មូលនិធិសម្រាប់អាជីវកម្មបែបឌីជីថលរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata (SADIF) បានប្រកាសពីការវិនិយោគចុងក្រោយបំផុតរបស់ខ្លួន ក្នុងក្រុមហ៊ុន Okra Solar ដែលជាក្រុមហ៊ុនផ្គត់ផ្គង់កម្មវិធីថាមពល solar ក្នុងប្រទេសកម្ពុជា និងក្រុមហ៊ុន Sousdey Cambodia ដែលជាកម្មវិធីទីផ្សារបែបឌីជីថល និងដំណោះស្រាយសហគ្រាសសម្រាប់ការគ្រប់គ្រងទំនាក់ទំនងជាមួយអតិថិជន។ តាមរយៈការចូលរួមជាមួយនឹងក្រុមហ៊ុន Morakot Technology, Joonaak Delivery, Nham24 និង Agribuddy ក្រុមវិនិយោគគិននៃអាជីវកម្មឌីជីថលក្នុងស្រុករបស់មូលនិធិ SADIF បានពង្រីកវិសាលភាពរបស់ខ្លួនរហូតដល់៦ក្រុមហ៊ុន។
លោក គឹម បូរ៉ា ដៃគូរបស់ក្រុមហ៊ុន Mekong Strategic Partners ជាក្រុមហ៊ុនវិនិយោគដែលគ្រប់គ្រងមូលនិធិ SADIF បានឲ្យដឹងថា៖ «ការវិនិយោគរបស់យើងទៅក្នុងក្រុមហ៊ុន Okra បញ្ជាក់ពី សារសំខាន់នៃរបកគំហើញថ្មី ដើម្បីដោះស្រាយ បញ្ហាទាក់ទងទៅនឹងប្រជាពលរដ្ឋដែលខ្វះខាតការផ្គត់ផ្គង់បំផុត ខណៈពេលដែលពួកគេបន្តការចូលរួមផ្តល់នូវកំនើនសេដ្ឋកិច្ចនិងបង្កើតឥទ្ធិពលក្នុងមាត្រដ្ឋានសកល។ ក្រុមហ៊ុន Sousdey Cambodia ផ្តោតលើល្បឿន ក៏ដូចជាទំហំនៃកម្មវិធីដែលមានមូលដ្ឋានលើ AI ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាទាក់ទងនឹងការចូលរួមរបស់អតិថិជន»។
ក្រុមហ៊ុន OKRA SOLAR: ថាមពលឆ្លាតវៃសម្រាប់ទាំងអស់គ្នា
ដោយត្រូវបានបង្កើតឡើងនៅឆ្នាំ ២០១៦ ក្រុមហ៊ុន Okra ដែលជាក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យាបែប “Internet of Things (IoT)” ដោយជួយសហគមន៏ជនបទដាច់ស្រយាលក្នុងការទទួលបានបច្ចេកវិទ្យាពន្លឺព្រះអាទិត្យដែលមានតំលៃសមរម្យដោយប្រើបច្ចេកវិទ្យាថាមពលចែកចាយទំនើប។កម្មវិធី software របស់ក្រុមហ៊ុននេះ អាចយកបន្ទះ solar និងអាគុយ ដើម្បីដំឡើងទៅជាប្រព័ន្ធផ្គត់ផ្គង់អគ្គិសនីខ្នាតតូច (Microgrids) ឆ្លាតវៃ សម្រាប់ការផ្គត់ផ្គង់អគ្គិសនីដល់គ្រួសារដាច់ស្រយាល ក្នុងការប្រើប្រាស់។ ខណៈពេលដែលអតិថិជនបង់ថ្លៃសេវាការជាវ អ្នកចែកចាយថាមពលអាចត្រួតគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យប្រព័ន្ធពីចម្ងាយក៏ដូចជាទទួលបានការជូនដំណឹងតាមពេលវេលាជាក់ស្តែងលើបណ្តាញ និង ឥរិយាបថអតិថិជន។
ក្រុមហ៊ុន Okra បានផ្គត់ផ្គង់អគ្គិសនីដល់ប្រជាពលរដ្ឋជា៥០០នាក់ និងគ្រួសារជាង១០០គ្រួសារក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ ក្រុមហ៊ុនបានផ្ដើមកម្មវិធីសាកល្បងរបស់ខ្លួនក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ហើយបានចុះអនុស្សនៈយោគយល់គ្នាជាមួយនឹងក្រុមហ៊ុនចែកចាយអគ្គិសនីជាតិ និងអន្តរជាតិជាច្រើន។ នាពេលថ្មីនេះៗ ក្រុមហ៊ុនបានចុះកិច្ចសន្យាក្លាយជាក្រុមហ៊ុនផ្គត់ផ្គង់ច្ចេកវិទ្យា លើមូលនិធិវិនិយោគហេដ្ឋារចនសម្ព័ន្ធ ដែលមានគោលបំណង់ផ្គត់ផ្គង់អគ្គិសនីសម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋ៤ម៉ឺននាក់ក្នុងប្រទេសហ្វីលីពីន ស្របពេលគ្រួសារប្រហែល២លាន៤សែននាក់រស់នៅដោយគ្មានថាមពលអគ្គិសនីនៅឡើយ។
