ភ្នំពេញ ថ្ងៃទី០៦ កុម្ភៈ ឆ្នាំ២០១៧៖ ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ដែលជាក្រុមហ៊ុនទូរគមនាគមន៍ចល័តឈានមុខគេនៅកម្ពុជា បានប្រារព្ធខួប 8 ឆ្នាំរបស់ខ្លួនជាមួយនឹងការឈ្នះពានរង្វាន់មួយទៀត គឺពានរង្វាន់បណ្តាញទូរស័ព្ទចល័តលឿនជាងគេនៅកម្ពុជា ពីស្ថាប័ន Ookla ខណៈក្រុមហ៊ុនបន្តផ្តល់សេវាអ៊ិនធឺណិតចល័តល្អបំផុត ក្នុងតម្លៃសមរម្យ ទៅដល់ប្រជាជនកម្ពុជាកាន់តែច្រើន ។
ពានរង្វាន់ Speed test 2016 ដែលផ្តល់ជូនដោយស្ថាប័ន Ookla គឺជាពានរង្វាន់ចុងក្រោយគេ ក្នុងចំណោមពានរង្វាន់ជាច្រើនដែលក្រុមហ៊ុន Smart បានឈ្នះកាលពីឆ្នាំកន្លងទៅ ។ ក្រុមហ៊ុនបានឈ្នះពានរង្វាន់ “ក្រុមហ៊ុនទូរគមនាគមន៍ចល័តល្អបំផុតនៅកម្ពុជា ឆ្នាំ២០១៦” ពីស្ថាប័នស្រាវជ្រាវទីផ្សារ Frost & Sullivan និងបានឈ្នះពានរង្វាន់ “គម្រោងសហគមន៍ល្អបំផុត” ពីស្ថាប័ន Telecom Asia សម្រាប់ការចូលរួមរបស់ខ្លួននៅក្នុងយុទ្ធនាការអក្ខរកម្មជាតិរបស់ប្រទេសកម្ពុជា ក្រោមកិច្ចសហការជាមួយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងអង្គការយូណេស្កូ ។ ក្រុមហ៊ុនក៏ត្រូវបានជ្រើសរើសដោយស្ថាប័ន Global Banking និង Finance Review សម្រាប់ពានរង្វាន់ “ក្រុមហ៊ុនទូរគមនាគមន៍ល្អជាងគេ” និង “ក្រុមហ៊ុនដែលមានទំនួលខុសត្រូវសង្គមល្អជាងគេ” រយៈពេលពីរឆ្នាំជាប់គ្នា គឺឆ្នាំ២០១៥ និងឆ្នាំ២០១៦ ផងដែរ ។
ពានរង្វាន់ចុងក្រោយបំផុតពីស្ថាប័ន Ookla នេះ ដែលជាស្ថាប័នឈានមុខគេនៅលើពិភពលោកក្នុងការធ្វើតេស្តល្បឿនអ៊ិនធឺណិត សម្រេចបានក៏ដោយសារក្រុមហ៊ុនបានធ្វើការវិនិយោគថ្មីៗបន្ថែមទៀតទៅលើបច្ចេកវិទ្យាទំនើប ក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានខែចុងក្រោយនេះ ក្រោមចក្ខុវិស័យបន្តអភិវឌ្ឍផ្នែកទិន្នន័យអ៊ិនធឺណិត និងដើម្បីក្លាយជាក្រុមហ៊ុនផ្តល់សេវាអ៊ិនធឺណិតចល័តល្បឿនលឿនបំផុតនៅកម្ពុជា ។ ស្ថាប័ន Ookla ជាម្ចាស់គេហទំព័រ speedtest.net ដែលជាគេហទំព័រស្តង់ដារសម្រាប់ការវាស់ល្បឿនអ៊ិនធឺណិត ទាំងបណ្តាញអ៊ិនធឺណិតចល័ត និងអចល័ត ។
ក្រុមហ៊ុន Smart គឺជាក្រុមហ៊ុនទូរគមនាគមន៍ចល័តដំបូងគេ ដែលពាំនាំបច្ចេកវិទ្យា 4G LTE ពិតប្រាកដដល់ប្រជាជនកម្ពុជាកាលពីឆ្នាំ 2014 ហើយដែលបច្ចុប្បន្ននេះ ស្ថានីយ៍ជាង ៦៥% នៅទូទាំង២៥ខេត្ត-ក្រុង ត្រូវបានបំពាក់ជាមួយបច្ចេកវិទ្យា 4G ដែលផ្តល់ជូននូវអ៊ិនធឺណិតដែលមានល្បឿនលឿនជាងគេនៅកម្ពុជា។ (បន្ថែមពីនេះ 100% នៃស្ថានីយ៍របស់ Smart មានបំពាក់ប្រព័ន្ធ 3G រួចរាល់ហើយ) ។ ក្រោយមកទៀត Smart គឺជាក្រុមហ៊ុនដំបូងគេ ដែលបានអភិវឌ្ឍបណ្តាញ 4G LTE របស់ខ្លួនទៅជា 4G+ នៅក្នុងខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០១៦ កន្លងទៅ ដោយបានពង្រីកស្ពិចត្រូម 4G របស់ខ្លួន មានន័យថា អតិថិជនអាចទទួលបានអ៊ិនធឺណិត កាន់តែលឿនជាងមុន។
ក្រោមការប្តេជ្ញាចិត្តបន្តលើកកម្ពស់បទពិសោធន៍ប្រើប្រាស់អ៊ិនធឺណិត សម្រាប់អតិថិជនរបស់ខ្លួន ឥឡូវនេះ ក្រុមហ៊ុន Smart បាននិងកំពុងដាក់ចេញនូវបច្ចេកវិទ្យា 4G VoLTE (Voice Over Long Term Evolution) ដើម្បីផ្ដល់ជូន អ្នកប្រើប្រាស់នូវបទពិសោធន៍ 4G កាន់តែអស្ចារ្យ ដែលបច្ចេកវិទ្យានេះ នឹងភ្ជាប់ការហៅទូរស័ព្ទទៅកាន់អ្នកដ៏ទៃបានលឿនជាងមុន និងជួយអោយសម្លេងនៃការហៅទូរស័ព្ទច្បាស់ជាងមុន ។ អ្នកប្រើប្រាស់ទូរស័ព្ទដូចជា Samsung Galaxy S7 / S7 Edge, Huawei P9 Plus, Huawei GR5 និង iPhone 6, 6s ឬ 7 អាចទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ពីបច្ចេកវិទ្យានេះ ដែលនឹងផ្តល់ជូនប្រជាជនកម្ពុជានូវការហៅទូរស័ព្ទកាន់តែលឿន បទពិសោធន៍ហៅទូរស័ព្ទឥតអាក់ និងមានគុណភាព HD voice នៅពេលប្រើប្រាស់បណ្តាញ 4G+ LTE កម្រិតខ្ពស់របស់ក្រុមហ៊ុន Smart ។
