ក្រុមហ៊ុនបណ្តាញទូរស័ព្ទចល័តឈានមុខគេប្រចាំកម្ពុជា Smart Axiata នៅថ្ងៃនេះ បានប្រកាសពីការចុះកិច្ចព្រមព្រៀងទៅលើភាពជាដៃគូរយៈពេល២ឆ្នាំថ្មី ជាមួយនឹងក្លឹបកីឡាបាល់ទាត់ភ្នំពេញក្រោន (PPCFC) ដែលជាក្លឹបកីឡាបាល់ទាត់ធំជាងគេបំផុតរបស់កម្ពុជា។
ក្រោមកិច្ចព្រមព្រៀងភាពជាដៃគូនេះ ក្រុមហ៊ុន Smart នឹងផ្តល់ឲ្យក្លឹបភ្នំពេញក្រោន នូវការគាំទ្រដ៏មានតម្លៃសម្រាប់ការប្រតិបត្តិការផ្សេងៗរបស់ក្លឹប និង ទទួលបានសិទ្ធិដាក់ឈ្មោះពហុកីឡាដ្ឋានរបស់ PPCFC ដែលឥឡូវនេះត្រូវបានគេស្គាល់ថា “Smart RSN Stadium”។ ជាមួយគ្នានេះ ក្រុមហ៊ុន Smart និង ក្លឹបភ្នំពេញក្រោននឹងរៀបចំការប្រកួតក្របខ័ណ្ឌលីគយុវជន Smart Youth League ដើម្បីជួយអភិវឌ្ឍទេពកោសល្យកីឡាករបាល់ទាត់វ័យក្មេងរបស់កម្ពុជា។
លោក Thomas Hundt (ថូម៉ាស ហ៊ុន) នាយកប្រតិបត្តិនៃក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានពន្យល់ថា៖ «ភាពដៃគូនេះ មានគោលបំណងក្នុងការបង្កើត កីឡាករ និងកីឡាការិនីបាល់ទាត់វ័យក្មេងជំនាន់ថ្មីមួយ តាមរយៈការផ្តល់ឱកាសផ្សេងៗឲ្យពួកគេក្នុងការសម្រេចគោលដៅរបស់ពួកគេក្នុងកីឡាផ្សេងៗ និងបង្កើតមិត្តភាពថ្មីតាមរយៈកីឡាដ៏មានប្រជាប្រិយភាពមួយនេះ»។
លោកបានប្រាប់បន្តថា៖ «យើងពិតជារីករាយណាស់ក្នុងការគាំទ្រក្លឹបភ្នំពេញក្រោន ក្នុងកិច្ចប្រតិបត្តិការរបស់ពួកគេ និងក្នុងការបង្វឹកកីឡាករវ័យក្មេងដែលមានទេពកោសល្យ ដើម្បីលេងកីឡាបាល់ទាត់ជាតិសម្រាប់កម្ពុជា។ Smart គាំទ្រយ៉ាងសកម្មទៅលើកីឡាកម្រិតថ្នាលទូទាំងកម្ពុជា ហើយយើងពិតជារីករាយណាស់ក្នុងការនាំយកការគាំទ្រនេះទៅកាន់កម្រិតមួយទៀតជាមួយនឹងភាពជាដៃគូនេះ»។
ភ្នំពេញក្រោន មានប្រវត្តិសាស្ត្ររឹងមាំទៅលើការអភិវឌ្ឍទេពកោសល្យកីឡាបាល់ទាត់កំពូលៗ។ កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលយុវជនដំបូងគេ ត្រូវបានបង្កើតឡើងក្នុងឆ្នាំ២០១១ ក្រោមការអនុលោមតាមកម្រិតស្តង់ដាររបស់ FIFA ហើយពួកគេបានឈ្នះពានធំៗជាច្រើនដូចជាពានរង្វាន់ជើងឯកយុវជនជាតិអាយុក្រោម១៥ឆ្នាំ និងអាយុក្រោម១៧ឆ្នាំ។
កីឡាករចំនួន១៣នាក់ក្នុងក្រុមជម្រើសជាតិសម្រាប់យុទ្ធនាការ U22 AFF Suzuki Cup ឆ្នាំ២០១៩ និងការប្រកួតជម្រុះនៃយុទ្ធនាការ U23 AFC សុទ្ធសឹងបានបញ្ចប់កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលកីឡាបាល់ទាត់នៅក្លឹបភ្នំពេញក្រោន។
លោក ឧកញ៉ា រិទ្ធី សំណាង តំណាងឲ្យក្លឹបកីឡាបាល់ទាត់ភ្នំពេញក្រោន បានពន្យល់ថា ព័ត៌មាននៃការបង្កើតក្របខ័ណ្ឌ Smart Youth League ដែលមានរយៈពេលប្រកួត៣ខែ ក៏ជាជំហានមួយក្នុងការអភិវឌ្ឍកីឡាបាល់ទាត់នៅកម្ពុជា ផងដែរ។
លោកមានប្រសាសន៍ថា៖ «យើងចង់ផ្តល់ឱកាសឲ្យកីឡាករវ័យក្មេង កីឡាករបាល់ទាត់តាមសាលារៀន ក្រុមប្រចាំសាលា និងក្រុមប្រចាំសហគមន៏ នៅកម្ពុជា ក្នុងការចូលរួមប្រកួតដើម្បីអភិវឌ្ឍទេពកោសល្យរបស់ពួកគេក្នុងការប្រកួតពិតប្រាកដ។ ការគាំទ្ររបស់ក្រុមហ៊ុន Smart ពិតជាសំខាន់ណាស់ក្នុងកម្មវិធីនេះ ហើយយើងពិតជាមានមោទនភាពណាស់ដែលភាពជាដៃគូនេះជួយគាំទ្រដល់ក្លឹបភ្នំពេញក្រោន ស្របពេលដែលយើងខិតខំព្យាយាមស្វែងរកភាពជោគជ័យក្នុងរដូវកាលឆ្នាំ២០១៩-២០២០ ក្នុងការអភិវឌ្ឍក្រុមនារីរបស់យើង អភិវឌ្ឍកីឡាបាល់ទាត់យុវជន និងបន្តកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់យើងក្នុងការប្រើប្រាស់កីឡាបាល់ទាត់ជាឧបករណ៍សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍសង្គម»។
