រាជធានីភ្នំពេញ ថ្ងៃទី ១៣ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ ២០១៧៖ អង្គការដើម្បីភាពញញឹមនៃកុមារ ដែលត្រូវបានស្គាល់ច្បាស់ថា PSE និងជាអង្គការមិនរកប្រាក់កម្រៃ ព្រមជាមួយនឹងក្រុមហ៊ុនស្មាត អាស្យាតា (Smart Axiata) ដែលជាក្រុមហ៊ុនទូរគមនាគមន៍ចល័តឈានមុខគេ បានប្រកាសភាពជាដៃគូរយៈពេល ៤ ឆ្នាំ ក្នុងការគ្រប់គ្រងសាលារៀនសង្គមកីឡា ដែលស្ថិតនៅអគារលេខ ៤០២ ភូមិទ្រា សង្កាត់ស្ទឹងមានជ័យ ។ ព្រឹត្តិការណ៍នេះមានការចូលរួមជាគណៈអធិបតីពីសំណាក់ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ ជួនណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីនៃក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងលោកស្រី រូហ្សា រ៉ុនខាល (Rosa Roncal) ប្រធានមូលនិធិ Real Madrid អន្តរជាតិ។
សាលារៀនសង្គមកីឡា Smart-PSE-RMF ត្រូវបានសម្ពោធដាក់ឲ្យប្រើប្រាស់ដំណាលគ្នានឹងទីលានបាល់ទាត់សិប្បនិម្មិតដែលមានទំហំខ្នាតអន្តរជាតិថ្មីសន្លាង ដែលទទួលការឧបត្ថម្ភទាំងស្រុងពីក្រុមហ៊ុនស្មាត អាស្យាតា (“Smart”) ។ គម្រោងនេះនឹងត្រូវបានសម្របសម្រួលដោយអង្គការ PSE ដោយសហការជាមួយនឹងស្ថាប័នមនុស្សធម៌អន្តរជាតិ គឺមូលនិធិ Real Madrid (“RMF”) ដែលពីមុនធ្លាប់បានចុះកិច្ចព្រមព្រៀងសហប្រតិបត្តិការជាមួយនឹងអង្គការ PSE កាលពីឆ្នាំ ២០១៥ ដើម្បីជួយដល់កុមារដែលគ្មានឱកាសទទួលបានការអប់រំត្រឹមត្រូវ ឲ្យមានអនាគតកាន់តែប្រសើរ។
សារសំខាន់នៃកីឡាក្នុងវិស័យអប់រំ
នៅក្នុងពិធីប្រកាសអំពីភាពជាដៃគូនោះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ ជួនណារ៉ុន បានអបអរសាទរដល់គ្រប់ភាគីសម្រាប់ការប្ដេជ្ញាចិត្តនាំមកនូវការផ្លាស់ប្ដូរជាវិជ្ជមានដល់ជីវិតរបស់យុវជនកម្ពុជាតាមរយៈការអប់រំ បំណិនសង្គម និងកីឡា។
ឯកឧត្តម បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “ខ្ញុំមានក្តីរំភើបយ៉ាងខ្លាំង នៅពេលឃើញក្រុមហ៊ុន ស្មាត និងអង្គការ PSE ដែលកំពុងរួមចំណែកយ៉ាងច្រើនក្នុងសង្គម បានសម្រេចចិត្ត ចាប់ដៃគ្នាអនុវត្តគម្រោងថ្មីនេះឡើង។ នៅពេលនេះ កុមាររាប់រយនាក់ នឹងមានឱកាសច្រើនតាមរយៈការអប់រំ គុណតម្លៃ និងបំណិនជីវិតប្រសើរជាងមុន ដែលពួកគេភាគច្រើនពុំធ្លាប់សុបិនថានឹងទទួលបានឱកាសបែបនេះឡើយពីមុនមក”។
លោក លន់ បូរិទ្ធី អគ្គនាយកអង្គការ PSE បានស្វាគមន៍ចំពោះទិសដៅថ្មីនៃសាលារៀននេះ ហើយបានទទួលស្គាល់នូវចំណុចខ្លាំងរបស់ដៃគូសំខាន់ទាំងពីរ ។
លោកបានថ្លែងថា៖ “ក្នុងនាមជាអ្នករៀបចំពិធីនេះ និងជួសមុខឲ្យកុមារ និងស្ថាបនិករបស់អង្គការ PSE យើងខ្ញុំមានក្តីរំភើបក្នុងការចាប់ផ្ដើមភាពជាដៃគូ ក្នុងការអនុវត្តគម្រោងសាលារៀនសង្គមកីឡានេះ ក្រោមការឧបត្ថម្ភប្រកបដោយភាពសប្បុរស និងការគាំទ្រដ៏ថ្លៃថ្លាពីក្រុមហ៊ុន ស្មាត អាស្យាតា និង មូលនិធិក្លឹបបាល់ទាត់ Real Madrid ។ តាមរយៈភាពជាដៃគូត្រីភាគីនេះ ខ្ញុំជឿថា យើងនឹងមានលទ្ធភាពពន្លឿនកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែង ដើម្បីជួយដល់កុមារទីទ័លក្រឲ្យក្លាយជាពលរដ្ឋមានសមាហរណភាពពេញលេញនៅកម្ពុជា”។
ភាពជាដៃគូប្រកបដោយនិរន្តរភាព
គោលគំនិតសាលានេះត្រូវបានផ្ដួចផ្ដើមឡើងដោយមូលនិធិ RMF ដែលជាមូលនិធិមិនរកប្រាក់កម្រៃ និងមានកេរ្តិ៍ឈ្មោះល្បីទូទាំងពិភពលោក ។ សាលារៀនដែលស្ថិតក្នុងរាជធានីភ្នំពេញនេះ មានបំណងលើកកម្ពស់កីឡាក្នុងចំណោមកុមារ និងយុវជន ហើយព្រមជាមួយនោះផ្ដល់ការអភិវឌ្ឍន៍ចរិតលក្ខណៈបានទូលំទូលាយ។
លោកស្រី រ៉ូហ្សា រ៉ុនខាល ប្រធានមូលនិធិ RMF អន្តរជាតិ បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “គោលដៅរួមគឺមានភាពច្បាស់លាស់ណាស់ គឺកីឡា បំណិនជីវិត និងការអភិវឌ្ឍន៍សង្គម។ សាលារៀនសង្គមកីឡានេះនឹងមិនត្រឹមតែផ្ដល់ផលប្រយោជន៍ដល់សិស្សានុសិស្សដែលមកអង្គការ PSE ដើម្បីបានលេង និងរៀនប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែ ក៏ផ្ដល់អត្ថប្រយោជន៍ដល់គ្រូបង្វឹក ដែលត្រូវផ្ដល់ការហ្វឹកហ្វឺនស្របតាមបទដ្ឋានលំដាប់ពិភពលោកផងដែរ”។
