ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ដែលជាប្រតិបត្តិករទូរស័ព្ទចល័តឈានមុខគេនៅកម្ពុជា កំពុងបញ្ជាក់សារជាថ្មីនូវការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ខ្លួនចំពោះនិរន្តរភាព និងការថែរក្សាបរិស្ថានតាមរយៈការឧបត្ថម្ភកិច្ចប្រជុំកំពូលស្តីពីការប្រែប្រួលអាកាសធាតុកម្ពុជាឆ្នាំ២០២២ (CCCS22)។
កិច្ចប្រជុំកំពូលស្តីពីការប្រែប្រួលអាកាសធាតុកម្ពុជាឆ្នាំ២០២២ (CCCS22) រយៈពេលបីថ្ងៃដែលរៀបចំឡើងដោយក្រសួងបរិស្ថាន (MOE) ក្រោមការសហការជាមួយអង្គការ Mekong Future Initiative មានការចូលរួមពីក្រុមអ្នកជំនាញ អ្នកបម្រើការងារក្នុងវិស័យប្រែប្រួលអាកាសធាតុ អង្គការសង្គមស៊ីវិល និងក្រុមហ៊ុនអាជីវកម្មជាច្រើន ដើម្បីបង្ហាញកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់កម្ពុជាឆ្ពោះទៅរកនិរន្តរភាព និងការកាត់បន្ថយផលប៉ះពាល់នៃការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ។ ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata គឺជាអ្នកឧបត្ថម្ភធំមួយក្នុងព្រឹត្តិការណ៍នេះ។
បេសកកម្មនៃកិច្ចប្រជុំកំពូលនេះគឺដើម្បីជំរុញកិច្ចពិភាក្សាថ្នាក់ជាតិស្តីពីបញ្ហាទាក់ទងនឹងអាកាសធាតុនៅក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា និងផ្តល់ឱកាសសម្រាប់ការបង្កើនការសម្របសម្រួលក្នុងចំណោមអ្នកជំនាញខាងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ។
ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងបរិស្ថានបានមានប្រសាសន៍ថា៖ «យើងត្រូវទទួលស្គាល់ការពិតដែលមិនអាចប្រកែកបានថា សន្តិភាពនិងស្ថិរភាពទូទាំងប្រទេស វិវឌ្ឍចេញពីមនសិការនៃការឯកភាព និងសមាហរណកម្មកម្ពុជាក្រោមក្របខណ្ឌនៃគោលនយោបាយ ឈ្នះ-ឈ្នះ គឺជាកាតាលីករសម្រាប់កំណើនសេដ្ឋកិច្ច ការអភិវឌ្ឍប្រទេស និងការលើកកម្ពស់ជីវភាពរស់នៅ។ ជាមួយនឹងការអភិវឌ្ឍនេះ បញ្ហាប្រឈមចំពោះបរិស្ថាន និងនិរន្តរភាពក៏កើតមានឡើងផងដែរ។ ក្នុងនាមរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ខ្ញុំរីករាយណាស់ដែលមានការគាំទ្រពីក្រុមហ៊ុននានា ដូចជាក្រុមហ៊ុនន Smart Axiata ដើម្បីជួយយើងក្នុងការលើកកម្ពស់និរន្តរភាព និងការធ្វើសកម្មភាពដោយការទទួលខុសត្រូវក្នុងកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងប្រតិបត្តិការរបស់ពួកគេដើម្បីបរិស្ថានល្អ»។
លោក Feiruz Ikhwan នាយកប្រតិបត្តិស្តីទីនៃក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «នៅក្រុមហ៊ុន Smart Axiata និរន្តរភាពគឺជាអាទិភាពដ៏សំខាន់របស់យើង។ និរន្តរភាពគឺជាចំណុចស្នូលនៃគំរូអាជីវកម្មរបស់យើង ហើយតាមរយៈការធ្វើការរួមគ្នាជាមួយដៃគូពីសំណាក់គ្រប់វិស័យផ្សេងៗ យើងនឹងអាចសម្រេចបានតាមបេសកកម្មរបស់យើងដើម្បីភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងគ្នា និងធ្វើឱ្យជីវិតកាន់តែប្រសើរឡើង ខណៈពេលដែលបង្កើតអនាគតប្រកបដោយនិរន្តរភាពផងដែរ»។
លោក Allen Dodgson Tan អគ្គនាយកអង្គការ Mekong Future Initiative មានប្រសាសន៍ថា៖ «នេះគឺជាឱកាសដំបូងចាប់តាំងពីកើតមានជំងឺកូវីដ-១៩ ក្នុងការប្រមូលផ្តុំក្រុមអ្នកជំនាញចម្រុះខាងផ្នែកបម្រែបម្រួល អាកាសធាតុ។ CCCS22 ក៏ជាព្រឹត្តិការណ៍ប្រែប្រួលអាកាសធាតុដ៏ធំបំផុតនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាផងដែរ»។
