Smart Axiata ទទួលពានរង្វាន់ពី Global Banking and Finance Review ប្រាំឆ្នាំជាប់ៗគ្នា
ភ្នំពេញ, ថ្ងៃទី ១៣ ខែ មិថុនា ឆ្នាំ ២០១៩៖ Global Banking and Finance Review (GBFR) បានផ្ដល់ពានរង្វាន់ប្រតិបត្តិករទូរស័ព្ទចល័តល្អបំផុតឆ្នាំ២០១៩ និងពានរង្វាន់ក្រុមហ៊ុនកម្មវិធីទំនួលខុសត្រូវសង្គមល្អបំផុតនៅកម្ពុជាឆ្នាំ២០១៩ ដល់ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata រយៈេពល៥ឆ្នាំជាប់ៗគ្នា សម្រាប់ការទទួលស្គាល់ពីការប្ដេជ្ញារបស់ក្រុមហ៊ុន Smart ក្នុងភាពជាអ្នកដឹកនាំ ភាពច្នៃប្រឌិត និង ឧត្ដមភាពក្នុងវិស័យទូរគនាគមន៍ទូរស័ព្ទចល័ត និងកម្មវិធីទំនួលខុសត្រូវសង្គមរបស់គេផងដែរ។
បើយោងទៅតាមលោកស្រី Wanda Rich អ្នកនិពន្ធនាយកនៅ Global Banking and Finance Review (GBFR) បានកត់សម្គាល់ថា ក្រុមហ៊ុន Smart ត្រូវបានទទួលស្គាល់ «ម្ដងទៀតជាក្រុមហ៊ុនឈានមុខគេក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍វិស័យទូរគមនាគមន៍ក្នុងប្រទេសកម្ពុជា»។ លោកក៏បានបញ្ជាក់ផងដែរថា៖ «ចក្ខុវិស័យជាយុទ្ធសាស្រ្តរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart បានបន្តការវិនិយោគលើបច្ចេកវិទ្យា ការដាក់ពង្រាយសេវាកម្មប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិត និងការប្តេជ្ញាចិត្តចំពោះការអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ចសង្គមរបស់ប្រទេស ក្នុងឆ្នាំ ២០១៨ ដែលមានប្រសិទ្ធភាពជាដៃគូប្រកួតប្រជែងរបស់ខ្លួន។»
ពានរង្វាន់នេះ គឺជាការបញ្ជាក់យ៉ាងច្បាស់អំពីភាពរឹងមាំរបស់ក្រុមហ៊ុន ភាពរឹងមាំរបស់បុគ្គលិក និងចក្ខុវិស័យរបស់ក្រុមហ៊ុន ចំពោះប្រទេសកម្ពុជា។ កាលពីឆ្នាំ២០១៤ Smart គឺជាក្រុមហ៊ុនដំបូងគេបង្អស់ដែលនាំយកបច្ចេកវិទ្យា 4G LTE មកកម្ពុជា ក្រោយមក ក្នុងឆ្នាំ២០១៧ បានក្លាយជាក្រុមហ៊ុនដំបូងគេបង្អស់ម្ដងទៀតដែលបានដាក់ឲ្យដំណើការបច្ចេកវិទ្យា 4.5G។ ក្រុមហ៊ុនក៏បានឈានមុខគេផងដែរ ក្នុងការណែនាំឲ្យប្រើប្រាស់នូវរបៀបរស់នៅបែបឌីជីថលថ្មី និងប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិថ្មីៗបំផុត ក៏ដូចជា ផ្ដល់កម្មវិធីកម្សាន្តជាច្រើន។
ក្រៅពីក្លាយជាក្រុមហ៊ុនទូរគមនាគមន៍ដំបូងគេបង្អស់ដែលដាក់ឲ្យដំណើរការលើការទូទាត់ប្រាក់ជាមួយក្រុមហ៊ុន Apple និងក្រុមហ៊ុន Google នៅក្នុងឆ្នាំ២០១៨រួចមក ក្រុមហ៊ុនក៏បានដឹកនាំឧស្សាហកម្មមួយនេះឲ្យប្រើប្រាស់សេវា Voice over Wi-Fi និង សេវា eSIM ផងដែរ។ នៅឆ្នាំដដែលនោះ ក្រុមហ៊ុន Smart ក៏បានដាក់ឲ្យដំណើរការសេវាកម្ម Smart @Home ដែលជាសេវាអិុនធឺណិតតាមផ្ទះ ដើម្បីបំពេញតម្រូវការបន្ថែមជូនដល់អ្នកប្រើប្រាស់អិុនធឺណិត ដែលបាននឹងកំពុងតែកើនឡើងជាលំដាប់នៅទូទាំងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
លោក Thomas Hundt (ថូម៉ាស ហ៊ុន) នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «ការក្លាយជាម្ចាស់ជ័យលាភីនៃពានរង្វាន់ជាក្រុមហ៊ុនទូរស័ព្ទចល័តល្អបំផុត និងជាក្រុមហ៊ុនកម្មវិធីទំនួលខុសត្រូវសង្គមល្អបំផុត សម្រាប់រយៈពេល៥ឆ្នាំជាប់ៗគ្នា បានបង្ហាញថា ការប្តេជ្ញាក្រុមហ៊ុនរបស់យើង និងការបង្កើតឥទ្ធិពលលើអនាគត
របស់ប្រទេសកម្ពុជា។ យើងក៏មានមោទនភាពចំពោះរបៀបវារៈនៃកម្មវិធីទំនួលខុសត្រូវសង្គមរបស់ក្រុមហ៊ុនរបស់យើងផងដែរ ដូចជាការគាំទ្រការអប់រំ កីឡាសហគមន៏ បរិស្ថាន និងការឆ្នៃប្រឌិតបច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗសម្រាប់ប្រជាជនកម្ពុជាទាំងអស់។»
ក្នុងឆ្នាំ២០១៨ ក្រុមហ៊ុន Smart បានពង្រឹងបន្ថែមទៀតនូវកម្មវិធីទំនួលខុសត្រូវសង្គមរបស់ក្រុមហ៊ុនក្នុងបណ្ដុំ វិស័យអប់រំ និងការឆ្នៃប្រឌិតបច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗរបស់ខ្លួនតាមរយៈការបង្កើតកម្មវិធីថ្មីៗដូចជា កម្មវិធី SmartEdu Discovery Day កម្មវិធី SmartSpark និង កម្មវិធី Tech Summit ដែលជាផ្នែកមួយនៃប្រាក់ចំណូលច្រើនជាង១ភាគរយ នៃប្រាក់ចំណូលប្រចាំឆ្នាំ ដែលនឹងត្រូវបានប្រើសម្រាប់កម្មវិធីទំនួលខុសត្រូវសង្គមរបស់ក្រុមហ៊ុន។ ក្រុមហ៊ុនក៏ចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សារណៈនៃការយោគយល់គ្នាដែលមានតម្លៃជាទឹកប្រាក់១,៥លានដុល្លារអាមេរិកផងដែរ ជាមួយនឹងក្រសួងអប់អរំ យុវជន និងកីឡា និងក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ ដើម្បីអភិវឌ្ឍទេពកោសល្យឌីជីថល នាថ្ងៃអនាគត ក្នុងរយៈពេល៣ឆ្នាំ ខាងមុខទៀត តាមរយៈកម្មវិធី SmartEdu Scholarship និងកម្មវិធី SmartEdu University Student Development Program ។
