ភ្នំពេញ ថ្ងៃទី ២៤ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០១៧៖ ក្រុមហ៊ុន Smart ដែលជាក្រុមហ៊ុនទូរគមនាគមន៍ចល័តឈានមុខគេនៅកម្ពុជា ថ្ងៃនេះបានប្រកាសការចាប់ផ្តើមភាពជាដៃគូជាមួយស្ថាប័ន Earth Networks ដែលជាស្ថាប័នលំដាប់សាកលក្នុងការព្យាករណ៍និងរាយការណ៍អាកាសធាតុ ដើម្បីពាំនាំសេវាផ្តល់ព័ត៌មានអាកាសធាតុថ្មីមួយ ហៅថា “Smart Weather” ដែលជាសេវាកម្មផ្តល់ព័ត៌មានអាកាសធាតុតាមប្រព័ន្ធឌីជីថលដំបូងគេនៅកម្ពុជា ។
នៅក្នុងសន្និសីទកាសែត ដែលមានការចូលរួមដោយគូភាគីទាំងសងខាង និងប្រព្រឹត្តិទៅក្រោមអធិបតីភាព ឯកឧត្តម រស់ សុវណ្ណ អគ្គលេខាធិការរងនៃគណៈកម្មាធិការជាតិគ្រប់គ្រងគ្រោះមហន្តរាយ លោក ថូម៉ាស ហ៊ុន អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន Smart បានសម្តែងក្តីរំភើបរីករាយចំពោះការចាប់ដៃគូជាមួយនឹងស្ថាប័ន Earth Networks ដ៏ល្បីឈ្មោះ ដើម្បីផ្តល់ជូនអតិថិជននៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា នូវសេវាផ្តល់ព័ត៌មានអាកាសធាតុទំនើបបំផុត ។ លោកបានមានប្រសាសន៍ថា “នៅពេលដែល បាតុភូតអាកាសធាតុកាន់តែកាចសាហាវទៅៗ ដោយសារតែបម្រែបម្រួលអាកាសធាតុ និងកត្តាផ្សេងទៀត ការផ្តល់ព័ត៌មានអំពីអាកាសធាតុបានត្រឹមត្រូវ និងទាន់ពេលវេលា ដែលនឹងផ្តល់ជូនដោយសេវា Smart Weather ពិតជាមានសារៈសំខាន់មិនអាចមើលរំលងបាន ដើម្បីការពារជីវិតមនុស្ស និងទ្រព្យសម្បត្តិ ។”
លោកបានបន្ថែមទៀតថា “យើងជឿថា សេវាបន្ថែមថ្មីនេះ ដែលនាំមកជូនដោយក្រុមហ៊ុន Smart និងស្ថាប័ន Earth Networks នឹងផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍យ៉ាងច្រើនដល់អ្នកប្រើប្រាស់ និងអតិថិជនរបស់យើង តាមរយៈការផ្តល់ព័ត៌មានសំខាន់ៗ ពាក់ព័ន្ធនឹងអាកាសធាតុ នៅគ្រប់ទីកន្លែង និងគ្រប់ពេល ក៏ដូចជាការផ្តល់នូវការជូនដំណឺងក្នុងករណីមានអាកាសធាតុកាចសាហាវណាមួយដែលនឹងខិតចូលមកដល់ ។
លោក Jim Anderson អគ្គនាយករងជាន់ខ្ពស់ផ្នែកលក់សាកលនៃស្ថាប័ន Earth Networks យល់ស្រប ទៅនឹងការលើកឡើងរបស់លោក ថូម៉ាស ហ៊ុន ។ លោកបានមានប្រសាសន៍ថា “ខ្ញុំសូមអបអរសាទរ និងថ្លែងអំណរគុណចំពោះក្រុមហ៊ុន Smart ដែលបានផ្តួចផ្តើមកិច្ចសហការនេះឡើង ។ ការរួមបញ្ចូលគ្នារវាងបច្ចេកវិទ្យាបណ្តាញទូរស័ព្ទចល័តដ៏ទំនើបរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart និងសមត្ថភាពឥតគូប្រៀបរបស់ស្ថាប័ន Earth Networks ក្នុងការតាមដានព័ត៌មានអាកាសធាតុ និងរន្ទះបានទាន់ហេតុការណ៍ គឺពិតជាការច្នៃប្រឌិតថ្មីមួយសម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជា ។ សេវាដែលមានមុខងារពេញលេញនេះ នឹងអនុញ្ញាតឲ្យស្ថាប័នរដ្ឋាភិបាល ក្រុមហ៊ុន និងអតិថិជន Smart ទទួលបានព័ត៌មាន និងការព្យាករណ៍អាកាសធាតុ ប្រកបដោយសុក្រិតភាព និងប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់ ក្នុងតម្លៃសមរម្យមួយ ។”
ឯកឧត្តម រស់ សុវណ្ណ អគ្គលេខាធិការរងនៃគណកម្មាធិការជាតិគ្រប់គ្រងគ្រោះមហន្តរាយ បានមានប្រសាសន៍ថា “ការព្យាករណ៍អាកាសធាតុប្រកបដោយសុក្រិតភាព មិនត្រឹមតែជួយសង្គ្រោះជីវិតមនុស្ស និងការពារទ្រព្យសម្បត្តិប៉ុណ្ណោះទេ តែក៏អាចជួយបងប្អូនកសិករ និងអ្នកបំពេញការងារនៅខាងក្រៅ អាចត្រៀមខ្លួនបានល្អជាងមុន ។ ហេតុនេះហើយ ទើបខ្ញុំមានក្តីរីករាយជាពន់ពេក ដែលក្រុមហ៊ុន Smart បានសម្ពោធសេវាផ្តល់ព័ត៌មានអាកាសធាតុនេះនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ហើយខ្ញុំជឿថា មនុស្សជាច្រើននឹងប្រើបច្ចេកវិទ្យានេះ ដើម្បីកាត់បន្ថយផលប៉ះពាល់នៃការផ្លាស់ប្តូរអាកាសធាតុក្នុងជីវិតរបស់ពួកគេ ។”
