ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ដែល​ជា​ប្រតិបត្តិករ​ទូរស័ព្ទ​ចល័ត​ឈាន​មុខគេ​នៅ​កម្ពុជា ត្រូវ​បាន​ទទួល​ស្គាល់​ដោយ​ក្រសួង​ការពារជាតិកម្ពុជា​ ចំពោះ​​ការ​ចូល​រួម​ចំណែក​សំខាន់ៗ​​​​ជា​ច្រើន​ដែល​ក្រុមហ៊ុន​ទូរគមនាគមន៍​មួយ​នេះ​បាន​ធ្វើ ​ដើម្បី​ជួយ​ប្រទេស​ជាតិ​ក្នុង​គ្រា​ដែល​មាន​ការ​​រាតត្បាត​​​ជំងឺកូវីដ-១៩​ខ្លាំង។
ការ​ទទួលស្គាល់​នេះ​ត្រូវបានធ្វើឡើង​ក្នុង​​​​ពិធីសំណេះសំណាល់ បំពាក់ឋានន្តរសក្កិ ជូនប័ណ្ណសរសើរ លិខិតសរសើរ  ​​ដែល​រៀបចំ​​ឡើង​​ដោយ​​ក្រសួង​ការពារ​ជាតិ​នៅថ្ងៃទី១៩ ខែសីហា​​សម្រាប់​អង្គការ និង​ស្ថាប័ន​ដែល​បាន​ជួយ​គាំទ្រ​ទាំង​អស់​សម្រាប់ការ​ចូល​រួម​ក្នុង​បុព្វហេតុ​រួមគ្នា​នេះ។
ឯកឧត្តមនាយ​ឧត្តមសេនីយ៍ ប៊ុន លើត រដ្ឋ​លេខាធិការ​ក្រសួង​ការពារជាតិ​បាន​ផ្តល់​ប័ណ្ណសរសើរ​ដល់​ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ក្នុង​ពិធីំសំណេះសំណាល់ បំពាក់ឋានន្តរសក្កិ ជូនប័ណ្ណសរសើរ លិខិតសរសើរនេះ ដែល​ធ្វើ​ឡើង​​នៅ​ក្រសួង​ការពារជាតិ ដើម្បី​ទទួល​ស្គាល់​ការ​ខិតខំ​ប្រឹង​ប្រែង និង​សកម្មភាព​ដែល​ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បាន​ធ្វើឡើង​ដើម្បី​ទប់ស្កាត់​ផល​ប៉ះ​ពាល់​អវិជ្ជមាន​នៃ​ជំងឺ​កូវីដ-១៩ ចំពោះ​​​ប្រទេសជាតិ។
ការរួមចំណែករបស់ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ក្នុងការជួយទប់ស្កាត់​ផលប៉ះ​ពាល់​អវិជ្ជមាន​នៃ​ជំងឺ​កូវីដ-១៩ រួម​មាន​ការ​បង្កើតមូលនិធិ​​ទឹក​ប្រាក់ ១​លាន​ដុល្លារ​ដើម្បី​ប្រឆាំង​វីរុស​កូវីដ-១៩​ ដើម្បី​គាំទ្រ​ដល់​អាជីវកម្ម​​ដោះស្រាយ​​ផល​​​ប៉ះ​ពាល់​នៃ​ជំងឺ​កូវីដ-១៩ ជួយ​បង្កើត​មណ្ឌល​ចាក់​វ៉ាក់សាំង​នៅទូទាំង​រាជធានីភ្នំពេញ និង​ប្រើប្រាស់​បណ្តាញ​ដ៏​ធំទូលាយ​របស់​ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ដើម្បី​​ផ្តល់​​ជំនួយ​ស្បៀង​អាហារ និង​​ទំនាក់ទំន​ង​ដោយ​គ្មានការ​រំខាន​ទៅ​កាន់​អ្នក​ដែល​ជាប់គាំង​នៅ​ក្នុង​តំបន់​ក្រហម​​​ក្នុង​គ្រា​ដែល​មានការ​រាតត្បាត​​ខ្លាំងនៃ​ជំងឺ​កូវីដ-១៩ ។
លោក Feiruz Ikhwan នាយកប្រតិបត្តិស្តីទីរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata មានប្រសាសន៍ថា៖ «ខ្ញុំ​ពិតជា​រីក​រាយ​ណាស់​ដែល​ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ទទួល​បាន​​ប័ណ្ណ​សរសើរ​នេះ​ដោយ​សារ​តែ​ការ​ចូលរួម​ចំណែកពី​ក្រុម​ការងារ​​​របស់​​​​​​យើ​ង​នៅ​ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata។ ការ​រួម​ចំណែក​និង​ការ​ខិតខំ​ប្រឹង​ប្រែង​រួមគ្នា​របស់​យើង​ជា​មួយ​រាជ​រដ្ឋាភិបាល​​កម្ពុជា​ក្នុង​អំឡុង​វិបត្តិ​ដ៏មហន្តរាយ​នេះ បាន​បង្ហាញ​ឱ្យ​អ្នក​រាល់​គ្នា​ដឹង​ថា ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ពិត​ជា​នៅទីនេះ​ដើម្បី​បម្រើ​ប្រទេស​កម្ពុជា និង​ប្រជាជន​កម្ពុជា​ទាំងអស់។ យើង​យក​ចិត្តទុក​ដាក់​ចំពោះ​​សុវត្ថិភាព សុខភាព និង​សុខុមាលភាព​របស់​ប្រជាជន​កម្ពុជា​គ្រប់​រូប ហើយ​​យើង​មាន​មោទនភាព​​ដែល​អាច​ផ្តល់​ការ​គាំទ្រ​របស់​យើង​តាម​លទ្ធភាព​ដែល​យើង​អាច​ធ្វើ​បាន។
ក្នុង​អំឡុងពេលមាន​ជំងឺរាតត្បាត​កូវីដ-១៩ ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បាន​ប្រមូល​ថវិកា​សង្គ្រោះ​បន្ទាន់​ពីមូលនិធិ​ទឹកប្រាក់​១លាន​ដុល្លារ​ដើម្បី​​ប្រឆាំ​ង​វីរុស​​កូវីដ-១៩ របស់ខ្លួន ដើម្បី​បង្កើត និង​បំពាក់​មណ្ឌល​ចាក់​វ៉ាក់​សាំង​ចំនួន២៨ ដែល​មាន​សំពត់​តង់ តុ កៅអី កង្ហារ ឧបករណ៍​​លាងដៃ​សម្លាប់​មេរោគ​ដោយ​ស្វ័យប្រវត្តិ ជែល​សម្លាប់មេរោគ ម៉ាស​ និង​ទឹកពិសារដល់មណ្ឌលនីមួយៗ ​ដែលមាន​ដំណើរការ​​​រយៈ​ពេល ២​ខែ។
