មូលនិធិនេះត្រូវបានរៀបចំឡើងបន្ថែមពីលើសកម្មភាពនានាដែលក្រុមហ៊ុន ស្មាត អាស្យាតា បាន​អនុវត្ត ក្នុងនោះរួមមានដូចជា ការដាក់តំឡើងជាបណ្តោះអាសន្នសេវាកម្ម telemedicine ប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាជំនាន់ទី៥ (5G) ការផ្តល់ជូនបន្ថែមសេវាទិន្នន័យ និងយុទ្ធនាការផ្សព្វផ្សាយជាច្រើន។
រាជធានីភ្នំពេញ​ ថ្ងៃទី៣០ ខែមីនា​ ឆ្នាំ២០២០៖ ក្រុមហ៊ុន ស្មាត អាស្យាតា ខូ អិលធីឌី​ បានប្រកាសមូលនិធិ​​ដែល ​មានទឹកប្រាក់ចំនួនមួយលានដុល្លារអាមេរិក ក្នុងការចូលរួមចំណែកជួយទៅដល់រាជរដ្ឋាភិបាលនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ដើម្បីដោះស្រាយ ការរាតត្បាតនៃ​​វីរុសកូវីដ១៩។​ ចំនួនទឹកប្រាក់នៃមូលនិធិនេះ គឺជាទឹកប្រាក់បន្ថែម ក្រៅអំពីចំនួនទឹកប្រាក់សរុបចំនួន១% (មួយភាគរយ) នៃចំណូលដុលប្រចាំឆ្នាំដែលក្រុមហ៊ុនប្រើប្រាស់សម្រាប់ចំណាយលើកម្មវីធីទំនួលខុស​ត្រូវ សង្គម (CSR) ​របស់ខ្លួន។ មូលនិធិនេះ គឺនឹងត្រូវយកទៅប្រើប្រាស់សម្រាប់ជាជំនួយផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុដល់សកម្មភាពទាំងឡាយណាដែលមានសមត្ថភាពចូលរួមជួយដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមនានាដែលមានក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ទាំងក្នុងអំឡុងពេលកំពុងកើតមាន និងក្រោយពេលបញ្ចប់បញ្ហាផងដែរ។
ការផ្តល់ជូនបន្ថែមនេះ គឺត្រូវបានធ្វើឡើងបន្ទាប់ពីក្រុមហ៊ុន ស្មាត រួមជាមួយក្រុមហ៊ុន Huawei បានតំឡើងជាស្ថាពរនូវស្ថានីយបណ្តោះអាសន្នសម្រាប់ជួយទ្រទ្រង់ សម្របសម្រួល និងតាមដានបញ្ហាវីរុសកូវីដ១៩ ជូនដល់ក្រសួងសុខាភិបាលនៃព្រះរាជាណាក្រកម្ពុជា។  នាថ្ងៃទី២៧ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២០ មន្ទីពេទ្យមិត្តភាពកម្ពុជា-សូវៀត និងមណ្ឌលសុខភាពចាក់អង្រែ បានតភ្ជាប់បណ្តាញជាស្ថាពរទៅកាន់ក្រសួងសុខាភិបាល សម្រាប់ប្រព័ន្ធទំនាក់ទំនងវីដេអូ (Video Conference) ដោយប្រើប្រាស់ហ្វ្រេកង់ស៍វិទ្យុសាកល្បងបច្ចេកវិទ្យាជំនាន់ទី៥(5G) ដើម្បីធានាឲ្យបាននូវល្បឿនលឿន និងមានសមត្ថភាពខ្ពស់បំផុត។ ការរៀបចំតំឡើងជាលក្ខណៈបណ្តោះអាសន្ននេះ គឺបានក្លាយជាករណីប្រើប្រាស់ដោយផ្ទាល់លើបច្ចេកវិទ្យាជំនាន់ទី៥ (5G) ដំបូងបង្អស់ក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
លោក ថូម៉ាស ហ៊ុន នាយកប្រតិបត្តិនៃក្រុមហ៊ុន ស្មាត បានអោយដឹងថា បើទោះបីជាយើងខ្ញុំបានវិនិយោគជាច្រើនរយពាន់ដុល្លារអាមេរិកក្នុងអំឡុងពេលប៉ុន្មានសប្តាហ៍មកនេះក្តី យើងខ្ញុំក៏នៅតែពិនិត្យឃើញថា មានចំនុនជាច្រើនទៀតដែលយើងទាំងអស់ត្រូវរួមគ្នាចូលរួមគាំទ្រ និងដោះស្រាយ។ មូលនិធិមួយលានដុល្លារអាមេរិកនេះ គឺនឹងត្រូវផ្តោតជាសំខាន់ទៅលើគំនិតផ្តួចផ្តើមទាំងឡាយចំពោះវិស័យទាំងបួន រួមមានៈ បច្ចេកវិទ្យាទូរគមនាគមន៍ គមនាគមន៍ និងព័ត៌មាន សម្រាប់                    វិស័យអប់រំ ការគ្រប់គ្រងគ្រោះមហន្តរាយ ការក្សាចម្ងាយពីគ្នា និងការរក្សាអនាម័យផ្ទាល់ខ្លួន។ វិស័យឯកជន រួមទាំងវិស័យ    សហប្រតិបត្តិការសាធារណៈទាំងអស់ដែលមានចំណាប់អារម្មណ៍ សូមមេត្តារៀបចំគំរោងការរបស់ខ្លួនដើម្បីទទួលបាននូវ កញ្ចប់មូលនិធិក្នុងទំហំទឹកប្រាក់រហូតដល់ ២០០​,០០០ (ម្ភៃមឺុនដុល្លារអាមេរិក) យកទៅអនុវត្តគំរោងរបស់ខ្លួន។