សេវា Smart Weather ត្រូវបានរៀបចំឡើង សម្រាប់អ្នកប្រើប្រាស់ជាបុគ្គល និងជាសា្ថប័ននានាជាពិសេស ក្រុមហ៊ុនអាកាសចរណ៍ ក្រុមហ៊ុនកសិកម្ម ក្រុមហ៊ុនទេសចរណ៍ ក៏ដូចជារាជរដ្ឋាភិបាល និងអង្គការនានា ។ ដោយយល់ដឹងពីសារៈសំខាន់នៃការទទួលបានព័ត៌មានអាកាសធាតុទាន់ពេលវេលា Smart Weather អាចផ្តល់ព័ត៌មានដល់អ្នកប្រើប្រាស់សេវានេះតាមទូរស័ព្ទចល័ត ទោះបីជាគាត់មិនមានការតភ្ជាប់ទៅប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណិត ឬប្រើទូរស័ព្ទស្មាតហ្វូនក៏ដោយ ។ គាំទ្រដោយបច្ចេកវិទ្យារបស់ស្ថាប័ន Earth Networks សេវា Smart Weather អាចជូនដំណឹងអ្នកប្រើប្រាស់ភ្លាមៗអំពីភ្លៀង ព្យុះ រន្ទះ ក៏ដូចជាផ្តល់ការព្យាករអាកាសធាតុប្រកបដោយសុក្រិតភាពខ្ពស់សម្រាប់រយៈពេល ១៥ថ្ងៃបន្ទាប់ តាមរយៈសារជាអក្សរ និងសារជាសម្លេងផងដែរនាពេលអនាគត ។
ដោយចំណាយត្រឹមតែ ១៥សេនក្នុងមួយខែ អតិថិជនដែលចុះឈ្មោះប្រើសេវានេះតាមទូរស័ព្ទដៃ នឹងទទួលបានសារជាអក្សរជារៀងរាល់ព្រឹក ដែលនឹងផ្តល់ការព្យាករណ៍អាកាសធាតុ សម្រាប់រយៈពេល១០ថ្ងៃបន្ទាប់ ។ អតិថិជនដែលប្រើសេវានេះតាមទូរស័ព្ទដៃ ក៏នឹងទទួលបានសារជូនដំណឹងជាអក្សរ រយៈពេល២ម៉ោងមុន ក្នុងករណីមានព្យុះ ឬភ្លៀងធំនៅតំបន់របស់គាត់ ។ អ្នកប្រើប្រាស់ ក៏អាចចុច *559# ឬហៅទូរស័ព្ទទៅលេខ 559 ដើម្បីទទួលបានការរាយការណ៍អំពីស្ថានភាពអាកាសធាតុភ្លាមៗផងដែរ។
សម្រាប់អតិថិជនជាលក្ខណៈស្ថាប័ន រួមមាន ក្រុមហ៊ុន ស្ថាប័នរដ្ឋាភិបាល និងអង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាល ជាដើម សេវានេះអាចផ្តល់ព័ត៌មានលម្អិតច្រើនអំពីស្ថានភាពអាកាសធាតុជូនពួកគាត់ ។ ដោយចូលទៅក្នុងគេហទំព័រលើអ៊ីនធឺណិត ពួកគាត់អាចពិនិត្យមើលទិន្នន័យសំបូរបែប អំពីស្ថានភាពអាកាសធាតុបច្ចុប្បន្ន និងនៅពេលអនាគត ដែលអនុញ្ញាតឲ្យពួកគាត់ធ្វើការសម្រេចចិត្តត្រឹមត្រូវគ្រប់ពេលវេលា ។
ជាមួយនឹងស្ថានីយ៍តាមដានអាកាសធាតុជាង១ម៉ឺនកន្លែង និងសេនស័រតាមដានរន្ទះជាង១៥០០ ដែលបានដំឡើងនៅទូទាំងពិភពលោក និងតំបន់អាស៊ី សេវា Smart Weather ដែលគាំទ្រដោយបច្ចេកវិទ្យាតាមដានអាកាសធាតុរបស់ស្ថាប័ន Earth Networks អនុញ្ញាតឲ្យក្រុមហ៊ុន ស្ថាប័នរដ្ឋាភិបាល និងអ្នកប្រើប្រាស់ទូទៅ ទទួលបានព័ត៌មានអាកាសធាតុទាន់ពេលវេលា សម្រាប់ទីតាំងភូមិសាស្រ្តរបស់គាត់ ឬទីតាំងផ្សេងទៀតនៅទូទាំងពិភពលោក ។

At the press conference attended by both parties and presided over by H.E. Ross Sovann, Deputy Secretary General of National Committee of Disaster Management (NCDM), Thomas Hundt, CEO of Smart said the company is excited to partner with renowned Earth Networks to provide to Cambodian customers the most advanced weather service available in the country. “As weather patterns become more erratic due to climate change and other factors, accurate weather information has become more important than ever before to protect lives and safeguard assets; Smart Weather is the solution to help Cambodians plan their day and stay safe.”
“We believe this new value-added service brought to Cambodia by Smart and Earth Networks will greatly benefit our customers by providing up to date and accurate weather forecasts as well as by giving alerts if severe weather approaches,” he added.