លើស​ពី​នេះ ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បាន​​បង្កើត​​​មូលនិធិ​​​ស្បៀងអាហារ​ផងដែរ ដើម្បី​ឱ្យ​អតិថិជន​របស់​ក្រុមហ៊ុន​អាច​បរិច្ចាគ​ថវិកា និង​ជំនួយ​សង្គ្រោះ​បាន​​ងាយស្រួលក្នុងការ​ជួយ​ដល់​អ្នក​ដែល​ត្រូវ​ការ​ជំនួយ។
នៅពេលជំងឺរាតត្បាតខ្លាំង អតិថិជន Smart អាច​បរិច្ចាគ​ទៅកាន់មូលនិធិ​​​ស្បៀងអាហារ​​នេះ​ដោយ​ប្រើ​លេខ​កូដ​​ពិសេស។ ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បាន​បរិច្ចាគ​ទឹកប្រាក់​ក្នុង​បរិមាណ​ដូច​ទៅនឹង​ចំនួនដែល​អតិថិជន​ Smart បាន​បរិច្ចាគ​ដែលមាន​រហូត​ដល់ចំនួន ១សែន​​ដុល្លារ។ ការ​បរិច្ចាគ​​នេះ​​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​ប្រាស់​ដើម្បី​ទិញ​ឧបករណ៍​សម្រាប់ការ​សង្គ្រោះ​បន្ទាន់សំខាន់ៗ ដែល​ត្រូវ​បាន​ចែក​ចាយ​ដោយ​សាលា​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ទៅ​​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​រស់​នៅ​ក្នុង​តំបន់​ក្រហម​ដែល​ជួប​ការ​លំបាក​ក្នុង​ការទទួល​បាន​​​សម្ភារចាំបាច់​ជា​មូលដ្ឋាន។​
ជាផ្នែក​មួយ​នៃ​កិច្ចខិត​ខំប្រឹង​ប្រែង​របស់​ខ្លួន​ក្នុង​ការ​ជួយ​ដល់​រដ្ឋាភិបាល និង​ប្រជាជន​កម្ពុជា​ក្នុង​អំឡុង​ពេល​មានជំងឺកូវីដ-១៩  ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ក៏បាន​ផ្តល់​ជូន​អតិថិជន​​របស់ខ្លួន​នៅ​​ទូទាំង​ប្រទេស​ជាមួយ​នឹង​ការ​ហៅ​​​ទូរស័ព្ទ​ចេញក្នុងប្រព័ន្ធ​​​ដោយ​ឥតគិតថ្លៃរយៈពេល ៦០នាទី​​​រៀង​រាល់ថ្ងៃ ពង្រីក​រយៈ​ពេល​សុពលភាព​ស៊ីមកាត និង​ផ្តល់ជូន​ទិន្នន័យ ៦០មេហ្កាបាយ​ដោយ​ឥតគិតថ្លៃ​ដល់​អ្នក​ដែល​កំពុង​រស់​នៅ​ក្នុង​តំបន់​ក្រហម។
លោក Feiruz Ikhwan បាន​បន្ថែម​ថា៖ «ក្នុង​នាម​ជា​ប្រតិបត្តិករ​ទូរស័ព្ទ​ចល័ត​ឈាន​មុខ​គេ​របស់​ប្រទេសកម្ពុជា យើង​មាន​មោទនភាព​ដែល​អាច​ប្រើ​ប្រាស់​បណ្តាញ​ដ៏​ធំទូលាយ​របស់​យើង​ដើម្បី​ជួយ​អ្នក​ដែល​ត្រូវ​ការ​ជំនួយ»។
ដើម្បី​ស្វែងយល់​បន្ថែម​អំពី​ការ​ចូលរួម​ចំណែក​របស់​ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ដែល​បាន​ជួយ​ដល់​ប្រទេស​កម្ពុជា និងពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​ក្នុងគ្រា​ដែលមានការ​រាត​ត្បាត​​ជំងឺ​កូវីដ​-១៩ខ្លាំង សូម​ចូល​ទៅ​កាន់​ទំព័រហ្វេសប៊ុក Smart for Cambodia តាមរយៈ www.facebook.com/smartforcambodia

Cambodia’s leading mobile operator Smart Axiata has been recognized by the Ministry of National Defense for the Kingdom of Cambodia for the numerous key contributions the telecommunications company made to help the nation at the height of the Covid-19 pandemic during an official ceremony organized by the Ministry of Defense on 19th of August for all supportive organizations and institutions that engaged with common cause.
General Bun Lert, Secretary of State of the Ministry of National Defense for the Kingdom of Cambodia presented an award to Smart Axiata at a presentation ceremony at the Ministry of National Defense, in recognition of Smart Axiata’s efforts and activities to limit the negative impact the Covid-19 pandemic had on the country.