យើងខ្ញុំនឹងចាប់ផ្តើមទទួលពាក្យពីថ្ងៃទី៨ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២០ តទៅ។ សូមលោកអ្នកដែលមានចំណាប់អារម្មណ៍រៀបចំគំរោងការរបស់ខ្លួនមកកាន់យើងខ្ញុំទៅតាមប្រភេទវិស័យនីមួយៗ។ យើងខ្ញុំនឹងធ្វើការពិនិត្យជម្រុះក្នុងក្របខណ្ឌផ្ទៃក្នុង របស់ក្រុមហ៊ុនជាមុនសិន មុននឹងធ្វើការដាក់ជូនទៅពិនិត្យសម្រេចពីសំណាក់គណៈកម្មាធិការ ដែលមានសមាសភាពមកពី ក្រុមហ៊ុន ស្មាត អាស្យាតា ក្រុមហ៊ុនមេរបស់ក្រុមហ៊ុន ស្មាត (Axiata Group) និងតំណាងពីស្ថាប័ន្នឯករាជ្យផ្សេងៗដទៃទៀត។ សម្រាប់ព័ត៌មានលម្អិតស្តីអំពីមូលនិធិនេះ សូមលោកអ្នកចូលទៅកាន់បណ្តាញទំនាក់ទំនងសង្គមរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata និង Smart For Cambodia ក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានថ្ងៃខាងមុខនេះ។
ដាក់ពាក្យ​ឥឡូវនេះ
លោក ថូម៉ាស ហ៊ុន នាយកប្រតិបត្តិនៃក្រុមហ៊ុន ស្មាត អាស្យាតា ក៏បានឲ្យដឹងបន្ថែមទៀតថា ក្រៅតែអំពីការតភ្ជាប់បណ្តាញទំនាក់ទំនងទៅកាន់មជ្ឍមណ្ឌលមេរបស់ក្រសួងសុខាភិបាល​តាមរយៈការប្រើប្រាស់ហ្រ្វេកង់ស៍វិទ្យុបច្ចេកវិទ្យាជំនាន់ ទី៥ ដែលយើងខ្ញុំទទួលបានអាជ្ញាប័ណ្ណសាកល្បងនោះ យើងខ្ញុំក៏បានផ្តល់ជូននូវសេវាទិន្នន័យបន្ថែមជូនដល់អតិថិជន រាល់ពេលនៃការបញ្ចូលទឹកប្រាក់តាមរយៈ (e-top ups) , Smart @Home និងអតិថិជនជាលក្ខណៈក្រុមហ៊ុនទាំងអស់។
ស្របពេលជាមួយគ្នានេះផងដែរ ក្រុមហ៊ុន ស្មាត អាស្យាតា ក៏បាននិងកំពុងចាត់វិធានចាំបាច់នានាចំពោះមុខ ក្នុងទិសដៅធានាឲ្យបាននូវសុខមាលភាពជូនដល់បុគ្គលិកនិយោជិតទាំងអស់ ក៏ដូចគ្នាផងដែរជូនទៅដល់ដៃគូប្រតិបត្តិការ និងអតិថិជនទាំងអស់ តាមរយៈនិយាមនៃការគ្រប់គ្រងនិរន្តរភាពអាជីវកម្មរបស់ខ្លួន។ សកម្មភាពមួយចំនួនដែលបាន និង​កំពុងអនុវត្តរួមមាន៖ ការវាស់ស្ទង់កំរិតសីតុណ្ហភាពកំដៅ ការរៀបចំឲ្យមាននូវជែលលាងសំអាត​ដៃ និតិវិធីសំអាតអនាម័យ តម្រូវឲ្យបុគ្គលិកនិយោជិតដែលបំរើការផ្ទាល់ជាមួយអតិថិជនត្រូវពាក់ម៉ាស់ការពារ ធ្វើការងារពីផ្ទះ លើកពេលវេលាចំពោះកម្មវិធីរបស់ក្រុមហ៊ុនដែលបានគ្រោងទុកពីមុនមក និងធ្វើការប្រជុំតាមរយៈកម្មវិធីឌីជីថល (Virtual) នានា។
លោក ថូម៉ាស ហ៊ុន ក៏បានមានប្រសាសន៍បន្ថែមទៀតផងដែរថា សេវាទំនាក់ទំនងទូរគមនាគមន៍ គឺត្រូវបានកំណត់ជាសេវាកម្មដែលមានភាពចាំបាច់បំផុត ដូចទៅនឹងសេវាអគ្គិ​សនី និងសេវាទឹកស្អាតផងដែរ សម្រាប់ប្រទេសជាតិនីមួយៗ។
ខណៈពេលដែលយើងខ្ញុំកំពុងបន្តតាមដានយ៉ាងយកចិត្តទុកដាក់បំផុតនោះ យើងខ្ញុំក៏យល់យ៉ាងច្បាស់អំពីភាពចាំបាច់ និងតម្រូវការរបស់អតិថិជនជាច្រើនលាននាក់  ដែលពួកគាត់ទាំងអស់មានការជឿជាក់ និងត្រូវការការតភ្ជាប់ជានិច្ច។ អាស្រ័យហេតុនេះ យើងខ្ញុំនឹងអនុវត្តគ្រប់មធ្យោបាយ ដើម្បីផ្តល់សេវាកម្មជូនដល់អតិថិជនទាំងអស់ ដោយមានការគាំទ្រពីសំណាក់រាជរដ្ឋាភិបាលនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ពិសេសក្នុងអំឡុងពេលនៃវិបត្តិដែលយើងទាំងអស់គ្នាបាននិងកំពុងប្រឈមនាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ។

Fund launched in addition to an array of measures undertaken by Smart such as the temporary deployment of a 5G-based telemedicine setup, additional free data and best practice dissemination campaigns.
Phnom Penh, 30th March 2020: Smart Axiata announced a 1 Million USD COVID-19 Relief Fund today in a demonstration of support as the Kingdom deals with the COVID-19 pandemic. The dedicated Fund, which is over and above Smart’s annual CSR commitment of more than 1% of its revenue, is expected to provide monetary assistance for high impact solutions to address Cambodia’s most urgent needs during and after the crisis.
