ក្រុមនិសិ្សត្រឆ្នើម៤រូបបានឈ្នះការប្រកួតថ្នាក់ជាតិ SmartStart Unipreneur Learning Platform Hackathon
ក្រុមនិសិ្សត្រឆ្នើម៤រូបបានឈ្នះការប្រកួតថ្នាក់ជាតិ SmartStart Unipreneur Learning Platform Hackathon រួចបានឱកាសដំណើរសិក្សាបច្ចេកវិទ្យាទៅសិង្ហបុរី
ក្នុងចំណោមក្រុមឆ្នើមចំនួន ១១ ដែលមកពីសាកលវិទ្យាល័យចំនួន ៦ទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា ក្រុម «វេលា» ដែលមានសមាជិក៤ នាក់មកពីសាកលវិទ្យាល័យពុទ្ធិសាស្រ្ត ត្រូវបានជ្រើសរើសជាក្រុមជ័យលាភីដំបូងគេបង្អស់ក្នុងកម្មវិធប្រកួតប្រជែងថ្នាក់ជាតិ SmartStart Unipreneur Learning Platform(ULP)Hackathon ។
សមាជិកក្រុមជ័យលាភីនឹងទទួលបានការឧបត្ថម្ភលើកម្មសិក្សាបច្ចេកវិទ្យាទៅកាន់ប្រទេសសិង្ហបុរី។
ក្រុមឆ្នើមទាំង ១១ ក្រុម បានចូលរួមក្នុងកម្មវិធីប្រកួតប្រជែង (hackathon) រយៈពេលពីរថ្ងៃកន្លះ ដែលពួកគេបានបង្កើតគំនិតអាជីវកម្ម សិក្សាទៅលើទីផ្សារ សាកល្បងបង្កើតគំរូផលិតផល និងយុទ្ធសាស្ត្រក្នុងទីផ្សារ។ កម្មវិធីដែលជាគំនិតផ្តួចផ្តើមរបស់ប្រតិបត្តិករទូរគមនាគមន៍ឈានមុខគេនៅកម្ពុជាក្រុមហ៊ុន Smart Axiata និង Impact Hub Phnom Penh បានប្រព្រឹត្តឡើងកាលពីថ្ងៃទី០៧ ដល់ថ្ងៃទី ១០ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២២។
បន្ទាប់ពីបង្ហាញគំនិតនៃអាជីវកម្មដែលជួយឱ្យអ្នកប្រើប្រាស់គ្រប់គ្រងពេលវេលារបស់ពួកគេបានប្រសើរជាងមុន ក្រុមវេលា យកបានជ័យជំនះលើក្រុមចំនួន ១០ ផ្សេងទៀតក្នុងការបញ្ចុះបញ្ចូលក្រុមគណៈកម្មការចៅក្រមឱ្យគាំទ្រគំនិត ដំណោះស្រាយ និងផលិតផល ដែលគួរឲ្យកោតសសើររបស់ពួកគេ។
សមាជិកក្រុមជ័យលាភីវេលា ហួរ ឡេងហ៊ុយ បានឲ្យដឹងថា៖ «ខ្ញុំគិតថាមនុស្សគ្រប់គ្នាគួររៀនអំពីភាពជាសហគ្រិន និងចាប់យកផ្នត់គំនិតសហគ្រិន។ អំឡុងពេលនៃការសិក្សារបស់ខ្ញុំក្នុងមុខវិជ្ជានៃកម្មវិធី SmartStart ULP និងវគ្គ Hackathon ខ្ញុំគ្រាន់បើជាងមុនក្នុងការវិភាគបញ្ហាស្មុគស្មាញ ហើយខ្ញុំកាន់តែមានទំនុកចិត្តជាងមុនក្នុងការប្រើប្រាស់ការច្នៃប្រឌិត និងការស្រាវជ្រាវ ដើម្បីទទួលបានដំណោះស្រាយប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិតក្នុងរយៈពេលដ៏ខ្លី។ សំខាន់បំផុត ខ្ញុំទទួលបានជំនាញផ្នែកកិច្ចសហការ ដើម្បីធ្វើការងារជាក្រុមប្រកបដោយផលិតភាព។»
ព្រឹត្តិការណ៍ប្រកួតផ្តាច់ព្រ័ត្រដ៏ធំមួយបានប្រព្រឹត្តទៅកាលពីថ្ងៃអាទិត្យ ទី១០ ខែមេសា នៅក្នុងខេត្តតាកែវ ដោយមានគណៈកម្មការចូលរួមដូចជា កញ្ញា លក្ខិណា សារឿន អ្នកគ្រប់គ្រងក្រុមហ៊ុនShe Investment ប្រចាំកម្ពុជា លោក វុទ្ធី ឧត្តម ប្រធានផ្នែកជ្រើសរើសបុគ្គលិក ពីក្រុមហ៊ុន Smart Axiata លោក អ៊ុច សារ៉ាត់ សហស្ថាបនិក Karot Market កញ្ញា ស៊ិន វណ្ណដារ៉ា អ្នកគ្រប់គ្រងកម្មវិធី និងផ្នែកច្នៃប្រឌិតនៃ Impact Hub ភ្នំពេញ។