លោក Afnan Hannan សហស្ថាបនិកក្រុមហ៊ុន Okra បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «យើងមានការរំភើបខ្លាំងណាស់ក្នុងការទទួលបានការគាំទ្រពីមូលនិធិ SADIF។ នេះគឺជារឿងធម្មតាមួយ ក្នុងការធ្វើជាដៃគូជាមួយក្រុមហ៊ុន Smart ខណៈដែលយើងប្រើបណ្តាញភ្ជាប់រួចជាស្រេច ដើម្បីគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យពីចម្ងាយទៅលើប្រព័ន្ធផ្គត់ផ្គង់អគ្គិសនីខ្នាតតូចដែលហៅថា Internet of Things (IoT) microgrids របស់យើង។ បណ្ដាញភ្ជាប់ ពិតជាមានសារសំខាន់ខ្លាំងណាស់ក្នុងការប្រមូលទិន្នន័យឧបករណ៍ចាប់សញ្ញា និងបញ្ជូនការគ្រប់គ្រងដែលយើងត្រូវការដើម្បីធានាថា សហគមន៍មានលទ្ធភាពប្រើប្រាស់ថាមពល»។
លោក ថូម៉ាស់ ហ៊ុន (Thomas Hundt) នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានបញ្ជាក់ថា៖ «អគ្គិសនីគឺជាកត្តាចាំបាច់មួយសម្រាប់ជីវភាពរស់នៅរបស់មនុស្សទូទៅ ប៉ុន្តែ មនុស្សជាង១,២ពាន់លាននាក់នៅក្នុងពិភពលោកបន្តរស់នៅដោយគ្មានអគ្គិសនីគ្រប់គ្រាន់។ បច្ចេកវិទ្យាខុសប្លែកពីគេ និងគំរូអាជីវកម្មរបស់ក្រុមហ៊ុន Okra មានសមត្ថភាពផ្គត់ផ្គង់ និងឆ្លើយតបជាវិជ្ជមានដល់ពលរដ្ឋដែលរស់នៅគ្នានអគ្គីសនីក្នុងប្រទេសកម្ពុជា និងផ្គត់ផ្គង់លើពីនេះទៅទៀត»។
ក្នុងការបញ្ចូលទុនវិនិយោគក្នុងពេលនេះ មូលនិធិ SADIF គឺជាសហវិនិយោគិន ជាមួយមូលនិធិ Schneider Energy Access Fund (Schneider Electric)។ មុនពេលទទួលបានហិរញ្ញវត្ថុពីមូលនិធិ SADIF ក្រុមហ៊ុន Okra ទទួលបានការគាំទ្រពីអង្គការសំខាន់ៗ ដូចជាអង្គការ UKAid និង អង្គការ SNV Netherlands Development Organization ។
ក្រុមហ៊ុន SOUSDEY CAMBODIA: សហគ្រិនផ្ដល់ដំណោះស្រាយសម្រាប់ការគ្រប់គ្រងទំនាក់ទំនងជាមួយអតិថិជន:
តាមរយៈចាប់ផ្តើមប្រតិបត្តិកាអាជីវកម្មររបស់ខ្លួនក្នុងឆ្នាំ ២០១៧ ក្រុមហ៊ុន Sousdey បានក្លាយជាក្រុមហ៊ុនដំបូងគេក្នុងទីផ្សារក្នុងស្រុក សម្រាប់ការប្រើប្រាស់សេវាឆ្លងឆ្លើយស្វ័យប្រវត្តិលើកម្មវិធី Facebook Messenger របស់ខ្លួន និងជាក្រុមហ៊ុនដំបូងគេបង្អស់ដែលបង្កើតកម្មវិធី Khmer Natural Language Processing និងជាផ្លាតហ្វមមួយដែលផ្តោតលើកម្មវិធីប្រាជ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI)។ សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមនិងអជីវកម្មស្ទើរតែទាំងអស់ក្នុងប្រទេសកម្ពុជាប្រើប្រាស់កម្មវិធី Facebook និងកម្មវិធី Facebook Messenger ប៉ុន្តែប្រហែលពិបាកក្នុងទាក់ទងឲ្យមានប្រសិទ្ធភាពជាមួយអតិថិជនជាច្រើនរបស់ពួកគេ។ ក្រុមហ៊ុន Sousdey អនុញ្ញាតឲ្យអតិថិជនសហគ្រាសអាចទាក់ទងបានយ៉ាងរលូន ជាមួយអតិថិជនរបស់ពួកគេ និងយល់ដឹងបន្ថែមអំពីចំណុចសំខាន់ៗនៃការប្រាស្រ័យទាក់ទងយ៉ាងទូលំទូលាយ។
