ភ្នំពេញ, ថ្ងៃទី ១៦ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០១៨ – ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ត្រូវបានទទួលស្គាល់ដោយអគ្គនាយក
ដ្ឋានពន្ធដារជាមួយនឹងពានរង្វាន់មាសសម្រាប់ការអនុវត្តច្បាប់ពន្ធរបស់ខ្លួន។ តាមរយៈការទទួលពាន រង្វាន់នេះ ក្រុមហ៊ុន Smart បានក្លាយជាក្រុមហ៊ុន ទូរគមនាគមន៍ដំបូងគេបង្អស់ក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាដែលត្រូវបានទទួលស្គាល់ក្នុងការបំពេញ កាតព្វកិច្ចពន្ធរបស់ខ្លួន។
ក្នុងពិធីប្រគល់វិញ្ញាបនបត្រ័កាលពីថ្ងៃទី ១០ ខែឧសភា ឯកឧត្ដម គង់ វិបុល អគ្គនាយក នៃ អគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារបានកោតសរសើរ ការប្រកាន់ខ្ជាប់របស់ ក្រុមហ៊ុន Smart ចំពោះគោលការណ៍ណែនាំនិងតម្រូវការពន្ធសម្រាប់វិស័យទូរគមនាគមន៍។
ឯកឧត្ដម គង់ វិបុល បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “ ក្រុមហ៊ុន Smart បានខិតខំយ៉ាងខ្លាំងដើម្បីអនុវត្តតាមគោលការណ៍ ណែនាំស្តីពីការអនុវត្តពន្ធដែលចេញដោយរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា។ នេះគឺជាសក្ខីភាពនៃការអនុវត្តគំរូរបស់ពួកគេនៅក្នុងប្រទេស។យើងសង្ឃឹមថា ពានរង្វាន់នេះនឹងដើរតួជាការលើកទឹកចិត្តដល់អ្នកបង់ពន្ធទាំងអស់នៅប្រទេសកម្ពុជា អោយគាំទ្រដល់កំណើននិងការអភិវឌ្ឍន៍របស់ប្រទេស តាមរយៈការអនុវត្តពន្ធត្រឹមត្រូវនិងទាន់ពេលវេលា។”
ពានរង្វាន់មាសនេះត្រូវបានផ្តល់ឲ្យក្រុមហ៊ុនណាដែលទទួលបានពិន្ទុចន្លោះពី ១៦ ទៅ ២០ក្នុងលក្ខណៈវិនិច្ឆ័យចំនួន ១២ដែលចេញដោយ អគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារដែលផ្តោតលើការអនុលោមតាមកាលកំណត់នៃការទូទាត់និងការដាក់ស្នើឯកសារជាក់លាក់នៅពេលត្រូវបានស្នើសុំ ពីអគ្គនាយកដ្ឋាន។
នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Smart Axiata លោក ថូម៉ាស ហ៊ុន បានមានប្រសាសន៍ថា ពានរង្វាន់ គឺជាមោទនភាពមួយរបស់ក្រុមហ៊ុន។
លោក ថូម៉ាស ហ៊ុន បានបន្ថែមទៀតថា៖ “ក្រុមហ៊ុន Smart តែងតែបំពេញទំនួលខុសត្រូវសម្រាប់ជាតិ យ៉ាងយកចិត្តទុកដាក់បំផុតហើយយើងនៅក្រុមហ៊ុន Smart បានប្តេជ្ញាចិត្តចំពោះបទដ្ឋានវិជ្ជាជីវៈខ្ពស់បំផុតនៅអ្វីគ្រប់យ៉ាងដែលយើងធ្វើ។នេះគឺរាប់ពីការផ្តល់ជូននូវសេវាឈានមុខគេក្នុងឧស្សាហកម្ម របៀបវារៈកម្មវិធីទំនួលខុសត្រូវសង្គមរបស់ក្រុហ៊ុនយ៉ាងសកម្ម ថែមទាំងតម្រូវការ បង់ពន្ធដែលបានកំណត់និងការចូលរួមវិភាគទានដល់ទ្រព្យសម្បត្ដិរដ្ឋ។ ការទទួលបានវិញ្ញាបនបត្រ័បែបនេះសម្រាប់កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែង ក្នុងការបំពេញកាតព្វកិច្ចពន្ធ គឺពិតជាមោទនភាពមួយសម្រាប់ពួកយើង។”
ក្រុមហ៊ុន Smart ដែលបានបង់ពន្ធចំនួន ៧៦,៤ លានដុល្លារក្នុងការអនុវត្តបទបញ្ជាប្រាក់សគុណឆ្នាំ២០១៧ នឹងបន្តជាក្រុមហ៊ុន ដែលបង់ពន្ធធំជាងគេបំផុតមួយក្នុងប្រទេស។ ការចូលរួមវិភាគទានពន្ធរបស់ក្រុមហ៊ុនតែឯងមានចំនួនតំណាងឲ្យ ៣ភាគរយ នៃចំណូលថវិការជាតិសរុបកាលពីឆ្នាំមុន។
ក្នុងរបាយការណ៍សារព័ត៍័មានមួយ បានសរសេថា ក្នុងឆ្នាំ២០១៧ អគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារបានប្រមូលប្រាក់ចំណូលបានចំនួន ១,៩៣ ពាន់លានដុល្លា ពោលគឺកើនឡើង ៣០ភាករយ ធៀបនឹងឆ្នាំមុនហើយបានប្រកាសប្រមូលប្រាក់ចំនួនបាន ៧៦១ លានដុល្លារនៅក្នុងត្រីមាសទី ១ នៃឆ្នាំ ២០១៨។

Phnom Penh, 16th May 2018: Smart Axiata has been recognized by the General Department of Taxation (GDT) with a Gold Award for Tax Compliance. By receiving this award, Smart becomes the first telecommunications company ever in the Kingdom to be recognized for meeting its tax obligations.
During the certificate handover on 10th May, H.E. Kong Vibol, Director General of the GDT, praised Smart’s adherence to tax guidelines and requirements for the telecoms sector.
“Smart has worked very hard to follow the tax compliance guidelines issued by the Royal Government of Cambodia. This is a testament to their exemplary practices in the country. We hope that this award will act as motivation for all taxpayers in Cambodia to support the Kingdom’s growth and development through accurate and timely tax filing,” H.E. Kong Vibol said.
The Gold Award is given to companies that achieve between 16 and 20 points from a set of 12 criteria issued by the GDT focused on compliance, meeting of payment deadlines and submission of accurate documentation when requested.
Smart Axiata CEO Thomas Hundt said the award was a proud moment for the company.
“Smart has always undertaken its national responsibilities very seriously and we at Smart are committed to the highest professional standards in everything we do. This stretches from providing industry-leading services, to having an active CSR agenda as well as to paying mandated taxes and contributing to the state exchequer. Receiving such recognition for our efforts in meeting tax obligations is certainly a proud moment for us.”
Smart, which paid USD 76.4 million in tax, levies and regulatory fees in 2017, continues to be one of the country’s largest taxpayers. Its tax contribution alone represents 3% of the total national income last year.
As per media reports , the GDT collected USD 1.93 billion in 2017, an increase of 30% over the previous year, and announced the collection of USD 761 million in the first quarter of 2018.