ភ្នំពេញ​ថ្ងៃទី​២១ ខែកញ្ញា​ ២០១៥- ​ Global Banking and Finance Review បានផ្តល់ពានរង្វាន់ចំនួន២ ​ដល់ក្រុម​ ហ៊ុន​ ស្មាតរួមមាន​ពានរង្វាន់ ជាក្រុមហ៊ុនទូរស័ព្ទចល័តឈានមុខគេនិងជាក្រុមហ៊ុនដែលរួមចំណែកការងារសង្គមខ្ពស់បំផុតនៅកម្ពុជាក្នុងឆ្នាំ២០១៥។
Global Banking and Finance Review គឹជាវិបផតថល និង ទស្សនាវដ្តីអន្តរជាតិឈានមុខគេ ដែលផ្តល់ពត៍មាន ការវិភាគ កិច្ចសំភាសន៍ នឹង​វីដេអូ ដែលទាក់ទងនិងពិភពនៃធនាគារ​ ​ហិរញ្ញវត្ថុ, ពាណិជ្ជកម្ម, ការវិនិយោគ​ ឈ្មួញកណ្តាល,អត្រាប្តូរប្រាក់អន្តរជាតិ ពន្ធដារ​និងច្បាប់ហិរញ្ញវត្ថុអ៊ិស្លាម និងចាត់ចែងទ្រព្យសម្បត្តិ ព្រមទាំង​បច្ចេកវិទ្យា។
ពានរង្វាន់​ Global Banking and Finance Review ពោលគឺផ្តោតសំខាន់ទៅលើស្ថាប័នឆ្នើមក្នុង ជំនាញឯកទេសជាក់លាក់របស់ពួកគេនៅក្នុងវិស័យឧស្សាហកម្មហិរញ្ញវត្ថុនិងបច្ចេកវិទ្យា។ចាប់តាំងពីការចាប់ផ្តើមរបស់ខ្លួនក្នុងឆ្នាំ 2011 ពានរង្វាន់នេះបានឆ្លុះបញ្ចាំងពីការច្នៃប្រឌិត សមិទ្ធផល យុទ្ធសាស្រ្ត, ការផ្លាស់ប្តូរ​ និងភាពរីកចំរើន ដែលស្ថិតក្នុងសហគមន៍របស់ Global Banking and Finance Review ​។ ពានរង្វាន់នេះត្រូវបានបង្កើតឡើងដើម្បីធ្វើការកត់សំគាល់និងកោតសរសើរ ក្រុមហ៊ុនគ្រប់ទំហំទាំងអស់ដែលជាលេចធ្លោនៅក្នុងតំបន់ជំនាញជាក់លាក់និងឧត្តមភាព ។
Wanda Rich, Editor ពី​ Global Banking and Finance Review បានមានប្រសាសន៍ថា,«ពានរង្វាន់​ Global Banking and Finance Review ពោលគឺផ្តោតសំខាន់ទៅលើស្ថាប័នឆ្នើមក្នុង ជំនាញឯកទេសជាក់លាក់របស់ពួកគេ។ ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានត្រូវបានគេដាក់ឈ្មោះ ថាជា "ក្រុមហ៊ុនទូរគមនាគមន៍កម្ពុជាឈានមុខគេនិងជាក្រុមហ៊ុនដែលរួមចំណែកការងារសង្គមខ្ពស់បំផុតនៅកម្ពុជាក្នុងឆ្នាំ២០១៥" ដោយសារតែសមិទ្ធផលលេចធ្លោរបស់ក្រុមហ៊ុននេះនៅក្នុងផ្នែកជាច្រើននៃទូរគមនាគមន៍និងការរួមចំណែកការងារសង្គម "។
ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata គឺជាក្រុមហ៊ុនឈានមុខក្នុងបច្ចេកវិទ្យានិងការច្នៃប្រឌិតនៅក្នុងឧស្សាហកម្មទូរគមនាគមន៍របស់ប្រទេសកម្ពុជា។ Smart គឺជាក្រុមហ៊ុនដំបូងនិង ជាប្រតិបត្តិករទូរស័ព្ទចល័តតែមួយគត់ដែល ផ្តល់សេវា 4G LTE ហើយវាបានបំរើដល់អតិថិជននៅគ្រប់ខេត្តក្រុងចំនួន 25 នៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា។ តាមរយៈភាពជាដៃគូជាមួយនឹងក្រុមហ៊ុន Apple ក្រុមហ៊ុន Smart គឺជាប្រតិបត្តិករទូរគមនាគមន៍ដំបូងនិងផ្លូវការតែមួយគត់ក្នុងការនាំចូលនិងផ្ដល់ iPhone និង iPad ដែលជាបច្ចេកវិទ្យាមួយដែលសាកសមឥតខ្ចោះជាមួយល្បឿន 4G LTE របស់ Smart ។
