ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ដែល​ជា​ប្រតិបត្តិករ​ទូរស័ព្ទចល័ត​ឈាន​​​មុខ​គេ​​នៅ​កម្ពុជា បាន​រួម​សហការជាមួយ​ក្រសួង​បរិស្ថាន និង​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា ដើម្បី​គាំទ្រ​​វេទិកាយុវជនជជែកពិភាក្សាអំពីបរិស្ថានឆ្នាំ២០២២។
ក្នុង​ឆ្នាំ​នេះ វេទិកាយុវជនជជែកពិភាក្សាអំពីបរិស្ថាន​ត្រូវ​បាន​បែង​ចែក​ជា​បី​វគ្គ​គឺ វគ្គ​ណែនាំ​ វគ្គ​ប្រកួត​ដំបូង វគ្គពាក់កណ្តាលផ្តាច់ព្រ័ត្រ និង​វគ្គ​​ប្រកួតផ្តាច់​ព្រ័ត្រ។ គោលបំណង​របស់​វេទិកានេះ​គឺ​ដើម្បី​លើក​ទឹក​ចិត្ត​យុវជន​​កម្ពុជា​ឱ្យ​ចូលរួម​ក្នុង​ការ​គ្រប់​គ្រង​បរិស្ថាន​សម្រាប់​​អនាគត​របស់​ប្រទេសកម្ពុជា។ សាលា​ចំនួន ១៦ មក​ពី​ខេត្តព្រះ​សីហនុ និង​ខេត្តកោះកុង បាន​ចូល​រួម​ក្នុង​វេទិកា​យុវជន​ជជែក​ពិភាក្សា​អំពី​បរិស្ថាន​នៅ​ឆ្នាំ​នេះ។
វគ្គ​​ប្រកួតផ្តាច់​ព្រ័ត្រឆ្នាំនេះធ្វើឡើងនៅខេត្តព្រះសីហនុ ហើយវិទ្យាល័យ ហ៊ុន សែន កំពង់សិលា ខេត្តព្រះសីហនុ ទទួលបានជ័យលាភីលេខ១ ក្នុងវេទិកា​យុវជន​ជជែក​ពិភាក្សា​អំពី​បរិស្ថាន​នៅ​​ឆ្នាំ២០២២ នេះ ខណៈ​វិទ្យាល័យ ហ៊ុន សែន ព្រៃនប់ ទទួល​បាន​ជ័យលាភីលេខ២ និង​វិទ្យាល័យ ហ៊ុន សែន បាក់ខ្លង ជាប់ចំណាត់​ថ្នាក់​លេខ៣។ វេទិកា​យុវជន​ជជែក​ពិភាក្សា​អំពី​បរិស្ថាន​ឆ្នាំ​២០២២ ត្រូវបាន​រៀបចំឡើង​ដោយ​ក្រសួងបរិស្ថាន សហការ​ជាមួយ​ក្រសួង​អប់រំ យុវជន និងកីឡា។ ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata គឺជាអ្នកឧបត្ថម្ភធំមួយ ក្នុងចំណោមអ្នកឧបត្ថម្ភផ្សេងទៀត។
វេទិកា​យុវជន​ជជែក​ពិភាក្សា​អំពី​បរិស្ថាន​ឆ្នាំ​២០២២ បានរៀបចំ​ធ្វើឡើង​ចាប់ពី​ខែ​មិថុនា​ដល់​ខែ​សីហា​ឆ្នាំ​២០២២។ ឯកឧត្តម នេត្រ ភក្ត្រា រដ្ឋលេខាធិការ​​ក្រសួង​បរិស្ថាន និង​ឯកឧត្តម ឡុង ឌីម៉ង់ អភិបាល​រង​នៃគ​ណៈ​អភិបាល​ខេត្ត​ព្រះ​សីហនុ បាន​អញ្ជើញ​ចូលរួម​ជាមួយ​ភាគីពាក់ព័ន្ធ​មួយចំនួន​ទៀតនៅក្នុង​វេទិការ​នេះ។
ឯកឧត្តម នេត្រ ភក្ត្រា បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា៖ «ព្រះ​រាជាណាច​ក្រកម្ពុជា​​​មាន​ការ​រីក​ចម្រើន​យ៉ាង​ឆាប់​រហ័ស​ដោយ​សារ​​មាន​សន្តិភាព និង​ស្ថិរភាព​នយោបាយ​ជា​បន្ត​បន្ទាប់។ រាជ​រដ្ឋា​ភិបាល​​​ក៏​កំពុង​ពិចារណា​អំពី​ការ​អភិវឌ្ឍ​ប្រកប​ដោយ​ការ​ទទួល​ខុស​ត្រូវ និង​និរន្តរភាព​ផង​ដែរ ដូច​ដែល​​អនុវត្ត​ចំពោះ​កំណើន​សង្គម​-សេដ្ឋកិច្ច។ ការ​គិត​គូរ​អំពី​បរិស្ថាន​នៅតែ​បន្ត​នាំមុខ​គេ​ចំពោះ​​វិស័យ​​សាធារណៈ និង​ឯកជន ដូច្នេះ​ហើយ​បានជា​​យើង​រៀបចំ​វេទិកា​យុវជន​នេះ​ឡើង»។
លោក Feiruz Ikhwan នាយកប្រតិបត្តិស្តីទីរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata មានប្រសាសន៍ថា៖ «ការ​អភិរក្ស និង​​ការពារ​​បរិស្ថាន​​​គឺ​ជា​សរសរស្តម្ភ​​មួយ​នៃ​កម្មវិធីទំនួលខុសត្រូវសង្គមរបស់​យើង។ ក្នុង​នាម​ជា​ប្រតិបត្តិករ​ទូរស័ព្ទចល័តឈានមុខគេ​នៅ​កម្ពុជា ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata តែងតែ​​ខិត​ខំ​ព្យាយាម​ឱ្យ​មាន​​និរន្តរភាព​​នៅ​ក្នុង​គម្រោង និង​កម្មវិធី​ទាំង​អស់​របស់​យើង។ យើង​​ក៏ចង់​លើក​ទឹក​ចិត្ត​​យុវជន​​​កម្ពុជា​​ឱ្យ​ចូលរួមក្នុងការការពារ​ធនធាន​ធម្មជាតិ ការ​អភិរក្ស​ជីវ​ចម្រុះ និង​​ការ​រស់​​នៅ​​ប្រកប​ដោយ​​និរន្តរភាព ដើម្បីជា​ប្រយោជន៍​រួម​​ ដូច្នេះ​ហើយ​បានជា​យើង​​​គាំទ្រ​វេទិកានេះ»។