លោក Feiruz Ikhwan នាយកប្រតិបត្ដិស្តីទីរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «កម្មវិធី SmartStart ULP បង្កើតអ្នកដឹកនាំសម្រាប់ពេលអនាគតដែលមានសមត្ថភាពដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ តាមរយៈកម្មវិធីសិក្សានេះដែលលើកទឹកចិត្តសិស្សានុសិស្សគ្រប់មជ្ឈដ្ឋាន ឱ្យទទួលយកផ្នត់គំនិតសហគ្រិន ស្វែងយល់អំពីសារៈសំខាន់នៃភាពសកម្ម ភាពចង់ដឹង-ចង់ឃើញ នៅក្នុងពិភពលោកដែលមានការផ្លាស់ប្តូរយ៉ាងឆាប់រហ័ស។ ជំនាញទាំងអស់នេះក៏នឹងចូលរួមយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការជួយប្រទេសកម្ពុជាក្នុងការកសាងវិស័យព័ត៌មាន ការទំនាក់ទំនង និងបច្ចេកវិទ្យាដ៏រឹងមាំ ជាមួយនឹងសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថលដែលកំពុងរីកចម្រើន។ ដោយមានការគាំទ្រពីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ និងមូលនិធិកសាងសមត្ថភាព និងស្រាវជ្រាវ យើងសង្ឃឹមថានឹងពង្រីកកម្មវិធីនេះ ដើម្បីឈានទៅដល់និស្សិតសាកលវិទ្យាល័យកម្ពុជាកាន់តែច្រើន។»
ជាវគ្គសិក្សាដែលត្រូវបានទទួលស្គាល់ វគ្គសិក្សានេះមានរយៈពេល ៤៥ ម៉ោង ហើយមានសិស្សជាង ១០០០ នាក់បានចុះឈ្មោះចូលរៀននិងមានសហគ្រិន និងសាស្ត្រាចារ្យចំនួន ៣៥ នាក់បានចូលរួមក្នុងវគ្គបណ្តុះបណ្តាល សម្រាប់បង្រៀនវគ្គសិក្សា។
កញ្ញា គឹម កុសុម៉ា នាយកផ្នែកអភិវឌ្ឍ អាជីវកម្ម និងឌីជីថលរបស់ Impact Hub Phnom Penh បានឲ្យដឹងថា៖ «កម្មវិធី Hackathon គឺជាការបង្ហាញលទ្ធផលដ៏អស្ចារ្យនៃការងារ ដែលយើងបានចូលរួមធ្វើនៅក្នុងកម្មវិធីចាប់តាំងពី ២ ឆ្នាំកន្លងមកនេះ ដោយធ្វើការរួមគ្នាជាមួយក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ សាកលវិទ្យាល័យដៃគូ សាកលវិទ្យាធិការ ព្រឹទ្ធបុរស និង សហគ្រិន សាស្ត្រាចារ្យក្នុងស្រុក និងសិស្សានុសិស្ស ដើម្បីលើកកម្ពស់ការអប់រំសហគ្រិនភាពនៅកម្ពុជា។»
ជាផ្នែកមួយនៃកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរួម ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata និង Impact Hub Phnom Penh បានចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នា (MoU) លើកម្មវិធីសិក្សា SmartStart Unipreneur Learning Platform នៅខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១ ជាមួយសាកលវិទ្យាល័យចំនួន ១០សាកលវិទ្យាល័យនៅប្រទេសកម្ពុជា ដើម្បីបង្កើតវគ្គសិក្សាដែលផ្តល់ឱ្យនិស្សិតសាកលវិទ្យាល័យនូវផ្នត់គំនិតសហគ្រិនភាព និងសមត្ថភាពផ្នែកបច្ចេកទេស រួមទាំងជំនាញប្រើប្រាស់សំខាន់ៗផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាដែលពាក់ព័ន្ធទៅនឹងទីផ្សារកម្ពុជា។
កម្មវិធី SmartStart ULP ត្រូវបានកំពុងដាក់អនុវត្តនៅ បណ្ឌិត្យសភាបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលកម្ពុជា សាកលវិទ្យាល័យពុទ្ធិសាស្ត្រ សាកលវិទ្យាល័យជាតិគ្រប់គ្រង សាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទនីតិសាស្រ្តនិងវិទ្យាសាស្ត្រសេដ្ឋកិច្ច សាកលវិទ្យាល័យបៀលប្រាយភ្នំពេញ និងសៀមរាប សាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទកសិកម្ម សាកលវិទ្យាល័យបញ្ញាសាស្រ្តកម្ពុជា បាត់ដំបង សាកលវិទ្យាល័យអង្គរ សាកលវិទ្យាល័យស្វាយរៀង និង សាកលវិទ្យាល័យបច្ចេកវិទ្យានិងវិទ្យាសាស្ត្រកម្ពុជា។

From an initial pool of 11 top teams from six universities, a team of four members, Velea was chosen as the inaugural winner of the SmartStart Unipreneur Learning Platform (ULP) National Hackathon and Competition award.
