កំហឹងអ្នកប្រយុទ្ធ រដូវកាលថ្មី នឹងចេញឆាប់ៗនេះ ជាមួយការចាប់ដៃគូរបស់Smart Axiata និង DirexPlay
ដើម្បីគាំទ្រដល់ការរីកចម្រើនវិស័យហ្គេមទូរស័ព្ទនៅកម្ពុជា ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ដែលជាប្រតិបត្ដិករទូរគមនាគមន៍ឈានមុនគេក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាបានចាប់ដៃគូជាមួយក្រុមហ៊ុនអភិវឌ្ឍន៍ហ្គេមចល័តក្នុងស្រុក DirexPlay ដើម្បីកែលម្អហ្គេម កំហឹងអ្នកប្រយុទ្ធ (Wrath of Fighters)។
អ្នកលេងហ្គេមទាំងអស់នៅជុំវិញពិភពលោកអាចលេងហ្គេម Wrath of Fighters បានទាំងភាសាខ្មែរនិងអង់គ្លេស ហើយហ្គេមនេះអាចជួយឱ្យអ្នកលេងស្វែងយល់ពីសិល្បៈ និងវប្បធម៌កម្ពុជាទៀតផងដែរក្នុងអំឡុងពេលលេងជាមួយមិត្តភក្ដិរបស់ពួកគេ។
លោក ឈួម ពិសិដ្ឋ អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន DirexPlay បានថ្លែងថា៖ “គំនិតរបស់ហ្គេមនេះគឺដើម្បីនាំយកសិល្បៈ និងវប្បធម៌ក្នុងស្រុកទៅកាន់ពិភពកម្សាន្តឌីជីថល ដូច្នេះអ្នកណាម្នាក់នៅទីណាដ៏ដោយ មកពីប្រភពវប្បធម៌ណាក៏ដោយ អាចរីករាយ ភ្ជាប់ទំនាក់ទំនង និងទទួលបានបទពិសោធន៍ជាមួយសិល្បៈ និងវប្បធម៌ខ្មែរតាមអនឡាញក្នុងអំឡុងពេលទំនេរពីការងារឬការរៀនសូត្ររបស់ពួកគេ”។
អ្នកលេងហ្គេមអាចបង្កើត និងកែសម្រួលអ្នកប្រយុទ្ធផ្ទាល់របស់ពួកគេបានជាមួយនឹងសម្លៀកបំពាក់ផ្សេងៗគ្នាជាច្រើន ដែលបង្កើតឡើងទៅតាមកំណាព្យវីរកថាដែលមានមូលដ្ឋានលើរឿងរាមាយាណៈ និងមហាភារតៈ។ អ្នកលេងហ្គេមអាចជ្រើសរើសផែនទីនិងបរិយាកាសផ្សេងៗគ្នាជាច្រើនសម្រាប់ការលេងហ្គេមរបស់ពួកគេ ដែលផែនទីនិងបរិយាកាសទាំងនោះស្ថិតក្នុងប្រទេសកម្ពុជាដូចជានៅប្រាសាទបុរណកម្ពុជា អង្គរធំ រាជធានីភ្នំពេញ និងទីជនបទក្នុងខេត្តសៀមរាបជាដើម។
ក្រុមហ៊ុន DirexPlay ក៏បានអភិវឌ្ឍន៍ហ្គេមចល័តនិងកម្មវិធីផ្សេងទៀតផងដែរ ដែលសាច់រឿងរបស់ហ្គេមយកតាមរឿងព្រេងនិងប្រពៃណីរបស់កម្ពុជាដូចជា រឿងដំណើរផ្សងព្រេងរបស់ សុខ និងសៅ និងកម្មវិធី Khmer eCard ជាដើម។
ហ្គេម កំហឹងអ្នកប្រយុទ្ធ ដែលដាក់ដំណើរការដំបូងក្នុងឆ្នាំ២០១៦ បច្ចុប្បន្នទទួលបានការទាញយកចំនួន ៣៤០ ០០០ដង ហើយបច្ចុប្បន្នអាចទាញយកបានក្នុងឧបករណ៍ដែលប្រតិបត្តិប្រព័ន្ធ Android និង iOS។ ការធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពថ្មីបំផុតរបស់ ហ្គេមនេះ នឹងមានមុខងារល្អជាងមុនដោយមានផែនទីថ្មី និងសម្លៀកបំពាក់ថ្មីសម្រាប់ឱ្យអ្នកលេងហ្គេមជ្រើសរើស ព្រមទាំងទទួលបានបទពិសោធន៍លេងហ្គេមកាន់តែរលូនជាងមុន។ អតិថិជនរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart ដែលលេងហ្គេមនេះ នឹងទទួលបានការផ្តល់ជូនពិសេស ដូចជាសម្លៀកបំពាក់ប្លែកពីគេ និងម៉ោងរីករាយ Smart ដែលអ្នកលេងហ្គេមអាចទទួលបានកញ្ចប់ពិន្ទុបន្ថែម ព្រមទាំងអត្ថប្រយោជន៍ផ្សេងៗទៀត។