ក្របខ័ណ្ឌកម្ពុជា Premier League ត្រូវបានបង្កើតឡើងក្នុងឆ្នាំ១៩៨២ និងមានក្រុមចំនួន១៣សម្រាប់រដូវកាលឆ្នាំ២០១៨-២០១៩។ ភ្នំពេញក្រោន គឺជាក្លឹបមានភាពជោគជ័យជាងគេបំផុត ក្រោយពីបានឈ្នះពានរង្វាន់លីគនេះចំនួន៦លើក។ កីឡដ្ឋាន Smart RSN អាចផ្ទុកអ្នកទស្សនាសរុបបានចំនួន៥០០០នាក់ និងត្រូវបានដាក់ឈ្មោះបន្ទាប់ពីឈ្មោះរបស់ប្រធានក្លឹបគឺលោកឧកញ៉ា រិទ្ធី សំណាង

Smart Axiata and Phnom Penh Crown extend their partnership to boost youth football in Cambodia
Under the partnership, Smart will provide PPCFC with valuable support for the club’s operations and it will acquire naming rights to PPCFC’s stadium, which will now be known as the ‘Smart RSN Stadium’. Together, they will also launch a Smart Youth League to help develop young football talent in the Kingdom.
“The partnership aims to inspire a new generation of young male and female footballers, providing opportunities for them to pursue sports as well as build new friendships through one of the most popular sports in Cambodia,” explained Smart Axiata CEO, Thomas Hundt.
“We are delighted to continue supporting Phnom Penh Crown in their mission of developing Cambodia’s future national football players. Smart is active in supporting grassroots sport and we are pleased to take this support to the next level with this partnership,” Thomas added.
PPCFC has a strong history of developing top football talent. The first youth training program was created in 2011 in accordance to FIFA standards, winning major awards such as the U15 National Youth Champion and the U17.
Thirteen of the players in the national squad for the recent U22 AFF Suzuki Cup 2019 and U23 AFC qualification were graduates of the football training program at PPCFC.
The formation of the three-month long Smart Youth League is an additional step in developing football in Cambodia, explained Okhna Rithy Samnang, President of Phnom Penh Crown
“We want to give more chances to young players, school teams and community teams in Cambodia to compete as well as to develop their skills with professional training. The support from Smart is central to this, and we are proud that this partnership supports PPCFC as we strive for continued success in the 2019-2020 season, in developing our women’s team, in developing youth football and our efforts to use football as a tool for social development.”
The Cambodian Premier League was founded in 1982 and contained 13 teams for the 2018-2019 season. PPCFC is the most successful club, having won the league 6 times. The Smart RSN Stadium has a maximum capacity of 5,000 and is named after club president, Oknha Rithy Samnang.