លោក Djibril Cisse ស្ថាបនិក និងនាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Sousdey Cambodia បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «ការផ្ដល់ប្រាក់ពីមូលនិធិ SADIF នឹងជួយដល់ការអភិវឌ្ឍកម្មវិធីរបស់យើងឲ្យកាន់តែប្រសើរឡើង ខណៈពេលពង្រឹងការខិតខំ ប្រឹងប្រែងផ្នែកលក់ និងទីផ្សារដើម្បីពង្រីកផលិតផលរបស់យើង។ ក្រុមហ៊ុន Sousdey Cambodia សង្ឃឹមថា នឹងសហការជាមួយក្រុមហ៊ុន Smart ក្រុមហ៊ុន Forte និង ក្រុមហ៊ុនMSP ដើម្បីជួយដល់អតិថិជនសហគ្រាស និងបង្កើតផលិតផល លំដាប់ថ្នាក់ពិភពលោករបស់សហគ្រាស»។
លោក Charles Cheo នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រង Forte និងជាក្រុមហ៊ុនដៃគូររបស់មូលនិធិ SADIF បានបន្ថែមថា៖ «កំណើនទីផ្សារយ៉ាងឆាប់រហ័សនៃពាណិជ្ជកម្មអេឡិចត្រូនិក ផ្ដល់ឱកាសដល់ពាណិជ្ជករដើម្បីបង្កើតទំនាក់ទំនងជាមួយអតិថិជនដ៏ច្រើន។ ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយចំណុចអកុសលជាទូទៅ គឺថា ចាប់តាំងពីប្រតិបត្តិការទាំងអស់ត្រូវបានដំណើរការដោយដៃ បញ្ហាអាចកើតមានឡើងនៅក្នុងដំណើរការទាំងមូល។ ដំណោះស្រាយសហគ្រិនរបស់ក្រុមហ៊ុន Sousdey មានសមត្ថភាពក្នុងកត់សម្គាល់ទាំងអតិថិជន និងពាណិជ្ជករ»។
ក្រុមហ៊ុន Sousdey ក៏ជួយឲ្យមានដំណើរការទៅលើផ្លាតហ្វមផ្ញើរសារ និងវិភាគសម្រាប់ការគ្រប់គ្រងទំនាក់ទំនងអថិតិជនផងដែរ។ ជាមួយនឹងផ្លាតហ្វមនេះ អតិថិជនសហគ្រាសអាចប្តូរនូវដំណោះស្រាយផ្សេងៗ ដើម្បីធ្វើអន្តរកម្មជាមួយអតិថិជនដោយស្វ័យប្រវត្តិក្នុងការផ្សព្វផ្សាយ ការបញ្ជាទិញ ការកក់ និងការគាំទ្ររបស់អតិថិជនក្នុងចំណោមសមត្ថភាពជាច្រើន។ សព្វថ្ងៃនេះ Sousdey បម្រើអតិថិជនជាង 800 ក្រុមហ៊ុន និងសហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យមនិងបានសម្របសម្រួលជាង 2 លានសន្ទនាតាមរយៈផ្លាតហ្វមរបស់ខ្លួន។

SADIF invests into Okra and Sousdey
The Smart Axiata Digital Innovation Fund (SADIF) announced its latest investments into Okra Solar, a Cambodian-based solar energy software company and Sousdey Cambodia, a digital marketing platform and an enterprise solution for customer relationship management. Joining Morakot Technology, Joonaak Delivery, Nham24 and Agribuddy, SADIF’s investee portfolio of promising local-based digital businesses has expanded to six.
