ក្រុមហ៊ុន ស្មាត អាស្យាតា បញ្ជាក់ថានៅមានទឹកប្រាក់ឧបត្តម្ភមួយចំនួនក្នុងមូលនិធិ១លានដុល្លារដើម្បីប្រឆាំងវីរុសកូវីដ១៩
រាជធានីភ្នំពេញ ថ្ងៃទី១ ខែ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២០ – ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានប្រកាសនៅថ្ងៃនេះថា មូលនិធិទឹកប្រាក់១លានដុល្លារដើម្បីប្រឆាំងវីរុសកូវីដ១៩ នៅមានទឹកប្រាក់ដែលមិនទាន់ប្រើប្រាស់ប្រហែល ៣៥មឺុន ដុល្លារ ដើម្បីគាំទ្រគំនិតផ្តូចផ្តើមនានា ដែលនឹងជួយផ្ដល់ដំណោះស្រាយបញ្ហាដែលប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាបានកំពុងរងផលប៉ះពាល់ទាំងផ្នែកសុខភាព សង្គម និងសេដ្ឋកិច្ចពីការរាតត្បាតជំងឺកូវីដ១៩។
មកដល់បច្ចុប្បន្ន មានគម្រោងចំនួន ១២ ដែលបានទទួលជំនួយហិរញ្ញវត្ងុ ពីមូលនិធិទឹកប្រាក់ចំនួន 1 លានដុល្លារដើម្បីប្រឆាំងវីរុសកូវីដ១៩របស់ខ្លួននេះ រួមទាំងគម្រោងថ្មីមួយ របស់មន្ទីរពេទ្យកុមារអង្គរ ដែលគម្រោងនេះមានបំណងប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងការកើនឡើងនៃវិបត្តិកង្វះអាហាររូបត្ថម្ភរបស់កុមារក្នុងខេត្តសៀមរាប និងនៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា។
គំនិតផ្តួចផ្តើមផ្សេងៗដែលបានទទួលមូលនិធិនេះ រួមមាន៖
- ក្រុមហ៊ុន Southeastern Globe Communications ៖ ដើម្បីគាំទ្រដល់វេទិកាព័ត៌មានអំពីវីរុសកូវីដ១៩។
- អង្គការ Friends International ៖ ដើម្បីគាំទ្រដល់ការបណ្តុះបណ្តាលបុគ្គលដែលបាត់បង់ឱកាសនៅទូទាំងខេត្តចំនួន ៧ អំពីការរក្សាអនាម័យផ្ទាល់ខ្លួន។
- វិទ្យាស្ថានប៉ាស្ទ័រកម្ពុជា ៖ ដើម្បីផ្គត់ផ្គង់ឧបករណ៍ធ្វើតេស្ត និងឧបករណ៍ការពារផ្ទាល់ខ្លួនប្រឆាំងវីរុសកូវីដ១៩ រហូតដល់ រយៈពេល ២ខែសម្រាប់ពិនិត្យ និងធ្វើរោគវិនិច្ឆ័យអ្នកជំងឺរាប់ពាន់នាក់។
- វិទ្យាស្ថានបើកទូលាយ ៖ ដើម្បីគាំទ្រដល់ឌីជីថលនីយកម្មមេរៀន និងសម្ភារអប់រំសម្រាប់សិស្សថ្នាក់ទី១២។
- សមាគមសហគ្រិនវ័យក្មេងកម្ពុជា ៖ ដើម្បីគាំទ្រដល់ការឆ្លើយតបទៅនឹងវិបត្តិធុរកិច្ចរបស់សហគ្រាស ធុនតូច និងធុនមធ្យម (MSMEs)។
- សាលា Bayon Education and Development៖ ដើម្បីគាំទ្រការបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈរបស់សិស្សក្នុងខេត្តសៀមរាប តាមរយៈការរៀនសូត្រពីចម្ងាយ។
- Impact Hub Phnom Penh៖ ដើម្បីគាំទ្រដល់ការបណ្តុះបណ្តាលអំពីការស្ទុះងើបឡើងវិញនៃធុរកិច្ចរបស់ក្រុមហ៊ុនបង្កើតថ្មី និងសហគ្រាធុនតូច និងមធ្យម (SMEs)។
- មូលនិធិ East Meets West Foundation៖ ដើម្បីបណ្តុះបណ្តាលអ្នកភូមិដែលមានការសិក្សាតិចតួចអំពីអនាម័យផ្ទាល់ខ្លួន និងសម្ភារៈរូបវ័ន្តលាងសម្អាតដៃក្នុងខេត្តចំនួន ៥។
- អង្គការចិត្តសង្គមអន្តរវប្បធម៌៖ ដើម្បីគាំទ្រដល់សុខភាពផ្លូវចិត្ត និងសុខមាលភាពរបស់កម្មករអន្តោប្រវេសន៍ក្នុងខេត្តបន្ទាយមានជ័យ។
- អង្គការ Save the Children ៖ ដើម្បីជួយកុមារ និងសហគមន៍ឱ្យសម្របខ្លួនទៅនឹងការរៀនសូត្រពីចម្ងាយក្នុងខេត្តកំពង់ចាម។
- អង្គការវឌ្ឍនភាពសហគមន៍ ៖ ដើម្បីបង្កើនការស្ទុះងើបជីវភាពឡើងវិញរបស់កសិករក្នុងខេត្ត ស្វាយរៀង។
នាយកប្រតិបត្តិរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata លោក ថូម៉ាស ហ៊ុន បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «ដូចដែលយើងអាចមើលឃើញពីព័ត៌មានថ្មីៗនេះថា ភាពជោគជ័យបច្ចុប្បន្នរបស់កម្ពុជាក្នុងការដោះស្រាយជាមួយនឹងវិបត្តិសុខភាពសាធារណៈពិភពលោក នៅមិនទាន់ច្បាស់លាស់នៅឡើយទេ ហើយយើងទាំងអស់គ្នាចាំបាច់ត្រូវប្រឹងប្រែងទ្វេដង ដើម្បីបង្ការការឆ្លងក្នុងសហគមន៍បន្ថែមទៀត។ យើងមានមោទនភាពដែលបានគាំទ្រដល់គំនិតផ្តួចផ្តើមសំខាន់ៗជាច្រើន ដែលកំពុងធ្វើឱ្យសហគមន៍ស្ទុះងើបឡើងវិញកាន់តែខ្លាំងពីឥទ្ធិពលអវិជ្ជមាននៃការរាតត្បាតវីរុសកូវីដ១៩ ហើយយើងចង់ឆ្លៀតឱកាសនេះរំឭកគ្រប់គ្នាថា មូលនិធិនៅមាននៅឡើយ។ យើងចង់ឮពីស្ថាប័នណាមួយដែលកំពុងធ្វើការងារដើម្បីគាំទ្រដល់ប្រទេសជាតិ និងសហគមន៍របស់យើងក្នុងអំឡុងពេលវេលាដ៏លំបាកទាំងនេះ»។
មូលនិធិ ១លានដុល្លារដើម្បីប្រឆាំងវីរុសកូវីដ១៩ ត្រូវបានបង្កើតឡើងដើម្បីគាំទ្រគំនិតផ្តួចផ្តើមនានាក្នុងវិស័យចំនួន ៤៖ បច្ចេកវិទ្យាទូរគមនាគមន៍សម្រាប់វិស័យអប់រំ ការគ្រប់គ្រងវិបត្តិ ការក្សាគម្លាតសង្គម និងការរក្សា អនាម័យផ្ទាល់ខ្លួន។ ការស្នើសុំមូលនិធិត្រូវបានអនុម័តដោយគណៈកម្មការវាយតម្លៃរួម ដែលរួមមានក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ក្រុមហ៊ុន Axiata Group និងអ្នកតំណាងឯករាជ្យកម្ពុជាចំនួន ២ រូប បន្ទាប់ពីត្រូវបានពិនិត្យមើលយ៉ាងម៉ត់ចត់ដោយគណៈកម្មការផ្ទៃក្នុង។