នៅក្នុងស្មារតីគំរូសាលារៀនសង្គមកីឡារបស់មូលនិធិ RMF កុមារដែលមានអាយុចន្លោះពី ៦ ដល់ ១៧ ឆ្នាំ មិនថាជាភេទអ្វីនោះទេ មានឱកាសមាសក្នុងការចូលរួមការហ្វឹកហាត់ និងសិក្សាដោយមិនចាំបាច់បារម្ភលើបញ្ហាហិរញ្ញវត្ថុឡើយ ។ ការជ្រើសរើសសម្រាប់ការទទួលយកមកបណ្ដុះបណ្ដាល គឺមិនផ្អែកលើលក្ខណវិនិច្ឆ័យផ្នែកអត្តពលកម្មនោះទេ ប៉ុន្តែគឺផ្អែកលើការផ្ដល់អាទិភាពលើអ្នកដែលស្ថិតក្នុងស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ចសង្គមដែលលំបាក។
ប៉ារ៉ាម៉ែត្រទាំងនេះ គឺមិនមានអ្វីប្លែកឡើយសម្រាប់ក្រុមហ៊ុនស្មាត ដែលជាក្រុមហ៊ុនតស៊ូមតិខ្លាំងក្លាឲ្យមានការអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយនិរន្តរភាព។
លោក ថូម៉ាស ហ៊ុន (Thomas Hundt) នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុនស្មាត បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “យើងមានក្តីរីករាយក្នុងការប្រកាសអំពីភាពជាដៃគូនេះ ដែលជាផ្នែកមួយនៃកញ្ចប់កម្មវិធី “កីឡាសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍន៍ របស់យើង ដែលជាឧបករណ៍ដ៏រឹងមាំសម្រាប់ការលើកកម្ពស់ការអប់រំក្នុងចំណោមយុវជនដែលមានទេពកោសល្យនៅកម្ពុជា”។
លោកបានថ្លែងបន្ថែមទៀតថា៖ “ដោយសារកីឡាសហគមន៍ គឺជា សរសរស្ដម្ភ មួយក្នុងចំណោមសរសរស្ដម្ភសំខាន់ដទៃទៀតនៃផ្នែកទទួលខុសត្រូវសង្គមរបស់ក្រុមហ៊ុនស្មាត ដូច្នេះភាគីដៃគូទាំងអស់សុទ្ធតែមានមូលដ្ឋានរួមដូចគ្នា ក្នុងការកសាងអនាគតកាន់តែភ្លឺស្វាងសម្រាប់យុវជនកម្ពុជា ។ ទន្ទឹមនឹងនេះ យើងក៏បានសម្រេចចិត្តឧបត្ថម្ភបន្ថែមក្នុងការកសាងទីលានបាល់ទាត់ដើម្បីជួយពង្រឹងបទពិសោធន៍ដល់សិស្សានុសិស្សដែលស្ថិតក្រោមគម្រោងនេះ”។
ភាពជាដៃគូផ្ដាច់មុខរវាងក្រុមហ៊ុនស្មាត និងអង្គការ PSE សម្រាប់គម្រោងសាលារៀននេះ គឺទំនងជានឹងត្រូវបន្ត និងអភិវឌ្ឍបន្ថែមទៀតទៅថ្ងៃអនាគត ។ ក្នុងកិច្ចសន្យាដែលមានស្រាប់ កុមារា និងកុមារីចំនួនជាង ៩០០ នាក់ត្រូវបានរំពឹងថា នឹងទទួលផលពីគម្រោងនេះ ហើយពួកគេនឹងត្រូវរៀនលេងបាល់ទាត់ ហើយទន្ទឹមនឹងនេះក៏ត្រូវបង្កើតតម្លៃផ្ទៃក្នុងដូចជាស្មារតីក្រុម និងសាមគ្គីភាព ក៏ដូចជាទម្លាប់រស់នៅឲ្យមានសុខភាពល្អផងដែរ ។ ដោយសារមានការគាំទ្រពីមូលនិធី RMF បុគ្គលិកអង្គការ PSE ក៏នឹងទទួលផលប្រយោជន៍ពីការបណ្ដុះបណ្ដាល និងវិធីសាស្ត្រអប់រំដែលមានគុណភាពខ្ពស់ និងបង្កើនបំណិនរបស់ខ្លួនស្របតាមវិធីសាស្ត្រដែលប្រើប្រាស់ទូទាំងសកលលោក។

Smart Axiata partners with PSE and Real Madrid Foundation through Sport for Children in Need
Phnom Penh, 13th September 2017: Non-profit organization Pour un Sourire d’Enfant, better known as PSE, and leading mobile telecommunications operator Smart Axiata announced a 4-year partnership for the running of a socio-sport school at # 402, Village Trea Steung Meanchey District. The event was gracefully presided over by H.E. Dr. Hang Chuon Naron, Cambodian Minister of Education, Youth and Sport and Rosa Roncal, Real Madrid Foundation International Manager.
The Smart-PSE-RMF Socio-Sport School was inaugurated together with a brand new international-size artificial football pitch, fully sponsored by Smart Axiata (“Smart”). This initiative will be facilitated by PSE alongside international humanitarian entity Real Madrid Foundation (“RMF”) who has previously signed a collaboration agreement with PSE in 2015, to help children without proper education have a better future.
THE IMPORTANCE OF SPORT IN EDUCATION