This commitment is made just three days after Smart and Huawei installed a temporary onsite COVID-19 coordination and monitoring center for the Ministry of Health. Since 27th March, the Khmer Soviet Friendship Hospital and Chak Agre Health Centre are connected to the ministry via video conferencing facilities using 5G trial frequencies to ensure dedicated, fast and consistent performance. This temporary setup became therewith practically the first ever 5G use case live in Cambodia.
“Though we have invested hundreds of thousands in the last few weeks already, we see a major gap between actual needs of various kinds and available support so far. This 1 Million USD Fund targets initiatives based on four focus areas: ICT for Education, Crisis Management, Social Distancing and Personal Hygiene. Private and/or public sector partnerships are encouraged to submit proposals of up to 200,000 USD each,” said Thomas Hundt, Chief Executive Officer of Smart Axiata.
Applications are open from 8th April 2020, whereby proposals can be submitted based on a set of criteria. All submissions will then be shortlisted internally before being tabled to a joint evaluation committee comprising of Smart, Axiata Group and independent representatives. More information about this Fund will be provided on the ‘Smart Axiata’ and ‘Smart For Cambodia’ Facebook pages in the coming days.
“Besides temporarily connecting the Ministry of Health’s command center for free using our 5G trial licenses, we have also provided additional free data for e-top ups, Smart @Home and Enterprise customers. Yesterday, #StaySafe was added to our operator label for compatible mobile phones to encourage social distancing. Efforts to disseminate COVID-19 best practices via different channels from verified sources such as the World Health Organization, UNICEF and Ministry of Health have been increased. We will certainly not stop here as we continue exploring ways to make life better during this challenging time,” Thomas added.
Internally, Smart has been proactive in ensuring the well-being of all employees, partners and customers based on its company-wide Business Continuity Management Plan. This includes mandatory temperature checks and hand sanitizing, rigid cleaning procedures, requiring all frontline employees to wear masks, working from home where possible, postponing company events and encouraging virtual meetings.
“Telecommunications services are deemed essential services in many countries, alongside other public utilities such as water and electricity. As we continue monitoring the situation, we also understand that our millions of customers heavily depend on us to stay connected. Hence, we will do everything in our power to serve them effectively with the support of the Royal Government of Cambodia throughout this crisis,” Thomas concluded.