ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ដែលជា​​​​ប្រតិបត្តិករ​ទូរស័ព្ទចល័ត​ឈាន​​​មុខ​គេ​​នៅ​កម្ពុជា កំពុងលើកទឹកចិត្តអតិថិជនរបស់ខ្លួនឱ្យចូលរួមគាំទ្រ​ក្នុងការ​ឧបត្ថម្ភ​ដល់មន្ទីរពេទ្យកុមារអង្គរ​​តាម​រយៈ​​​​យុទ្ធនាការ “រត់ជាមួយសាយ៖ ៤០០.០០០​ជំហាន” របស់​សិល្បករ​ដ៏​ល្បី​ឈ្មោះ​លោក អួន បឋម  ហៅ «សាយ» ដែល​ត្រូវ​បាន​គេ​​មើល​ឃើញ​ថាជា​ការ​ត់​​រៃអង្គាស​ថវិកា​ដ៏ល្បី​មួយ​​ពីរាជធានី​ភ្នំពេញ​ទៅ​កាន់​ខេត្ត​សៀមរាប ដើម្បី​រៃអង្គាស​ថវិកា​សម្រាប់​មន្ទីរពេទ្យកុមារអង្គរ។
កាលពីខែមុន ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានសមការបរិច្ចាគថវិកា 10,000 ដុល្លារ ហើយទោះបីជា Sai បានបញ្ចប់រួចហើយក៏ដោយ ក៏យុទ្ធនាការនេះបើកសម្រាប់ការបរិច្ចាគរហូតដល់ពាក់កណ្តាលខែវិច្ឆិកានេះ។​ ក្នុងឆ្នាំ២០២០ ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ក៏បាន​ចូលរួម​វិភាគ​ទាន​ចំនួន ១ម៉ឺន​ដុល្លារ​ផងដែរ​​ដល់​យុទ្ធនាការ “រត់​ជាមួយ​សាយ” ដែល​បាន​រៃអង្គាស​ប្រាក់​ចំនួន ៥សែន​​ដុល្លារ ដើម្បី​ជួយ​ដល់​មន្ទីរ​ពេទ្យ​កុមារ​អង្គរ។ ក្នុង​​ឱកាស​​នោះ លោក សាយ បាន​​រត់​​ឆ្លងកាត់​​ខេត្ត​​ចំនួន ២១ ក្នុង​​រយៈ​ពេល ៩៧ថ្ងៃ។
និយាយ​អំពី “រត់ជាមួយសាយ៖ ៤០០.០០០​ជំហាន” លោក សាយ បាន​ថ្លែង​​ថា៖ «ជំងឺ​មហារីកគឺ​ជា​ជំងឺ​ដ៏គួរ​ឱ្យភ័យខ្លាច​ដែល​ប៉ះពាល់​ដល់​កុមារ​កម្ពុជា​ជា​ច្រើន។ ខ្ញុំសូម​លើក​ទឹកចិត្ត​ដល់​អ្នក​ដែលមានលទ្ធភាព សូមជួយ​​​បរិច្ចាគ​ដល់​មន្ទីរពេទ្យកុមារ​អង្គរ ដើម្បី​ជួយ​យើង​ដោះស្រាយ​បញ្ហានេះ​ក្នុង​នាម​កុមារ​ទាំងអស់។ ការ​បរិច្ចាគ​ទាំងអស់​នឹង​ចូល​ទៅ​ក្នុង​គណនី​ធនាគារ​របស់​មន្ទីរ​ពេទ្យ​​ដោយ​ផ្ទាល់»។
សម្រាប់​យុទ្ធនាការ “រត់ជាមួយសាយ” ឆ្នាំ២០២២ ​នេះ លោក សាយ មាន​គោលបំណង​រៃអង្គាស​ប្រាក់​ឱ្យ​បាន ​​​​​​​​    ១​សែន​​ដុល្លារ​ដើម្បី​ជួយ​មន្ទីរ​ពេទ្យនេះ។ យុទ្ធនាការនេះ​គ្រោង​នឹង​បញ្ចប់​នៅ​ពាក់​កណ្តាល​ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២២ ដែល​អនុញ្ញាត​ឱ្យសាធារណជន​បន្ត​បរិច្ចាគ​​ដល់​មន្ទីរពេទ្យ​កុមារ​អង្គរ បើទោះ​បី​ជា​គាត់​បាន​បញ្ចប់​ការរត់​របស់​គាត់​ក៏​ដោយ។
លោក Feiruz Ikhwan នាយកប្រតិបត្តិស្តីទី​របស់​ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata មានប្រសាសន៍ថា៖ យើងជឿជាក់លើការបង្កើនការយល់ដឹងឲ្យកាន់តែរឹងមាំ ដើម្បីជួយគាំទ្រដល់កុមារកម្ពុជាដែលត្រូវការជំនួយ។ លោកSai គឺជាគំរូមួយរូបដែលសុខចិត្តលះបង់គ្រប់យ៉ាងដើម្បីបុព្វហេតុដ៏ល្អ ហើយក្រុមហ៊ុន Smart Axiata មានកិត្តិយសក្នុងការចាប់ដៃគូជាមួយគាត់ និងមន្ទីរពេទ្យកុមារអង្គរ ក្នុងការបន្តគោលដៅដ៏គួរឱ្យកោតសរសើរនេះ។។ យើង​នៅ​ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata មានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយដែល​អាច​ចូលរួម​ចំណែក​ក្នុង​បុព្វហេតុ​ដ៏មានតម្លៃ​នេះ ហើយ​យើង​បានធ្វើឲ្យមានភាពងាយ​ស្រួល​សម្រាប់អតិថិជន​របស់យើង  ក្នុងការ​​ចូល​រូម​បរិច្ឆាគ​​តាម​លទ្ធភាព​ដែល​ពួកគេ​មានដោយ​ប្រើប្រាស់​លេខកូដ​​របស់​យើង»។
បន្ថែម​ពីលើ​ការបរិច្ចាគ​របស់​ខ្លួន ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ក៏​កំពុង​លើក​ទឹក​ចិត្ត​ដល់​អតិថិជន​របស់​ក្រុម​ហ៊ុនទាំង​អស់​​ឱ្យចូល​រួម​បរិច្ចាគ​ដោយ​ប្រើ​លេខកូដ​ដូច​ខាង​ក្រោម៖
• បរិច្ចាគ ៥០​សេន ចុច *1745*50#
• បរិច្ចាគ ១ដុល្លារ ចុច *1745*100#
• បរិច្ចាគ ២ដុល្លារ ចុច *1745*200#