At the partnership launch event, H.E. Dr. Naron congratulated all parties for their commitment to bring positive change to the lives of young Cambodians through education, social-skills and sports. “I am thrilled that both Smart and PSE, who have been creating a strong impact in society, have decided to partner on this new initiative. Hundreds of children yearly will now be empowered with better education, values and life skills – many of whom would never have dreamt of such an opportunity,” H.E. Minister said.
Borithy Lun, PSE General Director, welcomed the new direction for the School, acknowledging the strengths of both key partners: “As host of the launch event and on behalf of PSE children and our Founders, we are excited to begin this partnership of the Socio-Sport School, guided by the generous contribution and noble support from Smart and RMF. With this tripartite alliance, I believe that we will be able to accelerate our efforts to help underprivileged children become integrated citizens in Cambodia.”
A SUSTAINABLE PARTNERSHIP
With the concept initiated by world-renowned RMF, a non-profit in itself, this school in Phnom Penh aspires to promote sports among children and youths, while providing comprehensive character development. “The shared goals are clear – sport, skill and social development,” said Rosa Roncal, RMF International Manager. “Not only will this Socio-Sport School benefit the many students who come through PSE’s doors to play and learn, but also the many coaches and trainers whom we will provide world-class training for this purpose.”
In the spirit of RMF’s Social Sport School model, children aged 6 to 17, regardless of gender, have the golden opportunity to undergo training and study without financial burden. Selection for enrollment is not based on athletic criteria, but rather the prioritization of those form disadvantaged socio-economic conditions.
These parameters are not unfamiliar to Smart, an avid advocate of sustainable development. “We are pleased to announce this partnership as part of our portfolio of Sports for Development programs, which is a very powerful tool to promote education amongst young talent in Cambodia,” said Thomas Hundt, Smart CEO. “Considering that Community Sports is one of Smart’s key CSR pillars, there is much common ground between all partners to build a brighter future for young Cambodians. We also decided to additionally sponsor a football pitch to enhance the experience of the students going through the program,” Thomas added.
Smart and PSE’s exclusive partnership for the School is likely to be extended and developed further into the future. In the course of the existing contract, over 900 girls and boys are expected to benefit from this initiative – they will not only learn how to play football, but also internalize values like team spirit and solidarity as well as healthy lifestyle habits. Due to RMF’s support, PSE staff will also benefit from high-quality training and educational techniques and be upskilled in line with methodologies used globally.