ភ្នំពេញ ថ្ងៃទី ១៨ ខែតុលា ឆ្នាំ ២០១៨ – មូលនិធិសម្រាប់អាជីវកម្មបែបឌីជីថលរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata (SADIF) បានក្លាយជាវិនិយោគិនក្នុងកញ្ចប់ Series A នៃក្រុមហ៊ុន Agribuddy ជាក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យាកសិកម្មដែលបច្ចុប្បន្នកំពុងប្រតិបត្តិការនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា និងឥណ្ឌា។
Agribuddy ក្លាយជាក្រុមហ៊ុនទីបួនហើយ ដែលទទួលបានការវិនិយោគពីមូលនិធិសម្រាប់អាជីវកម្មបែបឌីជីថលរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata (SADIF)។ វគ្គទទួលមូលនិធិសម្រាប់កញ្ចប់ Series A របស់ក្រុមហ៊ុន Agribuddyមានការចូលរួមពីមូលនិធិ SADIF ព្រមជាមួយវិនិយោគិនផ្សេងទៀត ដែលវគ្គនេះគឺមានទឹកប្រាក់សរុប ២,៨ លានដុល្លារអាមេរិក។
លោក ថូម៉ាស ហ៊ុន នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Smart Axiata មានប្រសាសន៍ថា៖ “ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata លើកកម្ពស់ការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាសម្រាប់បុព្វហេតុសង្គម។ ក្រុមហ៊ុន Agribuddy មិនត្រឹមតែបានបង្ហាញឲ្យឃើញពីសមត្ថភាពរឹងមាំក្នុងការដោះស្រាយបញ្ហាគម្លាតដ៏ធំធេងក្នុងវិស័យកសិកម្មប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែក៏បានបង្កើតកាលានុវត្តភាពសម្រាប់អនាគត ដោយសារតែមូលដ្ឋានបច្ចេកវិទ្យាល្អៗរបស់ខ្លួន។ ការបោះទុនវិនិយោគរបស់មូលនិធិ SADIF ទៅក្នុងក្រុមហ៊ុន Agribuddy ត្រូវបានរំពឹងថា នឹងជួយដល់ការពង្រីកវិសាលភាពអាជីវកម្មរបស់ក្រុមហ៊ុនតាមរយៈការបង្កើនភាពជាដៃគូនានា និងការអភិវឌ្ឍន៍ប្រព័ន្ធផ្ទៃក្នុង។”
ក្រុមហ៊ុន Agribuddy ត្រូវបានបង្កើតឡើងនៅឆ្នាំ ២០១៥ ដើម្បីតភ្ជាប់ប្រព័ន្ធកសិកម្មជនបទ តាមរយៈការផ្តល់ដល់កសិករខ្នាតតូច នូវលទ្ធភាពទទួលបានហិរញ្ញប្បទានសម្រាប់ដាំដំណាំ ព្រមជាមួួយនឹងការជួយជ្រោមជ្រែងដល់ការធ្វើកសិកម្មបែបទំនើប។ ក្រុមហ៊ុន Agribuddy ប្រើប្រាស់មូលដ្ឋានបច្ចេកវិទ្យារបស់ខ្លួនដើម្បីដំណើរការទិន្នន័យ ប្រមូលព័ត៌មានទីផ្សារ និងគ្រប់គ្រងហានិភ័យនៃចង្វាក់ផ្គត់ផ្គង់។ បច្ចុប្បន្ននេះ ក្រុមហ៊ុន Agribuddy ផ្តល់សេវារបស់ខ្លួនដល់កសិករក្នុងស្រុកជាង ៥០,០០០ នាក់ ហើយផ្ដល់ការងារធ្វើដល់សហគ្រិនជនបទជាង ៦០០ នាក់ (ហៅថា “មិត្ត”) ដើម្បីផ្តល់ជំនួយបច្ចេកទេសដល់កសិករ។
លោក គឹម បូរា៉ ដៃគូក្នុងក្រុមហ៊ុន Mekong Strategic Partners ជាក្រុមហ៊ុនវិនិយោគដែលគ្រប់គ្រងលើមូលនិធិ SADIF មានប្រសាសន៍ថា៖ “កសិកម្មនៅតែជាវិស័យសំខាន់បំផុតមួយ ប៉ុន្តែក៏ជាវិស័យប្រឈមខ្លាំងបំផុតនៅកម្ពុជា និងប្រទេសកំពុងលូតលាស់ផ្សេងទៀត។ កសិករប្រឈមនឹងហានិភ័យជាច្រើនដោយសារតែកង្វះព័ត៌មានទីផ្សារ អប្រសិទ្ធភាពនៃសង្វាក់ផ្គត់ផ្គង់ លទ្ធភាពទទួលបានប្រាក់មូលនិធិ និងបញ្ហាបម្រែបម្រួលអាកាសធាតុ។ គំរូអាជីវកម្មប្រកបដោយនវានុវត្តន៍របស់ក្រុមហ៊ុន Agribuddy ផ្ដោតលើការដោះស្រាយបញ្ហាទាំងនេះ តាមរយៈការតភ្ជាប់នូវប្រព័ន្ធដែលបែកខ្ញែករប៉ាត់រប៉ាយនេះ ការរៀបចំឡើងវិញនូវគ្រឿងលើកទឹកចិត្ត និងបង្កើនការប្រើប្រាស់ទិន្នន័យឲ្យបានច្រើន។”
មូលនិធិ SADIF សហវិនិយោគក្នុងក្រុមហ៊ុន Agribuddy រួមគ្នាជាមួយនឹងវិនិយោគិនមួយចំនួនផ្សេងទៀត ដែលក្នុងនោះរួមមាន ក្រុមហ៊ុន Forte Investment Holdings (ជាផ្នែកមួយនៃក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រង Forte) ក្រុមហ៊ុន Mistletoe Inc (ក្រុមហ៊ុនវិនិយោគទុនដែលបង្កើតឡើងដោយវិនិយោគិន និងសហគ្រិនសង្គមម្នាក់គឺ Taizo Son) និង ក្រុមហ៊ុន Index: Design to Improve Life (មូលនិធិវិនិយោគពីប្រទេសដាណឺម៉ាក)។
សមាជិកគណៈកម្មាធិការវិនិយោគមូលនិធិ SADIF លោក Mervyn Cheo នឹងក្លាយជាសមាជិកក្រុមប្រឹក្សាភិបាលរបស់ក្រុមហ៊ុន Agribuddy រួមជាមួយលោក Krishna Manda អតីតនាយកផ្នែកប្រតិបត្តិការក្រុមហ៊ុន Standard & Poor’s ជប៉ុន។ លោក Keisuke Honda ដែលជាវិនិយោគិន និងជាកីឡាករបាល់ទាត់ដ៏ល្បីឈ្មោះមួយរូបនៅលើពិភពលោក នឹងចូលរួមជាមួយក្រុមហ៊ុន Agribuddy ជាប្រធានឯកអគ្គរដ្ឋទូតរបស់ក្រុមហ៊ុន។