វេទិកានេះ​ផ្តល់​ឱ្យ​យុវជន​នូវ​ឱកាសមួយ​ដើម្បីសិក្សា ស្រាវជ្រាវ និងផ្លាស់ប្តូរ​ចំណេះ​ដឹង និង​បទពិសោធ​​ជាមួយ​អ្នក​ជំនាញ​បរិស្ថាន។ នៅ​ក្នុង​ដំណើរការ​នេះ យើងសង្ឃឹម​ថា យុវជន​នឹង​មាន​ការ​យល់​ដឹង​កាន់​តែ​ច្បាស់​អំពី​របៀប​គ្រប់​គ្រង​បរិស្ថាន។
ប្រធានបទ​ចំនួនបី​ត្រូវ​បាន​លើក​យក​មក​ពិភាក្សា​នៅ​ក្នុងវគ្គ​ផ្តាច់​ព្រ័ត្រ​​នេះ ដែល​រួម​មាន ការអប់រំ​បរិស្ថាននៅ​វត្តអារាមមាន​ប្រសិទ្ធភាព​ក្នុងការផ្លាស់​ប្តូរ​ឥរិយាបទ​ស្រលាញ់​បរិស្ថាន​ជាង​នៅ​សាលារៀន, សំណល់​ប្លាស្ទិកគឺ​ជាប្រភព​ចម្បង​នៃ​ការបំពុល​បរិស្ថានសមុទ្រ​ និងការ​បង្កើត​មុខរបរ​ឱ្យសហគមន៍​មូលដ្ឋាន​បាន​ចូលរួម​ចំណែក​ដល់​ការ​អភិរក្ស​ជីវៈចម្រុះ​។
ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata កំពុងចូលរួមចំណែកយ៉ាង​សកម្មក្នុងការឆ្លើយតបនឹងបញ្ហា​អាកាសធាតុ​បន្ទាន់ តាម​រយៈ​ការ​​ពិនិត្យតាមដាន និង​គ្រប់គ្រង​បរិមាណ​​កាបូន​​ដែលបញ្ចេញ​ដោយ​ក្រុមហ៊ុន ពោលគឺ​​ជា​ផ្នែក​មួយ​នៃ​កិច្ចខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ក្នុង​ការ​លើក​កម្ពស់​និរន្តរភាព។
កាល​ពីដើម​ឆ្នាំ​នេះ ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata គឺជាអ្នកឧបត្ថម្ភធំ​មួយ​ក្នុង​កម្មវិធី ​ “ទិវាមួយ​ម៉ោង​សម្រាប់​ភពផែនដី” នៅ​កម្ពុជា ដែលមាន​ការ​ជួបជុំ​គ្នា​រវាង​​ក្រសួងនានា​របស់​រាជ​រដ្ឋាភិបាល សហគមន៍​មូលដ្ឋាន យុវជន អង្គភាព​សាធារណៈ​និងឯកជន អង្គការ​មិន​មែន​រដ្ឋាភិបាល ប្រព័ន្ធ​ផ្សព្វផ្សាយ និងប្រជាពលរដ្ឋ​នៅ​ទូទាំង​ប្រទេស​កម្ពុជា ដើម្បី​បង្ហាញ​សកម្មភាព​របស់​ពួកគេ​ឆ្ពោះទៅ​រក​អនាគតដែល​កាន់តែ​មាន​សុខភាពល្អ​និង​កាន់តែ​ប្រសើរ​សម្រាប់​ទាំង​អស់គ្នា។
សម្រាប់​​ព័ត៌មាន​​បន្ថែមអំពី​​កិច្ច​ប្រឹង​ប្រែង​ទាក់ទង​នឹង​បរិស្ថាន​​​របស់​​​ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata សូម​តាមដាន​​ទំព័រ​​ហ្វេសប៊ុក Smart​ for Cambodia តាមរយៈ​គេហទំព័រ ​www.facebook.com/smartforcambodia

Cambodia’s leading mobile operator, Smart Axiata, has joined forces with the Ministry of Environment in collaboration with Ministry of Education, Youth and Sport, for the Kingdom of Cambodia to support the 2022 Environmental Youth Forum.
This year the forum was divided into three sections: the introduction session, the first competition, the semi-final competition and the final competition. The goal of the forum is to encourage Cambodia’s youth to participate in the environmental management of Cambodia’s future. Sixteen schools from Preah Sihanouk and Koh Kong province participated in this year’s Environmental Youth Forum.
This year’s final competition took place in Preah Sihanouk province and Sihanoukville’s Hun Sen Kampong Seila High School won the first prize at the Youth Debate on Environment 2022 while Hun Sen Prey Nob High School won the second prize and Hun Sen Bak Khlang High School came in third. The Youth Debate on Environment 2022 was organized by the Ministry of Environment, in collaboration with the Ministry of Youth Education and Sports. Smart Axiata was one of the main sponsors.