លោក Thomas Hundt នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានមានប្រសាសន៍ថា “យើងកំពុងស្ថិតនៅក្នុងពេលវេលាមួយដ៏អស្ចារ្យ ក្នុងបដិវដ្តបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលនៅកម្ពុជា ដែលសេវាអ៊ិនធឺណិតចល័តល្បឿនលឿន និងគុណភាពខ្ពស់ មានទៅដល់ដៃអតិថិជននៅទូទាំងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាក្នុងតម្លៃមួយដែលសមរម្យបំផុត ។ ពានរង្វាន់ថ្មីបំផុតនេះពីស្ថាប័ន Ookla គឺជាការសបញ្ជាក់ នូវការវិនិយោគជាបន្តបន្ទាប់របស់យើងនៅក្នុងវិស័យទូរគមនាគមន៍ចល័ត ដែលយើងបាននិងកំពុងធ្វើអស់រយៈពេល៨ឆ្នាំមកហើយ ខណៈអភិវឌ្ឍម៉ាកយីហោ Smart ទៅជាម៉ាកយីហោនៃរបត់ជីវិតឌីជីថល តាមរយៈការបន្តអភិវឌ្ឍប្រព័ន្ធ 4G LTE ក្នុងនាមជាដៃគូផ្តាច់មុខជាមួយក្រុមហ៊ុនផលិតទូរស័ព្ទ និងផ្គត់ផ្គង់មាតិកាឈានមុខគេ ព្រមទាំងការបង្កើតសេវាកម្មឌីជីថលថ្មីៗ” ។
លោកបានបន្ថែមទៀតថា “ក្នុងនាមជាដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ដ៏សំខាន់មួយរបស់ប្រទេសកម្ពុជា យើងផ្តោតលើការវិនិយោគ និងការអភិវឌ្ឍផ្នែកហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធជាសំខាន់ ព្រោះយើងដឹងថា មានសក្តានុពលដ៏ធំធេងក្នុងការបង្កើតសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថលមួយ ប្រកបដោយនិរន្តរភាពនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ហើយវាស្របតាមចក្ខុវិស័យនៃរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ។ ក្រុមហ៊ុន Smart បានវិនិយោគជាបន្តបន្ទាប់ក្នុងប្រទេសកម្ពុជា តួយ៉ាង ក្នុងឆ្នាំ២០១៦ យើងបានបណ្តាក់ទុនបន្ថែម ៧៥លានដុល្លារ ដើម្បីពង្រីកបណ្តាញ 4G របស់យើង ។ យើងគ្រោងនឹងធ្វើការវិនិយោគ ៨០លានដុល្លារបន្ថែមទៀតនៅក្នុងឆ្នាំ២០១៧ ស្របតាមអាទិភាព និងការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart ក្នុងការផ្តល់នូវសេវាអ៊ិនធឺណិតចល័តល្បឿនលឿនបំផុត និងបណ្តាញគ្របដណ្តប់ធំទូលាយបំផុត ជាមួយនឹងបច្ចេកវិទ្យា 4G+ និង HD Voice ទៅដល់ប្រជាជនកម្ពុជាទាំងអស់” ។

Phnom Penh, 6th February 2017: Smart Axiata, a leading mobile telecommunications company in Cambodia, is celebrating its 8th anniversary with another award; this time from Ookla as Cambodia’s Fastest Mobile Network while it continues to put best-in-class mobile broadband services in the hands of more Cambodians at an affordable price.
The 2016 Speedtest Award by Ookla is the latest of a string of awards received by Smart. Besides being recognized as Cambodia’s Mobile Service Provider 2016 by market research firm Frost & Sullivan and winning the Best Community Project Award by Telecom Asia for its involvement in Cambodia’s National Literacy Campaign in collaboration with the Ministry of Education, Youth and Sport as well as UNESCO, Smart has also been lauded by Global Banking and Finance Review as both the Best Telco and the Best CSR Company for two consecutive years – 2015 and 2016.
