ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង ថ្ងៃទី ២១ ខែមិថុនា ឆ្នាំ ២០១៨ – ស្របតាមការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ខ្លួន ក្នុងការពង្រីកហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធទូរគមនាគមន៍ និងបណ្ដាញទូរស័ព្ទចល័ត នៅតាមតំបន់ដែលមិនទាន់មានសេវាគ្របដណ្ដប់ ឬមានសេវាគ្របដណ្ដប់តិចតួច ក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ដែលជាប្រតិបត្តិករទូរស័ព្ទចល័តឈានមុខគេក្នុងប្រទេស រួមជាមួយក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ បានប្រកាសចាប់ផ្តើមបើកការដ្ឋានសាងសង់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធបណ្តាញទូរស័ព្ទចល័តថ្មីនៃមូលនិធិកាតព្វកិច្ចសេវាសកលទូរគមនាគមន៍ចំនួន ៣១ កន្លែងនៅក្នុងពិធីដែលរៀបចំនៅខេត្តកំពង់ឆ្នាំង ។
ក្រោមការចូលរួមវិភាគទានប្រចាំឆ្នាំ២០១៧ទៅក្នុងមូលនិធិកាតព្វកិច្ចសេវាសកលទូរគមនាគមន៍កម្ពុជាក្រុមហ៊ុន Smart នឹងផ្តើមសាងសង់ស្ថានីយ៍មូលដ្ឋាន ដែលមានទីតាំងនៅក្នុងខេត្តចំនួន ១០ ទូទាំងប្រទេស (ដែលក្នុងនោះស្ថានីយ៍ចំនួន ៦ ស្ថិតក្នុងខេត្តកំពង់ឆ្នាំង) ។ នៅក្នុងពិធីបើកការដ្ឋានដែលធ្វើឡើងនៅស្រុកទឹកផុះ ឯកឧត្ដម ត្រាំ អីុវតឹក រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍កម្ពុជា និងជាប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលមូលនិធិកាតព្វកិច្ចសេវាសកលទូរគមនាគមន៍ បានកោតសរសើរដល់កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart ។
ឯកឧត្ដមបានមានប្រសាសន៍ថា ៖ “ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ មានការប្តេជ្ញាចិត្តក្នុងការធ្វើការជាមួយ វិស័យឯកជន ដើម្បីកាត់បន្ថយគម្លាតផ្នែកឌីជីថល ក្នុងប្រទេសកម្ពុជា តាមរយៈមូលនិធិកាតព្វកិច្ចសេវាសកលទូរគមនាគមន៍នេះ ។ ដោយប្រើប្រាស់មូលនិធិនេះក្រុមហ៊ុន Smart នឹងកសាងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធបណ្តាញទូរស័ព្ទចល័តក្នុងស្រុក ទឹកផុស និងស្រុក កំពងលែង និងក្នុងតំបន់អាទិភាពផ្សេងទៀត។ សូមថ្លែងអំណរគុណដល់ក្រុមហ៊ុន Smart ដែលបានចូលរួមបំពេញកាតព្វកិច្ចបង់វិភាគទានមូលនិធិកាតព្វកិច្ចសេវាសកលទូរគមនាគមន៍ ដែលនឹងជួយធ្វើអោយសេវាគ្របដណ្ដប់រលកអាកាសប្រព័ន្ធទូរស័ព្ទអោយកាន់តែប្រសើនៅតាមជនបទ។”
ផ្អែកលើការប្រើប្រាស់ទុនចំណាយរបស់ខ្លួនដែលកើនឡើងពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំ ក្រុមហ៊ុន Smart បានលៃទុនបម្រុងចំនួន ៨០ លានដុល្លារបន្ថែមទៀតនៅឆ្នាំនេះ ដោយផ្តោតលើការពង្រីកប្រព័ន្ធ 4G និង 4.5G នៅទូទាំង ២៥ខេត្ត-ក្រុងទូទាំងប្រទេស។ រហូតមកទល់បច្ចុប្បន្ននេះ ក្នុងចំណោមស្ថានីយ៍មូលដ្ឋានចំនួន ២,៥០០ កន្លែង របស់ Smart មានជាង ៩០ ភាគរយហើយ ដែលមានបំពាក់ប្រព័ន្ធ 4G ខណៈដែលស្ថានីយ៍មូលដ្ឋាន ១០០ ភាគរយសុទ្ធតែបំពាក់ដោយប្រព័ន្ធ 3G ។ តាម រយៈការចូលរួមនៅក្នុងមូលនិធិកាតព្វកិច្ចសេវាសកលទូរគមនាគមន៍ ក្រុមហ៊ុន Smart បានអភិវឌ្ឍសេវាទូរស័ព្ទចល័តឈានមុខគេរបស់ក្រុមហ៊ុន ក៏ដូចជាកម្មវិធីឌីជីថល និងកម្មវិធីកម្សាន្តផ្សេៗរបស់ខ្លួន ដែលនឹងអាចប្រើប្រាស់បាននៅតាមតំបន់នានា ដែលធម្មតា តំបន់ទាំងនោះមិនអាចផ្តល់ផលចំណេញផ្នែកសេដ្ឋកិច្ចនោះទេ។
នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Smart Axiata លោក ថូម៉ាស ហ៊ុន មានប្រសាសន៍ថា៖ “ចាប់តាំងពីក្រុមហ៊ុន Smart បានចាប់ផ្តើមប្រតិបត្តិការរបស់ខ្លួនក្នុងប្រទេសកម្ពុជា យើងតែងតែខិតខំប្រឹងប្រែងផ្តល់នូវសេវាទូរស័ព្ទចល័តទំនើបបំផុត មានតម្លៃសមរម្យ និងអាចទុកចិត្តបានជាទីបំផុត។ ព្រឹត្តិការណ៍ក្នុងថ្ងៃនេះ បញ្ជាក់ឲ្យឃើញជាថ្មីពីការប្តេជ្ញាចិត្តក្នុងការបន្តពង្រីក បណ្តាញសេវាគ្របដណ្ដប់របស់យើង នៅគ្រប់ទីកន្លែងទាំងអស់ក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ដែលនឹងជួយឲ្យប្រជាជនកម្ពុជាកាន់តែច្រើនឡើង អាចទទួលបានសេវារបស់យើង ហើយបានចូលរួមនៅក្នុងយុគសម័យឌីជីថលជាមួយគ្នា។ យើងពិតជាមានមោទនភាពណាស់ ដែលវិភាគទានដ៏ធំធេងរបស់យើងខ្ញុំក្នុងមូលនិធិកាតព្វកិច្ចសេវាសកលទូរគមនាគមន៍ ត្រូវបានយកទៅប្រើប្រាស់ក្នុងបុព្វហេតុល្អៗបែបនេះ។”