Commenting on the two investments, Bora Kem, partner of Mekong Strategic Partners, the investment firm managing SADIF, said, “Our investment into Okra underlines the importance of innovation to address issues relevant to the most underserved population while still delivering attractive economics and impacts on a global scale. Sousdey Cambodia highlights the speed and scale of AI-based software to solve engagement issues in a customer-facing business.”
OKRA SOLAR: SMART ENERGY FOR ALL
Founded in 2016, Okra is an Internet-of-Things (IoT) company that helps rural communities access affordable solar technology using its advanced distributed energy technology. Its software enables solar panels and batteries to be connected into smart microgrids, providing remote households with access to electricity. While customers pay a subscription fee, power distributers can control and monitor the systems remotely as well as receive real-time notifications on network customer behavior.
Okra has provided electricity to more than 500 people and 100 households in Cambodia as of now. The company began its pilot in Cambodia and has signed MOUs with local and international distributors. It recently secured a contract to be the technology provider for an infrastructure investment fund, whose project aims to provide 40,000 people in the Philippines access to electricity, where roughly 2.4 million households remain off-grid.
“We are very excited to receive support from SADIF. It was a natural choice to partner with Smart as we already use network connectivity to remotely manage and control our Internet of Things (IoT) microgrids. Connectivity is crucial to collect sensor data and send the controls we need to make sure communities have access to energy,” said Afnan Hannan, Co-Founder of Okra.
Thomas Hundt, CEO of Smart Axiata commented, “Electricity is an essential necessity for human livelihood, but more than 1.2 billion people around the world are still living without consistent power. Okra’s differentiated technology and business model has the capacity to deliver and positively respond to those living off-grid in Cambodia and beyond.”
In this round of capital injection, SADIF is co-investing alongside Schneider Energy Access Fund (on behalf of Schneider Electric). Prior to SADIF funding, Okra received support from prominent organizations including UKAid and SNV Netherlands Development Organization.
SOUSDEY CAMBODIA: AN ENTERPRISE SOLUTION FOR CUSTOMER RELATIONSHIP MANAGEMENT
Beginning its operations in 2017, Sousdey became the first mover in the local market for its Facebook Messenger chatbot services and one of the first to develop Khmer Natural Language Processing on an AI-based platform. Almost every SME and business in Cambodia uses Facebook and Facebook Messenger but may struggle to efficiently communicate with their many customers. Sousdey enables enterprise clients to smoothly interact with their customers and understand key insights across thousands of interactions.
“The funding from SADIF will greatly support our platform development while reinforcing our sales and marketing efforts to expand our product. Sousdey looks forward to collaborating with Smart, Forte and MSP to help access enterprise clients and build a world-class enterprise product,” said Djibril Cisse, Founder and CEO of Sousdey Cambodia.
Charles Cheo, CEO of Forte Insurance, the limited partner of SADIF added, “The fast e-commerce market growth gives merchants opportunities to build relationships with customers virtually. However, a common pain point is that since every transaction is processed manually, problems can arise throughout the process. Sousdey’s enterprise solution is capable to address both the customers and the merchants.”
Sousdey also provides access to a messaging and analytics platform for customer relationship management. With the platform, enterprise customers can customize various solutions to automate interactions with customers, broadcasting promotions, order fulfillments, reservations and customers support, amongst its many capabilities. Today, Sousdey serves 800 corporate and SME clients and has facilitated more than 2 million conversations through its platform.