លោក ពិសិដ្ឋ បានថ្លែងថា៖ “យើងមានក្តីរំភើបខ្លាំងដែលបានចាប់ដៃគូជាមួយក្រុមហ៊ុន Smart សម្រាប់រដូវកាលថ្មីនេះ។ ក្រុមហ៊ុន Smart ពិតជាចាប់អារម្មណ៍ចំពោះការគាំទ្រ និងលើកកម្ពស់ក្រុមហ៊ុនអភិវឌ្ឍន៍ហ្គេមដូចជាពួកយើង។ ភាពជាដៃគូនេះអាចឱ្យយើងនាំយកហ្គេមខ្មែររបស់យើងទៅកាន់កម្រិតបន្ទាប់ទៀត ទទួលបានអតិថិជនបន្ថែមទៀត និងចែកចាយបទពិសោធន៍ដ៏រីករាយបន្ថែមទៀតដល់អ្នកលេងហ្គេមកម្ពុជា ជាពិសេសអតិថិជនរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart”។
លោក Thomas Hundt នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “យើងមានការកោតសរសើរដែលក្រុមហ៊ុនអភិវឌ្ឍន៍ហ្គេមកម្ពុជាកំពុងបង្កើតហ្គេមទូរស័ព្ទដែលអាចឱ្យមនុស្សចូលលេងបាននៅទូទាំងប្រទេស ហើយក៏មានសក្តានុពលទាក់ទងអ្នកលេងហ្គេមអន្តរជាតិផងដែរ។ វាបង្ហាញពីវឌ្ឍនភាពដ៏គួរឱ្យភ្ញាក់ផ្អើលនៃវិស័យហ្គេមទូរស័ព្ទរបស់កម្ពុជា និងបង្ហាញថា កម្ពុជាអាចដើរតួនាទីដ៏ធំមួយក្នុងកំណើនកីឡាអេឡិចត្រូនិចក្នុងតំបន់ និងពិភពលោក”។
លោក Thomas បានបន្ថែមថា៖ “នេះមិនមែនជាលើកទីមួយទេដែលយើងបានសហប្រតិបត្តិការជាមួយក្រុមហ៊ុន DirexPlay។ កាលពីឆ្នាំមុន យើងបានសហការគ្នាផលិតហ្គេមមួយឈ្មោះថា Oum Tuk by Smart ដើម្បីអបអរដល់ពិធីបុណ្យអុ៊ំទូករបស់កម្ពុជា។ តាមរយៈការទាញយកទេពកោសល្យដ៏ស្ទាត់ជំនាញក្នុងស្រុក យើងអាចគ្រប់គ្រងអំណាចបច្ចេកវិទ្យាក្នុងស្រុកបានដើម្បីប្រាប់រឿងរ៉ាងរបស់កម្ពុជាដោយប្រើប្រាស់សំឡេងកម្ពុជាពិតប្រាកដ”។
ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បន្តនាំមុខគេខាងផ្នែកកំណើនកីឡាអេឡិចត្រូនិចក្នុងប្រទេសកម្ពុជាតាមរយៈកម្មវិធីប្រកួតហ្គេម ផ្សេងៗ និងភាពជាដៃគូជាមួយក្រុមហ៊ុនអភិវឌ្ឍន៍ក្នុងស្រុក។ ក្នុងឆ្នាំ២០២០ ក្រុមហ៊ុន Smart បានចូលរួមរៀបចំការប្រកួតលេងហ្គេម Kingdom of Legends ដែលជាព្រឹត្តិការណ៍ប្រកួតហ្គេមអេឡិចត្រូនិចធំបំផុតនៅកម្ពុជា ដែលមានប្រាក់រង្វាន់សរុបចំនួន ៣២.០០០ដុល្លារអាមេរិក។ Leng Center ផ្តល់ជូនអ្នកនូវមុខងារថ្មីៗ ជាច្រើន ដែលផ្តល់ឲ្យអ្នកនូវបទពិសោធន៍លេងហ្គេមដ៏សម្បូរបែប។

To support the growth of the mobile gaming industry in Cambodia, the country’s leading telecommunications operator Smart Axiata has partnered with local game developer studio DirexPlay to revamp the mobile action game hit Wrath of Fighters.
A fast-paced online multiplayer mobile game, Wrath of Fighters is available in Khmer and English to gamers around the world and lets players learn about Cambodian art and culture while playing with their friends in real-time.
“The idea of the game is to bring local art and culture into digital entertainment so that anyone, anywhere, of any culture, can have fun, connect and experience Khmer art and culture online during their free time,” said Piseth Chhourm, CEO of DirexPlay.