This latest award by Ookla, the global leader in broadband speed testing, comes hard on the heels of significant new investments in state-of-the-art technology during recent months as part of Smart’s data leadership journey to be the fastest mobile Internet service provider in the Kingdom. Ookla runs the speedtest.net website which is the industry standard for measuring upload and download speeds over a mobile or fixed Internet connection.
Smart was the first telco to introduce true 4G LTE technology to Cambodia in 2014 and now more than 65% of all its base stations across all 25 provinces are equipped with 4G (while 100% of its base stations are equipped with 3G as well). Smart then became the first mobile company to upgrade its 4G LTE network to 4G+ in September 2016, where Carrier Aggregation is used to widen the spectrum used for 4G and thereby increases the capacity of the base stations and consequentially speed users can get.
In its drive to continue improving the experience of its customers, Smart is now rolling out VoLTE (Voice Over Long Term Evolution) to give users a better 4G experience that promises to connect voice callers more quickly combined with High Definition audio quality of voice calls. Samsung Galaxy S7 / S7 Edge, Huawei P9 Plus, Huawei GR5 and Apple’s iPhones 6 / 6s / 7 already support this service, also dubbed HD Voice, giving many Cambodians the opportunity for faster call setup, a seamless call experience and HD voice quality on Smart’s advanced 4G+ LTE network.
“We are at an amazing point in Cambodia’s digital revolution where faster and better mobile data services are available to consumers across the Kingdom at a very affordable price. This latest award from Ookla is a testament to our continuous investment in the ICT sector over the last 8 years while evolving into a digital lifestyle brand by leveraging our strong 4G LTE value proposition, exclusive partnerships with leading device and content providers, as well as new digital services,” said Smart Axiata CEO Thomas Hundt.
“As a key development partner of Cambodia, we take the investment and infrastructure side of the business very seriously. We realize there is huge potential to create a sustainable digital economy here as envisioned by the Royal Government of Cambodia. Smart has been consistent in its investment in Cambodia; in 2016, we invested another 75 million USD, largely for 4G network expansions. We will invest another 80 million USD in 2017, in line with Smart’s priority and commitment to deliver the fastest and widest mobile Internet service – 4G+ with HD Voice powered by Smart – to all Cambodians.” he added.