តាមរយៈភាពជាដៃគូផ្តាច់មុខជាមួយ Universal Music, Smart ក៏បាននាំមកនូវការកំសាន្តលំដាប់ថ្នាក់ពិភពលោក ដល់អតិថិជនរបស់ខ្លួនទូទាំងប្រទេស។ សមិទ្ធផលមួយនៃការចាប់ដៃ គូយុទ្ធសាស្ត្រ នេះគឺជាការបង្កើតនូវកម្មវិធីតន្ត្រី ដែលអាចអោយលោកអ្នកស្តាប់ចម្រៀងគ្នាដែនកំណត់ក្នុងកម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃជាលើកដំបូងនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
ជាមួយគ្នា​នេះ​ផង​ដែរ​ក្រុមហ៊ុន Smart ក៏ជា​អ្នក​ផ្តល់សេវា​ធានា​រ៉ាប់​រង​ជីវិត​ធំ​ជាង​គេ​បំផុត​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា។​ក្រុម​គ្រួសារ​ច្រើន​ជាង 100.000 ​បានប្រើប្រាស់សេវាធានារ៉ាប់រង​ជីវិត​និង​ធានា​រ៉ាប់​រង​គ្រោះ​ថ្នាក់​បុគ្គលិក​ ដោយតំរូវអោយបង់​ត្រឹមតែ 2 សេន ប៉ុណ្ណោះ​ក្នុង​មួយ​ថ្ងៃ​។
ក្រុមហ៊ុន Smart មិនមែនត្រឹមតែជាក្រុមហ៊ុនទូរគមនាគមន៍ប៉ុណ្ណោះទេ តែក៏បានចូលរួមយ៉ាងសកម្មក្នុងការងារសង្គម ។ ​ខណៈ​ពេល​ដែល​បេសកកម្ម​ស្នូល​របស់​ក្រុមហ៊ុន Smart គឺជា​តភ្ជាប់​ទំនាក់ទំនងរវាងមនុស្ស​ ​យើង បាន​កំណត់​ វិស័យអប់រំ ​កីឡា​ ​និង​បរិស្ថាន​បៃតង​​ ជាទិសដៅនៃ​ការ​ចូលរួមចំណែករបស់ខ្លួនក្នុងសង្គមជាតិ​។ Smart បាននឹងកំពុងធ្វើការសហការជាមួយ​អង្គការ UNESCO និង​ក្រសួង​អប់រំ​ ដើម្បី​លើកកំពស់​អ​ក្ខ​រ​កម្ម​, ហើយវាបាន ​ជួយ​ប្រជាជន​កម្ពុជាចំនួន 92.000 នៅ​ទូទាំង​ប្រទេស​អោយចេះ ​អាន​និង​សរសេរ​ក្នុង​អំឡុង​ឆ្នាំ 201​​5។​បន្ថែមលើនេះទៅទៀត Smart Axiata បានជួយឧបត្ថម្ភ​អង្គ​ការ HFCA (Happy Football Cambodia Australia​) អស់រយះពេល 5 ឆ្នាំ​មក​ហើយ ​ដើម្បី​បញ្ជូន​គណៈ​ប្រតិភូ​ទៅ​ក្នុង​ព្រឹត្តិការណ៍​បាល់ទាត់​ប្រចាំ​ឆ្នាំ Homeless World Cup​ ហើយវាបានជួយ ដល់មនុស្សចំនួន 100.000 នាក់ដែល​គ្មាន​ផ្ទះសម្បែង​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជាអោយមានក្តី​សង្ឃឹម​ក្នុង ​ជីវិតឡើងវិញ ​។ ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata​ ក៏បានចាប់ដៃគូ​ជាមួយ JCI ហើយ​ជា​រៀងរាល់​ឆ្នាំយើងតែងតែចូលរួមក្នុង​ការ​ដាំ​ដើមឈើ​និង​សកម្មភាព​សំអាតបរិស្ថានជាច្រើន ​។ ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata មិនត្រឹមតែព្យាយាមក្នុងការ ​ផ្តល់​សេវា​ទូរគមនាគមន៍​ប៉ុណ្ណោះទេ តែយើងក៏ព្យាយាម រួមចំណែកការងារសង្គមយ៉ាងក្លៀវក្លា បំផុតផងដែរ។
Wanda Rice បានបន្ថែមថា: «ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ជាក្រុមហ៊ុនឈានមុខក្នុងវិស័យទូរគមនាគមន៍នៅកម្ពុជា។ ពួកគេបាននាំនូវ ការផ្តួចផ្តើមនិងសេវាថ្មីៗមកកាន់ទីផ្សារកម្ពុជា ដើម្បីបំពេញតាមតម្រូវការរបស់អតិថិជននិងការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ពួកគេដើម្បីបំរើដល់សហគមន៍ដែលពួកគេផ្តល់សេវាជូន។ យើងសង្ឃឹមយ៉ាងមុតមាំថាSmart នឹងនាំមកអ្វីដែលអស្ចារ្យក្នុងវិស័យទូរគមនាគមន៍មកកម្ពុជានាឆ្នាំខាងមុខបន្ត»។