Players can create and customize their own fighters with many different skins (costumes) inspired by Cambodian poems based on the Sanskrit’s Ramayana and Mahabharata epics. Players can choose to play in different maps and environments influenced by places in Cambodia, such as ancient temples like Angkor Thom, the city of Phnom Penh and the Siem Reap countryside.
DirexPlay has also developed other mobile game and apps that draw inspiration from mythical folklore and Cambodian traditions, such as Sok and Sao’s Adventure and Khmer eCard.
Wrath of Fighters, launched in 2016, has been downloaded 340,000 times and is available on Android and iOS. Its most recent update – available over Khmer New Year – will feature a refreshed look with new maps and skins for players to explore as well as support a smoother gaming experience. Smart subscribers who play the game will receive special offers, exclusive skins and a Smart happy hour, during which they can earn extra coin packs and other benefits.
“We’re so excited to be partnering with Smart for this new season. Smart is really keen on supporting and promoting local developers like us. This partnership allows us to bring our Khmer game to the next level, reach a wider audience and deliver a more engaging experience to Cambodian players, especially Smart subscribers,” said Piseth.
Thomas Hundt, chief executive officer of Smart Axiata, said: “We are impressed that Cambodian developers are creating mobile games that reach people across the country and also have the potential to attract international players. It shows the amazing progress of Cambodia’s mobile gaming industry and proves that Cambodia can play a major role in the regional and global growth of esports.”
“This isn’t the first time we have worked with DirexPlay. Last year, we partnered up to develop a game called Oum Touk by Smart that celebrated a unique Cambodian festival, the Water Festival. By tapping into local skilled talents, we can harness the power of technology to tell unique Cambodian stories using authentic Cambodian voices,” Thomas added.
Smart Axiata continues to champion the growth of esports in Cambodia through various gaming tournaments and partnerships with local game developers. In 2020, Smart co-organized the Kingdom of Legends tournament, the biggest e-gaming tournament seen in the Kingdom, with a prize pool that totaled 32,000 USD. Also, Leng Center is the company’s gateway to the gaming universe where customers can enjoy all types of games, participate in tournaments and more.