ប៊ីម៉ាដៃគូសុខភាពរបស់ក្រុមហ៊ុន ស្មាត ឈ្នះពានរង្វាន់ «ការច្នៃប្រឌិតទូរស័ព្ទចល័តដ៏ល្អបំផុតសម្រាប់សុខភាពនិងជីវសាស្រ្ត» ពី ជីអេសអឹមអេ គ្លូមូ
ក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រង ប៊ីម៉ា (BIMA Cambodia) ដៃគូសហការរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata (ស្មាត អាស្យាតា) ដែលជាក្រុមហ៊ុនប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាទូរស័ព្ទដើម្បី ផ្តល់សេវាថែទាំសុខភាព និងផលិតផលធានារ៉ាប់រង ទទួលពានរង្វាន់សម្រាប់ឆ្នាំ ២០១៩ ស្តីពី «ការច្នៃប្រឌិតតាមទូរស័ព្ទចល័តដ៏ល្អបំផុតសម្រាប់សុខភាពនិងជីវសាស្រ្ត» ពី ជីអេសអឹមអេ គ្លូប៊ល មូបែល អាវើត (GLOMO Awards) ដ៏ល្បីល្បាញ នៅ បាស់សេឡូណា ប្រទេសអេស្ប៉ាញ កាលពីខែកុម្ហៈ។ ពានរង្វាន់នេះជាការទទួលស្គាល់ និងផ្តល់តម្លៃ ដល់¬ការច្នៃប្រឌិតដ៏ប្រសើរបំផុត និងការអភិវឌ្ឍន៍ក្នុងវិស័យទូរគមនាគមន៍ទូរស័ព្ទចល័ត។
ស្មាត និង ប៊ីម៉ា បានចាប់ដៃគូសហការតាំងពីឆ្នាំ ២០១៤ នៅក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ដើម្បី ផ្តល់ជូនសេវាកម្មធានារ៉ាប់រងដែលមានលក្ខណៈងាយស្រួល និងតម្លៃសមស្រប តាមរយៈទូរស័ព្ទដៃ។ ក្រុមហ៊ុនទាំងពីរបាននឹងកំពុងផ្តល់ជូនអតិថិជន តាមរយៈផលិតផលធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត និងធានារ៉ាប់រងសម្រាកព្យាបាលនៅមន្ទីរពេទ្យ ហើយដែលនៅក្នុងឆ្នាំ ២០១៨ ក្រុមផ្តល់សេវាសុខភាពត្រូវបានបង្កើតឡើង ដើម្បីជំរុញនិងលើកទឹកចិត្តដល់អតិថិជនដែលបានចុះឈ្មោះ និងស្មោះត្រង់ជាមួយសេវាកម្មធានារ៉ាប់រង ប៊ីម៉ា។ ក្រុមផ្តល់សេវាសុខភាព (mHealth) ផ្តល់ជូនដល់អតិថិជនឥតដែនកំណត់ ជាមួយវេជ្ជបណ្ឌិតមានគុណភាព តាមរយៈការប្រឹក្សាតាមទូរស័ព្ទ រួមជាមួយការដឹកជញ្ចូនថ្នាំពេទ្យជូនដល់ផ្ទះដោយឥតគិតថ្លៃ (ទីក្រុងភ្នំពេញ) ភ្ជាប់ជាមួយវេជ្ជបញ្ជាក្នុងទូរស័ព្ទដៃ។
ក្រុមផ្តល់សេវាសុខភាពរបស់ ប៊ីម៉ា រួមមាននៅក្នុងប្រទេស បង់ក្លាដេស ហ្គាណា ប៉ាគីស្ថាន ប៉ារាហ្គាយ និងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ដែលកំពុងបម្រើសេវាកម្មដល់ប្រជាជន ជាង ២.២ លាននាក់។
លោក តាប៉ាស់ គួយឡា នាយកប្រតិបត្តិ ប៊ីម៉ា បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “សម្រាប់ប៊ីម៉ា នេះជារឿងដែលគួរត្រេកអរក្រៃលែង ដែលត្រូវបានទទួលស្គាល់ជាអ្នកនាំមុខ ផ្នែកការផ្តល់សេវាសុខភាពតាមទូរគមនាគមន៍ទូរស័ព្ទ។ ក្រុមហ៊ុន ប៊ីម៉ា យើងបាននឹងកំពុងផ្តោតការយកចិត្តទុកដាក់បន្ថែមទៀតក្នុងការផ្តល់ជូននៅសេវាសុខភាពតាមតែអាចធ្វើបានតាម ទូរស័ព្ទដល់ប្រជាជនដែលកំពុងត្រូវការទាំងអស់។
នៅក្នុងទីផ្សារកំពុងរីកចម្រើន ជារឿយៗប្រជាពលរដ្ឋត្រូវតែធ្វើដំណើរយ៉ាងឆ្ងាយ និងចំណាយពេលជាច្រើនម៉ោង ដើម្បីរង់ចាំទទួលសេវា នៅគ្លីនិក ឬពិគ្រោះជាមួយវេជ្ជបណ្ឌិត ដែលកត្តាទាំងនេះជាឧបសគ្គសម្រាប់ពួកគាត់ក្នុងការទទួលបានសេវាតាមតម្រូវការ និងទាន់ពេលវេលា។
គោលដៅរបស់ ប៊ីម៉ា គឺដើម្បីផ្តល់ដំណោះស្រាយដល់អតិថិជន ដែលប្រឈមនឹងកត្តាវិសមភាពទាំងនេះ។ គោលដៅរបស់យើងគឺបង្កើន ក្រុមផ្តល់សេវាសុខភាព នឹងផ្តល់ជូនដល់គ្រប់អតិថិជន ប៊ីម៉ា នៅទូទាំងអាស៊ី អាហ្វ្រីក និងអាមេរិកឡាទីន។
លោក ថូម៉ាស ហ៊ុន នាយកប្រតិបតិ្តក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានថ្លែងថា៖ “ប្រជាជនកម្ពុជាជាច្រើនមិនមានការធានារ៉ាប់រងដោយសារតែពួកគេខ្វះចំណេះដឹងនិងមិនអាចទទួលបាននូវផលិតផលធានារ៉ាប់រងគួរឲ្យជឿជាក់។ ប៉ុន្ដែតាមរយៈភាពជាដៃគូរបស់យើងជាមួយ BIMA ក្រុមហ៊ុនទាំងពីរអាចផ្តល់ជូននូវគំរូចែកចាយភ្នាក់ងារចម្លងតែមួយ ដែលនាំឲ្យ BIMA អាចទទួលបានអតិថិជនរាប់ពាន់នាក់។ សូមអបអរសាទរដល់ក្រុមហ៊ុន BIMA សម្រាប់ពានរង្វាន់នេះដែលនឹងជួយលើកទឹកចិត្តពួកយើងឲ្យកាន់តែប្រសើរថែមទៀតដើម្បីកែលម្អភាពងាយស្រួលនិងលទ្ធភាពនៃផលិតផលធានារ៉ាប់រងតាមទូរស័ព្ទ”។
