ភ្នំពេញ ថ្ងៃទី១៤ កុម្ភៈ ឆ្នាំ២០១៧៖ ជាផ្នែកនៃដំណើរឆ្ពោះទៅអនាគតដែលពោរពេញដោយបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ថ្ងៃនេះ ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានប្រកាសសម្ពោធគម្រោងថ្មីមួយ មានឈ្មោះថា “SmartStart៖ Young Innovator Program” ដែលមានគោលបំណងលើកកម្ពស់យុវជនកម្ពុជាអោយអភិវឌ្ឍគំនិតច្នៃប្រឌិតបច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗ និងជួយជ្រោមជ្រែងពួកគាត់អោយប្រែក្លាយគំនិតល្អៗទាំងនោះ ទៅជាអាជីវកម្មជោគជ័យនាពេលអនាគត ។
កម្មវិធី SmartStart គឺជាកម្មវិធីរយៈពេលប្រាំបួនខែ សម្រាប់និស្សិតសាកលវិទ្យាល័យ ដែលសំដៅជំរុញ លើកកម្ពស់ និងផ្តល់ឱកាសអោយអ្នកចូលរួម អភិវឌ្ឍគំនិតអាជីវកម្មដែលពាក់ព័ន្ធនឹងវិស័យបច្ចេកវិទ្យា ដើម្បីបើកសក្តានុពលនៃភាពច្នៃប្រឌិតរបស់និស្សិត និងផ្តល់ឱកាសអោយពួកគេសម្រេចគោលគំនិតអាជីវកម្មរបស់ខ្លួន តាមរយៈសិក្ខាសាលា និងការបង្ហាត់បង្ហាញផ្ទាល់ពីអ្នកមានបទពិសោធន៍ ។ ក្រោមកិច្ចសហការជាមួយ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក៏ដូចជាក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ កម្មវិធីនេះនឹងអនុវត្តសាកល្បងនៅសាកលវិទ្យាល័យធំៗចំនួនបួននៅកម្ពុជា ដោយផ្ដោតជាពិសេសទៅលើនិស្សិតឆ្នាំទី៣ និងទី៤ ដែលកំពុងរៀនថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ ហើយមានក្តីប្រាថ្នាចង់បង្កើតឱ្យមានការផ្លាស់ប្តូរតាមរយៈគំនិតអាជីវកម្មច្នៃប្រឌិតថ្មីពាក់ព័ន្ធនឹងវិស័យបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ។
លោក ថូម៉ាស ហ៊ុន នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានមានប្រសាសន៍ថា “ក្រុមហ៊ុន Smart បានជាដៃគូអភិវឌ្ឍ និងវិនិយោគក្នុងរយៈពេលវែង នៅក្នុងវិស័យទូរគមនាគមន៍ចល័តរបស់ប្រទេសកម្ពុជាជាយូរមកហើយ ។ យើងជឿជាក់ថា យុវវ័យជំនាន់ក្រោយគឺជាអ្នកកសាងអនាគតនៃប្រទេសកម្ពុជា ហើយយើងនឹងជួយជំរុញ និងអភិវឌ្ឍទេពកោសល្យដែលមិនទាន់បានដុសខាត់របស់ពួកគេ ។ ក្រុមហ៊ុន Smart បង្កើតកម្មវិធីនេះឡើង ក្នុងគោលបំណងលើកកម្ពស់សហគ្រិនដែលមានគំនិតច្នៃប្រឌិត និងជំរុញការអភិវឌ្ឍវិស័យទូរគមនាគមន៍ចល័តនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ។ កម្មវិធី SmartStart ត្រូវបានរៀបចំឡើងក្នុងរបៀបមួយ ដែលនឹងមិនគ្រាន់តែផ្តល់ឱ្យនិស្សិតនូវចំណេះដឹងថ្មីៗប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងជួយគាំទ្រផ្នែកឧបករណ៍បច្ចេកទេស ផ្តល់បទពិសោធន៍ ការបង្ហាត់បង្ហាញ និងការគាំទ្រផ្នែកថវិកាផងដែរ ។”
ឯកឧត្ដមបណ្ឌិត ហង់ ជួនណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានមានប្រសាសន៍ក្នុងស្មារតីដូចគ្នានេះថា “បដិវត្តន៍ឧស្សាហកម្មទី៤ ដែលផ្តោតលើបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល និងការធ្វើស្វ័យប្រវត្តិកម្ម ជាដើម នឹងឈានមកដល់នាពេលអនាគតឆាប់ៗខាងមុខនេះ ដូច្នេះ យុវជនកម្ពុជាជំនាន់ក្រោយត្រូវតែបំពាក់បំប៉នសមត្ថភាពរបស់ខ្លួនជាមួយនឹងចំណេះដឹង និងជំនាញក្នុងផ្នែកព័ត៌មានវិទ្យា ។ កម្មវិធី SmartStart