លោកថូម៉ាសហ៊ុន នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានឱ្យដឹងថា: «ឆ្នាំ 2015 ជាឆ្នាំដែលអស្ចារ្យមិនគួរឱ្យជឿសម្រាប់យើង។ កាលពីដើមឆ្នាំនេះ យើងបានទទួលពានរង្វាន់ជា​ក្រុមហ៊ុនផ្តល់សេវា​ទូរគមនាគមន៍​ដែលរីកលូតលាស់ឆ្នាំ 201​​5 ​ពីក្រុមហ៊ុន Frost & Sullivan ​នៅ​តំបន់​អាស៊ី ​ប៉ាស៊ីហ្វិក! វាគឺជាលើកដំបូងនៅប្រទេសកម្ពុជា ដែលមានក្រុមហ៊ុនមកពីប្រទេសកម្ពុជាទទួលបានការទទួលស្គាល់ពី Frost & Sullivan   ដែលជាអង្គការដែលមានកិត្យានុភាពនេះ។ ជាថ្មីម្តងទៀតថ្ងៃនេះយើងមានមោទនភាពខ្លាំងណាស់ដោយទទួលបានពានរង្វាន់ពីរផ្សេងទៀត ជាក្រុមហ៊ុនទូរគមនាគមន៍ឈានមុខគេនិងជាក្រុមហ៊ុនដែលរួមចំណែកការងារសង្គមខ្ពស់បំផុតនៅកម្ពុជាក្នុងឆ្នាំ២០១៥ "។
លោកបានបន្ថែមទៀតថា: "សមិទ្ធិផលទាំងនេះគឺជាលទ្ធផលនៃកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងឥតឈប់ឈររបស់យើងដើម្បីបម្រើអតិថិជន ក៏ដូចជាសហគមន៍របស់យើង។ យើងពិតជាអរគុណខ្លាំងណាស់ចំពោះ អតិថិជន Smart, ដៃគូ, បុគ្គលិកពាក់ព័ន្ធទាំងអស់និងមិត្តភក្តិចំពោះការគាំទ្រនិងការជឿទុកចិត្តរបស់ពួកគេដែលបានផ្ដល់ទៅឱ្យពួកយើង! យើងមានសេចក្តីរីករាយនិងជាកិត្តយសរបស់យើងដោយអាចធ្វើអោយអ្នកអាចធ្វើការទំនាក់ទំនង ជាមួយអ្នករាល់គ្នាដែលអ្នកស្រឡាញ់! ពានរង្វាន់កិត្តិយសទាំងនេះជាការ ជំរុញទឹកចិត្ត របស់យើងដើម្បីបន្តការច្នៃប្រឌិត ដើម្បីបន្តការលូតលាស់របស់យើង, ដើម្បីបន្តការវិនិយោគ»។
ជាមួយនឹងការប្រារព្ធពិធីប្រគល់ពានរង្វាន់ទាំងនេះ ក្រុមហ៊ុន Smart ក៏សូមឆ្លៀតឱកាស បើកដំណើរការជាលើកដំបូងនូវរបាយការណ៍ស្តីពីនិរន្តរភាពដែលជារបាយការណ៍ លម្អិតអំពីប្រតិបត្ដិការដែលមាននិរន្តរភាពនិងសកម្មភាពសាជីវកម្មរបស់ Smart ពេញមួយ ឆ្នាំ 2014។ នេះ ជារបាយការណ៍និរន្តភាពដំបូងបង្អស់ របស់ Smart និងក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ហើយឥឡូវនេះលោកអ្នកអាចរកបាននៅលើ Sustainability Report 2014

Smart Axiata awarded as the Best Telecommunications Company Cambodia 2015 and Best CSR Company Cambodia 2015 by Global Banking and Finance Review
Phnom Penh, 21st September 2015 – Global Banking and Finance Review named Smart Axiata as the winner in the categories of Best Telecommunications Company and Best Corporate Social Responsibility Cambodia 2015.