Smart Axiata’s contributions to help limit the negative impact the Covid-19 pandemic had on the Kingdom of Cambodia included creating a USD $1 million fund to support businesses dedicated to tackling the effects of the virus; helping to set up vaccination centers across Phnom Penh; and using Smart Axiata’s extensive network to provide food relief and uninterrupted communications to those stranded in Red Zones at the height of the pandemic.
Acting CEO of Smart Axiata Feiruz Ikhwan said: “I am delighted for Smart Axiata to receive this award which is dedicated to our everyday heroes at Smart. Our contributions and joint effort with the Royal Government of Cambodia during this devastating crisis have shown everybody that Smart Axiata really is here to serve Cambodia and all Cambodians. We care about the safety, health and well-being of every Cambodian and we were proud to have been able to offer our support however we could.”
During the Covid-19 pandemic Smart mobilized emergency funding from its 1 Million USD COVID-19 Relief Fund to set up and equip 28 vaccination centers with tents, tables, chairs, fans, automatic hand sanitizer dispensers, alcohol gel, face masks and drinking water. The centers remained operational for 2 months.
In addition, Smart Axiata set up a Food Support Program so that the company’s subscribers could easily donate money and fund relief to help those in need.
At the height of the pandemic, Smart subscribers were able to donate to the Food Support Program using a special short code. Smart Axiata matched every donation made by subscribers up to an amount of USD $100,000. The donations were used to purchase essential emergency response kits, which were distributed by the municipalities to residents living in Red Zones who were having difficulties accessing basic necessities.
As part of its efforts to support the government and people of Cambodia during Covid-19, Smart also provided its subscribers across the country with 60 on-net minute calls for free every day, extended SIM card lifecycles and 60MB of data free to those who were living in Red Zones.
Acting CEO of Smart Axiata Feiruz Ikhwan added: “As the country’s leading mobile phone operator we were proud to be able to use our extensive network to help those in need.”
To find out more about Smart Axiata’s contributions to the Kingdom of Cambodia and how the company helped at the height of the Covid-19 pandemic visit the Smart for Cambodia Facebook page at www.facebook.com/smartforcambodia.