ដែលត្រូវបានសម្ពោធក្នុងថ្ងៃនេះ នឹងរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ក្នុងចក្ខុវិស័យរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្នុងការអភិវឌ្ឍសង្គមការងារដែលផ្អែកលើចំណេះដឹងនៅប្រទេសកម្ពុជា ។ ខ្ញុំសូមលើកទឹកចិត្តឱ្យយុវវ័យដែលមានគំនិតច្នៃប្រឌិតពីសាកលវិទ្យាល័យទាំងបួន ចាប់យកឱកាសនេះ ដែលកំពុងផ្តល់អោយដោយក្រុមហ៊ុន Smart នៅក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានខែខាងមុខនេះ ។”
ឯកឧត្ដមបណ្ឌិត ហង់ ជួនណារ៉ុន បានបន្ថែមទៀតថា “ក្នុងពិភពលោកដែលពោរពេញដោយអន្តរទំនាក់ទំនងកាន់តែច្រើនឡើង ខ្ញុំពិតជារីករាយដោយបានឃើញការចូលរួមយ៉ាងសកម្មពីក្រុមហ៊ុន Smart ក្នុងការអភិវឌ្ឍគំនិតផ្តួចផ្តើមថ្មីៗ ដើម្បីលើកកម្ពស់យុវជនកម្ពុជា តាមរយៈការអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពបច្ចេកវិទ្យារបស់ពួកគេ ។”
ឯកឧត្ដមបណ្ឌិត កាន ច័ន្ទមេត្តា រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍កម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍ថា “យុទ្ធសាស្រ្តស្នូលមួយក្នុងការអភិវឌ្ឍវិស័យព័ត៌មានវិទ្យា និងទូរគមនាគមន៍ (T-ICT) របស់ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍កម្ពុជា គឺការពង្រឹងមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃការអភិវឌ្ឍ T-ICT តាមរយៈការអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពផ្នែកព័ត៌មានវិទ្យា និងការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស ។ ខ្ញុំមានសេចក្តីរីករាយដោយក្រុមហ៊ុន Smart ដែលជាដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ដ៏សំខាន់មួយរបស់ ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ បន្តដើរតួនាទីយ៉ាងសកម្មក្នុងការគាំទ្រដល់គោលនយោបាយនេះ តាមរយៈការបង្កើតគំនិតផ្តួចផ្តើមផ្សេងៗ រួមទាំងកម្មវិធី SmartStart ដែលត្រូវបានសម្ពោធក្នុងថ្ងៃនេះ ជាដើម ។ ជាមួយនឹងការគាំទ្រពីក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ ខ្ញុំមានភាពសុទិដ្ឋិនិយមថា កម្មវិធីនេះនឹងចូលរួមចំណែកអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល និងការច្នៃប្រឌិតថ្មីនៅកម្ពុជា ។”
លោក ថូម៉ាស ហ៊ុន បានបន្ថែមទៀតថា “ពាក្យស្លោករបស់កម្មវិធី SmartStart គឺ “ច្នៃប្រឌិតជាមួយអ្នក វិនិយោគលើអ្នក!” ដែលពាក្យស្លោកនេះ ស្របជាមួយសកម្មភាពរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart ដែលបានបម្រើសង្គមកម្ពុជាលើសពីក្នុងនាមជាក្រុមហ៊ុនផ្តល់សេវាទូរគមនាគមន៍ចល័តឈានមុខគេ ប៉ុន្តែក៏ចូលរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមប្រកបដោយចីរភាពផងដែរ ។ យើងមានក្តីរំភើបដោយបានចាប់ដៃគូជាមួយនឹងសាកលវិទ្យាល័យធំៗទាំងបួន ដើម្បីស្វែងរកនិស្សិតដែលមានគំនិតច្នៃប្រឌិតថ្មី ហើយយើងជឿជាក់ថា តាមរយៈកម្មវិធីនេះ ក្រោមកិច្ចសហការជាមួយក្រុមហ៊ុន Smart នឹងមានគំនិតអាជីវកម្ម និងដំណោះស្រាយឌីជីថលថ្មីៗ ដែលត្រូវបានបង្កើតឡើង និងផ្តល់ប្រយោជន៍ដល់សង្គមកម្ពុជា ។”