The winners won a fully paid tech exposure trip to Singapore.
All the top 11 teams took part in a two and a half-day hackathon, where they developed business ideas, evaluated their competitors, tested prototypes, and planned out go-to-market strategies. The program, which was an initiative of Cambodia’s leading telecommunications operator Smart Axiata and Impact Hub Phnom Penh, took place from April 7 – 10, 2022.
After showcasing their productivity app that allows users to better manage their time, Velea succeeded in convincing a panel of judges to support their inspiring ideas, solutions and products.
A member of Velea Hour Lenghuy said “I think everyone should learn about entrepreneurship and adopt an entrepreneurial mindset. Throughout my studies in the SmartStart ULP course and the Hackathon, I’ve become better at analyzing complex problems and I feel more comfortable in using creativity and research to come up with innovative solutions in a short time span. Most importantly, I gained collaborative skills to work productively in a team.”
A grand final pitch event was held on Sunday, 10 April in Raintree Cambodia, with a panel of judges including Ms. Leakhena Saroeurn, Country Manager, SHE Investments; Mr. Vuthy Odom, Head of Talent Acquisition from Smart Axiata; Mr. Sarath Uch, Co-founder of Karot Market; Ms. Vandara Sin, Program and Creative Manager of Impact Hub Phnom Penh.
Acting CEO of Smart Axiata Feiruz Ikhwan ” SmartStart ULP builds future leaders who are equipped to solve Cambodia’s challenges. Through a curriculum that encourages learners to adopt an entrepreneurial mindset, students of all backgrounds learn the importance of being proactive, curious, and motivated in a rapidly changing world. These skills will also go a long way in helping Cambodia build a robust information, communication, and technology sector with a thriving digital economy. With endorsement from the Ministry of Education, Youth and Sport, the Ministry of Post and Telecommunications, and the Capacity Building Research and Development Fund, we hope to scale this program to reach more Cambodian university students.”
As a fully accredited 45-hour course, SmartStart Unipreneur Learning Platform has more than 1000 students that signed up for the course and 35 entrepreneurs and lecturers who participated in the intensive training to deliver the course.
Ms. Kim Kosoma, Business Development and Digital Impact Director of Impact Hub Phnom Penh, said “The Hackathon has been a great showcase of the work we’ve put in the program since its launch two year ago, working together with Smart Axiata, Ministry of Education, Youth and Sport, Ministry of Post and Telecommunications, university partners, rectors and deans, entrepreneurs, local lecturers, and students to improve entrepreneurship education in Cambodia.”
As part of the collaboration, the Ministry of Education, Youth and Sport and the Ministry of Post and Telecommunication, Smart Axiata and Impact Hub Phnom Penh signed a Memorandum of Understanding (MoU) on SmartStart Unipreneur Learning Platform in December 2021 with ten Cambodian universities to offer a course that provides university students with an entrepreneurial mindset and technical capabilities including essential use of technological skills that are relevant to the Cambodian market. Since its inception, the course has had more than 1,000 enrolled students.
SmartStart ULP is being carried out in conjunction with the Cambodia Academy of Digital Technology, University of Puthisastra, National University of Management, Royal University of Law and Economics, Build Bright University Phnom Penh and Build Bright University Siem Reap, the Royal University of Agriculture, Paññāsāstra University of Cambodia Battambang, Angkor University, Svay Rieng University and CamTech.
For more information and updates on SmartStart Unipreneur Learning Platform, follow the Smart for Cambodia Facebook page at www.facebook.com/smartforcambodia or visit www.smartstart.com.kh