• បរិច្ចាគ ៥ដុល្លារ ចុច *1745*500#
លោកវេជ្ជបណ្ឌិត ងួន ច័ន្ទភក្ត្រា ប្រធានមន្ទីរពេទ្យកុមារអង្គរ​បានមាន​ប្រសាសន៍ថា៖ «ពួក​យើង​នៅ​មន្ទីរពេទ្យ​កុមារ​អង្គរ​សូម​ថ្លែង​អំណរគុណ​យ៉ាងជ្រាល​ជ្រៅ​ចំពោះ​ការគាំទ្រ​របស់​ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ហើយ​ក៏​សូម​ថ្លែង​អំណរ​គុណ​ផងដែរ​ដល់​​អតិថិជន​របស់​ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata។ ជំងឺមហារីក​​គឺជា​​ជំងឺ​​ដ៏​គួរ​​ឲ្យ​ភ័យខ្លាច​​ដែល​​ប៉ះពាល់​​ដល់​​កុមារ​​ក៏​ដូច​ជា​មនុស្ស​​ពេញ​វ័យ​។ ជំងឺនេះ​ទាមទារ​នូវ​បច្ចេកទេស​ស្មុគ​ស្មាញ រួម​ទាំង​ការ​វះ​កាត់ ការ​ព្យាបាល​ដោយ​ប្រើ​គីមី ការព្យាបាល​ដោយ​ឡាស៊ែរ ការ​ចាក់​បង្កក​​ជាលិកា និង​ការ​គ្រប់​គ្រង​ការ​ឈឺចាប់ ដែល​ទាំងអស់​នេះ​អាច​ចំណាយ​ប្រាក់ច្រើន។​ អរគុណអ្នកទាំងអស់គ្នាសម្រាប់ការគាំទ្រ ដើម្បីធានាថាកុមារ ​    កម្ពុជាទាំងអស់ដែលមានជំងឺមហារីក មិនថាអ្នកមាន ឬអ្នកក្រ អាចទទួលបានការព្យាបាលដែលពួកគេត្រូវការ»។
យុទ្ធនាការ “រត់ជាមួយសាយ”ក៏បានបំផុសគំនិតអ្នកបង្កើតមាតិការនិងបញ្ចេញមតិលើអ៊ីនធឺណិត(KOL)របស់ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ដូចជា– Lin Vee, Soy Senghour, Rainnie Dara, Reachny Kim, Sopheareach Vee, Jasmine Vee, Yaro, and Khmera មកចូលរួមរួមរត់ជាមួយគាត់ផងដែរ។
Sopheareach Vee បាននិយាយថា “សាយ មានភាពក្លាហានក្នុងការរត់ពីភ្នំពេញទៅសៀមរាប។ គាត់បំផុសគំនិតខ្ញុំឲ្យចេះជួយមនុស្សដែលខ្វះខាត។ គាត់បានរត់ទៅជួយសង្គ្រោះកុមារពីជំងឺមហារីក។ ខ្ញុំពិតជារំភើបចិត្តខ្លាំងណាស់ហើយខ្ញុំប្ដេជ្ញាថានឹងផ្តល់ឲ្យសង្គមវិញដូចដែល សាយ ធ្វើ»។
លោក សាយ ក៏​ថ្លែង​អំណរ​គុណ​ដល់​យុវជន និង​អ្នករត់​​ផ្សេង​ទៀតផងដែរ​​ដែល​បាន​ចូលរូម​រត់​​ជាមួយ​គាត់ ដើម្បីផ្សព្វ​ផ្សាយ​បុព្វហេតុ​នៃ​ការ​រៃអង្គាស​ថវិកា​នេះ។ ការ​រត់​របស់លោក សាយ ពីរាជធានី​ភ្នំពេញ​ទៅកាន់​ខេត្ត​សៀមរាបបាន​ចំណាយ​ពេល ៩​ថ្ងៃ ចាប់​ពី​ថ្ងៃទី២២ ដល់ថ្ងៃទី​៣០ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២២។
លោក សាយ បាន​បន្ថែម​ថា៖ «វាពិត​ជា​ល្អ​ណាស់​ដែល​​ឃើញ​ក្រុមហ៊ុន​ធំៗ​នៅ​កម្ពុជា​ដូចជា​ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata គាំទ្រ​យ៉ាង​ខ្លាំង​ដល់​គំនិត​ផ្តួចផ្តើម​ដូច​ជា​​យុទ្ធនាការ​របស់​ខ្ញុំ ដែល​ជួយឱ្យ​​ប្រជាជន​កម្ពុជាមាន​ឱកាស​​​​ជួយដល់​អ្នក​ដែល​មិន​សូវ​មាន​សំណាងដូច​ខ្លួន ជា​ពិសេស​កុមារ»។

Cambodia’s leading mobile operator, Smart Axiata, is encouraging its subscribers to support Angkor Hospital for Children through Oun Batham’s – better known as Sai – “Run with Sai: 400,000 steps” campaign, which saw the well-known fundraiser run from Phnom Penh to Siem Reap to raise funds for the hospital.
Last month, Smart Axiata set the pace with a 10,000 USD donation, and although Sai has already completed the trek, the campaign is open for donations until mid-November. In 2020, Smart Axiata also contributed 10,000 USD to the Run with Sai campaign, which raised $500,000 to help Angkor Hospital for Children. On that occasion, Sai ran across 21 provinces in 97 days.