ជាមួយនឹងការច្នៃប្រឌិតឈានមុខគេលើឧស្សាហកម្ម បច្ចេកវិទ្យាដ៏រំភើប សេវាកម្មរបៀបរស់នៅបែបឌីជីថល ក៏ដូចជា កម្មវិធីជាច្រើនទៀត ដែលត្រូវបានគ្រោងសម្រាប់ឆ្នាំ២០១៩ និងឆ្នាំបន្ទាប់ៗទៀតផងដែរ តួនាទីស្នូលរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart នៅក្នុងវិស័យឌីជីថល និងបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន និងគមនាគមន៍ គឺស្ថិតក្នុងភាពដ៏រឹងមាំ៕

Smart Axiata recognized by GBFR for the fifth consecutive year
Phnom Penh, 13 June 2019: Global Banking and Finance Review (GBFR) awarded Smart Axiata as ‘Best Telecommunications Company Cambodia 2019’ and ‘Best CSR Company Cambodia 2019’ and therewith for the fifth consecutive year in recognition for Smart’s dedication to provide leadership, innovation and excellence in mobile telecommunications as well as strong corporate social responsibility.
Smart was recognized for “again leading the way in telecommunication development in Cambodia”, according to Global Banking and Finance Review Editor Wanda Rich, who also noted that “Smart’s strategic vision, continued investment in technology, deployment of innovative services and commitment to the country’s socio-economic development in 2018, stood out from their competitors.”
The awards are a clear indication of the strength of the company, its staff and its vision for Cambodia. Smart was the first to bring 4G LTE technology to Cambodia in 2014, followed by being first again to launch 4.5G in 2017. The company has also been at the forefront of introducing the latest and most innovative digital lifestyle as well as entertainment offerings.
Besides being the first telecommunication company to launch direct operator billing with Apple and Google in 2018, it also led the industry with the introduction of Voice over Wi-Fi and eSIM services. In the same year, Smart also launched Smart @Home, a home-based broadband service to better meet the demands of the growing number of Internet users across Cambodia.
“To be named as ‘Best Telecommunications Company’ and ‘Best CSR Company’ for the fifth consecutive year shows how committed our company is towards shaping Cambodia’s future. We are also very proud of our CSR agenda and the work we do in supporting education, sports for development, environment and tech innovation for all Cambodians,” said Thomas Hundt, Chief Executive Officer of Smart Axiata.
In 2018, Smart further strengthened its Education and Tech Innovation CSR portfolio by introducing new initiatives such as the SmartEdu Discovery Day, SmartSpark and the Tech Summit; which is part of the over 1% of annual revenue committed for CSR programs. The company also signed a 1.5 million USD MoU with the Ministry of Education, Youth and Sport and the Ministry of Posts and Telecommunications to develop future digital talents over the next three years through the SmartEdu Scholarship Program and the SmartEdu University Student Development Program.
With industry-leading innovations, advanced technologies, lifestyle services as well as the programs planned for 2019 and beyond, Smart’s central role in the Kingdom’s digital and ICT future looks strong.