និស្សិតដែលកំពុងសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ នៅសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ វិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា សាកលវិទ្យាល័យជាតិគ្រប់គ្រង និងវិទ្យាស្ថានជាតិប្រៃសណីយ៍ ទូរគមនាគមន៍ បច្ចេកវិទ្យាគមនាគមន៍ និងព័ត៌មាន នឹងមានសិទ្ធិចុះឈ្មោះចូលរួមក្នុងកម្មវិធី SmartStart នៅឆ្នាំនេះ ហើយនៅឆ្នាំក្រោយៗទៀត និស្សិតនៅតាមសាកលវិទ្យាល័យកាន់តែច្រើននៅទូទាំងប្រទេសនឹងមានឱកាសចូលរួមជាមួយកម្មវិធីនេះបាន ។ ការទទួលពាក្យនឹងចាប់ផ្តើមនៅដើមសប្តាហ៍ក្រោយ ដែលអាចស្វែងរកព័ត៌មានបន្ថែមនៅគេហទំព័រ www.smartstart.com.kh ។ បន្ថែមពីនេះ និស្សិតដែលមានចំណាប់អារម្មណ៍អាចចូលរួមទទួលព័ត៌មានបន្ថែមពីសិក្ខាសាលា ដែលនឹងរៀបចំឡើងក្នុងសាកលវិទ្យាល័យទាំងបួន ក្នុងអំឡុងសប្តាហ៍ក្រោយនេះ ។
កម្មវិធី SmartStart បែងចែកជាពីរដំណាក់កាល ដែលក្នុងនោះនិស្សិតជាប់ជម្រុះបថម (shortlist) ប្រមាណជាង ១២០នាក់ នឹងទទួលបានការហ្វឹកហ្វឺនបន្ថែមក្នុងសិក្ខាសាលា ដើម្បីដុសខាត់គំនិតអាជីវកម្មឌីជីថលរបស់ពួកគេ ។ បន្ទាប់មក ក្រុមល្អជាងគេចំនួន ៥ នឹងត្រូវបានជ្រើសរើស ដើម្បីបន្តទៅដំណាក់កាលបន្ទាប់ទៀត ។ ក្នុងដំណាក់កាល ៦ខែចុងក្រោយនេះ កម្មវិធី SmartStart នឹងផ្តល់មូលនិធិ និងផ្តល់ការគាំទ្របន្ថែមទៀត ក្រោមកិច្ចសហការជាមួយក្រុមហ៊ុនបណ្តុះអាជីវកម្មលំដាប់អន្តរជាតិ ដើម្បីជួយប្រែក្លាយគំនិតអាជីវកម្មទាំងនោះទៅជាអាជីវកម្ម សេវា ឬផលិតផលជាក់ស្តែង ដោយកម្មវិធីនឹងជួយផ្គត់ផ្គង់ធនធាន បង្ហាត់បង្ហាញ បំផុសគំនិត និងជួយស្វែងរកដៃគូសហការទៀតផង ។ ក្រុមនីមួយៗដែលបានឡើងមកដល់ដំណាក់កាលនេះ ក៏នឹងទទួលបានរង្វាន់ជាទឹកប្រាក់ចំនួន ៤ពាន់ដុល្លារអាមេរិក ហើយក្រុមដែលមានភាពរីកចម្រើនខ្លាំងបំផុត នឹងទទួលបានឱកាសធ្វើដំណើរទស្សនកិច្ចទៅក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យាធំៗនៅសឹង្ហបុរី ដូចជា ក្រុមហ៊ុន Google, Facebook និង Microsoft ។
កម្មវិធី SmartStart គឺជាសកម្មភាពមួយក្នុងចំណោមសកម្មភាពជាច្រើន ដែលក្រុមហ៊ុន Smart កំពុងអនុវត្ត ដើម្បីស្វែងរក និងលើកកម្ពស់សហគ្រិនវ័យក្មេង ដោយផ្តល់ឱកាសអោយពួកគេអភិវឌ្ឍគំនិតអាជីវកម្មល្អៗ តាមរយៈសកម្មភាពនេះផ្ទាល់ ក៏ដូចជាសកម្មភាពផ្សេងទៀតក្រោមកិច្ចសហការជាមួយដៃគូផ្សេងៗ សំដៅចូលរួមចំណែកពន្លឿនការអភិវឌ្ឍបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលនៅកម្ពុជា ដែលគេរំពឹងថានឹងរីកដុសដាលយ៉ាងខ្លាំងនៅក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានឆ្នាំខាងមុខនេះ ។

Smart Axiata will inspire next gen Young Innovators with “SmartStart”
Phnom Penh, 14th February 2017: As part of the journey towards digital future, Smart Axiata today announced the launch of a new program – dubbed “SmartStart: Young Innovator Program” – aiming to help young Cambodians develop their innovative ideas, with the goal of turning the best concepts into actual tech enterprises in the future.