ព្រឹត្តិការណ៍ឆ្នាំនេះបានបង្ហាញពីវឌ្ឍនភាពដែលព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាសម្រេចបានឆ្ពោះទៅរកបញ្ហាទាក់ទងនឹងអាកាសធាតុ។ ក៏មានការចូលរួមចំណែកពីភាគីពាក់ព័ន្ធជាច្រើនទៀតផងដែរ រួមទាំងវិស័យឯកជន និងវិស័យសាធារណៈ។
ក្រុមហ៊ុនអាជីវកម្មនិងអង្គការនានាដែលបានចូលរួមក្នុង CCCS22 រួមមានអង្គការ USAID ក្រុមហ៊ុន Forte Insurance ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ក្រុមហ៊ុន HEINEKEN អង្គការ Oxfam Cambodia និងក្រុមហ៊ុនផ្សេងៗទៀត។
កិច្ចប្រជុំកំពូលនេះរួមមានវគ្គស្តីពីថាមពលកកើតឡើងវិញ ហិរញ្ញវត្ថុបៃតង/ហិរញ្ញវត្ថុអាកាសធាតុ គោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាព (SDGs) និងការច្នៃប្រឌិតបច្ចេកវិជ្ជាបរិស្ថាននៅទូទាំងឧស្សាហកម្មជាច្រើនដូចជា កសិកម្ម ការដឹកជញ្ជូន ទេសចរណ៍ និងពាណិជ្ជកម្ម។
កាលពីដើមឆ្នាំនេះ ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata គឺជាអ្នកឧបត្ថម្ភធំមួយដល់ទិវាមួយម៉ោងសម្រាប់ភពផែនដី (Earth Hour) នៅកម្ពុជាដោយធ្វើការងាររួមគ្នាជាមួយក្រសួងនិងស្ថាប័ននានារបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា សហគមន៍មូលដ្ឋាន យុវជន ស្ថាប័នសាធារណៈនិងឯកជន អង្គការមិនមែនរដ្ឋាភិបាល ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ និងពលរដ្ឋកម្ពុជានៅទូទាំងប្រទេស ដើម្បីបង្ហាញសកម្មភាពរបស់ពួកគេឆ្ពោះទៅរកអនាគតដែលកាន់តែមាននិរន្តរភាព និងភាពប្រសើរសម្រាប់ទាំងអស់គ្នា។ លើសពីនេះ ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ក៏កំពុងធ្វើសកម្មភាពយ៉ាងសកម្មក្នុងការដោះស្រាយបញ្ហាអាកាសធាតុបន្ទាន់ តាមរយៈការពិនិត្យតាមដាន និងការគ្រប់គ្រងបរិមាណកាបូនឌីអុកស៊ីតរបស់ក្រុមហ៊ុនដែលជាផ្នែកមួយនៃកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ក្រុមហ៊ុនក្នុងការលើកកម្ពស់និរន្តរភាពផងដែរ។
ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ក៏មានភាពសកម្មផងដែរនៅកម្រិតមូលដ្ឋានដោយចាប់ផ្តើមការធ្វើដំណើរអប់រំអំពីបរិស្ថានជាមួយអង្គការជឿជាក់លើសិស្សជនបទកម្ពុជា (CRST) ដើម្បីលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីសារៈសំខាន់នៃការបដិសេធប្រើប្រាស់ ការកាត់បន្ថយ ការប្រើប្រាស់ឡើងវិញ និងការកែច្នៃសំរាមប្លាស្ទិក។ កម្មវិធីចុងក្រោយបំផុតបានធ្វើឡើងនៅដើមឆ្នាំ២០២២ ដែលជាផ្នែកមួយនៃគំនិតផ្តួចផ្តើមគម្រោង “អ” (Project R) ដែលមានគោលបំណងកាត់បន្ថយការប្រើប្រាស់ប្លាស្ទិកដែលប្រើប្រាស់បានតែម្តងនៅក្នុងនិងជុំវិញខេត្តសៀមរាបតាមរយៈការអប់រំ ការធ្វើសកម្មភាព និងការបំផុសគំនិត។
សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែមអំពីកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata លើការងារបរិស្ថាន និងនិរន្តរភាព សូមតាមដានទំព័រហ្វេសប៊ុក Smart for Cambodia តាមរយៈ www.facebook.com/smartforcambodia

Cambodia’s leading mobile operator, Smart Axiata, is reaffirming the company’s commitment to sustainability and preserving the environment by supporting the Cambodia Climate Change Summit 2022 (CCCS22).