ការវិនិច្ឆ័យរបស់ គ្លូមូ មានការចូលរួមពី អ្នកវាយតម្លៃឯករាជ្យ អ្នកវិភាគ អ្នកការសែត អ្នកសិក្សា (ចំណេះដឹង) និង ពេលខ្លះក៏មានការចូលរួមពីតំណាងរបស់ទូរគមនាគមន៍ទូរស័ព្ទចល័តផងដែរ។

BIMA, Smart Axiata’s partner for delivering mobile-based health and insurance products to customers in Cambodia, scooped the ‘Best Mobile Innovation for Health & Biotech’ Award at the prestigious GSMA Global Mobile Awards (GLOMO Awards) in Barcelona in February 2019. The awards ceremony recognises and celebrates the very best innovations that help evolve as well as develop the mobile industry.
In Cambodia, Smart and BIMA launched their partnership in 2014 to offer customers access to simple and affordable mobile-based insurance products. Together, they offer consumers Smart Life and Smart Health Insurance and in 2018, mHealth was launched as a loyalty programme for Smart Insurance subscribers. mHealth offers customers unlimited access to quality doctors over the phone as well as free medication delivery in Phnom Penh along with their doctor’s prescriptions by SMS.
Besides being available in Cambodia, mHealth from BIMA is also offered in Bangladesh, Ghana, Pakistan and Paraguay and has reached over 2.2 million customers by now.
“At BIMA it is incredibly motivating for us to be recognized as a leader in the mobile healthcare industry. We are focused on providing the best possible mobile-based health services to people who need it most,” said Tapas Kuila, Country Manager for BIMA Cambodia.
“In emerging markets like Cambodia, it is common to have to travel long distances and to sacrifice long hours waiting in a clinic before seeing a doctor. For those who work outside of the professional sector, the hours lost also have an impact on their income. These factors often prevent people from seeking medical help when they need it,” added Tapas.
Following this award, BIMA aims to further strengthen its end-to-end solutions that addresses inequalities and grow mHealth by offering this service to all BIMA customers across Asia, Africa and Latin America.
“Many Cambodians do not have insurance because they lack knowledge and are unable to gain access to credible insurance products. However, through our partnership with BIMA, both companies can offer a unique agent distribution model leading to BIMA being able to reach out to hundreds of thousand customers. Congratulations to BIMA for this award which will motivate us even more to improve accessibility and affordability of mobile-based insurance products,” said Thomas Hundt, Chief Executive Officer of Smart Axiata.
The GLOMO Awards are judged by independent experts, analysts, journalists, academics and, in some cases, mobile operator representatives.