SmartStart is a nine-month university program* initiated to inspire, enable and grow technology-related business ideas by unleashing the innovative potential of students and empowering them to realize these ideas through workshops and mentorship. Strongly endorsed by the Ministry of Posts and Telecommunications and the Ministry of Education, Youth and Sport, this program will pilot in four top Cambodian universities this year, specially targeting year 3 and 4 undergraduate students who aspire to make a change through innovative digital-related business ideas.
Thomas Hundt, Chief Executive Officer of Smart Axiata, said: “Smart is committed to being a pioneer and a long-term investor in the country’s ICT sector. We believe the young generation is the future and we want to unlock and develop their untapped ingenuity. This journey, formulated by Smart, intends to promote aspiring innovators and accelerate ICT development in Cambodia. SmartStart has been framed in such a way that it will not only give students the knowledge, but also the tools in terms of hands-on experience, mentorship and funding.”
H.E. Dr. Hang Chuon Naron, Minister of Education, Youth and Sport (MoEYS) mirrored this sentiment: “On the eve of the 4th industrial revolution, characterized by digitalization, automation and so forth, Cambodia’s young generation must equip themselves with ICT knowledge and skills. The SmartStart program launched today will significantly contribute to MoEYS’ vision of developing a knowledge-based society within Cambodia. I encourage young innovators from all four universities to take up this great opportunity with Smart throughout the next few months.” H.E. Dr. Naron further added: “In an increasingly interconnected world, I’m delighted to see Smart so involved in developing new initiatives for our young Cambodians by leveraging on its ICT expertise.”
H.E. Dr. Kan Channmeta, Secretary of State, Ministry of Post and Telecommunications of Cambodia (MPTC) said, “One of MPTC’s Telecommunication and ICT Development (T-ICT) Policy strategic thrusts is strengthening the foundation of T-ICT Development through ICT literacy and also human resource development, among other areas. I am pleased that Smart, a key development partner of MPTC, has played an active role in supporting this policy through various initiatives, including SmartStart. With support from MPTC, I am optimistic that the program will advance and contribute towards spurring Cambodia’s digital innovation and economy.”
“SmartStart’s tagline, ‘Innovating with You, Investing in You!’ resonates with Smart’s role beyond being a leading mobile telecommunications provider in Cambodia, to holistically contribute towards a sustainable economy and society. We are excited to partner with the four selected universities to discover young innovators and believe that through this program, digital ideas and solutions beneficial to our society will be produced together with Smart,” Thomas added.
Young and aspiring undergraduates from the Royal University of Phnom Penh, Institute of Technology of Cambodia, National University of Management and National Institute of Posts, Telecoms & ICT will be eligible to apply and be part of this year’s SmartStart program, which will involve all Cambodian universities in future. Applications open early next week via www.smartstart.com.kh; interested students can attend information sessions at the respective universities during the same week to gain full understanding about SmartStart.
Over two phases, than 120 shortlisted students will undergo intensive workshops to accelerate their digital ideas whereby up to five successful teams will be selected to go through the final phase: a 6-month funded incubation process and tailored support scheme in partnership with a global incubator hub, to turn those ideas into actual businesses or products through an ecosystem of resources, mentorship, inspiration, and collaboration opportunities. Each winning team will additionally receive USD 4,000 cash funding; the team with the best progress will also be given a sponsored Singapore Tech-Trip to visit the likes of Google, Facebook and Microsoft.
SmartStart is one of the various avenues Smart is exploring to enable aspiring young entrepreneurs to develop their ideas, through its own initiatives as well as partnerships with incubator hubs and awareness programs, all of which will contribute towards accelerating expected digital start-ups and innovation opportunities, that is expected to grow in the coming years