3 districts (Area Programs) in 2017, the program was scaled up to 12 districts (Area Programs) in 2018 and to 13 districts this year, directly impacting 2,039 adolescents (41% girls) in 2019, particularly the most vulnerable ones. The number will be doubled (about 4,000 adolescents) in 2020.
World Vision’s Senior Programme Manager, Mr. Sarin Say, said “The One Goal Program and One Goal team community is based on the foundation of engaging and supporting as many vulnerable young people to develop positive relationships and gain essential life skills necessary for resilience building as well as in making healthy life choices to reduce risk-taking behaviors.”
The One Goal program will continue contributing towards improving the targeted communities’ quality of life. It also envisions improving the capacity of youth skills to maximize their unleashed talents and potentials.
“Besides being a source of exercise and a healthy lifestyle, football builds friendship, promotes diversity and encourages teamwork. We have partnered with World Vision for three years now as we believe that the One Goal Program has successfully engaged thousands of young boys as well as girls in a wide range of constructive activities and essential skills for the future, through sports. We hope this program continues to create positive impact on our vulnerable youth across Cambodia, said Anthony Perkins, Chief Digital Services Officer at Smart Axiata.
This National Football Tournament is annually held as a closure to that year’s One Goal Program to build, strengthen and celebrate the relationships and friendships among the most vulnerable young people while motivating them to be strongly engaged in personal and community development.