ដោយអនុលោមតាមការប្រកាសដាក់ឲ្យប្រើនូវច្បាប់ស្ដីពីទូរគមនាគមន៍ មូលនិធិអភិវឌ្ឍន៍ទូរគមនាគមន៍ចំនួនពីររបស់កម្ពុជា ពោលគឺមូលនិធិកាតព្វកិច្ចសេវាសកលទូរគមនាគមន៍ (USOF) និងមូលនិធិកសាងសមត្ថភាព ការស្រាវជ្រាវ និងអភិវឌ្ឍន៍ (CBRDF) ត្រូវបានបង្កើតឡើងនៅឆ្នាំ 2017 ។ មូលនិធិទាំងនេះ មានគោលបំណងជំរុញការអភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ សេវាកម្ម និង ការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្សនៅទូទាំងប្រទេស។ នៅក្នុងឆ្នាំ 2017 ក្រុមហ៊ុន Smart បានប្តេជ្ញាអនុវត្ត គម្រោងជាមួយក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ ដោយប្រើប្រាស់ប្រាក់វិភាគទានរបស់ខ្លួន ជាង 6 លានដុល្លាអាមេរិក ដែលបានបញ្ចូលក្នុងមូលនិធិទាំងពីរនេះ។

MPTC and Smart Axiata celebrate a groundbreaking ceremony of new mobile network infrastructure in Kampong Chhnang
Kampong Chhnang, 21st July 2018: In line with its commitment to expand telecommunication and network infrastructure at unconnected or underserved areas in the Kingdom of Cambodia, the country’s leading mobile operator Smart Axiata together with the Ministry of Posts and Telecommunications (MPTC) announced the commencement of the construction of 31 new mobile base stations at an event in Kampong Chhnang province.
Under Smart’s 2017 contribution to Cambodia’s Universal Service Obligation Fund, the Company will fund the construction of the base stations located in 10 provinces across the Kingdom (6 of which will be in Kampong Chhnang). Smart’s efforts were praised by H.E. Tram Iv Tek, Minister of MPTC at the groundbreaking ceremony in Teuk Pos district.
“The Ministry of Posts and Telecommunications is committed to work with the private sector to bridge the digital divide in Cambodia through the Universal Service Obligation Fund. By utilizing the Fund, Smart will build new mobile network infrastructure in Teuk Pos and Kampong Leaeng (in Kampong Chnnang) as well as in other priority areas. I would like to commend Smart for its contribution towards the Fund that will improve mobile broadband coverage in rural areas,” H.E. said.
Building on its increasing year-on-year capital expenditure, the Company has earmarked another 80 million USD investments this year, focused on expanding its 4G and 4.5G footprint across all 25 provinces nationwide. To date, more than 90% its 2500 base stations are equipped with 4G while 100% of the base stations are with 3G. Through its participation in the USOF, Smart’s advanced mobile services as well as its digital lifestyle and entertainment offerings are expected to be made available at areas which, under normal circumstances, are not economically viable.
“Since Smart started its operations, we have always strived to provide the most advanced, affordable and reliable mobile services in Cambodia. Today’s event reaffirms our commitment to further expand our network to every corner of the Kingdom which will enable more Cambodians to enjoy our services and be part of the digital age. We are certainly proud that our huge contributions to the Universal Service Obligation Fund will be put to such good use,” said Thomas Hundt, CEO of Smart Axiata.
Pursuant the promulgation of the Law on Telecommunications, the Kingdom’s two telecommunication development funds – Universal Service Obligation Fund (USOF) and Capacity Building and Research & Development Fund (CBRDF) – were set up in 2017. Together they are intended to drive infrastructure, service and human resource development across the country. In 2017 alone, Smart committed to carry out projects with MPTC by utilizing its contributions of more than 6 million USD to both Funds.