លោក Kengo Kitaura ស្ថាបនិកនិងនាយកប្រតិបត្ដិនៃក្រុមហ៊ុន Agribuddy បានថ្លែងថា៖ “ជាមួយនឹងវិនិយោគថ្មីនេះ និង ការដាក់បន្ថែមឯកទេស ក្រុមហ៊ុន Agribuddy នឹងផ្ដោតការយកចិត្តទុកដាក់លើការប្រតិបត្តិលើសេវាកម្មនិងសម្ភារៈផ្សេងក្នុងការបង្កើនស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ចនិងគុណភាពនៃជីវិតរបស់ប្រតិបត្តិករខា្នតតូចក្នុងប្រទេសកម្ពុជានិងឥណ្ឌា។ ដោយមានការចូលរួមពីមូលនិធិ SADIF ពួកយើងរំពឹងថា Agribuddy នឹងបង្កើនផលិផល និងសេវាកម្មរបស់ពួកយើង ទៅដល់កសិកររបស់កម្ពុជា និង ប្រើប្រាស់ភាពខ្លាំងរបស់ពួកយើងក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។”
សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែមអំពីមូលនិធី SADIF សូមចូលទៅកាន់ទំព័រហ្វេសប៊ុក “Smart for Cambodia” ឬចូលទៅកាន់គេហទំព័រ www.sadif.com.kh

SADIF invests in Agribuddy
“Smart Axiata promotes the use of technology for social good. Agribuddy has not only demonstrated its strong capabilities in addressing the massive gaps within the agriculture sector but has also unlocked future opportunities due to its promising technology platform. SADIF’s capital injection into Agribuddy is expected to assist the company’s business footprint expansion through increased partnerships and internal platform development,” said Thomas Hundt, CEO of Smart Axiata.
Agribuddy was founded in 2015 to connect the rural agricultural ecosystem by providing small-scale farmers with access to crop financing while assisting them with modern agriculture practices. Agribuddy leverages its technology platform to process data, aggregate market information and manage supply chain risks. Currently, Agribuddy offers its services to over 50,000 local farmers while employing over 600 rural entrepreneurs (known as “Buddies”) to provide technical assistance to farmers.
“The agriculture sector remains one of the most important but also the most challenging sectors in Cambodia and other emerging economies. Farmers face various risks due to the lack of market information, supply chain inefficiencies, access to funding and climate change. Agribuddy’s innovative business model seeks to address these issues by connecting the fragmented ecosystem, realigning incentives and maximizing the use of data,” said Bora Kem, Partner of Mekong Strategic Partners, the investment firm managing SADIF.
SADIF co-invests alongside several investors: Forte Investment Holdings (part of Forte Insurance), Mistletoe Inc. (a venture capital firm founded by social investor and entrepreneur Taizo Son), and Index: Design to Improve Life (an impact investment fund from Denmark).
SADIF’s investment committee member, Mervyn Cheo, will join Agribuddy’s board along with Krishna Manda, the former Chief Operating Officer of Standard & Poor’s Japan. Keisuke Honda, an angel investor and a world-renowned football player, will join Agribuddy as the Head of Ambassadors.
“With the new capital and added expertise, Agribuddy will focus on implementing various services and tools to boost the economic conditions as well as quality of life for smallholders operating in Cambodia and India. With SADIF onboard, we expect Agribuddy to boost our products and services to Cambodian farmers, leveraging their core strengths in Cambodia,” said Kengo Kitaura, Founder CEO of Agribuddy.
For more information on and updates on SADIF, follow Smart’s “Smart for Cambodia” Facebook page at or visit www.sadif.com.kh