Jim Anderson, Senior Vice President of Global Sales at Earth Networks agreed: “We congratulate and thank Smart for their partnership and leadership in this initiative. This collaboration integrating Smart’s advanced mobile technology with the scale of Earth Networks’ global network of real-time observations and lightning detection provides a new level of innovation for Cambodia. This fully operational platform will provide government agencies, businesses and Smart customers actionable and highly accurate severe weather and forecast intelligence in the most cost-effective and efficient manner.”
H.E. Ross Sovann, Deputy Secretary General of NCDM, said: “Accurate weather predictions not only save lives and property but also help farmers and others working outdoors. For this reason, we are very happy that Smart and Earth Networks introduce their weather alert system here in Cambodia and we look forward seeing how people use it to minimize the impact of extreme weather in their lives.”
Smart Weather is designed to accommodate both individual users and intuitional customers such as businesses from sectors like aviation, agriculture or tourism as well as government institutions and NGOs.
Understanding the importance of quick information access, Smart Weather can give information to mobile users even if they are not connected to the Internet or using a smartphone. Smart Weather can also provide users with weather alerts for rain, storms, lightning; a highly accurate weather forecast; and other key weather-related information through SMS and in future, Interactive Voice Recording (IVR).
At only 15 cents per month, individual users will receive a weather update via SMS every morning, which provides them with a 10-day advanced forecast. Mobile users also receive SMS storm alerts two hours before a thunderstorm is expected to happen around their area. Users can also dial *559# or call 559 for an instant report on current weather conditions.
Smart Weather will also be integrated into Smart’s self-care app SmartNas, giving smartphone users a fully visualized weather forecast.
For organizational customers, Smart Weather provides much greater control over their weather intelligence. Accessed through a web browser, these users can view extremely comprehensive real-time data about current, near-term and medium-term weather conditions, allowing them to make informed decisions at every step.
With more than 10,000 global weather stations and over 1,500 lightning sensors across Asia and the world, Earth Networks’ advanced weather intelligence system allows business, governmental and individual users to access real-time comprehensive weather information within their locality or elsewhere across the map.