ពាក្យស្នើសុំអាចដាក់តាមអនឡាញតាមរយៈ https://bit.ly/3aQsrJV។
សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែម សូមទាក់ទង [email protected] និងតាមដាន ទំព័រហ្វេសប៊ុករបស់ក្រុមហ៊ុន Smart តាមរយៈ www.facebook.com/smartforcambodia ឬចូលទៅកាន់គេហទំព័រ www.smart.com.kh។

Phnom Penh, December 1, 2020 – Smart Axiata announced today that approximately 350,000 USD is still available through its 1 Million USD COVID-19 Relief Fund to support initiatives that will help Cambodians cope with the health, social and economic impacts of the global coronavirus pandemic.
Twelve different projects have already received support from the COVID-19 Relief Fund, including most recently the Angkor Hospital for Children, a renowned children’s hospital whose project aims to combat the growing child malnutrition crisis in Siem Reap and across Cambodia.
The other initiatives that have received funding are:
- Southeastern Globe Communications – to support a Covid-19 information platform;
- Friends International – to support the training of marginalized individuals across 7 provinces in personal hygiene;
- Institut Pasteur du Cambodge – to supply up to 2 months’ worth of Covid-19 testing kits and personal protective equipment for the screening and diagnosis of thousands of patients;
- Open Institute – to support the digitizing of lessons and educational materials for Grade 12 students;
- Young Entrepreneurs Association of Cambodia – to support the business crisis responses of MSMEs;
- Bayon Education and Development – to support the vocational training of students in Siem Reap through distance learning;
- Impact Hub Phnom Penh – to support the business resilience training of startups and SMEs;
- East Meets West Foundation – to train underprivileged villagers in personal hygiene with hand-washing facilities in 5 provinces;
- Transcultural Psychosocial Organization – to support the mental health and wellness of immigrant workers in Banteay Meanchey;
- Save the Children – to help children and communities adapt to distance learning in Kampong Cham, and;
- Community Advancement Organization – to increase the resilience of agricultural farmers’ livelihoods in Svay Rieng province.
Smart Axiata’s Chief Executive Officer Thomas Hundt said: “As we can see from the recent news, Cambodia’s current success in dealing with the global public health crisis hangs in the balance, and we all need to double our efforts to prevent further community transmissions. We are proud to have supported many important initiatives that are making communities more resilient to the negative effects of the COVID-19 pandemic, and we would like to take this opportunity to remind everyone that there are still funds available. We are keen to hear from any organization that is working to support the nation and our communities during these challenging times.”
The 1 Million USD COVID-19 Relief Fund was established to support initiatives in 4 areas: ICT for education, crisis management, social distancing and personal hygiene. Funding requests are approved by the multi-stakeholder Smart Axiata COVID-19 Relief Fund Evaluation Committee – which consists of Smart Axiata, Axiata Group and independent Cambodian representatives – after being thoroughly reviewed by an internal committee.
Applications can be submitted online via https://bit.ly/3aQsrJV.
For further information, please contact [email protected] and follow the Smart for Cambodia Facebook page at www.facebook.com/smartforcambodia or visit www.smart.com.kh.