The three-day Cambodia Climate Change Summit 2022 (CCCS22) by the Ministry of Environment (MOE) and in partnership with the Mekong Future Institute, brought together experts, practitioners, civil societies, and businesses to showcase Cambodia’s efforts toward sustainability and mitigating the impacts of climate change. Smart Axiata was one of the event’s main sponsors.
The summit’s mission was to advance the national discourse on climate-related issues in the Kingdom of Cambodia and provide an opportunity for increased coordination among climate change professionals.
His Excellency SAY Samal, Minister of Environment of Cambodia, said: “We must acknowledge the undeniable fact that the nation-wide peace and stability, which evolved from the conscience of Cambodian unity and integration under the framework of Win-Win policy, is a catalyst for economic growth, the country’s development, and the improvement of living standards. With development comes challenges to the environment and sustainability. On behalf of the Royal Government of Cambodia, I am delighted to have the support of companies such as Smart Axiata to assist us in promoting sustainability and acting responsibly in their operational endeavors for the good of the environment.”
Acting CEO of Smart Axiata Feiruz Ikhwan said: “At Smart Axiata, sustainability is our key priority. It is at the heart of our business model and by working together with partners across different sectors, we will deliver on our mission to connect people and make lives better while also creating a sustainable future.”
“This is the first opportunity since COVID to bring together such a diverse group of climate change professionals. CCCS22 is also the largest event of its kind in Cambodia.” – Allen Dodgson Tan, Director General, Mekong Future Initiative.
This year’s event highlighted the progress the Kingdom of Cambodia has made toward climate-related issues. There were also contributions from a diverse range of stakeholders including the private and public sectors.
Companies and organisations that participated in CCCS22 included USAID, Forte Insurance, Smart Axiata, Heineken, Oxfam Cambodia, and others.
The Summit includes sessions on Renewable Energy, Green Finance/Climate Finance, Sustainable Development Goals (SDGs), and Environmental Technological Innovations across a wide range of industries such as Agriculture, Transport, Tourism, and Commerce.
Earlier in the year Smart Axiata was one of the main sponsors of Earth Hour in Cambodia coming together with Royal Government Ministries, local community, youth, public and private entities, non-governmental organizations, media, and households across Cambodia to demonstrate their actions towards a healthier and better future for all. In addition, Smart Axiata is also actively addressing urgent climate issues by monitoring and managing the company’s carbon footprint as part of the company’s efforts to promote sustainability.
Smart Axiata is also active at the grassroots level by embarking on environmental education trips alongside Cambodian Rural Students Trust (CRST) to raise awareness of the importance of refusing, reducing, reusing, and recycling plastic trash. The latest program took place earlier in 2022 as part of the Project R initiative, which aims to reduce single-use plastic in and around Siem Reap, through education, action, and inspiration.
For more information on Smart Axiata’s efforts on the environment and sustainability, follow the Smart for Cambodia Facebook page at www.facebook.com/smartforcambodia.