Global Banking & Finance Review is a leading financial portal and print magazine offering news, analysis, opinions, reviews, interviews & videos from the worlds of Banking, Finance, Business, Trading, Investing, Brokerage, Foreign Exchange, Tax & Legal, Islamic Finance, Asset & Wealth Management as well as Technology.
The Global Banking and Finance Review Awards honors institutions that stand out in their particular area of expertise in the finance and technology industry. Since its inception in 2011, The Awards reflect the innovation, achievements, strategy, progressive and inspirational changes taking place within the Global Financial & Business community. The awards were created to recognize companies of all sizes which are prominent in particular areas of expertise and excellence.
“The awards honors companies that stand out in particular areas of expertise. Smart Axiata was named the “Best Telecommunications Company Cambodia 2015” and “Best CSR Company Cambodia 2015” because of the company’s outstanding achievements in many areas of telecommunication and CSR and by performing well in these 2 classifications.”, said Wanda Rich, Editor, Global Banking and Finance Review.
Smart Axiata is a technology and innovation leader in the telecom industry of Cambodia. Smart is the first and still the only mobile operator offering real 4G LTE services to customers in Cambodia across all 25 provinces. Through the partnership with Apple, Smart is the first and only official telecom operator offering the iPhone and iPad, the technologies that perfectly complements Smart’s super-fast 4G LTE.
Through its exclusive partnership with Universal Music, Smart pledges world class entertainment to its customers and Cambodia over all. One of the outcomes of this strategic partnership is the introduction of the first music streaming App in Cambodia.
Smart is also the largest life insurance provider covering more than 100 000 Cambodian families with life and personal accident insurance at fees starting as low as 2 cents per day.
But Smart sees itself also as an integral part of the society with a mission far beyond pure business. While Smart’s core mission is connecting people which by its own generates tremendous benefits for the society and economy of Cambodia, Smart has defined Education, Sport and Green Environment as its fields of engagement. Smart collaborates with UNESCO and Ministry of Education to counter illiteracy, helping 92,000 Cambodians across the nation to read and write during 2015. Smart Axiata supports HFCA (Happy Football Cambodia Australia) since 5 years to send a delegation to the annual Homeless World Football Cup, therewith giving some of the assumed 100,000 homeless people in Cambodia hope for a better life. In partnership with JCI, Smart Axiata engages annually in tree planting and clean-up activities. Smart Axiata strives offering the very best telecom service in the Kingdom while bringing positive impacts to the community beyond telecommunications and business.
Wanda Rich added: “Smart Axiata Co., Ltd. is a leader in telecommunications in Cambodia. They lead the way by being the first to initiate services into the market place to meet the needs of clients and for their ongoing commitment to support the communities they serve. We look forward to seeing further industry-leading solutions from them in the years to come.”Mr. Thomas Hundt, CEO of Smart Axiata said: “2015 has been an incredibly amazing year for us so far. Earlier this year, we were awarded as the Asia Pacific Emerging Market Telecom Service Provider of the Year 2015 by Frost & Sullivan! This was the first time that a Cambodian company received recognition from this prestigious organization Frost & Sullivan. Today, we got granted another two major awards, namely the Best Telecommunications Company and Best Corporate Social Responsibility Company Cambodia of the year 2015 which makes us very proud.”
He added further: “These accomplishments are a result of our relentless efforts to serve our customers but also the community we are part of at best. We are extremely grateful to all Smart subscribers, partners, employees, stakeholders and friends for their constant support and trust given to us! It is our pleasure to connecting you with everyone you love! These recognitions fuel our motivation to keep innovating, to keep improving ourselves, to keep investing.”
At the same time celebrating these awards, Smart Axiata launched its first ever Sustainability Report, detailing Smart’s sustainable operations and corporate sustainability activities throughout the year 2014. The Smart Axiata Sustainability Report 2014 – the first of its kind not only for Smart but for any company in Cambodia – is now available on Sustainability Report 2014.