The Youth Debate on Environment 2022 lasted from June to August this year. His Excellency Neth Pheaktra, Secretary of State for the Ministry of Environment and His Excellency Long Dimong, Deputy Governor of Sihanouk Provincial Committee were in attendance alongside other stakeholders.
His Excellency Neth Pheaktra, Secretary of State for the Ministry of Environment said: “The Kingdom of Cambodia is growing rapidly because of the continued peace and political stability. The Royal Government is also considering responsible and sustainable development as it applies to socio- and economic growth. Environmental considerations continue to be at the forefront of the public and private sector minds which is why we are holding this youth forum.”
Acting CEO of Smart Axiata Feiruz Ikhwan said: “Preserving and protecting the environment is one of the cornerstones of our social responsibility program. As the country’s leading mobile phone operator, Smart Axiata always strives to be sustainable in all of our projects and programs. We also want to encourage the country’s youth to respect their natural resources, biodiversity conservation and sustainable living for the benefit of all, which is why we are supporting this forum.”
The forum gives youths a platform to study, research, and exchange knowledge and experiences with environmental experts. In the process, it is hoped that youths will have a better understanding of how to manage the environment.
Three topics that were debated during the final round included learning about the environment in a pagoda setting is more effective at changing environmental-appreciation behavior than in schools; plastic waste is a major source of marine environmental pollution; and job creation at grassroots levels contributes to biodiversity conservation.
Smart Axiata is actively addressing urgent climate issues by monitoring and managing the company’s carbon footprint as part of the company’s efforts to promote sustainability.
Earlier in the year Smart Axiata was one of the main sponsors of Earth Hour in Cambodia coming together with Royal Government Ministries, local community, youth, public and private entities, non-governmental organizations, media and households across Cambodia to demonstrate their actions towards a healthier and better future for all.
For more information on Smart Axiata’s effort on the environment, follow the Smart for Cambodia Facebook page at www.facebook.com/smartforcambodia