Speaking about the Run with Sai: 400,000 steps campaign, Sai said: “Cancer is a terrible disease that affects many of Cambodia’s children. I encourage anyone who can contribute to Angkor Hospital for Children to help us tackle this disease on behalf of all children. All contributions will go directly into the hospital’s bank account.”
In this year’s Run with Sai campaign, Sai aims to raise $100,000 to help the hospital. The campaign is set to end in mid-November, allowing the public to continue to support Angkor Hospital for Children even though he has finished his run.
Smart Axiata’s Acting Chief Executive Officer Feiruz Ikhwan said: “We believe in creating a strong awareness to support Cambodian children in need. Smart Axiata is proud to work hand in hand with Sai, as he is an inspirational person who is prepared to give his all in the name of charity as well as Angkor Hospital for Children for fighting for this noble cause. We at Smart Axiata are pleased to be able to contribute to this worthwhile cause – and we would like to make it easy for Smart Axiata customers to do the same by giving whatever they can via our shortcodes.”
In addition to donating, Smart Axiata is encouraging its subscribers to contribute using the following shortcodes:
• 50 cents donation, dial *1745*50#
• 1 USD donation, dial *1745*100#
• 2 USD donation, dial *1745*200#
• 5 USD donation, dial *1745*500#
Dr. Ngoun Chanpheaktra, Hospital Director of Angkor Hospital for Children, said: “We at Angkor Hospital for Children are immensely grateful for the support of Smart Axiata and its subscribers. Cancer is a dreadful disease that can affect anyone, children as well as adults. Cancer requires complex techniques, including surgery, chemotherapy, laser treatment, tissue freezing injections and pain management, all of which are expensive to provide. Thank you all for your support to ensure all Cambodian children with cancer, whether rich or poor, can get the treatment they need.”
The Run with Sai campaign also inspired a raft of Smart Axiata’s online influencers – Lin Vee, Soy Senghour, Rainnie Dara, Reachny Kim, Sopheareach Vee, Jasmine Vee, Yaro, and Khmera – to run alongside Sai.
Sopheareach Vee said: “Sai was courageous in completing his run from Phnom Penh to Siem Reap. He inspires me to help people in need. He ran to save children from cancer. I am so touched and inspired. I am committed to giving back to society the way Sai does.”
Sai showed his gratitude to the young people and other passionate runners who joined him during his marathon run from October 22-30, and he is thankful for everyone’s support.
“It is great to see major Cambodian companies like Smart Axiata strongly supporting initiatives like mine that help Cambodians extend a helping hand to those less fortunate than themselves, especially children,” Sai added.